TEST: Philips 47PFS7509/12 seria 7500 / 7509 na 2014 rok

TEST: Philips 47PFS7509/12 seria 7500 / 7509 na 2014 rok

737
0

Odwzorowanie ruchu

Philips PFS7509 jak na dobrze działający telewizor przystało, dobrze też wyświetla i odtwarza wszystkie formaty wejściowe, z blu-ray’a, konsoli, czy komputera. Jak jednak wiadomo każdy telewizor LCD bez włączenia upłynniacza będzie smużył przy szybkich ruchach kamery i wyświetlał szarpiący ruch charakterystyczny dla filmów blu-ray. PFS7509 posiada oczywiście upłynniacz. Reguluje się go dwoma suwakami:

  • Perfect Natural Motion
  • Clear LCD

Wytłumaczenie aparatu działania tych dwóch funkcji nie jest łatwe, bowiem jak się okazuje, nie działają one niezależnie od siebie. Podstawą do uzyskania jakiejkolwiek poprawy ruchu, czy to płynności w filmach, czy ostrości w transmisjach sportowych z szybkim ruchem horyzontalnym, jest aktywowanie systemu “Perfect Natural Motion”. Funkcja ta generuje dodatkowe klatki, które wstawia pomiędzy oryginalne. W filmach poprawia to znacząco płynność obrazu. Warto wspomnieć, że nawet od ustawienia minimalnego, na ekranie obserwujemy domieszkę efektu teatru, czyli nadmierne upłynnienie materiału z uwagi na zbyt małą ilości klatek wejściowych. Ustawienie minimalne powoduje też, że upłynniacz zmienia intensywność swojego działania zależnie od sceny. Lepiej więc ustawić tę funkcję na maksimum. Myślę, że fani telewizorów Philips doskonale wiedzą czego mogą spodziewać się po funkcjach poprawiających płynność w tych telewizorach i bardzo duża płynność obrazu w różnych trybach nie będzie dla nich zaskoczeniem. Pamiętamy to już od czasów CRT.

 

74.jpg

75.jpg

 

Odpuszczając jednak kwestię poprawy płynności filmów, sprawdźmy jak upłynniacz Philipsa sprawdza się w starciu z materiałem telewizyjnym (1080i50), w którym zarejestrowano szybki ruch. W tej materii jest bardzo dobrze, bowiem zaaplikowanie obu funkcji znakomicie zmniejsza smużenie i ruch staje się całkiem wyraźny! W teście syntetycznym odnotowaliśmy wynik 635 TVL (linii rozdzielczości). W prawdzie widać było nieznaczny drugi kontur ciągnący się za obiektem, ale nie było to na tyle duże by irytowało. Sprawność Philipsa przy odtwarzaniu szybkiego ruchu nie jest przełomowa, ale na pewno zadowalająca.

 

77.jpg

 

Jedyny problem z upłynniaczem w PFS7509 jest taki, że nie da się włączyć tak, by mieć poprawiony szybki ruch w telewizji, a nie zmieniony w filmach. Miłośnicy idealnie płynnego i ostrego w każdym momencie ruchu, którzy lubią tzw. efekt teatru, będą w tej sytuacji bardzo zadowoleni. Pozostali będą musieli albo zmienić swoje przyzwyczajenia, albo wchodzić do menu obrazu przed seansem i wyłączać funkcję PNM.

 

(737)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

62
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x