Home News Ten standard telewizji ma zmienić wszystko! Nazywa się DVB-I – jak będzie działać i kiedy się pojawi?
Ten standard telewizji ma zmienić wszystko! Nazywa się DVB-I – jak będzie działać i kiedy się pojawi?

Ten standard telewizji ma zmienić wszystko! Nazywa się DVB-I – jak będzie działać i kiedy się pojawi?

21.32K
3

Czym jest DVB-I? To nowy standard telewizyjny, który ma połączyć w całość wiele źródeł i umożliwić odbieranie widzom w ramach jednej listy zarówno tradycyjnych, linearnych kanałów jak i treści streamingowych. Trwają już zaawansowane testy tej technologii. Co realnie zmieni DVB-I i kiedy możemy się spodziewać jego wprowadzenia?

Co to jest DVB-I? To ma być rewolucja! Telewizja naziemna, kablowa, satelitarna i VoD w z jednego źródła

DVB-I najprościej określić hubem, czy też platformą łączącą i agregującą przeróżne źródła sygnału wideo. W odróżnieniu od wprowadzonego niedawno w Polsce DVB-T2, pozwala na jednoczesne oferowanie widzom w ramach jednej listy kanałów nie tylko ze źródeł naziemnych (w tym hybrydowych, czyli HbbTV), ale też kablowych i satelitarnych, a nawet. W ramach jednego EPG można więc umieszczać na przykład kanały naziemne, a obok nich satelitarne, uzupełniając je na przykład o strumieniowane z poziomu aplikacji VoD treści. Brzmi to jak prawdziwy przełom, który mógłby kompletnie zmienić sposób, w jaki odbieramy różnego rodzaju treści.

W trakcie niedawnych targów IBC 2023 Niemcy rozpoczęli drugą fazę pilotażu DVB-I. Dotychczas na terenie tego kraju przeprowadzono testy z udziałem 21 nadawców i producentów urządzeń. Od września 2022 roku do marca 2023 dokonano agregacji treści telewizyjnych i streamingowych w jednym środowisku, tworząc wspólną listę źródeł i konkretnych treści. Dzięki temu odbiorcy mogli przełączać się pomiędzy nimi w ramach jednego EPG (elektronicznego przewodnika po programach).

Teraz Niemcy przeprowadzają analizy mające na celu wytypowanie modelu techniczno-organizacyjnego, w którym usługi DVB-I będą świadczone na terenie całego kraju. Podczas drugiej fazy prowadzący testy chcą wykorzystać kody pocztowe, by umożliwić odbiorcom z poszczególnych regionów odbieranie lokalnych treści. Mają też być sprawdzane możliwości agregacji w obrębie DVB-I usług subskrypcyjnych i kanałów FAST (darmowych, ale z reklamami), a także wdrożenia reklam adresowalnych. Niemcy chcą też badać opcje pomiaru oglądalności emitowanych w ramach DVB-I materiałów.

kanały tv telewizja za darmo na tv telewizorze online jak odbierać oglądać google live channels

Kiedy DVB-I ma szansę zostać wdrożone? Konkretnej daty czy nawet orientacyjnego terminu jeszcze nie ma, ale właśnie teraz ma powstać plan uwzględniający ten proces. Mówi się jednak o czwartej dekadzie XXI wieku.

Co z Polską? Czy i kiedy możemy się spodziewać wejścia u nas standardu DVB-I? Dopiero co mieliśmy do czynienia z przejściem na DVB-T2, a w telewizji naziemnej nadal ogólnopolski multipleks MUX-3 nadaje w przestarzałym formacie DVB-T. Transformacja wiązała się z wielką akcją wymiany dekoderów i bez wątpienia tak samo musiałoby się stać przy wprowadzaniu DVB-I. Minie więc z pewnością wiele lat, zanim usłyszymy o nim szerzej w Polsce. Warto niemniej wspomnieć, że w naszej telewizji naziemnej kanały linearne łączone są już z treściami HbbTV, czyli telewizji hybrydowej. Pewne możliwości i gotowość na zmiany niesione przez DVB-I już zatem posiadamy.

Jak działa DVB-I w praktyce? Demo tego rozwiązania można zobaczyć w poniższym materiale:

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/niemcy-dvb-i-pilotaz-ibc-2023-amsterdam-lista-kanalow-naziemna-telewizja-cyfrowa-platformy-cyfrowe-sieci-kablowe-fast-reklama-adresowalna


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(21317)

1 2 głosy
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej
Andrzej
7 miesięcy temu

Dekodery z systemami Linux już dawno to mają, jedna lista dla kanałów sat, naziemnych i internetowych.

Robert
Robert
7 miesięcy temu

Nie można było napisać prościej? Czwarta dekada? Dużo ludzi tego nie zrozumie, no i to ogromny przedział czasu między 2030r a 2040r, 10lat w technologii to przepaść 🙂 w 2013r jeszcze dużo ludzi neta w smartfonie nie widziało bo były paczki po 5GB, a to znikało w mgnieniu oka, i kosztowało dużo, a dzisiaj prawie każdy ma prawie bez ograniczeń, że nawet można sobie udostępniać na laptopa lub inne urządzenia 🙂

Paweł
Paweł
7 miesięcy temu

I znów wszystko do wymiany? Dziękuję. Nie kupuję, w miejsce TV postawię akwarium i będzie to ciekawsza rozrywka.

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x