Home News Kiedy telewizja naziemna zostanie wyłączona w Polsce? Na tej konferencji zapadną ważne decyzje!
Kiedy telewizja naziemna zostanie wyłączona w Polsce? Na tej konferencji zapadną ważne decyzje!

Kiedy telewizja naziemna zostanie wyłączona w Polsce? Na tej konferencji zapadną ważne decyzje!

650
0

Za kilka tygodni rozpocznie się ważna dla losów telewizji naziemnej konferencja WRC-23. Streaming stopniowo przejmuje rynek, co jest widocznym i naturalnym procesem. Pojawia się zatem pytanie – kiedy sygnał naziemny zostanie wyłączony? Po 2030 roku część pasma (UHF) może przejść pod kontrolę sieci telekomunikacyjnych. Co będzie dalej?

Kiedy telewizja naziemna zostanie wyłączona? Część pasma UHF dla telekomów? Zmiany po 2030 roku

Pod koniec roku w Dubaju odbędzie się konferencja WRC-23, podczas której podjęte mają zostać ważne decyzje dotyczące naziemnej telewizji cyfrowej na świecie i w Europie. Od dawna głośno mówi się, że wykorzystywane na potrzeby dystrybucji sygnału naziemnego pasmo UHF ma zostać przekazane operatorom sieci telekomunikacyjnych. Ma to mieć na celu dalszy rozwój sieci 5G i kolejnych generacji tej technologii. Polski rząd przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie.

telewizja naziemna kanały mux-1 fokus tv jak odbierać gdzie oglądać

Co może się zmienić w Dubaju? Jeśli podpisane tam zostanie porozumienie w sprawie zajęcia pasma UHF przez telekomy, to w praktyce telewizja naziemna – także w Polsce – straci sporo miejsca na lokowanie kanałów linearnych. Nie stanie się to od razu, ponieważ taka decyzja miałaby swoje konsekwencje dopiero po 2030 roku. Polska strona oficjalnie opowiedziała się za tym, by nie zmieniać obowiązujących dotychczas postanowień, a do dyskusji o paśmie UHF wrócić dopiero w 2031 roku.

Podobne stanowisko zaprezentowała Europejska Unia Nadawców, która pasmo UHF (w zakresie 470-694 MhZ) widzi w sektorze telewizji naziemnej nawet do 2040 roku. Jeśli więc mówimy o końcu telewizji naziemnej, to do tego momentu jeszcze bardzo, bardzo długa droga. Na razie mowa jedynie o skrawku dostępnych częstotliwości.

Czy pasmo UHF ostatecznie przejdzie pod kontrolę operatorów sieci telekomunikacyjnych w okolicach 2030 roku? Przekonamy się za kilka tygodni w trakcie konferencji WRC-23.

kanały tv telewizja za darmo na tv telewizorze online jak odbierać oglądać google live channels

Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-odbierac-naziemna-telewizja-cyfrowa-uhf-dvb-t2


Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:

(650)

0 0 głos
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x