Home Testy Telewizory LCD Sony Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED
Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

Sony KD-65ZF9 | TEST | Bravia MASTER Series LCD z podświetleniem Direct LED

38.12K
1

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Fabrycznie (tryb Własne)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,1 maksymalna 5,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,4 maksymalna 6,1
Średnia deltaE palety szarości 3,9 maksymalna 6,2
Rozbudowane funkcje kalibracyjne w ZF9 nareszcie wpisują się w najwyższe standardy!

Kolory w trybie “Własne” są dosyć dobre już w ustawieniach fabrycznych, aczkolwiek wymagają jeszcze ostatniego szlifu by móc wyglądać dokładnie tak jak w monitorze reżyserskim. Fabryczny obraz był zbyt chłodny, co powodowało lekką bladość odcieni żółci i czerwieni. Oprócz tego ciężko było skierować jakieś istotne uwagi do telewizora. Charakterystyka jasności dawała głęboki, kinowy i kontrastowy obraz, a przejścia tonalne były bardzo płynne. Spróbujemy teraz postawić “kropkę nad i” poprzez profesjonalną kalibrację, która została rozbudowana w tym roku. Przypomnijmy, że do tej pory wyświetlacze Sony dysponowały jedynie 10-puntkowym balansem bieli i nie oferowały jakiejkolwiek kontroli nad paletą barw. Teraz mamy do dyspozycji 20 punktowy balans bieli i 6-osiowy CMS, a zatem dokładnie takie same możliwości jak w najlepszych telewizorach konkurencji. Ustawienia jednak mogą powodować problemy, więc przestrzegam domorosłych kalibratorów przed ślepym patrzeniem na same wykresy. W telewizorach Sony jest teraz też możliwość współpracy z oprogramowaniem kalibracyjnym Calman, co otwiera możliwości na…

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Termin autokalibracja nie oznacza bynajmniej, że telewizor sam się skalibruje po kliknięciu pilotem 🙂 Takie coś jest niemożliwe, ponieważ do procesu kalibracji wymagane są przede wszystkim zaawansowane urządzenia pomiarowe, które są bardzo kosztowne (nasze spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60 000zł!). Nie mówiąc też o generatorze sygnału wideo i o fakcie, że nie istnieje póki co metoda kalibracji wyłączająca całkowicie udział człowieka w procesie.

Kolorymetr (Klein K10), Spektrometr (JETI Specbos 1211) i generator obrazu (Murideo Six-G) używane podczas kalibracji.

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calmanem), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Znacznie usprawnia to sam proces, ale nie zmienia jego fundamentalnych założeń. By komunikacja była możliwa musimy zainstalować aplikację z marketu “Calman for BRAVIA” i połączyć się z telewizorem przez sieć.

Profesjonalna kalibracja Sony ZF9

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,7 maksymalna 1,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 1,5
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,6

Ocieplenie bieli ma bardzo wyraźny wpływ na naturalność kolorów. Skóra aktorów staje się bardziej opalona, a paleta szarości nie jest już sina. Kolory są odpowiednio nasycone i nie ma żadnych problematycznych obszarów barw. Oceniając ZF9 pod kątem naturalności kolorów przydzieliłbym 5+/6. Jesteśmy już bardzo blisko sprawności studyjnych wyświetlaczy, czyli najlepszego co się da uzyskać. Wyniki są lepsze niż w AF9.

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

(38121)

5 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

402
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Denis
Denis
4 lat temu

Witam Czy HDR jest lepszy na ZD9 niż na ZF9? Jeśli w trybie jasnym?

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x