Home Testy Kino domowe Pioneer SC-LX701 Test amplitunera do kina domowego Ultra HD
Pioneer SC-LX701 Test amplitunera do kina domowego Ultra HD

Pioneer SC-LX701 Test amplitunera do kina domowego Ultra HD

9.23K
0

Podsumowanie i ocena

Nagroda bardzo polecamyAutor: Patrząc na całość pracy i czasu jaki trzej Panowie P. poświęcili na ten test – nie był to czas zmarnowany. Nie tylko można było mierzyć się z jakością Ultra HD 4K ale też sprawdzić jak dziś z obrazem i dźwiękiem radzi sobie jeden z najważniejszych dostawców rozwiązań kina domowego na rynku. Pioneer SC-LX701 to jeden z kluczowych produktów firmy z zakresu audio wideo, który pozwoli nam zespolić w całość najbardziej nowoczesne kino domowe oparte o komponenty i jakość Ultra HD. Zarówno pod względem wideo jak również najnowocześniejszego dźwięku. Amplituner wyposażony jest niezwykle bogato. Począwszy od dużej ilości złącz w tym aż pięciu portów HDMI 2.0a zgodnych w 100% ze standardem Ultra HD kończąc na możliwości budowy systemu dźwiękowego Dolby Atmos czy DTS:X. Fani nowoczesnego kina domowego Ultra HD będą w siódmym niebie. Cieszy też niezwykle rozbudowana sekcja wsparcia sieciowego bez której w dzisiejszych czasach tej klasy sprzęt nie miałby racji bytu. Amplituner połączymy z naszą siecią domową bezprzewodowo a dzięki takim funkcjom jak Apple AirPlay czy dostępowi do Spotify oraz obsłudze USB będziemy mogli słuchać naszej ulubionej muzyki ze wszystkich źródeł jakie tylko mamy pod ręką. Dodatkowo w poprawionej jakości dźwięku na słuchawkach dzięki wbudowanemu DACowi.

Pod względem jakości dźwięku jest dobrze ale oczywiście spora w tej opinii doza subiektywizmu o której pisałem we wstępie. Dominujące wysokie i średnie pasma mogą na początku z lekka przytłumić ale pamiętaj drogi Czytelniku że oparliśmy się na „Auto kalibracji”. I tu można w zaawansowanych ustawieniach sporo jeszcze poprawić jednak to ty musisz już poeksperymentować w tym zakresie. Nie da to oczywiście efektu brzmieniowego z wysokiego „C”, choć przyznać trzeba obiektywnie, że w tym przedziale cenowym można oczekiwać jeszcze więcej. Ale – każdy znajdzie tu coś, co może go zainteresować. Myślę że firma Pioneer w przypadku modelu SC-LX701 położyła największy nacisk na obsługę wejść HDMI w wersji 2.0a z pełną obsługą sygnału Ultra HD wraz z dźwiękiem HD. I to trzeba przyznać się udało. Na większą uwagę ze strony producenta zasługuje jednak audio w tym modelu. Tu cały czas można by jeszcze coś dopracować. Muszę jednak przyznać, że każdy nowy użytkownik tego sprzętu będzie miał frajdę z własnoręcznych operacji w menu urządzenia. A im większy efekt – tym większa satysfakcja. Podsumowując: jeżeli zamierzacie budować najnowszy system oparty na kinie Ultra HD to ten model jako jego serce należy brać zdecydowanie pod uwagę przy ewentualnym wyborze! Na koniec mała uwaga: system auto kalibracji na monofonicznym mikrofonie, tak – ale nie w tej klasie urządzeń. Tym bardziej że mamy do czynienia z wersją PRO.

Piotr Gmerek: Osobiście zamierzam w końcu wymienić swój kilkuletni amplituner na coś co pogodzi kilka moich źródeł wspierających Ultra HD. Podpinanie się bezpośrednio pod telewizor Ultra HD przy dźwięku przez np. kabel optyczny jest dość uciążliwe a do tego strata w jego jakości nie do zaakceptowania. Pioneer SC-LX701 ze swoim stosunkiem ceny do jakości wydaje się jednym z idealnych kandydatów by stanąć w nowoczesnym kinie domowym opartym o sygnał Ultra HD. Wszystko zostanie połączone w jedną całość łącznie z telewizorem i projektorem Ultra HD. Osobiście cieszy mnie też bardzo duże rozbudowanie funkcji multimedialnych. Wiele razy zdarza mi się wysyłać dźwięk z telefonu Apple wprost na amplituner. Albo korzystać z radia internetowego. Tutaj to wszystko dostajemy na pokładzie. Pod względem dźwięku skupiam się tylko na kinie domowym czyli filmach i koncertach. W tym aspekcie testowany sprzęt mnie osobiście nie rozczarował. Spora moc oraz dynamika dźwięku powodowała szeroki uśmiech na mojej twarzy. Marzy mi się by na takim produkcie zbudować domowe kino z Dolby Atmos. Kto wie. Może w końcu zrealizuję swój cel :-).

Piotr Piekarski: Przy filmach i koncertach Pioneerowi nie brak mocy i dynamiki. Nie atakuje, nie jest dosłowny i bezpośredni, zwłaszcza w wysokich częstotliwościach, gdzie mogłoby to być odebrane jako natarczywość. Jest delikatniejszy w tym zakresie co przekłada się na kulturę a nie bezwzględne pokazywanie wszystkiego i wszędzie, co w wielu amplitunerach jest bardzo męczące. Chwilami jednak można wyczuć lekkie zmatowienie dźwięku i brak spójności z niskimi częstotliwościami. Pamiętajmy jednak, że mamy możliwość ingerencji w zaproponowane nastawy kalibracyjne które wykonaliśmy na początku. Amplituner w tym zakresie oferuje o wiele więcej niż konkurencja.

Odsłuch muzyki w trybie direct jest najbardziej wymagającym testem dla każdego amplitunera. Do odsłuchów wykorzystaliśmy konwencjonalne płyty CD oraz pliki Hi-Res. W porównaniu ze wzmacniaczem stereofonicznym Pioneer wprowadza lekki bałagan. Próbuje zrobić wszystko lepiej niż jego starszy brat dwukanałowiec. Bardziej koloryzuje wysokie częstotliwości próbując wprowadzić więcej szczegółów i świeżości, podczas gdy wzmacniacz gra bardziej neutralnie wzmacniając tylko dźwięk. Pioneer ma wyraźnie podkreśloną górę pasma przez co słyszymy sporo metaliczności w detalach co w wielu przypadkach jest dość prawdziwie, chociaż nie zawsze przekazane w delikatny i wyrafinowany sposób jak we wzmacniaczu stereofonicznym. Wokół muzyków jest nieco mniej powietrza a chwilami wyczuwalna jest lekka szorstkość i spłaszczenie dźwięku. Jeżeli chodzi o dynamikę jest też jej nieco mniej a bas uwalnia się spod ścisłej kontroli jak we wzmacniaczu. Wprowadzenie korekty brzmienia oraz subwoofera do akcji może spowodować że nasze płyty zostaną przekazane w nowy sposób bez rutyny i znudzenia serwowanego przez nasz bądź co bądź ukochany wzmacniacz stereo a przeciętnie i źle nagrane płyty zabrzmią lepiej i dynamiczniej na amplitunerze niż na wzmacniaczu stereo.

PLUSY

  • Solidna budowa
  • Elegancki wygląd
  • Pełne wsparcie dla formatu Ultra HD: 4K, HDR, szeroka paleta barw jednym kablem (5 portów HDMI 2.0a)
  • Niezwykle rozbudowane funkcje sieciowe
  • Wbudowany DAC
  • Obsługa Dolby Atmos i DTS:X
  • Wbudowany BT
  • Obsługa Multiroom (strefy na kilka pomieszczeń)
  • Odtwarzanie Hi-Res Audio przez USB
  • Spora moc i dynamika dźwięku podczas oglądania filmów i słuchania koncertów
  • Obsługa Google Cast (update jeszcze w tym roku!)

MINUSY

  • Brak wejścia analogowego 5.1
  • Auto kalibracja: monofoniczny mikrofon
  • Przydałaby się większa kontrola samego urządzenia nad basem
  • W tej cenie spora konkurencja, która w wielu aspektach nie odpuszcza pola walki

Cena referencyjna: Pioneer SC-LX701 6 999zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Pioneer

www.pioneer.pl (www.pioneer-audiovisual.pl)

www.facebook.com/PioneerPolska


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


(9230)

4 2 głosy
Article Rating
Piotr Broda Fan dobrego brzmienia. Na HDTVPolska poruszam aspekty związane z dobrym dźwiękiem.

15
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x