Philips PUS8303 | TEST | 2018 Android TV 49″ z Ambilight i Ultra HD 4K HDR
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Akcesoria
- Złącza
- Ambilight
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Równomierność ekranu
- Kontrast i Czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Efekty HDR w PUS8303 są widoczne. Telewizor osiągnął rozsądne minimum, wynoszące ponad 400 cd/m2, by oglądanie treści HDR wywierało jakieś wrażenie, a nie było jedynie kwestią większej ilości detali w bielach. Czuć zatem, tą nową jakość dostarczaną dzięki technologii Ultra HD. Nie ma jednak aż takiego uczucia jak na ekranach o wyższej jasności, rzędu 600 – 700 nitów.
Nadmienić także trzeba, że oglądanie w HDR wiązało się będzie z ewidentnie gorszą czernią, ponieważ telewizor musi pracować na pełnej mocy podświetlenia. Niestety system lokalnego wygaszania (“tryb kontrastu”) nie radzi sobie za dobrze ze swoim zadaniem przy treści HDR. O ile w SDR nie podnosił on szczególnie wyników, to chociaż przygaszał podświetlenie w ciemnych scenach. Tu podświetlenie przygaszane jest nagminnie i gdy uruchomimy funkcję to HDR właściwie traci sens. Spadek jasności do wartości 200 – 300 nitów daje efekt jakbyśmy niemal oglądali zwykły film w SDR.
(145627)
Kupilem pod wpływem tego artykułu wersję pus8303 49 cali i szczerze mówiąc czuje się oszukany jeśli chodzi o czestotliowosc odświeżania 120hz. Program tv hz pokazuje. że odświeżenie wynosi 50hz philips na stronie porodu neta również pokazuje 50hz matrycę podczas oglądania również nie widzę Jakość i 120hz.czy inni też mają takie odczucie
Z minusów, i to duży, brak wsparcia obsługi napisów przez DLNA. Posiadam 75″ PUS8303 z najnowszym firmware.
Rozumiem, że ta rekomendacja odnosi się również do wersji 55 calowej?