Home Testy Telewizory OLED Philips Philips OLED 803 | TEST | model 2018 z Ambilight i Android TV
Philips OLED 803 | TEST | model 2018 z Ambilight i Android TV

Philips OLED 803 | TEST | model 2018 z Ambilight i Android TV

98.96K
0

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Autorski procesor P5 Philipsa poznaliśmy już w poprzedniej generacji telewizorów. W modelu 803 została umieszczona jego udoskonalona wersja druga: P5 Perfect Picture Processing Engine . Infografika z prezentacji wewnętrznej (po prawo) zdradza skąd wzięła się owa nazwa. Chodzi oczywiście o pięć czynników wpływających na jakość obrazu. Należą do nich ruch, kontrast, ostrość, barwy i odpowiednie dostosowywanie materiału źródłowego. Producent zapewnia własne metody obróbki w każdej kategorii. Jeśli chodzi o ruch mamy funkcje perfect natural motion i perfect clear motion, które opiszę w dedykowanym akapicie. OLED803 posiada także funkcje podnoszące soczystość barw, jak i zwiększające ilość ciemnych i jaskrawych detali, by obraz był bardziej krzykliwy. Nie jestem jednak fanem stosowania tego typu obróbki, ponieważ nie jest ona w myśl wiernego odwzorowania obrazu ale jest oczywiście wiele osób, które taki obraz lubią. W najnowszej odsłonie P5 doszła także inteligentna funkcja konwersji treści SDR do HDR, polegająca na automatycznym zwiększaniu jasności jaskrawych obiektów i manipulacji kontrastem. Jej działanie możemy zobaczyć poniżej:

Tryb ŻywyTryb Żywy i Perfect Natural Reality

Jak widzimy, efekty wyglądają bardzo ciekawie, ale… niestety funkcja działa tak jak trzeba (widzimy maksimum jej możliwości) tylko w trybie żywym o czym informuje sam producent. W związku z czym raczej nikt, kto ma ochotę uzyskać obraz zbliżony do tego co widział reżyser nie zrobi z niej użytku. Tryb żywy jest całkowitym zanegowaniem poprawnej reprodukcji obrazu, choć widać, że wraz z tą funkcją ma szansę zrobić wrażenie na półce sklepowej albo na osobach lubiących żywy obraz. Jak zawsze producent pozostawia wybór.

Test Philips OLED 803
Na IFA 2018 firma prezentowała 5 najważniejszych cech procesora obrazu drugiej generacji na 5 telewizorach!
W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

(98961)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

100
Zobacz więcej komentarzy na forum

Dodaj komentarz

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subskrybuj  
Powiadom o