Home Testy Telewizory OLED Panasonic Panasonic OLED GZ950 / GZ960 | TEST | Wstęp do kinowej jakości
Panasonic OLED GZ950 / GZ960 | TEST | Wstęp do kinowej jakości

Panasonic OLED GZ950 / GZ960 | TEST | Wstęp do kinowej jakości

85.84K
22

Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Panasonic OLED GZ950 jest jednym z pierwszych i nielicznych telewizorów na rynku, które posiadają tak bogate wsparcie dla norm Ultra HD / HDR. Telewizor wspiera bowiem oba formaty HDR premium jakie występują na rynku: HDR10+ oraz Dolby Vision. Implementacja obu technologii została przeprowadzona kompleksowo – dostępne są zarówno przez HDMI, jak i ze streamingu, a także z wbudowanych nośników. W przypadku Dolby, w GZ950 wbudowany jest interpreter metadanych (tak samo jak np. w telewizorach LG) co oznacza znacznie lepszą kompatybilność z urządzeniami i bezproblemowość działania. O tym, że działa również HDR10, oraz telewizyjne HLG pisać już chyba nie trzeba w 2019 roku.

Panasonic OLED GZ950 test Dolby Vision HDR10+

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 75%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision i HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 500 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 760 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 710 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 700 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 755 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Efekty HDR w Panasonic OLED GZ950 są bardzo wyraźne i namacalne. HDR daje tutaj poczuć przepaść jakościową gdy oglądamy treść Ultra HD, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu! Oczywiście można by upierać się, że są telewizory LCD, które dają jeszcze więcej jasności i będzie to prawda, jednak żaden z nich nie zaoferuje jednocześnie tak dobrej czerni, czy kątów widzenia (a przede wszystkim braku efektu halo na czerni, pod lekkim kątem). HDR w GZ950, jak to w oledach bywa, jest bardzo precyzyjny, ponieważ każdy piksel jest źródłem światła. W znacznej części filmów teoretycznie nie najwyższa na rynku jasność nie będzie zauważalna wcale ponieważ ekran inteligentnie rozpoznaje statyczne metadane i dobiera jasność pod najjaśniejsze efekty zakodowane w danym filmie. Następnie wykorzystuje funkcję, która analizuje nadchodzące klatki obrazu i jeśli nie ma tam zbyt jasnych efektów na możliwości matrycy to oddaje obraz ze źródłową jasnością nawet jeśli metadane mówią co innego!

W takim wydaniu efekt HDR jest jeszcze lepszy niż w poprzednich modelach Panasonic (serii FZ!). Jednocześnie zachowane są przejścia tonalne w bielach. Bardzo dobrze, że Panasonic dołączył do producentów posiadających automatyczne mapowanie HDR. Pragnę tutaj zauważyć, że implementacja jest raczej podobna do tej z telewizorów Sony niż np. telewizorów LG, które kompletnie ignorują metadane filmu a w związku z tym nadmiernie rozjaśniają obraz w większości przypadków. W Panasonic OLED GZ950 możemy liczyć na obraz wierniejszy z intencją autora.

W przypadku oglądania treści HDR w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, telewizor OLED należałoby zakwalifikować do kategorii czwartej w powyższej tabelce, pomimo słabszych efektów świetlnych. Nasze oczy ulegają złudzeniu wyższej jasności, ponieważ źrenice rozszerzają się mocno i uwrażliwiają na światło. Ponadto, nie do przecenienia pozostają idealne czerni i brak irytujących rozjaśnień na matrycy (na obiektach sąsiadujących z czernią).

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Fabryczny tryb Prawdziwe Kino (HDR)

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,8 maksymalna 3,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,8 maksymalna 2,5
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 4,6

Profesjonalna kalibracja HDR w Panasonic OLED GZ950

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,2 maksymalna 2,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,7 maksymalna 1,8
Średnia deltaE palety szarości 1,0 maksymalna 3,3

Kolorystyka filmów w szerokiej palecie barw jest oddawana z dosyć niezłą precyzją, choć występują pewne niedociągnięcia. Są one zasadniczo podobne do tego, z czym mierzyliśmy się przy treści zwykłej (Rec 709 – SDR). Obraz jest nieco zbyt czerwonawy i przyciemniony. Na szczęście obie te niedoskonałości można wyeliminować w procesie kalibracji, a po niej mapowanie kolorów jest bliskie idealnemu.

Media Expert zaślepka

HDR10+

Telewizor wspiera technologię HDR10+, która jest rozwinięciem HDR10 o dynamiczne metadane. Pozwalają one w sposób kontrolowany radzić sobie ze scenami przekraczającymi możliwości telewizora. Innymi słowy nie musi on cały czas przyciemniać obrazu na podstawie kilku danych charakteryzujących cały film (coś czemu tegoroczna funkcja dynamicznego mapowania stara się przeciwdziałać) ponieważ każda klatka ma swoje odrębne, bardzo precyzyjne, parametry. Okazja do przetestowania HDR10+ nadarzyła się przy użyciu filmu “Bohemian Rhapsody”. Nie udało się jednak wychwycić różnic w stosunku do wersji HDR10 używając tego samego ekranu i robiąc porównanie na zasadzie jeden-po-drugim. Być może gdyby można było zobaczyć obie wersje na raz różnica byłaby dostrzegalna. Widać jednak, że telewizor z tak dobrymi algorytmami mapowania tonów zwyczajnie nie zyskuje aż tak dużo na filmie HDR10+, który nie posiada dużej ilości bardzo jaskrawych efektów.

Dolby Vision

Implementacja Dolby Vision w Panasonic OLED GZ950, jak już wspomniałem, jest kompleksowa (“tv-led”) i dzięki temu nie ma problemów z kompatybilnością. Technologia Dolby, podobnie jak HDR10+, dostarcza dużo więcej informacji jak oddawać poszczególne tony jasności. Ponadto materiał kodowany jest 12, a nie 10 bitowo. W teorii standard powinien dostarczać dużo wyższą jakość obrazu. Z testów wynika jednak, że różnica w stosunku do HDR10+, czy nawet czystego HDR10 nie jest aż tak znacząca, niemniej zauważalna. Na pewno dobrze, że Panasonic zdecydował się na wsparcie dla tej technologii, bo jest ona pożądana na rynku. W telewizorze została także zaimplementowana metoda kalibracji trybu Dolby (jest to osobny tryb obrazu) i jej rezultaty można podziwiać po prawej stronie – kolory wyglądają bardzo naturalnie.


Advertisement

(85842)

4.4 10 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

207
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

22 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Arkadiusz
Arkadiusz
1 rok temu

Jak to właściwie jest z tym wsparciem Dolby Atmos bez wsparcia eARC?

Czytam na stronie SONY że “Ze względu na ograniczenia zwykłego kanału ARC przetwarzanie tych formatów (DOLBY ATMOS czy DTS:X) umożliwia tylko eARC.”

To czym jest w taki razie wsparcie Dolby Atmos w tym modelu?

Obserwator
Obserwator
1 rok temu
Reply to  Arkadiusz

To tylko marketing bo w praktyce (nawet po podłączeniu subwoofera pod gniazdo słuchawkowe a GZ ma taką ciekawą możliwość) Atmos generowany przez telewizor będzie bardzo skromną jego namiastką i moim zdaniem nie będzie się wiele różnił od klasycznego stereo (będzie jakiś efekt przestrzenny ale prawdziwy Atmos to system wielogłośnikowy plus dźwięk “sufitowy”)

kilers9
kilers9
10 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

Witam, w takim razie, jakim najlepszym rozwiązaniem, wg Ciebie, będzie podłączenia TV z amplitunerem ? Mam teraz podłączony amplituner po optyku ….

Marek
Marek
1 rok temu

Czym się różni GZ950 od GZ960?

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Marek

Podbijam pytanie bo mnie to też nurtuje, a teście niema o tym słowa.

Obserwator
Obserwator
1 rok temu
Reply to  Marcin

GZ950 i GZ960 to ten sam, identyczny telewizor, który posiada różne oznaczenie modelowe przeznaczone dla różnych sieci handlowych.

Marek
Marek
1 rok temu
Reply to  Obserwator

Moim zdaniem – jest jedna i to duża różnica- w częstotliwości odświeżenia – Tak przynajmniej wynika z dostępnych materiałów

Obserwator
Obserwator
1 rok temu
Reply to  Marek

“Odświeżania” czego? To są identyczne TV i mają nawet identyczne pudełko z napisem GZ950 (GZ960 jest tyko na etykiecie bocznej).

Marcin
Marcin
11 miesięcy temu
Reply to  Obserwator

Różnią się tylko podstawą. Reszta jest tidentyczna. Media Markt posiada model 950, natomiast Euro Rtv Agd czy Media Expert 960. Same urządzenia są identyczne.

Obserwator
Obserwator
9 miesięcy temu
Reply to  Marcin

Podstawa jest ta sama. GZ950 i GZ960 to identyczne telewizory a tak logicznie to jeden telewizor z różnym oznaczeniem.

Cezar
Cezar
10 miesięcy temu

Mam do Panstwa pytanie. Kupiłem nowego Oled gz950 i wszystko jest pięknie,obraz,kolory itd. Ale… nie jestem zadowolony z ostrości-smużenia.Ustawiałem IFC na 10/5, 10/19 itd i przy ruchu widać delikatne smużenie obrazu. Wcześniej miałem Panasonica tx780 led i obraz w nim był żyleta. Czy mój telewizor tak ma czy jest uszkodzony?

Przemo
Przemo
7 miesięcy temu
Reply to  Cezar

Tak niestety ma. Dokładnie taką samą przesiadkę mam z tx 58 EX 780.Różnica jest duża szczególnie przy obrazie ruchomym.Nawet skalowanie z SD wyglądało lepiej. Tylko, że 780 była najlepszym telewizorem w tej kwestii Prawie 900 lini pionowych przy ruchomym obrazie GZ 950 prawie o połowę mniej. Są plusy i minusy.

cezar
cezar
6 miesięcy temu
Reply to  Przemo

dokładnie,załuję że nie ma takiej ostrości.. Ciekawe czy Panasonic produkuje jeszcze nowe modele z taką jakością,ostrością obrazu jak EX780?

Roman
Roman
7 miesięcy temu

Co do 100 000 godz. pracy matrycy to ja już Panasonicowi nie uwierzę, nigdy! Mój G20 przepracował 4650godz. a miał też dociągnąć 100 000 godz. Brata G30 skończył żywotność na 10300 godz. Na aukcjach internetowych można kupić części do TV Panasonica, bo padła matryca. Slogany można pisać, a rzeczywistość jest bardzo smutna.

Daniel
Daniel
7 miesięcy temu
Reply to  Roman

Akurat mam G30 i jak teraz sprawdziłem ma dokładnie przelatane 17350 godzin. Jak długo jeszcze wytrzyma raczej nie sprawdzę bo wkrótce będę go wymieniał ale wygląda na to że trafiłeś na słaby egzemplarz.

Last edited 7 miesięcy temu by Daniel
Power
Power
4 miesięcy temu

Witam posiadam Oleda Gz950 od 3 tygodni i chciałbym sprawdzić ile ma przepracowane godzin ,jak to zrobić?
Dzieki za pomoc

Sławek
Sławek
3 miesięcy temu
Reply to  Power

Wchodzisz w: Menu>Pomoc>Informacje o systemie>ID Modelu 4> “C” oznacza Clock.

fan
fan
3 miesięcy temu
Reply to  Sławek

Witam, a czy czasem nie trzeb wejść w menu serwisowe żeby to sprawdzić ?

Sławek
Sławek
3 miesięcy temu
Reply to  fan

Nie

Piotr
Piotr
3 miesięcy temu

Witam, mam pytanie mianowicie kilka dni temu kupiłem tego Panasonica ale w wersji GZ960 i mam mały problem z dźwiękiem z dekodera cyfrowego Polsatu a dokładnie model HD5000 dobrze, że mam kino domowe bo inaczej nie miałbym głosu ale chciałbym też mieć głos bezpośrednio z tv a sprawdzałem już wiele ustawień i nie rozumiem o co chodzi bo na starym tv na tych samych ustawieniach i kablu HDMI głos działał bez problemu a tutaj już go nie ma, natomiast jeżeli oglądam netflixa czy youtube to głos jest normalnie z tv tak samo jak podłączę laptopa poprzez kabel HDMI to głos… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
3 miesięcy temu

Mam gz950 55 oled i jak tv jest wyłączony to odbijają się firanki w szkle ekranu i sa pofalowane przy bokach choć są proste w naturze. Obraz testowy kontrolny jest prosty nie ma krzywych lini. Czy to specyfika ekranu polaryzacja jakaś czy wada szkła a jak wada czy podlega wymianie

Gienek
Gienek
1 miesiąc temu

Wypalenia….??? Mam już prawie 12 plazmę Samsunga. I staram się ja wypalić by mieć pretekst do zakupu nowego OLEDa. I nie wychodzi mi ta sztuka. A Plazma mimo że ma 12 lat bije na lep wszystko co jest teraz w ofercie za wyjątkiem OLEDów. Niestety muszę ten kupić bo LEDy czy QLEDy to nie idzie ogladac

22
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x