Home Testy Telewizory OLED Panasonic Panasonic FZ800 | TEST | OLED 2018 Ultra HD z HDR10+
Panasonic FZ800 | TEST | OLED 2018 Ultra HD z HDR10+

Panasonic FZ800 | TEST | OLED 2018 Ultra HD z HDR10+

86.53K
0

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Badana cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIE PALETY BARW DCI 99%
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW Rec 2020 74%

Pokrycie reżyserskiej palety barw (DCI) jest właściwie pełne, bo brakujący procent nie jest tutaj istotny. Oznacza to, że w teorii FZ800 może oddać każdą barwę, jaką chciał umieścić w filmie reżyser filmu UHD. Panasonic, jako firma skupiająca się na jakości obrazu, pozwala także przeprowadzić pełną kalibrację obrazu pod źródła Ultra HD (zapisać osobne parametry w tym samym trybie obrazu). W związku z tym przetestujemy od razu skalibrowany tryb pod UHD z małym komentarzem jak wyglądało to fabrycznie.

Fabryczny tryb HDR-Prawdziwe Kino

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 5,6 maksymalna 8,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,7 maksymalna 4,6
Średnia deltaE palety szarości 2,6 maksymalna 7,2

Skalibrowany tryb ISF-Profesjonalny

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 5,6 maksymalna 8,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,7 maksymalna 4,7
Średnia deltaE palety szarości 1,4 maksymalna 3,3

W fabrycznym trybie do HDR jest nieźle, aczkolwiek występują niuanse związane z odcieniem bieli (trochę ocieplony), a także z charakterystyka jasności, która zmniejsza jasność efektów HDR. Na szczęście za pomocą kalibracji można te mankamenty znacznie ograniczyć. Przyrost jasności obrazu jest wtedy wyraźny i efekty HDR stają się mocniejsze. Sumarycznie FZ800 radzi sobie z kolorami z szerokiej palety barw bardzo dobrze i nie ma się specjalnie do czego przyczepić. Efekty są namacalne, w niektórych miejscach nawet bardzo wyraźne, jak np. na grafice Canal+ 4K Ultra HD zamieszczonej powyżej. Od razu widać, że jest to inna barwa, której dotychczas nie dało się odtworzyć na telewizorze.

Regulacja jasności w HDR

Na powyższym zdjęciu widzimy także nową opcje tj. HDR Brightness Enhancer. Jest to bardzo przydatna (w moim uznaniu) funkcja, która pozwala regulować jasność treści HDR. Nie chodzi tu bynajmniej o jasność najjaśniejszych efektów świetlnych (bo one są tak mocne jak mocna jest matryca TV), a o jasność w cieniach i półtonach obrazu. Co robimy gdy podczas normalnego oglądania obraz jest dla nas zbyt ciemny? Zazwyczaj wchodzimy w menu i zwiększamy wartość suwaka “podświetlenie”. A w HDR? Tu suwak podświetlenie zawsze jest na 100%. Receptą na to jest powyższa funkcja:

Osobiście dałbym jedynie większy zakres regulacji, ponieważ nawet +15 nie zwiększa jakoś bardzo mocno jasności obrazu. Ponadto przeniósłbym funkcję i umieścił ją w menu głównym. W miejscu gdzie jest dostęp jest nieco problematyczny. Alternatywnie możemy użyć funkcji “Automatyczna jasność HDR”, która to reguluje funkcję “HDR Brightness Enhancer” automatycznie, w oparciu o dane z czujnika światła.

(86534)

4 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

325
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x