Home Testy Telewizory OLED Panasonic Panasonic FZ800 | TEST | OLED 2018 Ultra HD z HDR10+
Panasonic FZ800 | TEST | OLED 2018 Ultra HD z HDR10+

Panasonic FZ800 | TEST | OLED 2018 Ultra HD z HDR10+

86.53K
0

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 525 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 745 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 785 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 720 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 600 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Efekty HDR w FZ800 są bardzo wyraźne i namacalne, aczkolwiek nieznacznie niższe niż te, zanotowane na FZ950. Jak jednak wspomniałem, mam przekonanie, że jest to kwestia rozmiaru matrycy, a nie linii modelowej telewizora. HDR daje tutaj poczuć przepaść jakościową gdy oglądamy treść Ultra HD, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu! Tegoroczny model oferuje kilkunasto-procentowy wzrost względem ubiegłorocznych TV. W każdej ze scen dawał on o sobie znać. Oczywiście można by upierać się, że są telewizory LCD, które dają jeszcze więcej jasności i będzie to prawda, jednak żaden z nich nie zaoferuje jednocześnie tak dobrej czerni, czy kątów widzenia (a przede wszystkim braku efektu halo na czerni, pod lekkim kątem). HDR w FZ800, jak to w oledach bywa, jest bardzo precyzyjny, ponieważ każdy piksel jest źródłem światła. W znacznej części filmów teoretycznie nie najwyższa na rynku jasność nie będzie zauważalna wcale. Dlaczego? A dlatego, że…

Mapowanie jasności (tone-mapping)

Metadane HDR jakie są przesyłane do telewizora.

Panasonic FZ800 bardzo inteligentnie rozpoznaje metadane filmowe. Są one w prawdzie statyczne w HDR10 (w przeciwieństwie do np. HDR10+, który rozwiązuje tą kwestie ostatecznie), jednak nadal potrafią przekazać wiele informacji pomagających dostosować możliwości wyświetlacza do filmu. Produkcje, jak wiemy, powstają na monitorze Dolby Pulsar (4000 nitów) lub Sony BVM-X300 (1000 nitów). Mogą więc znacznie przekraczać możliwości telewizora i musi on w jakiś sposób dostosowywać się by film nie był pozbawiony przejść tonalnych, ale i nie był zbyt ciemny. FZ800 nie korzysta z flagi MDL, określającej możliwości monitora, ale z MaxCLL, czyli flagi określającej teoretycznie najwyższą jasność piksela w filmie. To dużo lepsze podejście, obarczone jednak ryzykiem, ponieważ wiele filmów ma niepoprawne wartości (zbyt niskie lub zbyt wysokie). Zbyt niska wartość powodowałaby utratę przejść tonalnych w bielach, a zbyt wysoka zbyt duże przyciemnienie obrazu. Na szczęście FZ800 jest bardzo inteligentny i zbyt wysokie wartości ignoruje, z kolei zbyt niskie podnosi do domyślnych 1000 nitów.

Film “Pan” ma niepoprawne metadane, ale FZ800 sobie z tym radzi.

Biorąc pod uwagę, wyżej opisany, sposób działania wychodzi na to, że filmy HDR są naprawdę bardzo jasne na testowanym telewizorze. Weźmy pod uwagę, że tak naprawdę ponad 70% wydań pomimo, że masterowanych na Dolby Pulsar, to wcale nie posiada detali o tak wysokiej jasności. Przykłady? Chociażby “Furious 8”, czy “Power Rangers”. Stworzone na monitorze o jasności do 4000 nitów, a ich najjaśniejsze przejścia tonalne mają tylko 1000 nitów! Od tysiąca, do około 800, które są maksymalnymi możliwościami telewizora, wcale nie jest tak daleko i dlatego w wielu filmach ten oledowy telewizor jest w stanie wykrzesać z nich dokładnie tyle ile trzeba!

TV oddaje bardzo wysokie jasności w filmach zachowując przejścia tonalne, nawet gdy film ma niepoprawne metadane.

(86534)

4 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

325
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x