Home Testy Telewizory LCD Panasonic Panasonic EX780 (TX-75EX780e) TEST wielkiego telewizora 2017 Ultra HD z HDR
Panasonic EX780 (TX-75EX780e) TEST wielkiego telewizora 2017 Ultra HD z HDR

Panasonic EX780 (TX-75EX780e) TEST wielkiego telewizora 2017 Ultra HD z HDR

73.57K
0

Słowem wstępu

Test telewizorów Panasonic na 2017 rozpoczynamy modelem EX780! Jak sama nazwa już zdradza, najnowsza linia telewizorów dostała kolejną literę alfabetu – “E”. W ubiegłym roku nazwy zaczynały się od “D”, np. DX780. Serie (które determinują cyfry, po dwóch literach) pozostały podobne, więc można przypuszczać, że istnieje między nimi podobieństwo w wyposażeniu i funkcjach. EX780 jest jednak najwyższym modelem LCD przewidzianym na ten rok obok dotychczasowego mocarza jakim jest DX900 z 2016 roku (chyba, że producent zaskoczy nas czymś jeszcze przed świętami albo na IFA co jest wielce prawdopodobne). Od kilku lat, w japońskiej firmie, da się jednak zauważyć pewną prawidłowość – w parzystych latach swój debiut mają bardzo mocne wyświetlacze LCD (jak np. AX900 w 2014, czy DX900 w 2016), zaś w nieparzystych telewizory OLED (CZ950 – 2015r.). Choć wszystkie te, high-endowe modele zapewniają bardzo wysoką jakość obrazu, to nie powinno dziwić, że mimo wszystko naszemu sercu najbliższe są ekrany organiczne. Cieszymy się więc z premiery aż dwóch telewizorów OLED Panasonic’a w tym roku – EZ1000 i EZ950. Nie je będziemy jednak dzisiaj testować, wróćmy więc do bohatera testu 😉

EX780 występuje w czterech przekątnych – 50″, 58″, 65″ i 75″. Chciałoby się rzec, że te 75″ to monstrualny rozmiar, jednak… bez przesady, do większości salonów jest jak znalazł! Modele sześćdziesięcio pięcio calowe mogły robić wrażenie kilka ładnych lat temu. Kupujmy duże ekrany! W myśl tego postanowiliśmy sprowadzić do naszej redakcji na test właśnie ten, największy rozmiar telewizora.



Wygląd

W 75″ przekątnej telewizor jest naprawdę masywny i solidny. Cała konstrukcja opiera się na porządnej aluminiowej podstawie:

Bardzo miłym dodatkiem jest możliwość regulacji uniesienia ekranu. Wersja 75″ niestety posiada nieco inną konstrukcję, która nie pozwala na taką personalizację. Przy masie telewizora (54kg) nie jest to jednak dziwne. Tutaj połączenie między ekranem a podstawą musi być sztywne. W mniejszych telewizorach wygląda to tak:

Dużym atutem “czworonożnej” podstawy jest też jej niewielki wymiar względem ekranu, co pozwala na montaż na mniejszych meblach. Ramka telewizora nie należy do najwęższych ale jej design “szczotkowanego aluminium” jest na tyle atrakcyjny, że przyozdabia telewizor:

Ekran jest oczywiście płaski. Z tyłu nie wyróżnia się niczym szczególnym:

Badana cecha Wartość
Wymiary ekranu (bez podstawy) 168,0 × 96,6 × 7,0 cm
Wymiary kartonu 209,1 × 108,1 × 27,7 cm
Odcisk stopy (minimalne wymiary stolika) 99 × 41 cm
Waga (bez podstawy) 54kg
Otwory do montażu na ścianie VESA 600×300


Złącza i Akcesoria

Wejścia AV zostały rozmieszczone dokładnie tak jak w ubiegłym roku. Nie ma co zmieniać dobrze przemyślanego układu. Najważniejsze z nich (3 X HDMI 2.0a – 4K 60/50p z technologią HDCP 2.2), oraz USB 900mA zostały wyprowadzone z boku tak, by umożliwić kablom zakręcanie, jeśli telewizor będzie wisiał blisko ściany. Pozostałe wychodzą do tyłu, jednak znajdują się w lekkim wgłębieniu, więc mogą pozostać użytkowe nawet jeśli telewizor zostanie powieszony. Jak widzimy, EX780 posiada także wbudowany podwójny tuner satelitarny i dwie kieszenie CI Plus (wersja 1.3).

Pilot nadal nie przeszedł jakiejś istotnej zmiany, co mam wrażenie, że powinno było nastąpić już w zeszłym roku. Jego design nieco odbiega od standardów XXI wieku. Ten z EX780 posiada front wykonany z tworzywa imitującego aluminium (jak mniemam miało ono pasować do ramki telewizora), jednak tył jest wykonany z klasycznego czarnego plastiku (znowu tak jak telewizor 🙂 ). Układ przycisków nie zmienił się, poza jednym szczegółem – w lewym dolnym roku dodano klawisz “my app”, do którego można przypisać dowolną aplikację. To bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić użytkownikowi czasu, jeśli często korzysta z jakiejś usługi (np. Player).



Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 75″
Typ matrycy LCD (z podświetleniem PFS LED) typ. VA
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) 4 100:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: 6 200:1
  • max: 10 600:1
  • min: 4 050:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR: 380cd/m2 (pełny ekran), HDR: 540 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran błyszczący (glare)
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,5
  • maks. dE: 2,0
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 450cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 22ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 22ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 22ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie „4K Pure Direct”
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)


Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Struktura matrycy Panasonic EX780 obrócona w pionie.

Panasonic EX780 używa 120Hz matrycę typu VA. Jej struktura, oglądana pod mikroskopem wygląda dosyć oryginalnie i trudno odgadnąć kto jest jej producentem. Nietrudno domyślić się jednak, w jaki sposób producent postanowił uzyskać szeroką paletę barw – to za sprawą specjalnych diod, które podświetlają ekran. Zostały one pokryte luminoforem typu PFS. Rozwiązanie to jest konkurencyjne dla kwantowych kropek i nie da się jednoznacznie określić, które z nich jest lepsze, a które gorsze. Zarówno quantum dots, jak i pfs led zapewnia podobne pokrycie palety kolorów DCI (z różnicą wynoszącą kilka procent), a także jest w stanie dać podobną jasność maksymalną.

Zalecane ustawienia

Układ menu ustawień telewizora nie zmienił się w najmniejszym stopniu w stosunku do zeszłego roku. Kontrola nad obrazem jest jednak tak rozbudowana i dopracowana w wyświetlaczach Panasonic’a, że nie ma już nad czym pracować. Zaglądając do menu, mamy klasyczne tryby obrazu:

  • Dynamiczny
  • Normalny
  • Kino
  • Prawdziwe Kino
  • Ustawienia własne

Sugerowanym wyborem jest oczywiście “Prawdziwe Kino”, jeśli nie zamierzamy dokonywać żadnych regulacji. To właśnie ten tryb ustawiony jest w myśl poprawnej reprodukcji obrazu (tak jak widział reżyser). Jeśli chcemy regulować obraz po swojemu, to najlepiej użyć do tego trybu “Ustawienia własne”. W każdym z trybów warto upewnić się, że nie jest włączona funkcja overscan, obcinająca brzegi obrazu:

  • Obraz -> Ustawienia na ekranie -> 16:9 Overscan -> Wyłączony

Warto także wyregulować płynność ruchu, co opiszę jednak w akapicie temu poświęconym.



Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,2 maksymalna 4,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,7 maksymalna 7,2
Średnia deltaE palety szarości 3,9 maksymalna 7,3

Panasonic przyzwyczaił nas do dopracowanych kolorów w trybie prawdziwe kino i przyzwyczajenie to pozostanie, aczkolwiek jest jeden mankament w EX780. Nie jest nim gamma – ta ma wartość bliską 2.4, co daje przyjemny, kontrastowy obraz. Nie jest to też problem z paletą barw. Ma ona poprawny zakres Rec 709, więc kolory nie są ani przesycone, ani nadmiernie wyprane. Mankament dotyczy bieli, która ma lekko morski (niebiesko-zielony) zafarb. To powoduje lekki nalot w tym kolorze na całym obrazie, coś jakby został przykryty zielonkawą folią. Ułomność da się wychwycić najlepiej na odcieniach skóry, które mają mniejszą ekspresję. Pozostałe barwy wyglądają dosyć dobrze. Porównajmy w galerii przekłamań:

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

Profesjonalna kalibracja Panasonic EX780

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,5 maksymalna 2,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,7 maksymalna 2,0
Średnia deltaE palety szarości 0,2 maksymalna 0,6

Zamiłowanie Panasonic’a do poprawnego oddania barw daje się wyczuć każdego roku. Ekrany, bez względu na to, czy Full HD, czy Ultra HD z szeroką paletą kolorów, zawsze dają się skalibrować dosłownie “pod linijkę”. O ile kilka lat temu robiło to znacznie mniejsze wrażenie, bo telewizory miały prostszą budowę i większość z nich pozwalała uzyskać nienaganne kolory, tak w obecnych czasach nie każdy model daje się tak dobrze dopracować. Winne są temu skomplikowane technologie, konieczne by dobrze odwzorowywać filmy Ultra HD. Na szczęście inżynierowie Panasonic’a (których swoją drogą mieliśmy okazję poznać i współpracujemy z nimi) nie próżnują i dopracowują swoje ekrany pod tym względem. EX780 można skalibrować tak by wszystkie kolory były oddane naturalnie w filmach Full HD.

Filmy Full HD i SD w naturalnej tonacji.
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), EX780 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Wyłączenie redukcji szumów, oraz innych zbędnych „dopalaczy” sprawiło, że obraz trafiał na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję „0” nie miało też miejsca jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi, aczkolwiek w trybie Prawdziwe kino nawet ustawienie domyślne (50) nie powoduje zbędnych przeostrzeń. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość”..

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.


Kontrast i Czerń

Tutaj regulujemy funkcję lokalnego wygaszania.

Panasonic EX780 posiada matrycę VA oferującą niezłą czerń natywnie (tj. bez użycia jakichkolwiek systemów wspomagających). Zmierzona stopa kontrastu wynosi 4 100:1 po kalibracji. Oczywiście nie można też się spodziewać, że da to niesamowitą głębię i plastykę obrazu, jeśli planujemy seanse w zaciemnionym pomieszczeniu. Taki będzie dopiero OLED. Telewizor oferuje jednak funkcję, która jest w stanie miejscowo na ekranie zmniejszać natężenie światła i tym samym pogłębiać czerń. Algorytm posiada kilka niezależnie regulowanych stref, które są pionowe. Reguluje się go adekwatną funkcją w menu obrazu (po prawej na miniaturce). Zobaczmy, czy jest w stanie zbliżyć się do oledowej czerni, choćby miejscowo.

Scena
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru (dla poszczególnego ustawienia funkcji “Sterowanie adapt. podśw.”)
Sterowanie: Wyłączony Sterowanie: Minimalne
Sterowanie: Pośrednie Local Dimming: Maksymalne
Scena testowa kontrastu nr. 1 Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 4 900:1 10 600:1 26 000:1 93 000:1
scena2.jpg Czerń otoczona z każdej strony detalami, wymagająca scena, poradzą z nią sobie jedynie najlepsze systemy wygaszania 3 800:1 4 500:1 5 100:1 8 600:1
scena3.jpg Pas w filmie sąsiadujący z obrazem o średniej jasności, przy niskim kontraście wyraźnie odcina się od ramki telewizora 3 900:1 4 000:1 4 400:1 4 500:1
scena4.jpg Duża powierzchnia czerni bez sąsiadujących detali, przy niskim kontraście łatwo dostrzec świecenie czerni 4 800:1 5 800:1 8 400:1 11 700:1

Jak to bywa w wyświetlaczach z krawędziowym podświetleniem i diodami na poziomych krawędziach, funkcja lokalnego wygaszania nie poraża skutecznością. Niemniej pozwala czasami na wyraźną poprawę. Na przykład w scenie pierwszej, gdzie mamy po prawej stronie ekranu duży, niezaburzony niczym, obszar czerni. Tam diody znacząco przyciemniają się i kontrast wydaje się znacznie wyższy. Oczywiście powstaje wtedy pewna dysproporcja pomiędzy czerniami po lewej i prawej stronie ekranu, ale da się to zaakceptować. Nie polecam jednak wyższych trybów działania, w prawdzie dają one jeszcze większy przyrost kontrastu, ale potrafią bardzo mocno przepalać detale w bielach. Przykład w scenie z filmu “Oblivion”:

Wygaszanie: MinimumWygaszanie: Maksimum

Przy ustawieniu niskim da się uzyskać satysfakcjonującą czerń przy seansie w warunkach kinowych. Oczywiście nie są to tak porywające efekty jak na telewizorze OLED, czy z podświetleniem Direct LED (Panasonic DX900), ale w tej cenie nie można mieć wszystkiego…



Równomierność ekranu

W kwestii równomierności ekranu, EX780 wypadał dobrze, szczególnie biorąc pod uwagę jak duży ekran testowaliśmy. Efektu DSE, który jest największą zmorą podczas oglądania transmisji sportowych (“brudny ekran”) nie było widać wcale. Odcień był też dosyć jednolity, a jakiekolwiek spadki jasności było widać tylko na białej planszy testowej.

Rozkład jasności potwierdza, że problemy typowe dla technologii LCD są umiarkowane:

-16% -26% -18% -25% -18%
-9% -10% -11% -4% -10%
-16% -3% ref. -3% -17%
-13% -3% -6% -5% -12%
-12% -10% -9% -6% -8%


Obsługa Ultra HD / 4K

Panasonic EX780 zapewnia kompatybilność z treścią Ultra HD. Wraz ze wszystkimi walorami (HDR, szeroka paleta barw) potrafi ją odtworzyć zarówno przez HDMI, jak i z nośników zewnętrznych, streamingu i tunerów. Telewizor nie posiada jednak certyfikatu UHD Premium, ponieważ nie uzyskuje jasności wyższej niż 1 000cd/m2, choć pokryciem palety barw spełnia wymagania. W następnych akapitach sprawdzę w specjalnej sekwencji ile dokładnie jest w stanie z siebie wykrzesać w jasnych „HDRowych” blaskach. Panasonic nie wspiera także normy Dolby Vision, zatem nie może skorzystać z dodatkowych metadanych, które w teorii mają pozwolić jeszcze lepiej odwzorować efekty. Jak będzie wyglądała różnica dowiemy się niebawem, ponieważ pojawią się filmy Ultra HD Blu-ray ze standardem Dolby. Podejrzewam jednak, że w telewizorach z dobrą implementacją normy zwykłej – HDR10 różnica będzie niewielka, więc nie ma sensu upierać się na posiadanie DV w telewizorze.

Cecha Wynik
Certyfikat Ultra HD Premium NIE
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 2020 96% / 77%
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 TAK
Wsparcie dla Dolby Vision NIE
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC TAK
Obsługa YouTube w 4K (info wkrótce)
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK – wszystkie złącza
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerów TAK

W tegorocznych modelach doszła także jawna obsługa HDR w formacie HLG, czyli telewizyjnym. Telewizor pokazuje taką informację prosto na ekranie. Mamy albo HDR (HLG), albo HDR (PQ). Panasonic trzyma się technicznych określeń.



Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 Najjaśniejsza ze scen, blaski słońca przekraczają jasność 2 000cd/m2 500 cd/m2
hdr2 Scena o niskiej jasności, gdzie tylko księżyc i jego odbicie ma ponadnormatywną jasność 450 cd/m2
hdr3 Bardzo ciemna scena, najłatwiejsza do odtworzenia. Jedynymi jasnymi elementami są płomienie 540 cd/m2
hdr4 Zbilansowana scena o średniej jasności nieznacznie wchodzącej w zakres HDR 470 cd/m2
hdr5.jpg Plansza “L20”. Na takiej robione są testy konsorcjum UHD Alliance 535 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Panasonic EX780 nie używa żadnych specjalnych zabiegów, by podbijać jasność bieli w danym punkcie ekranu. W trybie HDR jasność wyświetlacza jest po prostu podnoszona na 100%, dlatego też możemy liczyć na spójne wyniki w różnych scenach testowych, bez nagłych wzrostów czy spadków jasności. Efekty HDR są widoczne, jednak przyznać trzeba, że naprawdę wysokie jasności (są 500 cd/m2) są w zasadzie niemożliwe do uzyskanie. Telewizor spełnia zatem warunek konieczny, by seans w HDR był miły dla oka, ale niewiele ponad to.

HDR – wyraźny efekt, aczkolwiek nie powala na kolana.

Co więcej, uzyskanie najlepszych efektów w HDR wiąże się z poświęceniem jakości czerni telewizora. Okazuje się, że gdy włączymy lokalne wygaszanie (“sterowanie adapt. podśw.”), to tak jak w SDR spełnia ono swoją rolę pogłębiania koloru czarnego, ale i… przyciemnia biel. W trybie “niski”, który możemy jeszcze zaakceptować tracimy około 5% jasności HDR. Tryb “pośredni” i “maksymalny” zabierają już nawet 40 / 60%! Taki seans traci sens. Szkoda, że Panasonic nie zaprogramował tej funkcji inaczej. W zetknięciu z materiałem o szerokim zakresie dynamiki zdecydowanie nie powinna ona działać w ten sposób.



Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Rodzaj palety barw Wynik
Pokrycie szerokiej palety barw DCI 96%
Pokrycie szerokiej palety barw Rec 2020 77%

Diody PFS pozwalają uzyskać niemalże pełne pokrycie palety, w której powstają obecnie filmy (DCI). Brakujące 4% nie jest realnym problemem. Dużo ważniejsze na takim poziomie jest to, jak dobrze telewizor wyświetla poszczególne odcienie barw. Przejdźmy do oceny.

Ustawienia fabryczne

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,9 maksymalna 5,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,9 maksymalna 3,2
Średnia deltaE palety szarości 2,1 maksymalna 6,7

Podobnie jak w SDR, Panasonic EX780 radzi sobie bardzo dobrze z wierną reprodukcją kolorów w szerokiej palecie DCI. Jedyny zarzut jaki można skierować, to nieznaczne podbijanie jasności w całości zakresu odcieni. Mają one ok. 10-15% za dużą intensywność, co zapewne da się skorygować kalibrując tryb Ultra HD…

Po kalibracji Ultra HD

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,4 maksymalna 3,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 3,0
Średnia deltaE palety szarości 1,2 maksymalna 6,8

Pomimo brakujących 4% palety kolorów, co widać na powyższym diagramie w czerwieniach i zieleniach, Panasonic świetnie radzi sobie z reprodukcją barw i poziomów jasności po kalibracji. W zasadzie nic nie można mu zarzucić, tak samo dobrze jak w SDR! To bardzo rzadka pochwała dla telewizora. W obecnej chwili większość wyświetlaczy wyświetla barwy w UHD trochę po swojemu, na EX780 możemy zaś zobaczyć je w dużej mierze tak jak chciał reżyser. To dodaje uroku filmom.

EX780 zapewnia niezwykle wierne kolory w Ultra HD.

Panasonic dopracował także sposób przechowywania ustawień. Teraz na każdym trybie można zapisać je oddzielnie do SDR i HDR. Oznacza to, że użytkownik nie będzie musiał przechodzić z trybu obrazu na drugi, po kalibracji, gdy będzie chciał oglądać treść z HDR. Niestety nie można zapisać osobno kalibracji do różnych formatów HDR, np. dla PQ i HLG. Optymalizujemy zatem pod główny standard, który będzie częściej oglądany.



Technologia 3D

Panasonic jest jednym z nielicznych graczy na rynku, którzy pozostawili wsparcie dla technologii 3D. To dobra informacja. Nieprawdaż? Posiadacze kolekcji filmów na Blu-ray 3D nie pozostają na przysłowiowym lodzie szczególnie, że nadal wychodzi sporo tytułów w 3D.

Nie dołączono w prawdzie okularów 3D, ale pasują dowolne na bluetooth. Np. Samsung SSG-5100gb.



Odwzorowanie ruchu

Matryca EX780 ma 120Hz odświeżanie, oraz wyposażona jest dodatkowo w system strobującego podświetlenia (scanning backlight). Oczywiście wykorzystanie tych możliwości matrycy możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki systemowi poprawy płynności i ostrości ruchu, bowiem materiały, które podajemy nie mają przecież 120fps. Przeważnie są to filmy (24fps), lub materiały wideo (50/60fps). W przypadku Panasonic’a system ten nazywa się Inteligent Frame Creation i jest on bardzo rozbudowany. Menu konfiguracji jest zakładką, która wygląda tak:

Zakładka Intelligent Frame Creation – to tu ustawiamy płynność ruchu.

Redukcja smużenia to nic innego jak obróbka materiałów wideo (50/60fps), a Płynność filmu to stopień poprawy płynności materiałów (24/25fps). Za pomocą tego pierwszego zmniejszymy smużenie, na przykład przy transmisjach sportowych. To drugie zmniejszy skokowość ruchu. Zalecanym przeze mnie ustawieniem jest 10/5 z włączonym Clear Motion. Ta ostatnia funkcja to właśnie strobujące podświetlenie (scanning backlight). Dostępna jest poza menu IFC:

Zobaczmy teraz jak telewizor przechodzi sekwencję testową:

Ustawienia Auto Intelligent Frame Creation Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

370 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

brak

Redukcja smużenia: 10

Płynność filmu: dowolnie

Clear Motion: wyłączony

Smużenie: duże

Maksymalna jasność: 370 cd/m2

 

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

Płynnie regulowana suwakiem – każdy znajdzie coś dla siebie

Redukcja smużenia: 10

Płynność filmu: dowolnie

Clear Motion: włączony

Smużenie: 

niewielkie

Maksymalna jasność: 

120 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (minimalne halo)

Poprawa płynności filmów (24p): 

Płynnie regulowana suwakiem – każdy znajdzie coś dla siebie

Środek i lewa krawędź ekranu.
Prawy brzeg ekranu.

Po zaaplikowaniu wyżej wymienionych ustawień smużenie znacząco maleje, aczkolwiek cały czas da się je zauważyć przy niektórych, bardziej dynamicznych, scenach. To jednak dopiero ułamek tego co oferuje nam testowany telewizor. Gdy włączymy obraz z telewizji – 50i to zostanie on wyświetlony jako 100 fps i dokładnie 100 razy na sekundę migać będzie podświetlenie telewizora by wygasić się w czasie odświeżania się matrycy i zapalić znów gdy obraz będzie już gotowy do wyświetlenia. Podobnie gdy dostarczymy sygnał 24p lub 60p to matryca wraz z diodami przejdzie w tryb pracy 120Hz. Tego typu funkcjonalność nazywa się fachowo strobing backlight (migoczące podświetlenie) i jest formą technologii scanning backlight. Podsumowując zatem: im bardziej zmniejszymy podświetlenie tym lepsze odwzorowanie ruchu uzyskamy. Synchronizacja diod nie jest idealna, więc mamy ciekawe zjawisko – po lewej stronie ekranu i na jego środku, przy niskich wartościach (podświetlenia) adekwatnych na noc (ok. 35), ostrość jest tak dobra, że nie widać jakiegokolwiek smużenia (tylko minimalne halo). Po prawej stronie ekranu widać jednak lekkie rozdwojenie przesuwających się obiektów.



Kąty widzenia

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku matryc VA, kąty widzenia nie są mocną stroną, szczególnie w przypadku telewizora o specjalizowanym podświetleniu, które poszerza paletę barw. Tak jest w przypadku EX780. Nawet po lekkim zejściu z osi widać już dużą zmianę odcienia obrazu i spadek kontrastowości. Zobaczcie zresztą sami na nagraniu.



Granie na konsoli i PC

Aby dojść do funkcji włączającej “try Gra”, zmniejszający opóźnienie wejścia, trzeba niestety przekopać się przez gąszcz menu. Najpierw Obraz, potem Ustawienia Opcji i dopiero Tryb Gra -> Włączony.

Nie znam też sposobu ustawienia EX780 tak by automatycznie wykrywał konsole, prawdopodobnie takiej funkcji nie ma. Możemy jednak zostawić włączony tryb Gra na wejściu dedykowanym do konsoli. Problem powstaje, gdy jest ona podłączona przez amplituner wraz z innymi urządzeniami wideo.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD tryb “Gra” 22 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR tryb “Gra” 22 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) Pure Direct 4K 33 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR tryb “Gra” 22 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR tryb “Gra” 22 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek tryb “Prawdziwe Kino” 110 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie Pure Direct 4K.

Panasonic stał się wreszcie idealnie przystosowany dla graczy! Wartość laga wynosząca 22ms to placebo, nawet dla zawodników gier fps. Lag jest tak samo niski przy wszystkich konfiguracjach sygnału. Wzrasta tylko i wyłącznie, gdy chcemy uzyskać reprodukcję chromy 4:4:4 i potrzebujemy wejść w tryb Pure Direct 4K, jednak jego wartość jest nadal nikła.

Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.



System i Smart TV

W tym roku Panasonic porzucił całkowicie nazwę Firefox OS i bardzo dobrze. Projekt ten upadł jakiś czas temu, co spowodowało zamieszanie na rynku wyświetlaczy. Konsumenci byli przekonani, że spowoduje to problem z aktualizacjami systemu. Nic bardziej mylnego. “Firefox” był jedynie nakładką graficzną na autorski system Panasonic’a. Styl nakładki został zachowany w nowych telewizorach. Dlatego spokojnie mogę przywołać film Piotrka o systemie ubiegłorocznym:

W bieżących telewizorach dokonano niewielkich zmian. W menu “Home”, możemy tworzyć foldery agregujące zdjęcia, aplikacje i inne skróty. Istnieje też możliwość związania wybranej aplikacji z dedykowanym klawiszem na pilocie. Jest to wystarczająco wygodne, choć trzeba przyznać, że cały interfejs wygląda dosyć lakonicznie i sprawia wrażenie odrębnej części telewizora. W konkurencyjnych markach jest on bardziej dopracowany wizualnie i daje wrażenie jakby aplikacje cały czas były dostępne w tle. Tu zaś jest to odczucie, że się “w nie wchodzi”. Nie wiem, czy umiem dokładnie wytłumaczyć co mam na myśli, jednak wystarczy zobaczyć jak wygląda menu “home” w telewizorach koreańskich, by zrozumieć.

Zmianie nie uległ interfejs obsługi tunerów wbudowanych. Oznacza to, że podczas oglądania transmisji np. satelitarnej i wciśnięciu przycisku “info” wita nas ten sam pasek informacyjny. Poniżej przykład z kanału travelxp 4K, nadawanego z HDR (HLG):

Menu to wygląda jeszcze w miarę estetycznie. Trochę gorzej jest, gdy chcemy się dostać do EPG. Powoduje to chwilową utratę wizji i fonii, a sam interfejs pozostał w swojej leciwej formie:

Nieco poprawił się za to interfejs odtwarzacza plików. Teraz możemy łatwiej dostać się do widoku folderów, czy też wydzielonych nagrań z TV.

Nie można zapomnieć, że TV posiada też fenomenalną funkcję TV Anywhere, która pozwala na streaming z tunerów wbudowanych w telewizor, prosto na ekran naszego smartfona. Bez względu na to gdzie się znajdujemy i nawet gdy telewizor jest w trybie Standby.



Jakość dźwięku

Telewizor posiada dwa pełno-zakresowe głośniki, o mocy 10W RMS każdy (czyli razem 20W). Dźwięk nie odróżnia się od innych telewizorów, także tych posiadających skomplikowane systemy wielo-głośnikowe. Tak naprawdę nie ma dużej różnicy w brzmieniu pomiędzy telewizorami, o ile głośniki nie są wyprowadzone na zewnętrzny soundbar. Powtórzę więc aktualny fakt: Dla miłośników dobrego kina pewnie pozostanie to bez znaczenia, bo i tak rozwiązania tego typu są namiastką prawdziwego hi-fi.



Podsumowanie i ocena

Panasonic EX780 to godny następca modelu DX750/780 i właściwie tylko niewielka ewolucja tego modelu, który cieszył się dużą popularnością w ubiegłym roku. Pola na których odnotowaliśmy poprawę to przede wszystkim input lag – zmalał tak znacząco, że wreszcie można polecić telewizor Panasonic’a wytwornym graczom konsolowym i pecetowym. Zaktualizowany system i wygodniejszy w użyciu pilot z programowalnym przyciskiem jest drugim istotnym elementem. Ostatnia wyraźna zmiana to możliwość zapisywania ustawień kalibracyjnych do HDR w tym samym trybie co do SDR, dzięki czemu po wykonaniu dwóch kalibracji użytkownik nie musi ręcznie zmieniać trybu obrazu, gdy chce odtwarzać treść Ultra HD. Inne cechy pozostają niezmienne. Możemy liczyć więc na niezłą czerń, zapewnioną przez matrycę VA o kontraście 4100:1, wspomaganą lokalnym wygaszaniem z kilkoma pionowymi strefami. Dosyć sprawnie działający HDR, o średniej jasności niecałych 500cd/m2. Dobrą płynność i ostrość ruchu. Pod każdym z tych względów telewizor jest na niezłym poziomie, aczkolwiek nie bryluje też szczególnie. Elementem decydującym będzie więc cena z jaką zadebiutuje na rynku. Jeśli będzie korzystna (a wszystko na to wskazuje) to na pewno warto będzie nabyć ten wszechstronnie uzdolniony wyświetlacz.

Dygresja autora: szkoda, że producent nie zmodyfikował algorytmu wygaszania lokalnego w trybie HDR tak, by był w stanie oddawać więcej światła w jaskrawych miejscach, wygaszając jednocześnie czernie, zamiast wygaszać całości obrazu (osłabiając efekt). Wtedy telewizor mógłby wejść na jeszcze wyższy poziom i dobitniej wyprzedzić konkurencję.

PLUSY

  • Rewelacyjne odwzorowanie barw, szczególnie po kalibracji
  • Najwierniejsze oddanie barw w trybie Ultra HD pośród wszystkich telewizorów na rynku
  • Obsługa technologii 3D (aktywna) – jeden z ostatnich producentów ze wsparciem
  • 120Hz matryca i upłynniacz z 10 stopniową skalą regulacji – doskonały do sportu i upłynniania filmów
  • Poszerzony gamut barw – do wykorzystania w filmach Ultra HD
  • Wsparcie dla HDR i dość wierne oddanie efektu
  • Rozbudowany system operacyjny
  • Unikatowa funkcja TV Anywhere, pozwalająca zabrać ze sobą telewizję
  • Niski Input lag – idealny TV dla graczy konsolowych i PC
  • Wysoki kontrast wspomagany lokalnym wygaszaniem
  • Ponadprzeciętne wykonanie
  • Wsparcie dla HDR w telewizji (HLG)

MINUSY

  • Kąty widzenia jak w typowej matrycy VA
  • Interfejs systemowy nieco “wczorajszy”

Cena referencyjna: Panasonic TX-50EX780 ?? zł / Panasonic TX-58EX780 7 399 zł  / Panasonic TX-65EX780 9 499 zł  / Panasonic TX-75EX780 17 999zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Panasonic


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


logo skalibrujtvEkrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(73573)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

205
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x