Home News Joker ustanawia kolejny rekord wszech czasów
Joker ustanawia kolejny rekord wszech czasów

Joker ustanawia kolejny rekord wszech czasów

782
0

Joker zdążył już pobić wiele rekordów, ale jeszcze nie powiedział ostatniego słowa. Film Todda Phillipsa właśnie jako pierwszy w historii film z kategorią wiekową “R” (od lat 16) zarobi ponad miliard dolarów w światowych kinach.

Joker – wpływy z filmu imponują nawet w porównaniu do Marvela

joker rekord

W momencie publikacji Jokerowi brakuje zaledwie kilkuset tysięcy dolarów, by dobić do okrągłego miliarda w światowym box office. Wynik ten będzie oficjalnie osiągnięty z końcem tego weekendu. Owszem, nie jest to może aż tak imponujące na pierwszy rzut oka, jak wynik filmuAvengers: Koniec gry“, który zgarnął niemal 2,8 miliarda dolarów. – ale ta produkcja Marvela miała budżet niemal 300 mln wyższy niż “Joker”. Licząc wpływy proporcjonalnie do kosztu produkcji, “Joker” zarobił praktycznie dwa razy więcej niż “Koniec gry”.

To rekord wśród filmów z kategorią “R”

“Joker” już dawno prześcignął inne filmy z ograniczeniem wiekowym od lat 16, w tym pierwszą (782 mln. dol.) i drugą (785 mln. dol.) część “Deadpoola” i “Matrix: Reaktywacja” (828 mln dol.).

Ewenement w dobie Disneya i Marvela

Jest to niewątpliwie wynik, który budzi uznanie, a tym bardziej w roku 2019 zdominowanym przez produkcje Disneya (i podległego mu Marvela). Pośród 10 najbardziej kasowych filmów tego roku, połowa z nich to produkcje tych dwóch studiów, a szósty jest “Spider-Man: Daleko od domu” (Sony), który należy do Marvel Cinematic Universe.

joker rekord

Dowód na to, że kino dla dorosłych* może być dochodowe?

Technicznie oczywiście “Rated R” nie oznacza kina dla osób dorosłych* (od tego jest kategoria “X”), ale niewątpliwie etykietka ta zwalnia z wielu zmartwień przy realizowaniu produkcji i pozwala reżyserom na stworzenie konsekwentnego tonu. W wielu przypadkach sceny w filmach kręci się, bądź je montuje w kilku wariantach, tak aby móc je ewentualnie stonować do ograniczenia wiekowego od lat 13 (PG-13). Może to siłą rzeczy, negatywnie wpłynąć na kształt całej produkcji, rozcieńczając wizję reżysera. W przypadku Jokera, Todd Phillips od samego początku chciał nakręcić film “Rated R”. Sukces jego dzieła może zachęcić inne studia (choć nie liczyłbym tu na Disneya, który takich filmów nie umieszcza na Disney+) do tego, że czasami warto obdarzyć twórców zaufaniem i pozwolić im na zrealizowanie filmu z kategorią “R”.

Źródło: Entertainment Weekly, opracowanie własne

Możecie również u nas przeczytać:

(782)

0 0 głos
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x