Home Fachowa publicystyka i artykuły Jakiego łącza potrzeba do oglądania VOD w 4K (player, Netflix)?
Jakiego łącza potrzeba do oglądania VOD w 4K (player, Netflix)?

Jakiego łącza potrzeba do oglądania VOD w 4K (player, Netflix)?

20.34K
1

Rozdzielczość 4K, którą oferują różne serwisy VOD, jest wyznacznikiem dobrej jakości obrazu i często motywuje do kupienia nowego telewizora. W poniższym poradniku pomożemy wam upewnić się, że możecie oglądać filmy i seriale w 4K na różnych platformach VOD, np. player i Netflix.

Czego wymaga streaming w jakości 4K?

Przede wszystkim musimy posiadać kompatybilne urządzenie, mogące wyświetlać zawartość w 4K. Może być to telewizor 4K typu Smart TV, dysponujący aplikacjami takimi, jak np. Netflix, Amazon Prime Video, czy też player. Większość odbiorników 4K na rynku ma do przeważającej części z nich dostęp. Jeśli nie, istnieją alternatywy w postaci konsol Xbox One, czy PS4 albo przystawek jak np. Apple TV (4K) czy Chromecast. Opcji jest wiele. Warto podkreślić, że jeśli nie dysponujemy ekranem o rozdzielczości 4K, to nie będziemy z tego dobrodziejstwa mogli zrobić użytku. Jeśli zaś będziemy spełniać sprzętowe wymagania, z jakości VOD 4K skorzystamy automatycznie.

streaming 4K

Na PC wymagany jest procesor 7. generacji Intela (Kaby Lake), chociaż niektóre CPU od AMD także będą działać. Nasz sprzęt po prostu musi być w stanie obsłużyć kodek HEVC (zwany h265) używany w treściach 4K. Jeśli zaś chcielibyśmy posłużyć się zewnętrznym ekranem musi być zgodny z protokołem DHCP 2.2. Na smartfonach możemy natomiast korzystać (jakość dopasowana jest automatycznie) maksimum z 1440p przy HDR (lub Dolby Vision).

streaming 4K


ZOBACZ TAKŻE: Netflix dodał obsługę HDR kolejnym smartfonom. Oto lista


Nie możemy oczywiście zapomnieć o najważniejszym – w przypadku Netflixa będzie to abonament Premium w cenie 52 zł, który daje nam dostęp do zawartości 4K. Pozostałe serwisy SVOD (czyli VOD z abonamentem) mają pojedyncze plany, które zapewnią nam rozdzielczość 4K, np. w Amazon Prime Video, czy też player.

streaming 4K

TVN Player 4K Streaming test
Philips OLED+ 934


Co to jest bitrate?

streaming 4K

Bitrate to takie często padające w świecie entuzjastów audio-wideo słowo, które zazwyczaj używane jest w kontekście jakości obrazu. Ale czym dokładnie jest ów bitrate? Otóż jest to ilość danych potrzebnych do przetworzenia obrazu wideo w konkretnym odstępie czasu. Zazwyczaj mierzy się go w odniesieniu do jednej sekundy. Najczęściej występuje pod postacią megabitów (Mbps) lub kilobitów (Kbps). To ten parametr wpływa na jakość, jak również przekłada się na rozmiar pliku wideo. Im wyższy bitrate, tym szybsze powinniśmy mieć łącze, aby przetworzyć wymagane informacje. Jeśli bitrate jest niski, zauważymy wtedy przy szybkich scenach akcji makrobloki (mówiąc potocznie: “pikselozę”), a na ciemnych tłach przekłamania czerni.

TVN Player 4K Streaming test 2



Czy każda platforma ma takie same wymagania?

streaming 4K

Otóż nie. Netflix do jakości 4K wymaga łącza 25 Mbps. Warto tutaj odnotować, że samo strumieniowanie obrazu realnie zużywa 16 Mbps transferu. Te dodatkowe 9 Mbps służy za bezpieczną rezerwę uwzględniającą okazjonalną niestabilność usługi (żaden serwis internetowy nie funkcjonuje idealnie przez cały czas). W przypadku player.pl wymóg jest identyczny – także 25 Mbps. Na marginesie warto wspomnieć, że w przypadku playera, rozdzielczość 4K jest dostępna dla telewizorów 4K z Android TV, lub marki Samsung i LG. Z kolei Amazon Prime Video pomimo świetnej jakości, jaką oferuje, wymaga do 4K nieco mniejszej przepustowości, wynoszącej 15 Mbps.

streaming 4K

Panasonic



Jak sprawdzić prędkość mojego internetu?

Jest to bardzo łatwy proces, wystarczy użyć do tego witryny takiej, jak np. fast.com. Zmierzy ona nam prędkość pobierania (to ten właśnie parametr wpływa na możliwość oglądania treści w 4K).

streaming 4K



Czy łącze Wi-Fi powinno wystarczyć?

streaming 4K

Generalnie tak, o ile spełniamy minimalne wymagania podane wyżej. Trzeba jednak pamiętać, że połączenie kablem sieciowym (Ethernet aka RJ45) zawsze będzie lepszym i stabilniejszym rozwiązaniem. Szybkość Wi-Fi zależy od wielu czynników, w tym od standardu Wi-Fi jaki obsługuje nasze urządzenie oraz warunków otoczenia. W teorii większość urządzeń wydanych po 2013 obsługuje standard 802.11ac z maksimum 1300 Mbps. Na pewno w wielu sytuacjach sygnał Wi-Fi będzie wystarczająco dobry by nie musieć martwić się o to, czy obejrzymy swobodnie treści w 4K. Prawda jest jednak taka, że na takim Xbox One X konsekwentnie uzyskuję prędkości 3x mniejsze niż przy kablu RJ45, pomimo że router mam obok konsoli. W przypadku jednak oglądania VOD mówimy tutaj i tak o prędkości przekraczającej swobodnie wymagane minimum.



Jeśli z internetu korzysta wielu domowników, czy nadal będę mógł cieszyć się obrazem w 4K?

streaming 4K

Każde aktywnie używane urządzenie zużywa transfer. Jeśli w domu ze sprzętu podłączonego do internetu korzysta jednocześnie wiele osób, to maksymalna przepustowość dla każdego z nich proporcjonalnie się zmniejszy. Innymi elementami wpływającymi na zużycie łącza są np. usługi działające w tle na komputerze, jak synchronizacja chmury, aktualizacje systemowe, firewalle czy antywirusy. Z innej strony, jeśli akurat będziemy przesyłać np. duży, kilkugibajtowy plik np. na OneDrive czy Google Drive, w teorii mogłaby ucierpieć na tym maksymalna prędkość pobierania. Mimo wszystko, jeśli będziemy trzymali się powyżej minimalnej granicy 25 Mbps, wszystko powinno być ok.

Pod powierzchnią 4K Player TVN



Co się stanie, jeśli nie będziemy mieli wymaganego łącza?

streaming 4K

No cóż, oglądając dla przykładu serial na Netflixie w obecnej formie po prostu nie uzyskamy jakości 4K nie dysponując odpowiednim łączem. Serwis wykrywa prędkość naszego łącza i automatycznie dopasowuje pod nie jakość. Jeśli nasz internet “nie wyrabia”, to obserwujemy tzw. dobuforowanie, czyli doczytywanie treści. Ewentualnie zaobserwujemy spadek jakości. Netflix nie oferuje już możliwości ręcznej zmiany jakości. Nie da się także przeczekać, aż film czy serial dobuforuje się do końca. Doczytywany na bieżąco jest zawsze niewielki fragment z wyprzedzeniem. Jedyną alternatywą w takiej sytuacji byłoby pobranie treści offline.



Czy HDR potrzebuje dodatkowej przepustowości?

streaming 4K

Prawda jest taka, że prawdopodobnie tak, chociaż HDR nie powinien w zauważalny sposób wpłynąć na wydajność. Gdy technologia ta była względnie nowym wynalazkiem, w 2015 wiceprezes firmy Ericsson, Matthew Goldman szacował, że w zależności od różnych czynników, obecność HDR może wymagać do 20% większej przepustowości. Jednakże taka sytuacja nie musi występować zawsze, gdyż zdaniem Goldmana w niektórych przypadkach umieszczenie HDR w strumieniowanym obrazie nie zwiększy jego bitrate’u. Poza tym, nie zapominajmy, że przez 4 lata algorytmy kompresowania przeszły długą drogę i dołożenie wysokiego zakresu dynamiki nie powinno w namacalny sposób obciążyć łącza.

Netflix

(20337)

2.5 2 głosy
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
Adam
4 lat temu

Warto zwrócić uwagę, że Amazon Prime Video nie obsługuje 4K HDR w aplikacji na iOS ani na iPad OS

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x