Home Fachowa publicystyka i artykuły Sprawdzamy efekt HDR w TV LG OLED C9 / E9
Sprawdzamy efekt HDR w TV LG OLED C9 / E9

Sprawdzamy efekt HDR w TV LG OLED C9 / E9

27.82K
0

Kilka tygodni po premierze nowych modeli LG OLED na 2019 rok, przyglądamy się jak prezentuje się na nich jakość HDR, która jest kluczowym elementem technologii 4K Ultra HD. To właśnie HDR jest czynnikiem, który bardzo często najbardziej wyróżnia się w grach czy filmach wykorzystujących trzy najważniejsze elementy sygnału Ultra HD czyli: rozdzielczość 4K, szeroka paleta barw (WCG) oraz wspomniany HDR.

Jakość efektu HDR na OLED TV

Na początek warto wytłumaczyć sobie dlaczego HDR w OLED mimo niższych wartości niż w przypadku topowych LCD robi duże wrażenie i potrafi przyćmić obraz z HDR na LCD, który posiada np. taką samą lub nieco wyższą średnią wartość jasności jak na OLED. Od początku testów produktów Ultra HD w tym pomiarów średnich wartości HDR na naszym portalu ustaliliśmy, że granica 500 nitów to moment kiedy możemy podziwiać obraz znacznie różniący się od tego w SDR Full HD. Powyżej 500 nitów czujemy już dość wyraźnie, że obcujemy z nową jakością obrazu. Telewizorów na rynku, które przekraczają średnią wartość 500 nitów nie ma wcale aż tak wiele. Wartości takie, nadal są zarezerwowane dla produktów z wyższej półki cenowej. Co ciekawe, każdy telewizor w technologii OLED posiada średni HDR, który jest zdecydowanie wyższy od 500 nitów. W przypadku LCD są to telewizory z wyższej półki oraz flagowce. Okazuje się jednak, że odbiór jakości HDR przez widza nie sprowadza się tylko do suchych pomiarów i wyników ale zależy także od samej technologii w jakiej wykonany jest telewizor.

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sami czekamy na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Jak działa HDR w LG OLED C9 E9
LG OLED E9

Jako przykład wybraliśmy dwa najnowsze modele LG OLED C9 oraz E9 ponieważ ich średnie wartości HDR są jednymi z najwyższych jakie zmierzyliśmy w historii telewizorów OLED do tej pory. Na początek, spójrzmy na pomiary.

Telewizory LG OLED C9 oraz E9 można zakupić w sieci sklepów RTV Media Expert


Advertisement
Ceny pochodzą z dnia 28.08.2019

Telewizory do testów dostarczyła firma LG

(27824)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

6
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x