Home Fachowa publicystyka i artykuły Xbox Game Pass: granie w abonamencie wreszcie ma sens?
Xbox Game Pass: granie w abonamencie wreszcie ma sens?

Xbox Game Pass: granie w abonamencie wreszcie ma sens?

4.92K
0

Xbox Game Pass to abonament, który Microsoft reklamował jako “Netflix gier wideo”. Do tej pory usługa stanowiła świetną wartość w swojej cenie. I… niewiele więcej. Wygląda jednak na to, że usługa wreszcie zaczyna wypełniać swój potencjał. A najlepsze – jeszcze przed nami.

Do tej pory Game Pass był głównie świetnym pomysłem

29 złotych1 za ponad gier? Ale jak to?! To brzmi za dobrze, żeby było prawdziwe. Fakt, wiele z nich nie urywało wiadomej części ciała i połowę biblioteki wypełniały starsze tytuły oraz pozycje z poprzedniej generacji. Mimo wszystko dało się z oferty wyłowić szereg perełek, które w stopniu bardziej niż zadowalającym uzasadniały cenę usługi.

xbox game pass czy warto

W 2007 roku, gdy Netflix zaczynał jako abonamentowy serwis VOD, to również jego oferta nie była imponująca. Składała się wyłącznie ze starszych pozycji na licencji…

Microsoft nie czekał jednak sześciu lat (tyle minęło odkąd Netflix wydał swój pierwszy serial, “House of Cards”) na dalszy rozwój. Już pół roku po starcie Xbox Game Pass ogłosił, że wszystkie wydawane przez niego gry będą pojawiać się w abonamencie już na premierę! I nagle abonament ten nabrał znacznie większej wartości. Zdaje się również, że podwyższenie początkowej ceny z 29 do 40 złotych także nie spotkało się z większą dezaprobatą.

xbox game pass czy warto

Mimo wszystko, rok 2018 był dla firmy nieco pechowy jeśli chodzi o własne produkcje. Game Pass cieszył się świetnym przyjęciem, ale tytuły wychodzące na wyłączność na Xbox One / Windows 10 – niekoniecznie. Sea of Thieves i State of Decay 2 zdobyły na Metacritic średnią ocen 69%. Ich odbiór w branży był na tyle niespektakularny, że ludzie zaczęli myśleć, że będzie to jakość, do jakiej w Game Passie przywykniemy. Wtedy jesienią tego samego roku wyszła jedna z najlepiej ocenianych gier (wyścigowych i nie tylko) tej generacji, czyli Forza Horizon 4 i wszyscy mogliśmy na parę chwil zapomnieć o tym, jak mocno Microsoft niedomagał w kwestii tytułów na wyłączność.

W międzyczasie, w 2018 i 2019 Microsoft zakupił aż siedem i założył jedno dodatkowe studio deweloperskie. To może imponować, ale w świecie gier, gdzie nad jednym tytułem pracuje się nawet do 4-5 lat, niekoniecznie zaowocuje to od razu.

xbox game pass czy warto

Mimo wszystko, od końca grudnia 2018 szczególnie dało się odczuć bogactwo dobrobytu w Game Passie. Wiele świetnie przyjętych tytułów innych producentów zaczęło debiutować w tej usłudze, np. Ashen, Outer Wilds czy Mutant Year Zerowszystkie z ocenami powyżej 80% na Metacritic. Co raz częściej też Microsoft wprowadzał nowe przeboje najwyższego kalibru – nawet pół roku po swojej premierze. Devil May Cry 5 zadebiutowało w marcu tego roku, a już w sierpniu zagościło w Game Passie, a jest to jedna z kandydatek do gry roku. Tego pokroju tytuły ukazują się w Game Passie coraz częściej i gęściej. Dzięki temu wreszcie można traktować ten serwis jako świetną alternatywę do sprawdzania nowości niedługo po ich premierach, aniżeli ciekawostkę do nadrabiania wiekowych zaległości.

xbox game pass czy warto

Wydaje się, że tak jak Netflix w obawie przed wyłaniającą się nową konkurencją, tak Xbox chce znacznie wzbogacić swoją ofertę, tak aby po złapaniu bakcyla, trudno było nam jej odmówić. Co prawda na konsoli nadal nie istnieje odpowiednik Game Passa na taką skalę, ale w przyszłej generacji powinna to być norma. Dlatego też Microsoft, który spalił sobie start z Xbox One pragnie przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów, którzy przy Game Passie pozostaną i przerzucą się na nowego Xboksa w następnej generacji. Jak inaczej wytłumaczyć oferty, dzięki którym  za dosłownie kilka złotych możemy przedłużyć abonament o kilka lat do przodu?


początkowa cena usługi w Polsce

(4919)

Jakub Krawczyński Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
Powiadom o