Home Testy Konsole Injustice 2 jak poprawnie ustawić tryb HDR na PS4 Pro i Xbox One S?
Injustice 2 jak poprawnie ustawić tryb HDR na PS4 Pro i Xbox One S?

Injustice 2 jak poprawnie ustawić tryb HDR na PS4 Pro i Xbox One S?

1.33K
0

Wstęp i ważne informacje

Na dniach na portalu pojawi się recenzja gry Injustice 2 czyli co by nie mówić sporego zaskoczenia ostatnich tygodni w świecie bijatyk. Oczywiście jednym z największych plusów tej pozycji jest wyjątkowo dobra grafika. Jednak jej jakość i wrażenia w każdej recenzji mocno zależą od tego jaki typ konsoli posiadamy oraz co najważniejsze: na jakim telewizorze odpalamy grę. Konsole wspierające Ultra HD to oczywiście PS4 Pro oraz Xbox One S a pod koniec roku Xbox Scorpio. Telewizor z kolei powinien wspierać Ultra HD w zakresie rozdzielczości 4K, szerokiej palety barw oraz technologii HDR na przynajmniej podstawowym poziomie.  Injustice 2 jest grą, która w niesamowity sposób pokazuje jak ogromny potencjał tkwi w tej technologii. Właściwie każda arena walki jest tak skonstruowana by jak najbardziej czerpać garściami z tego co daje nam Ultra HD i jej elementy składowe. Wszelkiej maści światła wydobywające się z różnych elementów są niezwykle realistyczne a kolory nasycone. Dodatki te dodają tym samym klimatu jaki towarzyszy zmaganiu naszych herosów. Czas sprawdzić jak powinniśmy poprawnie ustawić grę by jak najwięcej wycisnąć z naszego telewizora.

Injustice 2_1
Na każdym stage’u aż roi się od elementów, które zyskują na jakości w HDR

Jak poprawnie ustawić HDR?

Na początek sprawdziliśmy na przykładzie PS4 Pro jaki tak naprawdę sygnał wychodzi z konsoli na telewizor i czy na pewno jest to Ultra HD. Jak się okazuje, wszystko się zgadza:

Injustice 2
Za pomocą naszego specjalistycznego sprzętu możemy potwierdzić jaki dokładnie sygnał wychodzi z konsoli

Oczywiście efekt Ultra HD czyli głównie HDR i szersza paleta barw jaką zobaczymy zależy od tego jaki posiadamy telewizor a dokładniej: jakie średnie jasności HDR jest w stanie wyświetlić na ekranie oraz jakie pokrycie Rec2020 posiada. Na rynku jak już wiecie z naszych testów mamy szeroką dostępność takich telewizorów. Od podstawowych, posiadających średnio 300 nitów jasności po najlepsze ekrany potrafiące oddać nam efekt ze średnią jasnością ponad 1000 nitów. Słowo „średnia wartość” jest tutaj kluczowa gdyż w naszych testach nie podajemy marketingowych danych oraz tych wyliczanych z plansz testowych ale liczymy średnią wartość HDR na podstawie klatek filmowych (Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!). Podobnie z pomiarem pokrycia palety barw. Dodatkowo przypomnijmy sobie jakie wartości dają nam pożądane efekty:

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Jak więc poprawnie skonfigurować HDR na naszym telewizorze? Menu Injustice 2 zostało bardzo dobrze przemyślane a producenci oddali nam pełną kontrolę nad regulacją tego efektu. Jednak dla mniej obeznanych osób w temacie może to być dość niejasne. Jeżeli nasz telewizor nie posiada obsługi technologii HDR to w menu obrazu będziemy mogli ustawić standardową charakterystykę jasności (gammę). Chodzi jak zwykle o to, by wszystkie przejścia tonalne pomiędzy bielą a czernią były widoczne dla użytkownika. Przed rozpoczęciem procedury, która jest dosyć jasno opisana na poniższym screenie, sugeruję zresetować wartości jasność (brightness) i kontrast (contrast) do domyślnych w telewizorze, a także wyłączyć funkcje z dopiskiem „dynamiczny”, np. „dynamiczny kontrast”.

Injustice 2
Należy dostosować gammę tak, by tylko logo Batmana było widoczne

Jeżeli posiadamy jednak telewizor Ultra HD, który wspiera technologię HDR to należy włączyć opcję „Wyświetlanie HDR10”. Pamiętajmy jednak, by uprzednio skonfigurować wejście w TV na obsługę sygnału Ultra HD. Wystarczy odszukać w menu telewizora funkcję „HDMI UHD Color”, lub „UHD Deep Color”, lub „UHD 4:4:4”. Funkcja ta może nosić jeszcze inne nazwy, więc w razie potrzeby warto zajrzeć do instrukcji obsługi lub zadzwonić na infolinię producenta.

HDMI UHD Color

Wróćmy jednak do konfiguracji konsoli. Nie polecam opcji „Domyślne dla sprzętu” gdyż domyślna wartość nie wyciska maksymalnych możliwości z naszego odbiornika. My testowaliśmy grę na telewizorze ze średnią jasnością przeszło 600 nitów (Samsung KS9000 78″) oraz z pokryciem szerokiej palety barw DCI / Rec 2020 na poziomie 96% / 76%. Są to wartości gwarantujące doskonałą poprawę grafiki względem sygnału Full HD. Następnie należy wejść w opcję „Skalibruj wyświetlanie HDR10”. Naszym oczom ukaże się plansza oraz wartości od 200 do 10 000 nitów. Całość należy ustawić zgodnie ze wskazówkami czyli tak dostosować intensywność, żeby wewnętrzna ramka zrównała się jasnością z zewnętrzną, a wewnętrzna przestała się rozjaśniać. Na Samsungu KS9000 taki efekt uzyskałem przy wartości 1300 nitów. Zauważcie proszę jak ogromny potencjał tkwi w samej grze – aż do 10 000 nitów! Czy kiedyś osiągniemy takie wartości? Kto wie. Jednak można być pewnym, że prawdopodobnie potrwa to jeszcze kilka ładnych lat zanim takie telewizor pojawią się na rynku. Podobnie z kolorami. Gry mają możliwość pokazania nam kolorów w 100% palecie Rec 2020.

Injustice 2
Gra domyślnie ustawiła się na 200 nitów. To zdecydowanie za mało. Należy dokonać ręcznej kalibracji.

Injustice 2

Injustice 2

Injustice 2

Injustice 2

Injustice 2

Po przejściu całej procedury nasz telewizor i konsola powinny nam w 100% oddać to co skrywa w sobie gra pod względem wizualnym. A powiem Wam, że praktycznie każda plansza jest wręcz dostosowana by chociażby efekt HDR wylewał się z ekranu. Różnica względem wersji SDR jest naprawdę duża. Dlatego tak bardzo spodobał mi się ten tytuł jako pokaz możliwości wielu zalet technologii Ultra HD!

(1331)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).