Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony KD-75XG9505 | TEST | Bravia 2019 LCD z podświetleniem Direct LED

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 1.04.2019 o 20:25, siteman napisał:

Być może, ale e takim razie cały czas aktywne pozostaje pytanie, po co nam w przyszłości matryce generujące 10 000 cd/m? Skąd wiadomo jaki mocny efekt HDR był zamierzony przez reżysera? etc,etc....

Po to by wierniej symulować to co widzimy w świecie, gdzie luminancja idzie łatwo w setki tysięcy cd/m2. Przy pełnej ciemności te 10 000cd/m2 powinno móc zrobić wrażenie, ale nie ma możliwości, by jakiś reżyser żądał takiej intensywności na całym ekranie, bo zwyczajnie byłoby to niekomfortowe dla oglądającego. Jaka ma być jasność wiemy stąd, że krzywa PQ jednoznacznie powiązuje wartość danego piksela z wartością luminancji jaką ma wygenerować ekran. Badamy to w każdym teście.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

po co nam w przyszłości matryce generujące 10 000 cd/m?

Wiele osób zapomina lub też nie wie, że odpowiedź ludzkiego oka na intensywność światła nie jest funkcją liniową. W przybliżeniu ludzkie oko odbiera intensywność światła w sposób logarytmiczny.

https://en.wikipedia.org/wiki/Weber–Fechner_law#Vision

Dwa źródła które emitują światło różniące się intensywnością 10 razy nie są przez nas widziane w taki sam sposób tzn. nie widzimy je jakby jedno z nich było jaśniejsze 10 razy od drugiego. Widzimy je jakby różniły się jasnością znacznie mniej. Taka jest natura ludzkiego oka. Dlatego telewizor który może emitować 10 000 cd/m2 nie będzie przez nas widziany jako 10 razy jaśniejszy niż ten emitujący 1000 cd/m2 tylko dużo mniej.  Dlatego też aby efekty HDR były ''namacalne" producenci muszę iść w stronę dużych intensywności.  

 

HDR to przede wszystkim (jak sama nazwa wskazuje) większa dynamika w sensie większej liczby poziomów jasności. Ale sama zwiększona dynamika nie byłaby dla nas atrakcyjna wizualnie bez zwiększonego zakresu jasności, nie mówiąc już o tym że zwiększony zakres jasności jest niezbędny jeżeli chcemy żeby telewizor pokazywał realny świat który jest dość jasny. 

Luminance+Levels+(Approximate).jpg

Edytowane przez Tomek398
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jest mi wstanie powiedzieć czy powyższy TV prześle mi Dolby Atmos z aplikacji Netflix do amplitunera przy pomocy eARC? W specyfikacji TV wspiera eARC ale nie wspiera standardu Dolby Atmos. Bardzo mnie to ciekawi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś może się podzielić wrażeniami z tego tv, zamierzam coś kupić, bardzo mnie interesuje jak wyglądają filmy z HDR szczególnie kiedy mamy czarne pasy czy są mocno widoczne jasne przebarwienia na pasach?,

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.09.2019 o 17:22, yhhha napisał:

witam, też zainteresowany jestem kupnem tego tv tylko w wersji 85`

i jak nikt nie ma tego tv, żeby opisać wrażenia z jakości obrazu  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.05.2019 o 12:45, RPRT07 napisał:

Czy ktoś jest mi wstanie powiedzieć czy powyższy TV prześle mi Dolby Atmos z aplikacji Netflix do amplitunera przy pomocy eARC? W specyfikacji TV wspiera eARC ale nie wspiera standardu Dolby Atmos. Bardzo mnie to ciekawi.

Interesuje mnie dokładnie to samo o czym napisałeś w swoim poście  czy możesz mi napisać czy coś się w tej kwestii dowiedziałeś.

Czy ktoś mógłby mi napisać czy pod względem obrazu to Samsung Q90  będzie lepszym wyborem czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czyżby nikt nie miał tego modelu, ażeby się podzielić opinią jak ten tv sie spisuje w akcji???

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właściciele tego modelu cieszą się oglądaniem tv, nie mają żadnych problemów, więc nie wchodzą na forum w odróżnieniu od innych marek tv.

  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bieda straszna. Nikt nic nie pisze a cena 55 cali przecież nie jest już wysoka. W ogóle słabo, że nie ma recenzji tego ostatniego.

Ma ktoś podłączonego 55 cali do kompa? Jak się sprawuje, nie męczy oczu?

Edytowane przez Seba555

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam pytanie. Jak ustawić jednakowe opcje obrazu na wszystkich wejściach HDMI i aplikacjach?
Pozdrawiam

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jeszcze jedno pytanie. Otóż czasami mam problem z wifi. Tv po uruchomieniu nie widzi sieci i pomaga jedynie ponowne uruchomienie. Ktoś coś?
Pozdrawiam

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wie czy dodana została możliwość ustawienia upłynniacza tak jak w XF9005? Chodzi mi o wyeliminowanie smużenia bez efektu opery mydlanej.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dnia 15.09.2019 o 11:30, ragnar43 napisał:

Witam, czy ktoś może się podzielić wrażeniami z tego tv, zamierzam coś kupić, bardzo mnie interesuje jak wyglądają filmy z HDR szczególnie kiedy mamy czarne pasy czy są mocno widoczne jasne przebarwienia na pasach?,

Pozdrawiam

Za duzy ma blooming w HDR ten XG95, na sieci sporo ludzi narzeka, QLED'y jakoś lepiej sobie radzą, choć mają bardziej agresywne wygaszanie i taki Q70 trochę gubi jasne detale, ale ogółem pasy na filmie są ładnie czarne, a na XG95 to mega plamy jasne się robią od jasnych obiektów.

Trzeba czekać chyba na XH95 moze poprawią, zwiększą ilosc stref, albo poprawią troche algorytmy. ZF9 to juz w ogóle do nocnego oglądania odpada, kontrast natywny tego VA jest zbyt niski.

Najlepszy chyba teraz LCD to Vizio P Quantum X, ale nie do kupienia w Polsce.

Zastanawia mnie taka jeszcze kwestia, wg. Waszych pomiarów w teście XG9505 z wersji 75'' z X-Wide Angle uzyskał wyższy kontrast natywny matrycy od Samsunga Q70 ktory to z kolei wg serwisu rtings.com uzyskuje duzo wyzszy kontrast natywny ANSI od XG95 w 55 calach i to bez X-Wide Angle. Czyzby taki rozrzut matryc w tych modelach.

Edytowane przez PeterMac
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.11.2019 o 17:30, PeterMac napisał:

 

Za duzy ma blooming w HDR ten XG95, na sieci sporo ludzi narzeka, QLED'y jakoś lepiej sobie radzą, choć mają bardziej agresywne wygaszanie i taki Q70 trochę gubi jasne detale, ale ogółem pasy na filmie są ładnie czarne, a na XG95 to mega plamy jasne się robią od jasnych obiektów.

Trzeba czekać chyba na XH95 moze poprawią, zwiększą ilosc stref, albo poprawią troche algorytmy. ZF9 to juz w ogóle do nocnego oglądania odpada, kontrast natywny tego VA jest zbyt niski.

Najlepszy chyba teraz LCD to Vizio P Quantum X, ale nie do kupienia w Polsce.

Zastanawia mnie taka jeszcze kwestia, wg. Waszych pomiarów w teście XG9505 z wersji 75'' z X-Wide Angle uzyskał wyższy kontrast natywny matrycy od Samsunga Q70 ktory to z kolei wg serwisu rtings.com uzyskuje duzo wyzszy kontrast natywny ANSI od XG95 w 55 calach i to bez X-Wide Angle. Czyzby taki rozrzut matryc w tych modelach.

Akurat ZF9 ma kontrast natywny faktycznie niski, ale ma zdecydowanie większą ilość stref niż XG95, ale nikt przecież nie ogląda filmów przy kontraście natywnym, tylko z włączonym lokalnym wygaszaniem. I wtedy kontrast jest naprawdę znakomity, dużo lepszy niż w XG95. A do nocnego oglądania nadaje się jak najbardziej, wiem bo jestem zadowolonym posiadaczem tego TV. Poza tym, wystarczy spojrzeć na test ZF9 na tym portalu. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Grono. Tv w 65 calach od kilku tygodni. Obraz petarda. Hdr wali po oczach aż miło. Aż chce się oglądać jakieś efekciarskie filmy z laserami i innymi efektami świetlnymi. Dostrzegam jednak pewną wadę która uwydatnia się zwłaszcza w sygnale gorszej jakości, ale i w filmach hd także w pewnej specyfice ruchu na ekranie. Dynamiczne ruchome elementy na ekranie i jest ok, jednak gdy pewna rzecz stoi w miejscu a jej wyraźny kontur sąsiaduje z szybko zmieniającym się  otoczeniem (tłem) to w otoczeniu tegoż konturu pojawiają się jakieś dziwne poświaty. Rzecz niezauważalna przez pozostałych domowników ale mnie irytuje. Starszy lc'dek w hd tego nie robił. Jako dobry przykład podam sceną osoby która siedzi w poruszającym się pociągu/aucie i na jej twarzy lub krawędzi okna w sąsiedztwie szybko zmieniającego się otoczenia wzdłuż konturu oddzielającego obiekt statyczny/ruchomy pojawiają się dziwne poświaty. Inny tego przykład - wnętrze poruszającego się auta i sterczący "cycek" do blokady drzwi na tle szybko zmieniającego się obrazu w oknie. "Cycka" z racji że jest cienki wręcz rozmazuje. Czy to zakłócenie ma jakąś nazwę. Który parametr (może do skorygowania w tv za to odpowiada). A może wada fabryczna...

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak oczywiście mam ustawiony upłynniacz na maxa. Już doczytałem (na tym forum) że to efekt "gorącego powietrza" i wynika z działania upłynniacza oraz gorszej jakości sygnału. W międzyczasie sytuację znacznie poprawiła zmiana ustawień na obsługiwanym wejściu hdmi na "ulepszony format" - wyczytane z waszego artykułu o tym modelu. Upłynniacza na razie nie ruszam, obraz mnie satysfakcjonuje. Ustawienia zaawansowane mam ustawione w sklepie media m. przez panów ekspertów. Dałem się naciągnąć na kalibrację z kartki. Ta znana wszystkim firma co ją robi przygotowała dla tegoż sklepu tabele z optymalnymi ustawieniami opracowanymi przez tą że firmę. No i pan wyciągnął jakieś wydruki, odnalazł ten model i wprowadził. Może ściema no ale sto zeta też nie majątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...