Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, tomulus2000 napisał:

mmpeg-4, wychodzi na to że odradzasz zakup sk8500 czy sk9500...

Nie to było moim zamiarem, po prostu znalazłem takie materiały które pokazują pewne zjawiska może i nieco bardziej przerysowane (ale dzięki temu są bardziej widoczne) w związku z tym że kamera czy aparat jest bardziej czuła niż ludzkie oko, ale jednak zdecydowałem że warto je tutaj zamieścić żeby te kwestie przedyskutować. Na pewno wychodzą tutaj takie kwestie jak, co jest lepsze (w różnych technologiach LCD) w złożonych scenach np kiedy w przestrzeni kosmicznej czyli idealnej czerni są bardzo blisko siebie mocno jasne elementy np jakieś większe i mniejsze statki kosmiczne, albo podobnego typu jasne elementy w ciemnym pomieszczeniu .

Z tych materiałów wynika że jak w ciemnej scenie (albo mocno jasnej występują czarne elementy) występuje dużo jasnych elementów w trybie HDR, to i topowy współczesny IPS z około 100 stref się wyłoży (a kilka lat temu topowe IPS-y miały kilkaset stref) wobec matrycy z podświetlaniem krawędziowym ale o kontraście 5000:1 + pionowe strefy a nawet jest słabszy w takich scenach jak np Sony 49xf8596 na matrycy VA bez żadnych stref, ale już może pokazać dobrą czerń w mniej złożonych ciemnych scenach gdy jasnych elementów jest mało i nie są zbytnio jasne.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie czerń na matrycy VA pod kątem , a jak w necie poszukasz i zobaczysz  zdjęcia zrobione tak ; profesjonalnie ; jak te które pokazujesz to zapewne się przestraszysz widząc co wyświetla dany tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak słusznie zauważył @Michał Kowalski  65SK9500 posiada 96stref a 55SK9500 już 48 !?!? Możliwe że obraz na większym TV  może wyglądać znacznie lepiej niż na 55" tylko dlaczego wykastrowali połowę stref względem mniejszej matrycy ??

Zakupiłem 55SK9500 i nie ukrywam że jak większość z Was na początku testuje, porównuje, analizuje jakość obrazu. Im bardziej zwracamy uwagę na wszystkie detale to zaczyna to przypominać ślepy test w wyborze najlepszego telewizora. Wyszukujemy wszelkie wady,  sprawdzamy wszystkie filmy, które zostały wrzucone do sieci i im więcej się wgłębiamy to jest coraz gorzej.  W końcu tv nie kosztuje mało.... Co do obrazu, fakt, występują rozjaśnienia na czarnym tle, choć po małej kalibracji oglądanie telewizji jest naprawdę przyjemne.

@mmpeg-4, oglądając obok siebie dwa modele tv ( jak zapodałeś link ), łatwiej jest podjąć decyzję który wybrać, niestety większość z nas nie ma takiej możliwości a patrzenie, ocenienie w MM wśród wlączonych wszystkich tv nie jest w cale łatwe.

Zostało mi  dwa tygodnie na decyzję czy zostawiam SK9500 czy zamieniam na xf9005.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mmpeg-4  jak zwykle co jakiś czas ma przebłyski - nie wiem po czym ale nieźle go targa - miałem przyjemność polemizować z nim w temacie ips czy va nadal widzę, że fascynują go porównania tv nie wiadomo co mające pokazać? Przecież każdy wie jakie są wady i zalety danych tv, są specjalne testy przez profesjonalistów, którzy wpierw ustawią optymalnie tv a dopiero potem porównują.  Wszędzie wszyscy piszą o zaletach i wadach danych matryc a on cięgle odkrywa Amerykę. I jeszcze żeby było ciekawiej to w nieodpowiednim do tego miejscu.  Jeżeli ktoś nie może kupić OLEDA a potrzebuje tv do salonu kupuje tv na matrycy ips,  jeżeli do sypialni lub jest samotnikiem i sam ogląda na wprost po ciemku to matryca va. Proste ale chyba nie dla niego. Jeżeli promuje samsungi to chwała mu - pewnie dobre tv z tym, że nie te serie co pokazuje. Jeżeli poleca samsunga opierając się na nie wiadomo jakim materiale  i ustawieniach z kosmosu w temacie o tv LGsk9500 a pokazuje sk8500 oraz lg uk75500  to chyba sami wiecie z kim macie do czynienia.Tu narobi tylko więcej złego niż dobrego -  straci ktoś  czas i pieniądze dzięki takim doradcom - uwierzy, że tv na matrycy va nadaje się do salonu i potem będzie odsyłał kurierem. Na chwilę obecną nie ma lepszego tv na matrycy IPS  od sk9500.

Proszę jak tak bardzo lubi porównania do samsunga to niech wypowie się o tych :) 3 filmikach. i tu też,żeby nie było to porównania też są do sk8500.

 

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwaga !, ten drugi filmik z tych trzech powyżej to jest ten sam filmik tego samego autora, z którego robiłem te wcześniejsze fotki ale wklejony z innego kanału youtube i nie ma tam podanej informacji przez autora tego filmiku że podczas porównania w zaciemnieniu zostały źle podpisane telewizory i prawidłowo po prawej jest LG a po lewej Samsung.

Jako dowód poniżej jest ten filmik a pod nim ostrzeżenie autora tego filmiku że pomylił się przy podpisywaniu który tv jest który :

 

 

Edytowane przez mmpeg-4
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mmpeg to tylko świadczy o wiarygodności i rzetelności takich testów. Nie dość że źle podpisane to ani słowa o tym czy skalibriwane i na jakich ustawieniach.  Ponadto dużo też zależy od jakości materiału żródłowego i sprzętu na jakim ktoś będzie oglądać porównanie. Zerowa przydatność takich materiałów do wyciągnięcia właściwych wniosków. 

 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jarosław Świtoń napisał:

Zerowa przydatność takich materiałów do wyciągnięcia właściwych wniosków.

Jednak nieco mylisz się, bo tam są specjalnie wybrane właśnie takie materiały gdzie wychodzą niedoskonałości technologiczne, tj jeżeli w pobliżu siebie sąsiadują jasne i ciemne elementy a już zwłaszcza ze wszystkich stron, to wtedy faktycznie direct LED na matrycy IPS zrobi z niemal całego obrazu mleko w porównaniu z nawet krawędziową matrycą VA z wysokim kontrastem natywnym, bo przy każdym jasnym elemencie zawsze jest jasna obwódka (a w przypadku SK8500 jest większa od SK9500 bo tam jest o polowe mniej stref) która będzie rozjaśniać ciemne sąsiadujące obszary. A jeżeli ciemne obszary będą oddalone w odległości większej niż te obwódki wokół jasnych elementów, to podświetlanie direct będzie w stanie uzyskać tam głęboka czerń (ale jak nie ma tam już żadnych jasnych elementów) , ale jeżeli jasne elementy będą oddalone od ciemnych na taką odległość że będą na nie nachodzić obwódki (spowodowane niską precyzją małej ilości stref) jasnych elementów to wtedy właśnie takie sceny (na IPS direct vs krawędziowy VA) będą wyglądać tak jak na tych fotkach ze strony wcześniej.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mmpeg-4  przeczytaj tutaj o różnicach między ips i va jak  na naszym forum masz niewystarczające informacje na ten temat.

https://www.rtings.com/tv/learn/ips-led-vs-va-lcd

Z uporem maniaka oferujesz ludziom zainteresowanym tv przeznaczonym do salonu tv przeznaczone do oglądania na wprost i ciemności. Ja uważam, że po to są różne matryce aby można wybrać najlepiej przystosowaną pod swoje potrzeby. We wszystkich testach tv na ips-ie jest wyraźnie podany kontrast i nikt nie przeczy, że va ma lepszy. Ty pokazujesz na siłę, że np samsung jest lepszy? I tu muszę cię zmartwić lepszy dla zainteresowanych NORMALNYM użytkowaniem tv w warunkach domowych jest tylko tv OLED i to obojętnie jakiej firmy ale niestety nie jest on przeznaczony dla każdego (i to nie tylko z uwagi na cenę) Więc proszę nie rób wody z mózgów tym co szukają normalnego tv do SALONU - ludzie są różni i mają różne potrzeby. Ja philipsa na va używam w sypialni i bardzo chwalę ten tv w sypialni. LG na IPS-ie mam w salonie użytkowany zamiennie z projektorem i to rozwiązanie jest też dla mnie idealne. Kuzynka kupiła tv samsung do salonu - całe szczęście, że w większości ogląda sama bo jak przyjadę do niej jako gość to lepiej się czuję jak włączy radio - nie będę przecież ją prosić o przestawienie foteli aby można było coś oglądnąć bez stresu (może jestem przeczulony na deformacje kolorów pod kątem) Jak komuś przeszkadzają podświetlenia na czarnym tle w lg sk (obojętnie czy 8500 czy 9500) to ma wybór - ma 3 poziomy czerni -może nawet wyłączyć całkowicie podświetlenie direct i mieć to samo co na innych tv z matrycą IPS - ale ma wybór co czyni ten tv najlepszym w chwili obecnej z dostępnych tv z MATRYCAMI IPS.  I tyle w temacie. Porównania 2 zupełnie różnych tv bez pokazania, że można je inaczej ustawić i zmienić watrości podświetlenia zakrawa na co najmniej próbę oszustwa. Co innego pokazanie kątów oglądania między tymi tv - bo żadne ustawienia i kalibracja nie zmieni podstawowych różnic między nimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Jarosław Świtoń napisał:

orównania 2 zupełnie różnych tv bez pokazania, że można je inaczej ustawić i zmienić watrości podświetlenia zakrawa na co najmniej próbę oszustwa.

Oszustwo to by było jakby gość porównał tego LG z VA bez załączonego wygaszania, a obwódki wokół jasnych elementów i napisów wyraźnie wskazują że wygaszanie było załączone.

Poniżej masz porównanie między  55XF9005 vs LG 55SK9500 :

 

EDIT:

A co powiesz na to że Maciej co robi testy na tym forum, powiedział że nawet w bardzo mocno oświetlonym sklepie z tv bardzo wyraźnie widzi różnicę w czerni między VA a OLED ?

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj mój tekst ze zrozumieniem - obwódki masz na maksymalnie załączonym wygaszaniu. MOŻE MASZ RACJĘ NIE TEN CO ROBIŁ TEN TEST PRÓBUJE OSZUKAĆ - on po prostu prezentuje na youtubie to co chce i jego nie interesuje doradzanie ale po prostu pieniążki za oglądanie ale ten co wkleja w nieodpowiedni temat takie testy jako rzekomą wyższość jednego tv nad drugim.

 

Sorki ,że tekst pod tekstem ale dopiero teraz zobaczyłem wyedytowane pytanie u mmpeg-a a już mi się skończył czas na edycję.

Tylko ślepy nie zauważy różnicy w czerni -  nikt nigdzie nie pisał, że czerń w lcd na VA jest lepsza niż w OLD-zie - nie rozumiem dygresji i w jaki sposób mam się do niej ustosunkować? Co ma piernik do wiatraka ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jarosław Świtoń napisał:

NIE TEN CO ROBIŁ TEN TEST PRÓBUJE OSZUKAĆ - on po prostu prezentuje na youtubie to co chce i jego nie interesuje doradzanie ale po prostu pieniążki za oglądanie ale ten co wkleja w nieodpowiedni temat takie testy jako rzekomą wyższość jednego tv nad drugim.

To dlaczego wkleiłeś ten drugi filmik z nieoryginalnego kanału youtube z błędnie podpisanymi telewizorami który ktoś specjalnie złośliwie wrzucił do sieci bo nie posiada komentarza jego autora że źle podpisał telewizory ?

Poza tym autor tego filmiku z porównaniem LG z Samsungiem w komentarzach poleca SK8500 więc nie pisz że chciał udowodnić wyższość Samsunga, skoro jak dla niego pomimo wszystko bardziej mu podszedł jako całość LG.

 

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nawet ich nie oglądałem - dałem jako przykład, że są różne filmy i na ich podstawie nie należy wysnuwać jakichkolwiek wniosków - możesz oglądać je jako ciekawostkę ale puki nie są robione przez specjalistów (jak te w teście p. Macieja odnośnie kątów oglądania, lub na rthings) to ciekawostką tylko zostają i błędem jest wysnuwanie jakichkolwiek z nich wniosków - co Ty czynisz nie tylko w tym temacie ale też w innych na tym forum.   Napisz wprost jakie są Twoje spostrzeżenia odnośnie tv, które sam masz lub mogłeś zobaczyć/ przetestować - każdy ma prawo do własnych wniosków, co najwyżej się ktoś z nimi nie zgodzi ale tak jak pisałem wielokrotnie nie podawaj niesprawdzonych materiałów jako argumenty za .... - no i tu jest problem ja już właściwie nie wiem co Ty chcesz udowodnić lub pokazać.

P.S. Dajesz zdjęcia/ skreny z materiałów z youtube?      -  wklejasz tylko to co ma służyć na poparcie tylko tego co uważasz za istotne? Pomijając fakt następnego zniekształcenia takich materiałów to co najmniej dziwne.

Pisząc w innym temacie

"IPS czy VA ? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?"

do artykułu dodajesz własny podtytuł przeinaczając intencję autora?

Nowy artykuł Tomasza Chmielewskiego o wadach tv LCD i o tym dlaczego większość tv na matrycach IPS, w ogóle się nie nadaje do treści HDR :

http://www.tvtest.pl/wady-telewizorow-lcd/

Co jeszcze wymyślisz? A przede wszystkim po co i czemu ma to służyć ?

Czy ty czasami nie pracujesz w jedynie słusznym programie informacyjnym i nie redagujesz tam pasków informacyjnych - takie same metody przeinaczania rzeczywistości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jarosław Świtoń napisał:

 

Czy ty czasami nie pracujesz w jedynie słusznym programie informacyjnym i nie redagujesz tam pasków informacyjnych - takie same metody przeinaczania rzeczywistości.

Jakie niby metody przeinaczania rzeczywistości,  fizyki nie oszukasz na argumenty, ale można zastosować tyle podświetlanie i wzrok można wtedy całkiem nieźle oszukać, ale oczywiście do pewnych granic .

A ty tymczasem stosujesz techniki psychomanipulacyjne :

https://sjp.pl/zdyskredytowanie

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej (i na następnej stronie) są dość obszerne wrażenia gościa który użytkuje SK8500 (wersja z mniejszą ilością stref niż SK9500) :

http://www.hdtv.com.pl/forum/lg/140603-czy-warto-kupic-lg-55sk8500pla-9.html

Dnia 6.01.2019 o 19:00, Jarosław Świtoń napisał:

Przeczytaj mój tekst ze zrozumieniem - obwódki masz na maksymalnie załączonym wygaszaniu.

Gość co ma ten mniej precyzyjny SK8500 pisze że ma wyraźne obwódki na średnim poziomie wygaszania.

No ale jednak jest różnica w wielkości obwódek między SK9500 vs SK8500 :

https://hdtvpolska.com/forum/topic/46447-jaki-tv-wybrać/?page=2&tab=comments#comment-473206

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mmpeg - Trochę przekombinowałeś - zdjęcie w podlinkowanym wątku dałem za RTINGS - tam mają tylko na rynku SK95500 65" z większą ilością stref od 55" więc zanim zaczniesz coś poprawiać i zarzucać, że coś źle zrobiłem to przemyśl to.

Odnośnie opinii o SK8500 to załóż osobny wątek i pisz w przeznaczonym do tego miejscu - już parę osób prosiło abyś nie zaśmiecał temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Jarosław Świtoń napisał:

zdjęcie w podlinkowanym wątku dałem za RTINGS - tam mają tylko na rynku SK95500 65" z większą ilością stref od 55" więc zanim zaczniesz coś poprawiać i zarzucać, że coś źle zrobiłem to przemyśl to.

Zobacz adres linków zdjęć które tam wkleiłem, to są właśnie fotki z RTINGS,  i jeżeli w  teście RTINGS modelu LG  SK9000 55'' cali który jest ponoć odpowiednikiem Europejskiego SK8500 napisano tak o porównaniu z  SK9500 65" z większą ilością stref od SK95500 55" , to znaczy że różnica na tych fotkach na korzyść  SK9500 65" byłaby mniejsza. 

Cytat z testu Rtings gdzie jest mowa o różnicy między SK9500 65" vs LG  SK9000 55'' które testowali :

''Model LG SK9500 jest nieco lepszy niż SK9000 LG. LG SK9500 ma nieco lepszy czas reakcji, który jest świetny, jeśli oglądasz sport, a także ma lepszy współczynnik kontrastu i jednolitość czerni, które dają nieznacznie lepszą czerń podczas oglądania filmów. LG SK9500 jest jaśniejszy i to jest korzystne, ponieważ można oglądać programy telewizyjne w nieco jaśniejszym pomieszczeniu.''

''Algorytm ściemniania nie jest zbyt agresywny i dlatego zmętnienie wokół świateł jest oczywiste. Jest dość podobny do wydajności SK9000, ale nieco płynniejszy.''

Czyli użyto określenia że SK9500 w wersji 65"  który ma więcej stref niż wersja 55'' jest tylko nieznacznie lepszy od  SK9000 55'', czyli na logikę z tego wynika że SK9500 w wersji 55" byłby tylko bardzo nieznacznie dokładniejszy od SK9000 55''.

''W przypadku ciemnego pokoju, z siedzeniami bezpośrednio z przodu, Samsung NU8000 jest lepszy. Lepszy współczynnik kontrastu i lepsza czerń zapewniają jednolitą czerń w ciemnym pokoju, dzięki czemu możesz cieszyć się filmami i filmami HDR bardziej na Samsungu NU8000. ''

''Sony X900F jest lepszy niż SK9500 LG. Sony X900F jest lepszy do oglądania filmów lub treści HDR bezpośrednio z przodu, ponieważ ma lepszy natywny współczynnik kontrastu, lepsze lokalne przyciemnianie i lepszą jednolitość czerni. ''

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/sk9000

https://www.rtings.com/tv/reviews/lg/sk9500

 

 

EDIT:

Wszystkie cytaty są z testów SK9500 z Rtings.

A poza tym SK9500 w rozmiarze 55'' jest droższy niż OLED LG w rozmiarze 55'' gdzie każdy pixel to osobna strefa i kąty są też jeszcze lepsze niż w SK9500, a lepiej oceniany Samsung do nocnego oglądania niż SK9500 kosztuje około 3500 zł.

 

...a SK9500 prawie 6 tysięcy.

Więc myślę że powinni nieco zmienić politykę cenową bo najwyraźniej mocno przesadzili zwłaszcza w kontekście niższej ceny OLED,

EDIT2

Teraz widzę że sklepy obniżyły cenę za SK 9500 na około 4500zł

Ale tylko niektóre, bo w większości stoją nadal za około 6 tysięcy co jest ceną kuriozalną w odniesieniu do ceny OLED.

Edytowane przez mmpeg-4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś ma jakieś pomysły jak uporać się ze smużeniem piłki w czasie meczu.

55SK9500

De -judder:  ustawiam od 5 do 9 

De blur 10 Motion 

Przy podaniach, " kiwkach" , wolniejszej piłce jest ok. Problem dotyczy, długich podań, wykopów , mocnych strzałów a więc kiedy ruch piłki jest szybki, a wiadomo że takie zagrania w czasie meczu są powiedzmy co chwilę.

Piłka dość mocno jak dla MNIE smuży, nie jest  to ( dla mnie ) komfortowe.

Sygnał z kablówki. Eleven Sports 1 , na 2 i 3 też to występuję.

Edytowane przez tomulus2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mmpeg pomijając twoje wywody ( NIKT NIGDZIE NIE NAPISAŁ. ŻE TV NA MATRYCY  VA JEST GORSZE PRZY OGLĄDANIU NA WPROST I PO CIEMKU) to prosiłem tylko o brak wycieczek osobistych a napisałeś, że wkleiłem nie takie jak trzeba zdjęcie stref. Na moim zdjęciu też możesz zobaczyć, że pochodzi z testu dotyczącego 65sk9500 z forum Rting. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Jarosław Świtoń napisał:

to prosiłem tylko o brak wycieczek osobistych a napisałeś, że wkleiłem nie takie jak trzeba zdjęcie stref. Na moim zdjęciu też możesz zobaczyć, że pochodzi z testu dotyczącego 65sk9500 z forum Rting. 

Nie wkleiliście za dobrze bo gość wrzucił dużą fotkę SK9500 bez załączonego wygaszania a ty wrzuciłeś co prawda odpowiednią z wygaszaniem ale za malutką, dlatego wkleiłem duże fotki porównawcze SK9500 i odpowiednika SK8500 obok siebie. No ale już dajmy spokój przekomarzaniom, te kwestie które chciałem poruszyć odnośnie różnic itp to poruszyłem,  w każdym razie kwestia ceny jest moim zdaniem na pewno mocno przesadzona (jeżeli w wielu sklepach jest nadal wyższa niż za OLED) i do przemyślenia w momencie wejścia nowych modeli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie cen to wszystkie tv mają podatek od nowości a potem jeszcze dziwną politykę cenową a największą  tv oled którego koszt wytwożenia jest dużo mniejszy od jakiegokolwiek lcd nie wspominając już o tv z strefowym wygaszaniem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W gospodarce rynkowej cena nie jest odzwierciedleniem kosztu wytworzenia, ale popytu i podaży danego dobra :).

Edytowane przez radosuaf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak faktycznie jest, to by oznaczało że zawyżona cena sprzedaży tv OLED sztucznie subsydiuje utrzymanie produkcji linii LCD która jest droższa w produkcji niż OLED.  Tak nawiasem mówiąc to byłyby jaja jakby się okazało że wyprodukowanie OLED-a jest tańsze niż np wyprodukowanie zwykłego IPS-a na matrycy 50 Hz z podświetlaniem krawędziowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...