Home Testy Mobile HD Xperia XZ3 | TEST | Smartfon z wyświetlaczem OLED HDR Triluminos BRAVIA jak telewizor?
Xperia XZ3 | TEST | Smartfon z wyświetlaczem OLED HDR Triluminos BRAVIA jak telewizor?

Xperia XZ3 | TEST | Smartfon z wyświetlaczem OLED HDR Triluminos BRAVIA jak telewizor?

3.88K
0

Oddanie barw

Android i zarządzanie kolorem

Mechanizm zarządzania barwą w systemie Android został wprowadzony wraz z wersją 8.0 API 26. Osoby chcące dowiedzieć się wszystkiego w tym temacie zapraszam na stronę dla deweloperów. W skrócie jednak wytłumaczę na czym ono polega, przede wszystkim po to, by czytelnicy zrozumieli co robią ustawienia w menu, które widzimy na miniaturze po prawo. Menu to zostało dodane do Androida już jakiś czas temu i jest czymś w rodzaju trybów obrazu znanych z telewizorów. Jeśli ustawimy “tryb Profesjonalny”, zwany też na niektórych smartfonach “sRGB”, czy “Naturalny” to możemy liczyć na niepodbijanie kolorów, czy kontrastu przez nasz system operacyjny. Nie okraja to jednak sztucznie palety barw do najwęższej, choć mogłoby się tak zdawać! W trybie tym to aplikacja decyduje, czy używa szerokiej palety barw, czy też wąskiej (domyślne ustawienie dla starszych aplikacji).

Pewnym paradoksem jest jednak wsparcie konkretnych aplikacji dla palety barw większej niż sRGB. Na dzień dzisiejszy (koniec września 2018) nie doszukałem się ani jednej aplikacji, która potrafiła by odtwarzać zdjęcia w pełnej palecie barw np. Adobe RGB, czy P3. Nie potrafią tego zrobić nawet programy google takie jak “Zdjęcia”. Domyślnie wbudowana aplikacja “Album” również sobie nie radzi. Na szczęście obie aplikacje radzą sobie z wideo o szerokiej palecie barw Rec.2020. Wobec tego filmy są odpowiednio nasycone (także te nagrane telefonem) i będą odtwarzać bardziej nasycone barwy niż mieliśmy możność do tej pory oglądać.

Test na obsługę szerokiej palety barw możemy przeprowadzić używając np. zdjęcia ze strony webkit. W aplikacji, w której otworzymy je, powinniśmy widzieć ciemniejsze logo na jaśniejszym tle. Ponadto kolor powinien być równie nasycony w trybie profesjonalnym co standardowym. Obsługę wideo z szeroką paletą barw możemy rozpoznać po tym, że zmieniają się kolory w momencie wciśnięcia “play”.

Barwy na XZ3

Tryb “Profesjonalny”, aplikacja bez szerokiej palety barw – sRGB
Tryb “Standardowy”, barwy sztucznie poszerzone – 98% DCI

Aplikacja z której wyświetlane były plansze testowe nie była zorientowana na szeroką paletę barw, w związku z czym przy ustawieniu “Profesjonalny” pracowała ona w trybie sRGB (technicznie rzecz biorąc, system zarządzania barwami konwertował je do tego formatu). Przy sztucznym poszerzeniu mogliśmy zobaczyć pełne możliwości ekranu Triluminos, czyli prawie całe P3 (98%)! Godnym uwagi jest jeszcze możliwość regulacji balansu bieli w Androidzie, która była konieczna, by uzyskać odpowiedni odcień (jak na powyższych pomiarach). Na szczęście fabryczne ustawienie jest bardzo bliskie 6500K.

Parametr Wynik
Maksymalna jasność 390 cd/m2
Kontrast :1

Mając dostęp do najlepszego sprzętu pomiarowego postanowiłem pójść jeszcze krok dalej i zmierzyć charakterystykę barwną ekranu przyjmując, że będzie ona przydatna w dalszej ocenie odtwarzania wideo, czy zdjęć.

W powyższych pomiarach wszystko wygląda całkowicie poprawnie poza charakterystyką jasność (“gamma”). Jej wartość poniżej 2,0 oznacza, że obraz zbyt mało kontrastowy i zbyt jasny, bo przejście czerni do bieli następuje zbyt gwałtownie. W przypadku telewizora byłby to spory problem przy oglądaniu nocnym. W telefonie ciężko tak jednoznacznie powiedzieć, bo np. gdybyśmy chcieli używać ekranu w jaskrawy dzień to gamma 2,0 byłaby pożądana.

Zbyt niska gamma Poprawna gamma

W telefonie nie ma żadnego mechanizmu wpływania na charakterystykę jasności.

(3878)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x