Home Testy Telewizory LCD LG LG SK8100 | TEST | Super UHD 4K LCD z Dolby Vision
LG SK8100 | TEST | Super UHD 4K LCD z Dolby Vision

LG SK8100 | TEST | Super UHD 4K LCD z Dolby Vision

8.81K
7

Słowem wstępu

W ofercie telewizorów LG z prestiżowej serii Super UHD znajdziemy modele na każdą kieszeń, a jednym z bardziej przystępnych jest SK8100 (55″ 3999 zł). Telewizor ten występuje w czterech rozmiarach: 49″, 55″, 65″ i nawet 75″. Oczywiście, jak można spodziewać się po linii premium, oferuje szeroką paletę barw (technologia Nano Cell), oraz 120Hz matrycę IPS RGB. Z serii tej mieliśmy już okazję przetestować flagowy model SK9500 z podświetleniem direct led. Czy bohater dzisiejszego testu, o rozmiarze 55″, będzie się starał nawiązać do najwyższego modelu? Zaraz się przekonamy!

Na początek od razu należy zaznaczyć cechy charakterystyczne tego modelu, których nie znajdziemy u konkurencji:

 • Technologia sztucznej inteligencji ThinQ AI pozwalająca wydawać polecenia do telewizora w formie mowy potocznej w języku polski!
 • Rozbudowany i szybki system multimedialny webOS
 • Wbudowany żyroskop w pilota Magic Remote pozwalający na sterowanie wskaźnikiem w systemie webOS (wygoda)
 • Odtwarzanie plików (np. z USB) z dźwiękiem DTS (ostatnio wycinana funkcjonalność w sporej części telewizorów)
 • Doskonałe kąty widzenia (mała ilość telewizorów LCD konkurencji może się tym pochwalić)
 • Procesor obrazu α7 (Alpha7)
 • System Nano Cell odpowiedzialny za dostarczenie szerokiej palety barw dla treści Ultra HD
 • Wsparcie dla Dolby Vision (mało popularne w tej półce cenowej)
 • Wsparcie dla Dolby Atmos

 

Wygląd

Ekran jest bardzo podobny do modelu najwyższego z tą różnicą, że dominują motywy srebrne zamiast szampańskich. Materiały użyte do wykonania ekranu są trochę uboższe, ale nie zdamy sobie z tego sprawy dopóki nie zaczniemy dotykać telewizora. Z wyglądu wręcz idealnie imitują one metal. Krótko mówiąc telewizor wykonany jest atrakcyjnie i godnie reprezentuje linię “LG Super UHD”.

test LG SK8100 front

Z tyłu ekran wykonany jest monolitycznie, co wygląda gustownie. Można śmiało umieścić go na środku salonu.

Atutem zastosowanej podstawy jest możliwość postawienia ekranu na mniejszych meblach.

Akcesoria

Pilot nie został poddany jakiejś znacznej zmianie przez ostatnie lata, choć zmieniono jego kolorystykę na bardziej elegancką i pasującą do wyświetlacza. Nie zmienił się także układ przycisków. Przypomnę, że kontroler posiada akcelerometr, który umożliwia kontrolę kursora na ekranie poprzez ruchy nadgarstka. To bardzo wygodna funkcjonalność, która została porzucona przez innych producentów, a u LG spisuje się świetnie.

Pilot posiada także wbudowany mikrofon, który ma bardzo ważne zadanie – wykonywać złożone polecenia głosowe. Funkcjonalność ta nazwana została przez producenta ThinQ i działa już teraz w języku polskim! Można by ją uznać, za konkurencję dla asystenta głosowego google, ale nie jest to poprawny tor myślenia, ponieważ obie funkcje zostaną zintegrowane w przyszłości, gdy tylko Google wyda asystenta w naszym języku.

Testy syntetyczne

Badana cecha:wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU3840×2160, 55″
TYP MATRYCYLCD z matrycą typu IPS i podświetleniem Edge LED (Nano Cell)
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu)120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej)900:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
 • średni: 1 800:1
 • max: 1 000:1
 • min: 4 000:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
 • SDR: 275 cd/m2
 • HDR: 330 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCYekran zmatowiony
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
 • średnia dE: 1,3
 • maks. dE: 2,5
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2)280 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
 • 13 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
 • 13 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
 • 13 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC)Tak (tryb PC – tylko 8 bitów)
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORUTak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca IPS LG SK8100

LG SK8100 wykorzystuje 120Hz matrycę IPS własnej produkcji. Posiada ona rozdzielczość 4K i podświetlenie Edge LED z diodami rozmieszczonymi w poziomie. Cechuje się także technologią zwaną “Nano Cell”, która ma dostarczyć dobre nasycenie barw w Ultra HD, czyli innymi słowy duże pokrycie palet barw DCI i Rec 2020, które wykorzystywane są w filmach Ultra HD. Na poniższym obrazku widzimy kompozycję widmową światła z matrycy LG SK8100. Jest to coś nowego, czego do tej pory nie zwykliśmy widzieć w telewizorach innych producentów, a u LG pojawiło się pierwszy raz w zeszłym roku. Wygląda na luminofor zmodyfikowany w ten sposób, że pomiędzy szczytem zieleni a czerwieni powstaje wyraźna separacja. To pozwala stymulować nasz narząd wzroku w sposób bardziej selektywny i dzięki temu wyświetlać bardziej nasycone odcienie barw.

System ten nosi nazwę Nano Cell. Innymi słowy jest to alternatywa dla kwantowej kropki, czy luminoforów PFS LED, a czy lepsza? Przekonamy się w dalszych akapitach 🙂

Zalecane ustawienia

Ustawienia obrazu tegorocznych telewizorów nie zmieniły się pod względem ilości predefiniowanych trybów obrazu. Poszukując tego, który zbliży nas do wersji reżyserskiej filmów czy programów w TV, trafimy ponownie na ustawienie „Kino”. Czy występują w nim jakieś błędy przekonamy się w kolejnym akapicie. Do dyspozycji są także inne tryby, widoczna na miniaturce po prawej stronie. W menu znajdują się także dwa tryby „Ekspert” przeznaczone do profesjonalnej kalibracji obrazu, która ma za zadanie wyeliminować wszystkie przekłamania kolorów. Opiszę je później. Tryby Eksperckie pozwalają na dokładnie to, co gwarantuje certyfikacja przez firmę ISF. Mianowicie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem

Dla uzyskania najlepszej jakości obrazu domowymi metodami, ważna jest także zmiana kilku ustawień. Zacznijmy od przywrócenia poprawnych proporcji, by obraz nie jest obcinany na brzegach. Trochę wstyd, że ekrany LG w 2018 roku mają domyślnie włączone przycinanie krawędzi (overscan), ale na szczęście da się je łatwo wyłączyć:

 • Obraz -> Proporcje ekranu -> Skanuj -> Włączone
Funkcja “skanuj”, którą musimy włączyć

Kolejnym elementem będzie wyłączenie funkcji redukcji szumów, która to rozmywa głównie detale obrazu:

 • Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja szumów -> Wyłączony

Warto też zajrzeć do menu upłynniacza (TruMotion) w ustawieniach opcji. Wybór: własny, z suwakiem De-Blur na 10 minimalizuje smużenie, następnie możemy ustawić pożądaną płynność w filmach suwakiem De-Judder. Wedle własnych upodobań w zakresie od 0 do 10. Pożądaną jasność telewizora uzyskamy suwakiem “Podświetlenie”.

Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie (tryb Kino)

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych2,5maksymalna5,5
Średnia deltaE barw ze wzornika2,7maksymalna3,8
Średnia deltaE palety szarości1,5maksymalna3,9

Profesjonalna kalibracja LG SK8100

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych0,9maksymalna2,0
Średnia deltaE barw ze wzornika1,3maksymalna2,9
Średnia deltaE palety szarości0,7maksymalna3,7

Fabryczny tryb Kino jest nie najgorszy, aczkolwiek cechuje się zmniejszonym nasyceniem barw, co wyraźnie rzuca się w oczy. W stosunku do przesyconego trybu “Standardowego” jest to duża różnica, co jest normalne, jednak saturacja jest także mniejsza niż na reżyserskim monitorze studyjnym. Tą cechę zdecydowanie warto poprawić kalibracją. Oprócz tego mamy dosyć dobrą charakterystykę jasności, ale raczej do oglądania w dzień (z uwagi na uwydatnienie detali w czerniach). Biel ma niemal idealny odcień już fabrycznie, więc w tej materii nie ma się do czego przyczepić. Funkcje “klasycznej” kalibracji obrazu zostały rozbudowane w ubiegłym roku i są bardzo szerokie. Łącznie w telewizorze znajdziemy 120 parametrów (suwaków) odpowiedzialnych za wygląd tego co na ekranie. To pozwala bardzo precyzyjnie regulować kolory i poprawiać opisane powyżej niedoskonałości. Jak widzimy w pomiarach – usunięcie błędów związanych z charakterystyką jasności, oraz podniesienie nasycenia barw nie stanowiło większego wyzwania. Dzięki temu sceny z pastelowymi barwami stały się żywsze i bardziej rzeczywiste.

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
oraz w temacie: Wielki test kalibracji

Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Funkcja poprawiająca płynność przejść tonalnych kryje się w tym miejscu.

Jeśli chodzi o skalowanie sygnału SD czy Full HD, to SK8100 radzi sobie z tym typowo, podobnie do każdego innego telewizora testowanego w bieżącym roku. Oczywiście warunkiem tego jest wyłączenie funkcji wyostrzających obraz (znajdują się w menu „opcje obrazu”), oraz wyzerowanie suwaków ostrości. Ten drugi zabieg nie jest jednak tym co zalecam zawsze robić. Z reguły nieznaczne wyostrzenie krawędzi i/lub uwypuklenie detali jest pożądane, szczególnie podczas oglądania gorszych kanałów telewizyjnych. Chcę zwrócić jedynie uwagę na to, że po wyłączeniu funkcji przetwarzających obraz, materiał SD wygląda naprawdę podobnie na wszystkich telewizorach. W tym roku telewizory zyskały także funkcję poprawiającą płynność przejść tonalnych (w postaci systemu “Redukcja szumów MPEG”), której efekt widać szczególnie w pobliżu czerni (to tu zazwyczaj są największe problemy w filmach, czy audycjach w TV).

Redukcja szumów MPEG WyłączonaRedukcja szumów MPEG Minimalna

Jak widzimy, włączenie systemu poprawia płynność przejść tonalnych, choć efekt jest raczej mocno subtelny. Niestety efektem ubocznym jest powstawanie rozmycia obrazu i to w miejscach, gdzie wcale nie ma problemów z przejściami tonalnymi. Nie mogę więc polecić korzystania z funkcji “Redukcja szumów MPEG”.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Równomierność ekranu

Ku mojemu zaskoczeniu przyznać muszę, że (krawędziowo podświetlony) SK8100 charakteryzuje się lepszą jednorodnością ekranu, aniżeli flagowy SK9500! W prawdzie nadal widać winiety na brzegach ekranu (szczególnie w rogach), ale nie jest to na tyle duże zjawisko, by doskwierało przy oglądaniu. Nie dopatrzyłem się także efektu DSE, czyli plam na matrycy, które irytują głównie podczas oglądania treści sportowej.

Oczywiście na pewno będą lepsze i gorsze ekrany pod tym względem, bo kwestii jednorodności nie da się jednoznacznie określić dla całej serii telewizorów. To bardziej kwestia egzemplarza. Dlatego zawsze sugeruję, by sprawdzać konkretny ekran, który zamierzamy zakupić, czy to w sklepie, czy w domu mając jeszcze prawo zwrotu. A tak to wygląda okiem kolorymetru:

-31%-26%-23%-20%-27%
-22%-14%-12%-10%-20%
-20%-7%ref.0%-16%
-20%-12%-7%-10%-19%
-26%-23%-20%-20%-26%

Kontrast i Czerń

Tu regulujemy funkcję lokalnego wygaszania.

Jak już każdy powinien wiedzieć z artykułu o matrycach, kontrast i czerń nie są akurat najmocniejszą stroną matryc IPS. Uzyskują one natywny kontrast w okolicach 1000:1, co generalnie nie zapewnia zbyt atrakcyjnej czerni w nocy. Wartość natywnego kontrastu SK8100 oscyluje właśnie wokół tej wartości, co samo w sobie nie zapewniałoby piorunujących efektów przy seansach kinowych. Telewizor na szczęście dysponuje jeszcze funkcją strefowego wygaszania obrazu, aczkolwiek podświetlenie ekranu jest krawędziowe. Zobaczmy więc jakie będą rezultaty.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis scenyWynik pomiaru (dla poszczególnego ustawienia funkcji “Lok. przyciemn. LED”)
ŚREDNIE
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI4 000:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA1 000:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA1 100:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI1 200:1

Wygaszanie strefowe nie poraża skutecznością, co można było przewidzieć w związku z krawędziowym podświetleniem. Algorytm ma szansę wykonać pracę tylko wtedy, gdy czerń nie jest otoczona świecącymi obiektami powyżej lub poniżej. Co więcej, najkorzystniejszym trybem działania jest “Średnie”. W ustawieniu “Wysokie” obraz traci detale w bielach. Wystarczy spojrzeć na poniższą scenę filmową:

Przy takich ustawieniach gdzieniegdzie możemy podziwiać niezłą czerń, jednak przez większą część seansu wygląda ona jak w typowej matrycy IPS.

Obsługa Ultra HD / 4K

Wsparcie dla Dolby Vision w SK8100

LG SK8100, cechuje się świetną kompatybilnością z normami Ultra HD. Przyjmuje materiał tego typu każdą drogą – po HDMI, z wbudowanych tunerów, streamingu, nośników USB, a także YouTube. Może także pochwalić się wsparciem dla standardu premium HDR, jakim jest Dolby Vision. By uzyskać pełną kompatybilność z sygnałem Ultra HD przez HDMI (wszystkie gniazda), należy włączyć funkcję “HDMI UHD Color”, jednak nabywca telewizora nie musi sobie zawracać tym głowy, bo najnowsze wyświetlacze LG wykonują tę czynność automatycznie, po wykryciu źródła treści Ultra HD.

Cecha:Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUMNie
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020)91% / 70%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMITak (wszystkie gniazda)
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+)Dolby Vision
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHDPełna

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

ScenaOpis scenyJasność HDR (w zależności od ustawienia “Lok. przyciemn. LED”)
ŚrednieMaksymalne
hdr1NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2280 cd/m2280 cd/m2
hdr2SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ230 cd/m2230 cd/m2
hdr3NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ350 cd/m2395 cd/m2
hdr4ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH210 cd/m2210 cd/m2
hdr5.jpgPLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE330 cd/m2330 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

 • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
 • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
 • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
 • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
 • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
 • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Efekty HDR na LG SK8100 krótko mówiąc szału nie robią. Wartości, nie osiągające nawet 300 nitów w większości scen, niespecjalnie dają poczuć coś więcej niż większą ilość przejść tonalnych w bielach. Brakuje wyraźnie wrażenia zwiększonego realizmu, który można uzyskać tylko poprzez wyższą intensywność efektów. Tutaj obraz jest po prostu zbyt ciemny. Ustawienie lokalnego wygaszania na najwyższą wartość jest w stanie trochę podratować ten stan, jednak wtedy algorytm wyraźnie głupieje i zbyt mocno stara się podpompować kontrast. W konsekwencji niektóre sceny wyglądają groteskowo. Przykładem jest poniższy kadr, gdzie telewizor decyduje się wyraźnie przygasić prawą stronę ekranu pomimo, że znajduje się tam jaskrawe źródło światła. Przy niższym trybie wygaszania ma ono poprawną (wyższą) jasność.

Wygaszanie PośrednieWygaszanie Maksymalne

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Skalibrowany tryb Technicolor expert

wynikwynik
Średnia deltaE barw ze standardowych7,2maksymalna8,8
Średnia deltaE barw ze wzornika4,6maksymalna7,5
Średnia deltaE palety szarości2,6maksymalna6,9

Paleta barw telewizora pokrywa 91% przestrzeni DCI, a kolory wewnątrz niej są dosyć dobrze oddane z nieznacznym osłabieniem czerwieni. Jasność, jak już wspomniałem, jest zbyt niska by efekt HDR robił wrażenie. Treść Ultra HD nie robi więc tak piorunującego wrażenia jakiego moglibyśmy się spodziewać. Niemniej część nowej jakości da się poczuć czy to przez inne kolory, czy przez rozdzielczość 4K.

Efekty w Dolby Vision są nieco lepsze niż w HDR10, choć nadal mocno uzależnione od ustawienia lokalnego wygaszania. Mimo wszystko szczytowa jasność oscylująca w okolicach 300 nitów nie pozwala zaszaleć.

Odwzorowanie ruchu

Odświeżanie LG SK8100 wynosi 120Hz (co ciekawe producent udostępnia tą informację jawnie na stronie). Potencjał ten wykorzystać można przy użyciu funkcji TruMotion, która interpoluje klatki materiału źródłowego. Posiada ona świetną regulację w postaci dwóch suwaków. Każdy z nich podzielony jest na 10 stopni.

Pierwszy suwak odpowiada za ostry ruch przy materiałach 50/60 klatkowych (tzw. materiałach wideo), czyli na przykład transmisjach sportowych i innych tego typu, gdzie ruch jest płynny, ale bez „poprawiaczy” ma tendencję do smużenia. Drugi suwak decyduje o stopniu ingerencji w materiał 24 klatkowy (filmy). Za jego pomocą możemy wyregulować poprawę płynności tak, by ograniczyć charakterystyczne „kinowe” szarpanie, które wynika z tego, że 24 klatki nie wystarczają by odwzorować zjawisko ruchu płynnie. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć złoty środek, który poprawi płynność zachowując charakter filmu, czyli nie spowoduje efektu opery mydlanej.

Ustawienia TruMotionInformacjeObraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

275 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

de-Judder: dowolnie

de-Blur: 10

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

275 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu

de-Judder: dowolnie

de-Blur: 10

podświetlenie: 30

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

120 cd/m2

Powielenie krawędzi:

nieznaczne na górze, wyraźne na dole

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu

Na górze ekranu:Na dole ekranu:

Niektórzy czytelnicy mogliby obawiać się, że matryca IPS jest bardziej podatna na smużenie. Tak by było bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony elektroniki telewizora. Na szczęście systemy zaimplementowane w SK8100 pozwalają mocno wpłynąć na odwzorowanie ruchu i telewizor z czystym sumieniem można polecić każdemu do oglądania dynamicznych transmisji sportowych, choć w tej materii jest trochę gorzej niż np. w SK9500. Poziomo rozmieszczone diody nie pozwalają na pełną synchronizację z cyklem odświeżania matrycy i na dole obraz ma tendencję do rozdwojonych konturów.

Kąty widzenia

LG SK8100 jest jednym z tych wyświetlaczy, które nadają się do oglądania pod kątem. Ma to spore znaczenie np. ze względu na wspólne oglądanie wydarzeń sportowych. Często zdarza się bowiem, że przed telewizorem zasiada kilka osób a to powoduje, że “łapią” oni spore kąty. Nawet przy dużym zejściu z osi nasycenie barw i kontrastowość obrazu pozostaje stała. Dla osób siedzących na wprost telewizora jest to również istotne, choć często niedocenianie. Siedząc w optymalnych odległościach, które można wyliczyć z naszego kalkulatora. Znaczący kąt tworzy się nawet podczas patrzenia w róg ekranu i kontrastowość spada na matrycach VA. Matryce IPS wolne są od tego zjawiska! Jedyne negatywnej cechy można dopatrzeć się obserwując czerń pod kątem, szczególnie pionowym. Widać wtedy tak zwane srebrzenie, czyli zabarwienie czerni barwą szaro-srebrną.

Granie na konsoli i PC

LG SK8100 posiada dedykowane tryby “Gra” z krótkim input lag zarówno przy sygnale SDR jak i HDR.

Rodzaj sygnałuOpisUstawienia telewizoraWynik
[GRY] 1080pLag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD“Gra”13 ms
[GRY] 1080p + HDRLag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR“HDR Gra”13 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki)“HDMI: PC”13 ms
[GRY] 4KLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR“Gra”13 ms
[GRY] 4K + HDRLag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR“HDR Gra”13 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniaczLag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek“Expert 1”81 ms
Pełna Chroma 4:4:4 po oflagowaniu złącza HDMI jako PC

Widzimy w tabelce, że opóźnienie sygnału jest tak samo niskie zarówno przy sygnale Full HD, jak i Ultra HD, bez względu na to czy podajemy także HDR, oraz szeroką paletę barw, czy nie. Wszyscy gracze powinni więc być w siódmym niebie! Tak niski lag jak 13ms rzadko kiedy się widuje, choć przyznać trzeba, że wszystko poniżej 30ms jest i tak placebo. Tak krótkiego lag’a nie wyczuje żadna istota ludzka. Gdybyśmy chcieli zastosować telewizor w roli monitora komputerowego, to powinniśmy oflagować złącze HDMI jako PC (przez przytrzymanie klawisza “input”). Zapewni nam to poprawną reprodukcję chroma 4:4:4, ale ma też swoje ograniczenia – matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo..

Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 1080 Ti. Komponenty od firm NVIDIA, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

System webOS z technologią sztucznej inteligencji ThinQ AI

Od kilku lat firma LG rozwija swoją koncepcję systemu operacyjnego, zwanego webOS. Dotychczas platforma nosiła numery (w ubiegłym roku – 3.5). W najnowszej odsłonie, jaką znajdziemy w SK8100, system nazywa się webOS ThinQ AI. AI to skrót od sztucznej inteligencji (artificial inteligence), która jest zapowiadana jako największa systemowa innowacja w tym roku. Zanim jednak przejdziemy do omawiania tej funkcji, zacznijmy od ogólnego spojrzenia na platformę webOS. Jest to jeden z naszych ulubionych systemów operacyjnych, który dzięki zamkniętej budowie działa bardzo stabilnie (na pewno bardziej niż np. Android), a możliwości które oferuje są bardzo duże. O samym systemie pisaliśmy już dużo, więc wystarczy odszukać na portalu. W 2016 roku, Wiesław Kowalczyk z LG Polska opowiedział nam o zmianach w wersji 3.0.

Powyższy materiał jest wstępem do tematu, ponieważ to co zmieniło się rok później (w 2017) to już raczej kosmetyka. Najbardziej istotną zmianą była możliwość parowania przyciska numerycznego (od 0 do 9) z aplikacją. Dzięki temu możemy uzyskać szybki dostęp do najczęściej używanych programów.

Dodana została także funkcja “Moja treść” (po lewej stronie ekranu), dzięki której możemy przeglądać zawartość sparowanych z telewizorem smartfonów. Wystarczy, że zainstalujemy odpowiednią aplikację (iOS, Android), a telewizor będzie miał przez cały czas dostęp do naszych zdjęć i filmów. Będziemy mogli usiąść więc ze znajomymi i oglądać pliki multimedialne bez konieczności wyciągania smartfona z kieszeni. No może nie do końca bez wyciągania, bo każde żądanie dostępu musi być autoryzowane przez użytkownika. Pozostałe, pomniejsze zmiany opisaliśmy w temacie: Co nowego w webOS w wersji 3.5 w telewizorach LG na 2017 rok? Odsyłam tam, w celu dalszej lektury.

Sztuczna inteligencja

Technologia sztucznej inteligencji LG ThinQ to możliwość komunikacji z telewizorem za pomocą języka naturalnego. Zamiast wydawać konkretne komendy, możemy liczyć na rozumienie normalnej mowy. System webOS ThinQ AI posiada zdolność maszynowego uczenia się, więc z czasem coraz lepiej rozumie wydawane mu polecenia. Listę predefiniowanych komend znajdziemy od razu w systemie:

Jak widzimy są wśród nich polecenia, których wykonanie pilotem byłoby dużo bardziej skomplikowane i zajęło więcej czasu, a to tylko wierzchołek góry lodowej. W przyszłości planowana jest integracja z Asystentem Google, która pozwoli na sterowanie urządzeniami w otoczeniu (IoT).

Nie omieszkałem przetestować jak sprawdza się w chwili obecnej AI i jeśli chodzi o rozpoznawanie języka polskiego to szło mu naprawdę dobrze, choć czasem za bardzo starał się spolszczać wyrazy. Mam wrażenie, że technologia Google jest w tej chwili lepsza pod tym względem. Jednak na telewizorach w języku polskim póki co jej nie znajdziemy. Być może w momencie integracji sprawa ulegnie poprawie.

Niemniej polecenia były wykonywane bardzo sprawnie i szybko. Jeśli rozważyć same wstępnie zaprogramowane komendy to myślę, że można by powiedzieć, że technologia działa idealnie, ale… to już było wcześniej. Sprawdźmy, czy TV radzi sobie z nieco udziwnioną wymową. Zacznijmy od “Dawaj Netflix!”

I to nie stanowiło dla telewizora problemu. Poprawnie rozpoznał zdanie i włączył aplikację Netflix. Na tym nie kończą się jednak możliwości. Z niektórymi aplikacjami (np. wspomnianym Netflix’em) technologia jest zintegrowana i potrafi np. wyszukać nam konkretny serial w tym serwisie za pomocą jednej komendy głosowej. Taka forma komunikacji z telewizorem jest już znacznie wygodniejsza niż klasyczne operowanie pilotem.

A zatem czy technologia AI jest przełomem w obsłudze telewizora? Nie wiem czy już posunąłbym się do aż tak śmiałego stwierdzenia. Z pewnością jest to duży krok w bardzo dobrą stronę i wraz z rozbudową (w szczególności integracji z asystentem Google) nastąpią kolejne istotne zmiany. Firmie LG należą się gromkie brawa za to, że jako jedyna w Polsce wprowadziła na start własny pomysł na AI, który działa w języki polskim. Domyślam się jaki to musiał być wyczyn patrząc na to co zrobiła konkurencja czyli nic na ten moment ;-).

Oglądanie telewizji i plików z USB

Telewizor posiada komplet tunerów (DVB-S/S2/T/C). Pozwalają one także na odbiór treści Ultra HD. Instalacja anteny jest bardzo prosta, jak wszystko inne w systemie webOS. Menu EPG, ma bardzo ładny design, aczkolwiek wejście w nie przerywa na chwilę seans. Wbudowany odtwarzacz plików „łyka” dosłownie wszystko i ma bardzo ergonomiczny interfejs:

LG bez zająknięcia współpracował także z serwerem DLNA zlokalizowanym w tej samej sieci lan. Bez problemu odtwarzał też filmy z dźwiękiem DTS.

Obsługa klawiatury i myszki

Do telewizora można także podłączyć klawiaturę oraz myszkę. Do testu wykorzystaliśmy chyba najpopularniejszy obecnie sprzęty czyli 2w1: Logitech K400 Plus TV. Doskonała klawiatura zintegrowana z myszką w bardzo rozsądnej cenie około 160 zł.

Klawiatura Logitech K400 Plus TV test LG webOS
Klawiatura Logitech dostępna jest w dwóch kolorach

Po podłączeniu przez USB, K400 Plus TV idealnie wkomponowała się w system webOS przejmując wiele z jego funkcji oraz upraszczając poruszanie się po całym systemie. Co najciekawsze, mogłem bezpośrednio sterować kursorem za pomocą wbudowanego Touchpada z prawej strony klawiatury. Było to przydatne np. w głównym menu systemu czy np. w bardzo dobrze pracującej przeglądarce internetowej.

Klawiatura Logitech K400 Plus TV test LG webOS
Klawiatura przejmuje wskaźnik oraz umożliwia szybkie wprowadzanie tekstu np. w przeglądarce

Naciskając klawisze odpowiedzialne za głośność można bez problemu regulować dźwięk w TV. Ale to tylko przykład bo wiele klawiszy skraca nam dostęp do różnych zakamarków menu telewizora.

Klawiatura Logitech K400 Plus TV test LG webOS

Jakość dźwięku

Moc głośników SK8100 to 40W (w tym 20W mocy głośnika niskotonowego). Ich konfiguracja to 2.2 i co ciekawe mamy tutaj obsługę Dolby Atmos. Zestaw audio wygląda więc na podobny do tego stosowanego w telewizorach OLED, np. B8, czy C8 i brzmi również bardzo podobnie lub nawet identycznie. Jakość dźwięku jest krótko mówiąc typowa dla telewizora płaskiego bez soundbara chociaż efekty Dolby Atmos da się wyczuć ale jest to raczej wstęp do tego co można uzyskać z systemu opartego na prawdziwej instalacji z fizycznymi głośnikami. Do oglądania programów informacyjnych w sam raz, jest głośno i wyraźnie. Do filmów i serialów warto byłoby zaopatrzyć się w zewnętrzny system audio.

Podsumowanie i ocena

Testowany dziś LG SK8100 to ciekawy telewizor oparty o pełnoprawną matrycę IPS 4K. Wyświetlacz cechuje się walorami typowymi dla zastosowanego rodzaju panelu – przede wszystkim dobrymi kątami widzenia, pod którymi nie zawęża się paleta barw, ani nie zmieniają się odcienie kolorów tak jak w matrycach VA. Jest też fenomenalny system Web OS z technologią AI, który jest w tym roku wizytówką firmy LG. Technologia działa już w tej chwili w języku polskim. LG SK8100 posiada certyfikat ISF pozwalający na profesjonalną kalibrację, po której oddanie barw w Full HD jest na wysokim poziomie. Matryca jest 120Hz więc dobrze nadaje się do sportu. Tyle dobrego można z czystym sumieniem napisać o testowanym telewizorze.

Niestety są i gorsze strony. W szczególności należałoby tu wymienić niezbyt wysoką jasność matrycy, co znacząco zmniejsza sens oglądania treści HDR. W filmach nie zobaczymy wysokich poziomów jasności, które zwiększałyby realizm. Zobaczymy za to większą ilość przejść tonalnych i tym pozostaje się cieszyć. Poziomu czerni, który nie jest najmocniejszą stroną matryc IPS, nie wspomoże zbyt mocno system lokalnego wygaszania, ponieważ pionowe strefy rzadko kiedy mają okazję skutecznie działać. Algorytm z resztą nie jest najlepiej dopracowany i niesie za sobą pewne konsekwencje, o których można przeczytać w dedykowanym akapicie. Taka budowa telewizora powoduje także lekkie rozdwajanie się krawędzi w ruchu, gdy odbywa się on przy dolnej krawędzi telewizora.

By werdykt był uczciwy trzeba jednak wziąć pod uwagę atrakcyjną cenę telewizora i ofertę rynku w tym segmencie oraz unikalne cechy tego telewizora, których nie posiada konkurencja. A jak widzieliście we wstępie jest ich naprawdę sporo. Pod względem jakości obrazu oczywistym jest przecież, że jeden z najtańszych modeli z linii premium nie dostarczy idealnych doznań z seansu. Najwyższa jakość kosztuje i trzeba liczyć się z pewnymi ustępstwami. Tym akcentem zakończymy test i niech każdy czytelnik oceni sam, czy walory jakich dostarcza SK8100 są właśnie dla niego.

PLUSY

 • Technologia ThinQ AI rozumiejąca komendy w języku naturalnym – polski!
 • Świetne kąty widzenia – ważne np. przy oglądaniu mundialu w szerszym gronie
 • Bardzo niski input lag – idealny dla graczy
 • 120Hz matryca z upłynniaczem ważna przy sporcie np. piłce nożnej
 • Wsparcie dla Dolby Vision oraz Dolby Atmos
 • Szeroka paleta baw (>90% DCI P3 dzięki Nano Cell)
 • Doskonały system webOS wraz z pilotem Magic Remote i wskaźnikiem na ekranie (wbudowany żyroskop)
 • Bardzo dobre wykonanie
 • Pełna obsługa HEVC 4K – pliki, telewizja naziemna i satelitarna
 • Obsługa YouTube z HDR
 • Wbudowany tuner satelitarny
 • Certyfikat ISF – możliwość profesjonalnej kalibracji
 • Wsparcie dla dźwięku DTS

MINUSY

 • Niski kontrast (typowy dla matryc IPS)
 • Niska jasność w HDR

Cena referencyjna: 49″ SK8100: 3 699 zł, 55″ SK8100: 3 799 zł, 65″ SK8100: 5 799 zł, 75″ SK8100: 9 285 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma LG


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(8810)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(7)

 1. Dobra recenzja. Ten telewizor obecnie chodzi za ~3,5k w rozmiarze 55" i pomimo wypunktowanej tutaj słabej jasności i kontrastu przymierzam się do niego. Oglądałem go w sklepie, obok stał potencjalny konkurent zachwalany tutaj 55NU8042 i o dziwo LG na tym samym demo wyglądał po prostu lepiej...

 2. Dnia 20.11.2018 o 09:50, cerevisi napisał:

  Dobra recenzja. Ten telewizor obecnie chodzi za ~3,5k w rozmiarze 55" i pomimo wypunktowanej tutaj słabej jasności i kontrastu przymierzam się do niego. Oglądałem go w sklepie, obok stał potencjalny konkurent zachwalany tutaj 55NU8042 i o dziwo LG na tym samym demo wyglądał po prostu lepiej...

  I jak się sprawuje ten LG? zastanawiam się nad tym modelem, na wielu stronach zwracają uwagę na kiepskie kolory i słaby kontrast ale z ocen kupujących wnioskuję że jednak nie jest aż tak źle.

 3. 18 godzin temu, sieniu napisał:

  I jak się sprawuje ten LG? zastanawiam się nad tym modelem, na wielu stronach zwracają uwagę na kiepskie kolory i słaby kontrast ale z ocen kupujących wnioskuję że jednak nie jest aż tak źle.

   
  Ja z telewizora jestem zadowolony. Pomimo, że czerń nie zachwyca to ten TV bardziej przypadł mi do gustu na porównaniu w sklepie z konkurencyjnymi modelami. Pierwszą rzeczą jaką zrobiłem przy ustawianiu parametrów obrazu to wyłączyłem local dimming, który przy podświetlaniu krawędziowym jest kpiną producentów z klienta. Podstawowe parametry dla wybranych trybów obrazu ustawiłem przy pomocy tablic testowych w xboxie. Dodatkowo w trybie gra, który używam dla konsoli wykorzystałem dokładniejsze ustawienie jasności i poziomu bieli dla HDR w opcjach gry Forza Horizon 4. Na każdym używanym trybie kolor podkręciłem lekko do góry. Upłyniacze ruchu ustawiłem pod siebie bo nie lubię efektu teatru. Reszta parametrów obrazu jak super rozdzielczość, szumy itp. wyłączyłem albo ustawiłem na minimum. I od jakiegoś czasu parametrów nie ruszam ciesząc się dobrym obrazem.
  TV spokojnie rozpoznaje treści DolbyVision na filmach z Netflix. Wszyscy trąbią o HDR, robią mega profesjonalne testy o poziomie jasności szczytowej a tu ledwie kilka nudnych filmików demo w sieci😀 wykorzystujących tą technologię. Jak nie masz najnowszej konsoli to logo HDR na swoim TV nawet nie uświadczysz.
  Obecny rynek tv (przynajmniej średniaków, które mnie interesowały) to nieporozumienie. W pogoni za 4K, smartem, HDR, wąską obudową, dostajemy bonusy w postaci smugi za piłką, dwóch kasków żużlowca podczas wyścigu czy czterech nart u skoczka narciarskiego. Kto martwił się takimi rzeczami w telewizorach sprzed kilku lat? Na szczęście ten LG radzi sobie dobrze z transmisjami sportowymi. Oglądam głównie sport na Canal+ i PolsatSportPremium gdzie jakość nadawanej treści jest dość dobra. Gorzej wygląda to u mnie na pakiecie ELEVEN i Eurosport. Nie wyobrażam sobie oglądania czegokolwiek z telewizji naziemnej pomimo, że TV "robi co może" aby to jakoś wyglądało.