Home Testy Telewizory LCD LG LG SK8100 | TEST | Super UHD 4K LCD z Dolby Vision
LG SK8100 | TEST | Super UHD 4K LCD z Dolby Vision

LG SK8100 | TEST | Super UHD 4K LCD z Dolby Vision

76.40K
1

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca IPS LG SK8100

LG SK8100 wykorzystuje 120Hz matrycę IPS własnej produkcji. Posiada ona rozdzielczość 4K i podświetlenie Edge LED z diodami rozmieszczonymi w poziomie. Cechuje się także technologią zwaną “Nano Cell”, która ma dostarczyć dobre nasycenie barw w Ultra HD, czyli innymi słowy duże pokrycie palet barw DCI i Rec 2020, które wykorzystywane są w filmach Ultra HD. Na poniższym obrazku widzimy kompozycję widmową światła z matrycy LG SK8100. Jest to coś nowego, czego do tej pory nie zwykliśmy widzieć w telewizorach innych producentów, a u LG pojawiło się pierwszy raz w zeszłym roku. Wygląda na luminofor zmodyfikowany w ten sposób, że pomiędzy szczytem zieleni a czerwieni powstaje wyraźna separacja. To pozwala stymulować nasz narząd wzroku w sposób bardziej selektywny i dzięki temu wyświetlać bardziej nasycone odcienie barw.

System ten nosi nazwę Nano Cell. Innymi słowy jest to alternatywa dla kwantowej kropki, czy luminoforów PFS LED, a czy lepsza? Przekonamy się w dalszych akapitach 🙂

Zalecane ustawienia

Ustawienia obrazu tegorocznych telewizorów nie zmieniły się pod względem ilości predefiniowanych trybów obrazu. Poszukując tego, który zbliży nas do wersji reżyserskiej filmów czy programów w TV, trafimy ponownie na ustawienie „Kino”. Czy występują w nim jakieś błędy przekonamy się w kolejnym akapicie. Do dyspozycji są także inne tryby, widoczna na miniaturce po prawej stronie. W menu znajdują się także dwa tryby „Ekspert” przeznaczone do profesjonalnej kalibracji obrazu, która ma za zadanie wyeliminować wszystkie przekłamania kolorów. Opiszę je później. Tryby Eksperckie pozwalają na dokładnie to, co gwarantuje certyfikacja przez firmę ISF. Mianowicie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem

Dla uzyskania najlepszej jakości obrazu domowymi metodami, ważna jest także zmiana kilku ustawień. Zacznijmy od przywrócenia poprawnych proporcji, by obraz nie jest obcinany na brzegach. Trochę wstyd, że ekrany LG w 2018 roku mają domyślnie włączone przycinanie krawędzi (overscan), ale na szczęście da się je łatwo wyłączyć:

  • Obraz -> Proporcje ekranu -> Skanuj -> Włączone
Funkcja “skanuj”, którą musimy włączyć

Kolejnym elementem będzie wyłączenie funkcji redukcji szumów, która to rozmywa głównie detale obrazu:

  • Obraz -> Opcje obrazu -> Redukcja szumów -> Wyłączony

Warto też zajrzeć do menu upłynniacza (TruMotion) w ustawieniach opcji. Wybór: własny, z suwakiem De-Blur na 10 minimalizuje smużenie, następnie możemy ustawić pożądaną płynność w filmach suwakiem De-Judder. Wedle własnych upodobań w zakresie od 0 do 10. Pożądaną jasność telewizora uzyskamy suwakiem “Podświetlenie”.

(76397)

4.5 2 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

12
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Arek
Arek
3 lat temu

Mam pytanko czy tv lgsk8100pla warto i wędrować kabel hdmi 2.1??

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x