Home Testy Mobile HD Xperia XZ3 | TEST | Smartfon z wyświetlaczem OLED HDR Triluminos BRAVIA jak telewizor?
Xperia XZ3 | TEST | Smartfon z wyświetlaczem OLED HDR Triluminos BRAVIA jak telewizor?

Xperia XZ3 | TEST | Smartfon z wyświetlaczem OLED HDR Triluminos BRAVIA jak telewizor?

3.53K
0

Smartfony Sony Xperia poznaliśmy po raz pierwszy w ubiegłym roku, w teście modelu XZ2. Nie musieliśmy jednak długo czekać na jego następce, którego poznaliśmy na targach IFA 2018. Bez zwlekania postanowiliśmy wziąć zatem model XZ3 z HDR OLED do naszego autorskiego testu, który wykonamy we własnym stylu. Jak wiecie nie uznajemy powierzchownego podejścia do tematów za które się bierzemy, wobec tego nie będziemy pisać zbyt wiele o samym androidzie, czy jego platformie sprzętowej. Skupimy się na tym w czym jesteśmy najlepsi, czyli sprawach związanym z wyświetlaniem obrazu, w szczególności z HDR, a także jego rejestracji.

Wyświetlacz Xperia XZ3 OLED BRAVIA

Ekran XZ3 zyskał 0,3″ w stosunku do swojego poprzednika, jednak co najważniejsze został wykonany w technologii OLED. Konkretnie producent używa nazwy pOLED, co definiuje także technologię wykonania ekranu, a dokładniej podłoża na którym umieszczone zostały diody organiczne. Technologia ta pozwala na uzyskanie mniejszej grubości ekranu, zgodnie z miniaturą po prawej stronie. Natura ekranu pozostaje jednak niezmienna i fundamentalnie jest to ekran RGB OLED, o walorach porównywalnych do matryc stosowanych w telewizorach np. Sony OLED BRAVIA. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się dokładniej jakie są walory matryc organicznych, to zapraszam do tematu: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Wyświetlacz ma przekątną 6,0″ i rozdzielczość 2880 x 1440. Piksele są oczywiście kwadratowe, w związku z czym proporcja ekranu wynosi 2:1, czy jak kto woli 18:9. To chyba najczęściej stosowane obecnie proporcje w smartfonach, których sam jestem fanem. Tak duża rozdzielczość na wyświetlaczu o takiej przekątnej oznacza zagęszczenie pikseli (PPI) wynoszące aż 537! Czy ma to realne uzasadnienie? Moim zdaniem raczej nie. Każda wartość ponad 400-450 PPI jest już raczej placebo no chyba, że na siłę się przysuwamy do ekranu by sprawdzić, czy uda się nam dostrzec piksele 😉 Z drugiej jednak strony lepiej więcej niż mniej, choć wpływa to np. na zwiększenie zapotrzebowania na prąd.

(3530)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
Powiadom o