Home Testy Mobile HD Xperia XZ2 TEST flagowego telefonu 4K HDR od Sony! Czy zaświeci jak telewizor wyższej klasy?
Xperia XZ2 TEST flagowego telefonu 4K HDR od Sony! Czy zaświeci jak telewizor wyższej klasy?

Xperia XZ2 TEST flagowego telefonu 4K HDR od Sony! Czy zaświeci jak telewizor wyższej klasy?

24.27K
8

Do fachowego testu telefonu z obsługą 4K HDR zabieraliśmy się już od kilku miesięcy. W końcu do świata smartfonów na dobre wkroczyła technologia znana z telewizorów czy projektorów więc bardzo nas ciekawiło jak obecne smartfony radzą sobie z obsługą Ultra HD czyli 4K HDR. Czy w ogóle można porównać najlepsze telefony do telewizorów pod względem jakości obrazu? Czy zbliżą się do lepszych konstrukcji tych najnowszych oraz starszych modeli a może mogą być od nich lepsze? To bardzo dobre pytanie, które w dobie masowego konsumowania treści wideo na telefonach, wydaje się wręcz idealne by odpowiedzieć na nie szeroko a nie tylko zdawkowymi ogólnikami. Na rynku pojawił się właśnie model, który idealnie wpasował się w naszą myśl testerską. Do redakcji przyjechał najnowszy flagowiec 2018 od Sony czyli Xperia XZ2. Telefon, który od momentu zapowiedzi dawał znać, że 4K HDR oraz obsługa wysokiej jakości dźwięku to jego drugie imię i to prawie w każdym aspekcie:

 • nagrywanie filmów w jakości 4K HDR
 • obsługa przez wyświetlacz trybu HDR w takich serwisach jak Netflix czy Amazon Prime Video
 • szerokie pokrycie przestrzeni barw kina cyfrowego – DCI-P3
 • możliwość odtwarzania muzyki w wysokiej rozdzielczości (Hi-Res Audio)

To właśnie na tych głównych elementach będę się chciał skupić w poniższym tekście gdyż nie są one zbytnio poruszane w innych testach dostępnych w Internecie. A przecież to kluczowe argumenty, którymi szczyci się firma Sony, reklamując Xperię XZ2! Zacznijmy więc od najważniejszego elementu najnowszej konstrukcji czyli wyświetlacza.

Wyświetlacz Xperia XZ2

Ekran Sony Xperia ZX2 ma przekątną wynoszącą 5,7″ i matrycę typu IPS. Indeks PPI wynosi około 424, więc bardzo dużo i nawet z bliskiej odległości nie da się dostrzec pojedynczych pikseli. Dalsze zwiększanie rozdzielczości byłoby już tylko zabiegiem marketingowym. Wyświetlacz chroniony jest szkłem “Gorilla Glass 5”. Tyle wiemy ze specyfikacji producenta. Postanowiliśmy oczywiście dokonać także własnych pomiarów by zbadać walory takie jak odwzorowanie barw, kontrast, czy jasność. Te elementy mają kluczowe znaczenie przy np. oglądaniu seriali czy filmów chociażby z serwisu Netflix. Podobnie zresztą jak w telewizorach czy projektorach. Aby to ustalić, tak jak w “dużych” wyświetlaczach, użyłem jednego z moich podstawowych instrumentów pomiarowych jakim jest Spektroradiometr Jeti Specbos 1211. Jak wiecie jest to najlepsze czego mogłem użyć z dostępnych na światowym rynku urządzeń pomiarowych.

Pomiary zostały wykonane za pomocą Spektroradiometru Jeti Specbos 1211

Kwestia oddania barw w systemie Android jest dosyć niejasna. Wraz z wprowadzeniem systemu Oreo podjęto kroki, by zaimplementować rozwiązanie z prawdziwego zdarzenia – jak ma to miejsce na komputerach PC, czy Mac. Komputery używają profili ICC by powiązać ekran, oraz zdjęcia z daną przestrzenią barwną. Następnie oprogramowanie, np. do przeglądania zdjęć, jest w stanie użyć konkretnych funkcji matematycznych, by przeliczyć barwy z jednej przestrzeni na drugą i by dane zdjęcie nie było sztucznie przesycone (np. gdy ekran ma pokrycie DCI P3, a zdjęcie to zwykłe sRGB). Na chwilę obecną nie widzę jednak żadnej możliwości wgrania profilu ICC do systemu w telefonie, zaś w ustawieniach znajdziemy klasyczną “protezę”, znaną już od kilku ładnych wydań tego systemu – opcję ręcznej zmiany przestrzeni kolorów. Tak jak na grafice po prawo. Sprawdźmy zatem czym dokładnie jest tryb “profesjonalny” i “standardowy”.

Tryb “Profesjonalny” – paleta barw Rec 709 / sRGB

Tryb “Standardowy” (Triluminos) – paleta barw DCI P3 (ok. 95%)

Jak widzimy pod niejasnymi nazwami kryją się dobrze nam znane przestrzenie barw – Rec 709 / sRGB czyli standardowa paleta kolorów zdjęć i zwykłych filmów Full HD i SD, oraz DCI P3, czyli przestrzeń barw kina cyfrowego. Może mieć ona wykorzystanie przy filmach Ultra HD z HDR, ale o tym przekonamy się później. Godnym uwagi jest jeszcze możliwość regulacji balansu bieli w Androidzie, która była konieczna, by uzyskać odpowiedni odcień (jak na powyższych pomiarach). Właściwie zabrakło prawie skali regulacji, jak widać po prawo na zdjęciu! Każdy ekran może być jednak trochę inny pod tym względem. Fabrycznie był on po prostu za zimny, czyli zdominowany przez barwy błękitne. Po takim ustawieniu udało się uzyskać poniższe pomiary:

Parametr Wynik
Maksymalna jasność 502 cd/m2
Kontrast 1 220:1

(24272)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(8)

 1. Fajny smartfon, Xperia podąża swoimi ścieżkami, i to je pozytywnie odróżnia od konkurencji.

  Szkoda tylko że zmienili swój ''kanciasty'' styl. Mam nadzieje że za rok do niego wrócą. :)

  Obiło mi się też o uszy, że SONY ma bardzo duży udział w pracach nad Snapdragonem 855. Który ujrzy światło dzienne w 2019 r.

 2. Quote

  Jakość obrazu Ultra HD porównywalna z najnowszymi telewizorami ze średniej i wyższej półki
   

  No bez przesady. Matryca 60hz IPS, kontrast 1200:1, local dimming nie ma, upłynniacza też nie ma ;)  DeltaE też nie widzę, a wiele portali takie pomiary smartfonów prowadzi.
   

 3. 56 minut temu, Qleks napisał:

  No bez przesady. Matryca 60hz IPS, kontrast 1200:1, local dimming nie ma, upłynniacza też nie ma ;)  DeltaE też nie widzę, a wiele portali takie pomiary smartfonów prowadzi.

  DeltaE w HDR w telefonie zostało pomierzone?

 4. A jak jakość materiału w telewizorze wygląda , nagrany z hdr .

 5. Z całą sympatią do marki Sony - panel IPS we FLAGOWYM smartfonie w 2018 ? Serio???

 6. Środek środkiem. Z zewnątrz wygląda jak Alcatel sprzed 10 lat (plecki).

 7. Dnia 9.05.2018 o 18:08, Xisiek napisał:

  Z całą sympatią do marki Sony - panel IPS we FLAGOWYM smartfonie w 2018 ? Serio???

  Dokladnie, to jest żart, to AMOLED'a miałem juz w Noki 808 PureView z 2012 roku :) 

  I tak te wszystkie szklane lusterka są do niczego jesli chodzi o mozliwości fotograczine. Malutki sensor cienka obudowa a co za tym idzie optyka, duza ilośc Mpix i wychodzi z tego nic dobrego, do tego te okropne sztuczne algorytmy wyostrzania cukierkowania zdjęć to nie dla mnie. Mam porównanie do starej juz Noki 808 PureView tam to była jakość aparatu detaliczność i naturalność fotek, nie to co dzisiejsze lusterka.

  Zaden smartphone mnie po prostu dzisiejszy nie bierze, chodzby wpakowali tam HDR najlepszy, matryce dali 8K i wysadzili go diamentami. Niech zaprojektują coś co zrobi zdjęcia na poziomie 808 albo lepiej, i na miłość boską niech odejdą od tego szkła na tyle bo to jeszcze głupsze niz plastik piano black.

 8. Dnia 8.05.2018 o 19:08, Qleks napisał:

  No bez przesady. Matryca 60hz IPS, kontrast 1200:1, local dimming nie ma, upłynniacza też nie ma ;)  DeltaE też nie widzę, a wiele portali takie pomiary smartfonów prowadzi.
   

   

  Dnia 8.05.2018 o 20:05, Maciej Koper napisał:

  DeltaE w HDR w telefonie zostało pomierzone?

  @Qleks to dowiemy się czy nie? Bo tak wpadasz często, coś tam machniesz w poście i cisza. Ciekawi nas czy ktoś to mierzy w HDR?