Home News Transmisje 8K drogą satelitarną? Tak, to już możliwe!
Transmisje 8K drogą satelitarną? Tak, to już możliwe!

Transmisje 8K drogą satelitarną? Tak, to już możliwe!

2.18K
0

Firma SES z Luksemburga właśnie dokonała prezentacji transmisji satelitarnej w 8K. Przekaz zademonstrowano na telewizorze Samsung 8K Q950R.

SES podczas organizowanego przez siebie wydarzenia Industry Days zaprezentował przekaz satelitarny w rozdzielczości 8K. Wystarczył wbudowany dekoder DVB-S2 aby móc cieszyć się obrazem w 7680 x 4320 pikseli przy 50 klatkach na sekundę. Użyty kodek to HEVC (a więc .h265) przy bitrate 70 MB/s.

Telewizorem, na którym testowano transmisję był Samsung Q950R QLED. Posiada on ekran 8K i charakteryzuje się maksymalną jasnością na poziomie 4000 nitów (oczywiście to dane producenta). SES jest pewne, że technologia satelitarna już teraz jest wystarczająca, aby dostarczyć treści w tej rozdzielczości globalnie. Luksemburski nadawca jest również przekonany, że w ciągu kilku najbliższych lat algorytmy kompresji HEVC zostaną jeszcze bardziej usprawnione.

8K
Samsung Q950R – na takim dokonano pokazowej transmisji.

SES jest świadom, że do tego, aby 8K upowszechniło się w salonach potrzeba jeszcze kilku lat, niemniej Luksemburczycy chcą już w tym momencie wyjść naprzeciw przyszłym trendom. W międzyczasie coraz więcej stacji na całym świecie modernizuje swoją infrastrukturę do 4K. Przyszłość rysuje się w ciekawych barwach, a SES chce już zawczasu ustalić ujednolicone standardy transmisji drogą satelitarną.


ZOBACZ TAKŻE: Turniej tenisowy Roland-Garros z transmisją 5G w 8K


Źródło: Advanced Television

(2178)

Jakub Krawczyński Gram od 1991, kocham moje hobby więc mam wszystkie konsole. Niemniej fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.