Home Testy Telewizory OLED Sony Sprawdzamy młodszego brata króla oferty telewizorów Sony OLED | TEST | Google TV Sony BRAVIA XR OLED A80J
Sprawdzamy młodszego brata króla oferty telewizorów Sony OLED | TEST | Google TV Sony BRAVIA XR OLED A80J

Sprawdzamy młodszego brata króla oferty telewizorów Sony OLED | TEST | Google TV Sony BRAVIA XR OLED A80J

49.17K
26

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.
Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Kolory

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,8 maksymalna 4,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,2 maksymalna 6,4
Średnia deltaE palety szarości 3,7 maksymalna 6,5

Profesjonalna kalibracja Sony A80J

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,7 maksymalna 2,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,5 maksymalna 0,9
Średnia deltaE palety szarości 0,5 maksymalna 0,8

Po wyjęciu z kartonu i ustawieniu trybu “Imax Enhanced” kolory stały się naturalniejsze w porównaniu do trybu fabrycznego. Do wzorcowego odwzorowania barw trochę jednak brakowało. Sony przyzwyczaił nas raczej do lepszych ustawień fabrycznych, co było spełnione np. w modelu A90J (choć jest to dosyć oczywiste, bo to model droższy). Odnośnie A80J – po pierwsze obraz nie był tak kontrastowy jak być powinien ze względu na zbyt niską gammę. Po drugie był ochłodzony (zdominowany przez błękity), a także miał przesycenia w rejonie zieleni. Na szczęście bogactwo funkcji kalibracyjnych jest duże i sytuację można bez problemu poprawić. Po kalibracji jest blisko do ideału. Co ciekawe słupki błędów w A80J są niższe niż we flagowcu.
Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Termin autokalibracja nie oznacza bynajmniej, że telewizor sam się skalibruje po kliknięciu pilotem 🙂 Takie coś jest niemożliwe, ponieważ do procesu kalibracji wymagane są przede wszystkim zaawansowane urządzenia pomiarowe, które są bardzo kosztowne (nasze spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60 000zł!). Nie mówiąc też o generatorze sygnału wideo i o fakcie, że nie istnieje póki co metoda kalibracji wyłączająca całkowicie udział człowieka w procesie.

Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calmanem), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Znacznie usprawnia to sam proces, ale nie zmienia jego fundamentalnych założeń. By komunikacja była możliwa, musimy zainstalować aplikację z marketu “Calman for BRAVIA” i połączyć się z telewizorem przez sieć.

Kontrast i czerń

Bezwzględnie najważniejszym, a ostatnio coraz mniej docenianym kryterium jest czerń i kontrast. Temat czerni w telewizorze można porównać do silnika w samochodzie. Jest to najważniejsza, fundamentalna cecha obrazu, klasyfikowana najwyżej w skali wpływu na postrzeganą jakość. Możemy mieć wszystko najlepsze – wierne barwy, dużą jasność i nieskazitelną ostrość, ale bez odpowiednio dobrej czerni nie będą one robiły wrażenia. Pod tym fundamentalnym względem nie ma więc lepszego wyboru niż ekran OLED – niezależnie sterowany każdy piksel sprawia, że uzyskujemy perfekcję czerni. To tak jakbyśmy mogli nabyć auto napędzane perpetuum mobile. Możemy konfrontować różne ekrany LCD z Sony A80J, ale żaden z nich nie wyjdzie zwycięsko w konfrontacji kontrastu. Może co najwyżej starać się dorównać! I nie, nie jest to tak, że dostrzeżemy go tylko i wyłącznie w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że różnice w czerni pomiędzy ekranem OLED, a dowolnym LCD widać nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu sklepowym.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

Sony A80J oferuje przyzwoitą jasność na poziomie 465 nitów. Należy wyraźnie zaznaczyć, że jest to więcej niż może dostarczyć większość telewizorów LCD. Absolutnie nie jest więc tak, że telewizor OLED nie nadaje się do oglądania w dzień. Na poniższym diagramie widzimy, że A90J oferował jeszcze lepszy wynik, co sugeruje, że A80J ma bardziej typową matrycę OLED, jaką znamy z lat ubiegłych. Różnica nie jest jednak jakaś szczególnie duża:

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 470 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 625 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 530 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 520 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 710 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Test Sony BRAVIA XR A80J OLED Google TV pomiar HDR
Pomiary jasności HDR na Sony OLED A80J

Wyniki Sony OLED A80J są charakterystycznie niższe niż w innych telewizorach OLED (choć w tym roku wiele modeli konkurencji też zaliczyło regres), więc chciałbym tutaj nieco bardziej rozwinąć tę kwestię. Bolączką wszystkich matryc OLED jest fakt, że jasność bieli w HDR nie jest sumą jasności czerwieni, zieleni i błękitu (tak jak w trybie SDR). Wyjątkowo mocno angażowany jest tutaj biały subpiksel, dzięki czemu udaje się podbić jasność elementów, których barwa jest mało nasycona. Tu jak widać, Sony nie preferuje takiego podejścia i korzysta ze swojego białego subpiksela wyjątkowo oszczędnie. W konsekwencji elementy białe będą ciemniejsze niż na telewizorach konkurencji, ale te mocno kolorowe już nie. TV ma też pewnego asa w rękawie – jest nim funkcja dynamicznego mapowania tonów, która działa “pod maską telewizora” i odzyskuje utracone przejścia tonalne w bieli (które by były zbyt jasne do wyświetlenia dla telewizora), więc nie ma zjawiska, że czegoś brakuje.

Dolby Vision

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR

Sony OLED A80J wykorzystuje najwyższy i zarazem najnowszy procesor Sony, zwany Cognitive Processor XR. Układ ten ma za zadanie skalować i obrabiać cyfrowo obraz, który trafia na ekran. Różnice wynikające z jakości skalowania jednak się już zatarły i telewizor każdego cenionego producenta robi to z podobną skutecznością, wyciągając tyle ile się da z obrazu niskiej rozdzielczości.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

Układ Cognitive Processor XR daje jednak kilka ciekawych funkcji na które składają się m.in “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna Gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:

Resolution: 0Resolution: 75

Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.

Równomierność ekranu

Jeśli chodzi o jednorodność bieli na Sony A80J to była ona na bardzo dobrym poziomie.

Odwzorowanie ruchu

Sony OLED A80J posiada 120Hz matrycę. Jej potencjał można wykorzystać przy użyciu systemu poprawy ruchu – Motionflow. Do wyboru mamy “Własny”, “Auto”, lub “Wyłączony”. Wyłączanie systemu powoduje oczywiście okrojenie możliwości matrycy do 60Hz co byłoby absurdalną decyzją, zaś ustawienie “Auto” odpowiada tak naprawdę konfiguracji “Własny” z suwakiem gładkość ustawionym na 3 (maksymalna wartość). To powoduje duży efekt opery mydlanej, czy nienaturalnego upłynnienia filmów (choć niektóry się to podoba). Sprawdźmy zatem jak możemy ustawić płynność przy ustawieniu “Własny” i jak wygląda odwzorowanie szybkiego ruchu na ekranie:

Test Sony BRAVIA XR A80J OLED Google TV motionflow ruch

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Ustawienia Motionflow Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

465 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Ręczny

Gładkość: 1

Czystość: 0

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

465 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Lekkie upłynnienie (tzw. złoty środek)

Ręczny / Automat

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 0

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

465 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Bardzo mocne upłynnienie (efekt opery mydlanej)

Ręczny / Automat

Gładkość: 2 – 3

Czystość: 2

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

465 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Bardzo mocne upłynnienie (efekt opery mydlanej)

Ręczny

Gładkość: –

Czystość: Duża

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

210 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak, obraz bardzo mocno migocze

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Przy pełnym użyciu Motionflow, stopień rozmycia obrazu wygląda typowo dla 120Hz matryc OLED. Generalnie jest to bardzo dobry stan i z pewnością TV można do sportu polecić. Nowość wprowadzona w zeszłym roku, czyli możliwość użycia modulacji światła, by uzyskać jeszcze wyższą ostrość, nadal jest obecna. Mam jednak wrażenie, że straciła na skuteczności (w stosunku do A8), a przynajmniej nie jest wciąż tak dobra jak w telewizorach konkurencyjnych. Mowa tu konkretnie o suwaku “Wyrazistość” w menu “Motionflow”. Efekt w prawdzie nie jest spektakularny, ale jest to dalsza poprawa ostrości w ruchu.

Test Sony BRAVIA XR A80J OLED Google TV 120Hz sport

W przypadku ekranu OLED warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Sony! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR

(49170)

3.7 34 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

10
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

26 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Pawel
Pawel
1 rok temu

Czy z tym telewizorem można sparować jakiś oryginalny pad od PlayStation? Według informacji ze strony Sony DualShock4 nie jest już kompatybilny.

Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Witam wszystkich, prosiłbym o informację czy opcja Rich Color Enhancer jest zaletą, czy wadą w tym telewizorze (65a83J i 65a84J). Chodzi mi o to, że kolory są “automatycznie podbijane”, a nie naturalne?

andrzej
andrzej
1 rok temu
Reply to  Tomasz

W serii A84J wykorzystano technologię Rich Color Enhancer, która wzmacnia neutralne kolory do bardziej żywych tonów, aby nadać obrazowi dodatkową wyrazistość. Dzieje się to automatycznie i funkcja ta nie jest widoczna w ustawieniach aby ją włączyć lub wyłączyć.
Źródło: https://hdtvpolska.com/test-telewizor-sony-oled-bravia-xr-oled-a80j-google-tv/

Jarek
Jarek
2 lat temu

I co z tym VRR?!

Cezary
Cezary
2 lat temu

Mam problem z tv 84j 55cali. Nie mogę uruchomić mikrofonu w tv (nie mówię tu o pilocie, bo on działa poprawnie ). Sony twierdzi, że asystent google nie jest jeszcze obsługiwany w naszym kraju. W opisie też napisali kiedy asystent google nie jest obsługiwany ma reagować na komendę ,, Ok google” . Teraz nie wiem czy mam wadliwy model, czy nie potrafię tej funkcji załączyć, albo zostałem naciągnięty na kasę.

Wojti
Wojti
2 lat temu
Reply to  Cezary

Hmm:) z boku z lewej strony jest przełącznik ,,, jak włączysz i wypowiesz Hey Google !, włączy się biała dioda pod ekranem informująca, że telewizor przyjął komendę, działa świetnie po polsku, można wł, wył, ściszać, itd… wiadomo, że net musisz mieć podpięty

Cezary
Cezary
2 lat temu
Reply to  Wojti

Dziękuję za podpowiedź. Problem dalej istnieje, czy po przełączeniu przycisku fizycznego w tv ma się załączyć u dołu jaka kolejek dioda? Oczywiście net jest podpięty. Życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Cezary
Cezary
2 lat temu
Reply to  Wojti

Dziękuję za podpowiedź. Przełączam przycisk fizyczny z lewej strony i nie ma żadnej reakcji, wypowiadam komendy i nic. Będę dzwonić do Sony i czy mogę powołać się na Pana słowa? Życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Wojti
Wojti
2 lat temu
Reply to  Cezary

Tak, jak najbardziej,, przepraszam, że tak późno odpowiadam ..Zapomniałem dopowiedzieć, że musi być ustawione menu angielskie w telewizorze… i na hasło OK, Google, albo Hey Google. działa też po polsku.. Jedyna rzecz to włączone angielskie menu..

Last edited 2 lat temu by Wojti
Cezary
Cezary
2 lat temu
Reply to  Wojti

Udało mi się. Dzięki serdeczne.

Krystian
Krystian
2 lat temu

Co sadzicie Sony 65 a80j czy PHILIPS 65OLED856 philips niby jaśniejszy tv gównie netflix i ps5

Krystian
Krystian
2 lat temu
Reply to  Krystian

LG C1 odpada brak DTS jak coś pozdrawiam

Marcin
Marcin
1 rok temu
Reply to  Krystian

I który wybrałeś? Mam ten sam problem.

Mietek
Mietek
2 lat temu

Czyli nie ma żadnych wad ?

Krystian
Krystian
2 lat temu

Czy ustawienie suwaka “czystość” na “1” nie ma znaczenia dla płynności ruchu oraz jasności; i czy “czystość” na 2 nie obniża jasności?
Pytam, gdyż przy TV LCD SONY testujecie tę wartość, podobnie jak przy OLED od Panasonic, też testujecie wszystkie w

Walery
Walery
2 lat temu

Jak tam poprawiono tinting i grid ? Nie i to dalej występuje jak w A8H. Beznadziejna seria paneli od LG. Odsyłam do AVS forum.

Ataman
Ataman
2 lat temu

Czyloi ogólnie lipa, regres w jasności i w ostyrości ruchu. Wbrew temu co pisza testerzy , słabo nadaje się do oglądania sportu – mam 48 A9 i już nie jest super w tym temacie a jesli tu jest słabiej to jest beznadzieja

tomasz
tomasz
2 lat temu
Reply to  Ataman

Może LG CX lepiej wyświetla? W testach jest pozytywnie oceniany Oled Motion Pro… Ciekawe jest jak wypada Panasonic hz1000… Ja Sonym jestem trochę rozczarowany

Maciej
Maciej
2 lat temu
Reply to  tomasz

Oled Motion Pro, czyli dodatkowe ustawienie upłynniania na zasadzie BFI w LG to funkcja, której zdecydowanie lepiej nie włączać. Moim zdaniem, w praktyce nie daje żadnych zauważalnych korzyści a w zamian mocno obniża jasność. Same straty. Przy max. ustawieniu, pojawia się już bardzo silne migotanie obrazu.

Bartek
Bartek
2 lat temu

Czy ktoryś z użytkowników A80J lub A90J może sprawdzic ważną rzecz. Chodzi o agresywne ABL, czyli jeśli tv wykryje statyczne elementy to sam ściemnia obraz. Ogladając mecz piłki nożnej lub NBA gdzie jest wyświetlany wynik meczu lub są jakieś jaskrawe loga stacji, ekran powoli sie ściemnia by na końcu zmniejszyć jasność o 50%. Jeśli przełaczy sie na inny kanał i ponownie na mecz to będzie normalna jasność. Przy ustawieniu opcji peak luminance ( po polsku szczytowa jasność??) na niska lub średnia nie można tego zauważyć?? Sony dało takie zabezpieczenie przed wypaleniem, podobno w LG mozna to wyłączyc

Boge
Boge
2 lat temu

Pytanie do redakcji, czy funkcja “rozdzielczosc” zwiększa input lag w trybie gra?
Gra z ustawionym suwakiem na 70 wygląda o wiele lepiej, pytanie czy dodaje opóźnienia?

Bartek
Bartek
2 lat temu

Czekałem na tą recenzje od dawna, dobra robota!!! Mam pytanie: wersja 55 i 65 cali ma ekran pólbłyszczący, pół-matowy i jak sie to ma z odbiciami w dzień np. gdy okno mam po prawej stronie pokoju, w porównaniu z ekranami błyszczącymi jak w A90J?? Które lepiej odbijają światło dzienne bo w nocy to pewnie żadna różnica

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Bartek

nieistotne czy okno po prawej stronie pokoju czy po lewej, lecz jak względem telewizora;-)

Bartek
Bartek
2 lat temu
Reply to  Mariusz

No nie z tyłu a po prawej stronie wzgledem tv, o to mi chodzilo, i jak sie to ma do odbić w ciągu dnia

Bartek
Bartek
2 lat temu
Reply to  Mariusz

Chodziło mi że po prawej stronie względem telewizora 🙂

Boge
Boge
2 lat temu
Reply to  Bartek

Czesc,
Kupilem a80j i mam dość jasny salon, ogólnie rzecz biorąc naprawdę nie jest źle miałem wcześniej samsungi nu8002 i q80t, różnicy jak dla mnie większej nie ma. Tv ma dobrą jasność i to pomaga.

26
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x