Home Testy Telewizory OLED Panasonic Telewizor Panasonic OLED JZ2000 | TEST | Król referencyjnej jakości obrazu powraca!
Telewizor Panasonic OLED JZ2000 | TEST | Król referencyjnej jakości obrazu powraca!

Telewizor Panasonic OLED JZ2000 | TEST | Król referencyjnej jakości obrazu powraca!

48.73K
35

Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1 i 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Panasonic OLED JZ2000 posiada bardzo bogate wsparcie dla norm Ultra HD / HDR. Telewizor wspiera bowiem oba formaty HDR premium jakie występują na rynku: HDR10+ oraz Dolby Vision. Implementacja obu technologii została przeprowadzona kompleksowo – dostępne są zarówno przez HDMI, jak i ze streamingu, a także z wbudowanych nośników. W przypadku Dolby, w JZ2000 wbudowany jest interpreter metadanych (tak samo jak np. w telewizorach LG) co oznacza znacznie lepszą kompatybilność z urządzeniami i bezproblemowość działania.

Panasonic OLED GZ950 test Dolby Vision HDR10+

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 75%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision i HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 600 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 855 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 735 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 860 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 880 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Panasonic JZ2000 oferuje bardzo wysokie wyniki HDR! W klasie telewizorów OLED niewiele jest wyświetlaczy, które mogą konkurować. Ewidentnie matryca LG Displays wzbogacona o autorskie rozwiązania pozwoliła wyjść ponad to co oferuje z pozoru podobna konkurencja. Pozwala to osiągnąć rewelacyjne efekty HDR, które dają przepaść jakościową gdy oglądamy treść Ultra HD, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu względem obrazu Full HD SDR np. z Blu-ray! Oczywiście można by upierać się, że są telewizory LCD, które dają jeszcze więcej jasności (np. popularne w tym roku modele mini-led) i będzie to prawda, jednak żaden z nich nie zaoferuje jednocześnie tak dobrej czerni, czy kątów widzenia (a przede wszystkim braku efektu halo na czerni, pod lekkim kątem).

Test Panasonic JZ2000 OLED jakość hdr ps5

Efekt HDR w JZ2000, jak niezwykle precyzyjny (bo każdy piksel jest źródłem światła) i co najważniejsze, nie jest sztucznie wzmacniany, jak ma to w nawyku min-LED’owa konkurencja. W znacznej części filmów, teoretycznie nie najwyższa na rynku jasność, nie będzie zauważalna wcale, ponieważ ekran inteligentnie rozpoznaje statyczne metadane i dobiera jasność pod najjaśniejsze efekty zakodowane w danym filmie. Następnie wykorzystuje funkcję, która analizuje nadchodzące klatki obrazu i jeśli nie ma tam zbyt jasnych efektów na możliwości matrycy, to oddaje obraz ze źródłową jasnością nawet jeśli metadane mówią co innego! Jest też możliwość ręcznego wyboru progu odcięcia przejść tonalnych (jak na miniaturze po prawo), ale jest to raczej funkcja dla twórców treści, której nie ma sensu włączać do oglądania.

W przypadku oglądania treści HDR w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, telewizor OLED należałoby zakwalifikować do kategorii czwartej w powyższej tabelce, pomimo słabszych efektów świetlnych. Nasze oczy ulegają złudzeniu wyższej jasności, ponieważ źrenice rozszerzają się mocno i uwrażliwiają na światło. Ponadto, nie do przecenienia pozostają idealne czerni i brak irytujących rozjaśnień na matrycy (na obiektach sąsiadujących z czernią).

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,3 maksymalna 3,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 3,7
Średnia deltaE palety szarości 1,4 maksymalna 3,6

Duża jasność szczytowa telewizora, oraz poprawne oddanie poziomów jasności to przepis na udany seans w wysokiej jakości. Treść HDR robi efekt, a przy tym prezentuje się naturalnie.

HDR10+

Telewizor wspiera technologię HDR10+, która jest rozwinięciem HDR10 o dynamiczne metadane. Pozwalają one w sposób kontrolowany radzić sobie ze scenami przekraczającymi możliwości telewizora. Innymi słowy nie musi on cały czas przyciemniać obrazu na podstawie kilku danych charakteryzujących cały film (coś czemu tegoroczna funkcja dynamicznego mapowania stara się przeciwdziałać) ponieważ każda klatka ma swoje odrębne, bardzo precyzyjne, parametry. Okazja do przetestowania HDR10+ nadarzyła się przy użyciu filmu “Bohemian Rhapsody”. Nie udało się jednak wychwycić różnic w stosunku do wersji HDR10 używając tego samego ekranu i robiąc porównanie na zasadzie jeden-po-drugim. Być może gdyby można było zobaczyć obie wersje na raz różnica byłaby dostrzegalna. Widać jednak, że telewizor z tak dobrymi algorytmami mapowania tonów zwyczajnie nie zyskuje aż tak dużo na filmie HDR10+, który nie posiada dużej ilości bardzo jaskrawych efektów.

Dolby Vision

Implementacja Dolby Vision w Panasonic JZ2000 OLED, jak już wspomniałem, jest kompleksowa (“tv-led”), dzięki czemu nie ma problemów z kompatybilnością. Technologia Dolby, podobnie jak HDR10+, dostarcza dużo więcej informacji jak oddawać poszczególne tony jasności. Ponadto materiał kodowany jest 12, a nie 10 bitowo. W teorii standard powinien dostarczać dużo wyższą jakość obrazu. Z testów wynika jednak, że różnica w stosunku do HDR10+, czy nawet czystego HDR10 nie jest aż tak znacząca, niemniej zauważalna. Na pewno dobrze, że Panasonic zdecydował się na wsparcie dla tej technologii, bo jest ona pożądana na rynku. W telewizorze została także zaimplementowana metoda kalibracji trybu Dolby (jest to osobny tryb obrazu) i daje bardzo dobre efekty.

Od ubiegłego roku dostępny jest także tryb Dolby Vision IQ, który dostosowuje obraz w DV pod bieżące warunki świetlne w pokoju. Rzeczywiście funkcja działa i może być przydatna podczas seansów filmowych.

Test OLED Panasonic ZH2000 Dolby Vision IQ

Funkcja spisuje się bardzo dobrze – w ciemnym pomieszczeniu sprowadza obraz do takiego, jak w trybie Dolby Vision Ciemne, zaś w innym wypadku mocno go rozjaśnia. Z niewiadomych jednak przyczyn w trybie “IQ” nie da się zarządzać upłynniaczem obrazu (jest na stałe na minimum), a także za każdym razem włącza się funkcja redukcji szumów, która zmniejsza ilość detali.Advertisement

(48733)

3.9 22 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

35 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Witajcie ,
Mam pytanie, jaka jest różnica między Panasonic OLED JZ1500 a JZ 1000 ?
Czy one mają inne panele ?

edward
edward
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

tak, JZ1500 ma panel Master PRO taki jak w JZ2000, JZ1000 nie.

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Czy seria JZ posiada już wbudowanego Chromecasta? Zakładam, że te LCD z niższej półki z Androidem tak. Mnie interesuje model JZ1500

lukasz
lukasz
2 lat temu
Reply to  Andrzej

kupilem nastepny tv .. nadal szukam najlepszego … a poprzenie byly Samsung n95t 85 Sony oled 77 Ag9 Sony 83 aj90 Sony zh8 75 a teraz Panasonic 65 jz2000 moze bede zadowolony z tego Panasonica oby bo juz mam dosc oddawac tv i kupowqc nowe

Last edited 2 lat temu by lukasz
Mirek
Mirek
2 lat temu
Reply to  lukasz

i jak się sprawuje ten JZ2000?

konrad
konrad
2 lat temu

W tym roku Panasonic do niższych modeli LCD wprowadził Android TV.
Czy jest możliwość/ jakieś zakulisowe spekulacje, że w przyszłym roku ten system zawita również na OLEDy?
Przymierzam się do kupna JZ2000 ale raczej na wiosnę kiedy cena spadnie, ale też jestem ciekaw czy wprowadzą android tv w kolejnej serii.

Robert
Robert
2 lat temu

Czekałem na ten test.Dziękuję chłopaki.
Będą testy pozostałych oledów z serii JZ?

Robert
Robert
2 lat temu

Czekałem na ten test.Dziękuję chłopaki.
Beďą jeszcze testy innych Oledów z serii JZ?

Adrian
Adrian
2 lat temu

To tv nie dla każdego . Ze względu na cenę . Kiedy test czegoś bardziej przystępnego , np sonu x95j ?

Krzych
Krzych
2 lat temu

Nigdy nie kupię panasonica. Kilka lat temu plazmę kupiłem prawie za 10 tys by po trzech latach prawie całkowicie wyłączyć aplikacje (po aktualizacji) bo weszli w coś innego. Nie kupię więcej takiego szajsu! Brak szacunku do klienta. Jakość też taka se. Dziś mini led przebija wszystkie oledy. Jeśli tv jest naprzeciw okna to możecie śmiało oglądać w tv obraz za oknem.

Edward
Edward
2 lat temu
Reply to  Krzych

Jakiś ty glupi

Marek
Marek
2 lat temu

Czy dorównuje jakością plaźmie z 2011 Panasonic VT30?

Marek
Marek
2 lat temu

Pod jakim ceny na pewno. Chodzi mi o naturalność obrazu i motion.

Dark
Dark
2 lat temu
Reply to  Marek

W kibelku sobie ją powieś 🙂 do tego się nadaje.

Marek
Marek
2 lat temu
Reply to  Dark

A na czym tym ty oglądasz na jakimś badziewinym LCD lub QLED.

Piotr
Piotr
2 lat temu
Reply to  Marek

https://youtu.be/iLdkiyYeod8

Guru robił porównanie :):)

Osobiście mam jeszcze VT10… czas na zmiany 🙂

Marek
Marek
2 lat temu
Reply to  Piotr

A czytałeś komentarze ludzi że plazma Panasonic jest najlepsza.

Damian
Damian
2 lat temu
Reply to  Marek

Mam w domu trzy tv. Plazmę Panasonica serii G o ile pamietam ( z sentymentu i dla synów) oled FHD LG 910 (sypialnia) i obecnie LG cX 65 cali. I powiem tak, plazma była fajna dopóki nie kupiłem LG 910 . Nawet żonie szczęka opadła. To było kilka lat temu. Teraz przesiadka na cX. I efekt prawie taki sam vs 910. Wiec to może obrazować postęp. Byłem zwolennikiem plazmy ale obecnie nawet nie ma co porównywać.

Piotr
Piotr
2 lat temu
Reply to  Marek

no właśnie mam plazma vt10 Panasa… ma już wypalenia delikatne… po 12 latach.

Marek
Marek
2 lat temu
Reply to  Piotr

Ja po 10 latach też mam delikatne wypalenia, ale jakość obrazu wynagradza wszystko porównując z tym co widzę w sklepach..

Piotr
Piotr
2 lat temu

Co z tego, jak nie można go kupić…
Pojawił się w EuroRTV… od razu wyprzedany.
Planuje zakup w 1Q 2022 🙂
Zastanawiam się jednak nad 77″ A80J…. a może 75QN95A lub nowy 75 TCLX92… i bądź tu mądry….

Łukasz
Łukasz
2 lat temu
Reply to  Piotr

Mam informacje z Panasonic Polska , że będą dostępne w połowie października. Ja planuje kupić od razu boxa z appla 4k jako smart

Wojo
Wojo
2 lat temu
Reply to  Łukasz

Wiesz co, nie wiem czy te boxy Apple są najlepsze.. Ja używam Shielda od Nvidii.. Podobna cena, ale jakościowo chyba lepiej jest. Obczaj

Łukasz
Łukasz
2 lat temu
Reply to  Wojo

Dzięki zainteresuje się tym. Pozdro

Rafał
Rafał
2 lat temu
Reply to  Piotr

Sprawdź Mini LED Philips 75pml9636 lub OLED https://www.youtube.com/watch?v=sPW_5I42bw8&t=259s

Piotr
Piotr
2 lat temu
Reply to  Piotr

Był u mnie wzoraj znajomy.. mówił, że kupił sobie 65″, ogląda z 2,5m i TV jest za mały… czyli “size matters” 🙂 Osobiscie będę ogładał z 3,5m wiec idę w 77 lub 75. Pytanie tylko co… po plazma VT10 ?

Damian
Damian
2 lat temu
Reply to  Piotr

Dokładnie. Ja mam 65” z 3 metrów i spokojnie 75-77 da radę. I już mnie kusi . No ale kilka lat muszę poczekać bo żona mie wybaczyłaby.

Ataman
Ataman
2 lat temu
Reply to  Damian

Ta jasne a potem okulista i nie będzie przyjemności z oglądania czegokolwiek. Ja oglądam z 2,5 m 48 cali i jest ok.

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Panowie a co w kwestii kodeku av1??
W poprzednich testach innych producentów wspominaliście już o tym. Teraz nie ma tu ani słowa. Proszę o informację w tej sprawie. Chcę kupić ten TV mają pojawić się w połowie października w 65 calach. Proszę o informację.
Dzikuje i pozdrawiam

Piotr
Piotr
2 lat temu
Reply to  Łukasz

https://www.avmagazine.it/forum/127-display-e-tv-4k-e-8k/319000-panasonic-oled-serie-2021-jz/page2

włączyłem tłumacza z IT na Eng:)

wygląda na to, że nie…

Łukasz
Łukasz
2 lat temu

Dziękuję za informację. W poniedziałek odbieram w sklepie, także prawie kupiony. 7 lat bez tv haha. Będę się odzywał odnośnie kalibracji. Pozdrawiam

35
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x