Home Testy Telewizory OLED Panasonic Telewizor Panasonic OLED JZ2000 | TEST | Król referencyjnej jakości obrazu powraca!
Telewizor Panasonic OLED JZ2000 | TEST | Król referencyjnej jakości obrazu powraca!

Telewizor Panasonic OLED JZ2000 | TEST | Król referencyjnej jakości obrazu powraca!

48.96K
35

Na tegoroczną ofertę telewizorów organicznych OLED firmy Panasonic składają się cztery modele: flagowy JZ2000, JZ1500, JZ1000 oraz JZ980. To właśnie flagowiec jako pierwszy trafił do naszej redakcji na testy. Stali czytelnicy doskonale wiedzą co znaczy dla japońskiego producenta termin “flagowiec” oraz jakie do tej pory otrzymywał w naszej redakcji oceny. Dla przypomnienia były to zawsze referencje w zakresie jakości obrazu i ogromne pochwały zarówno przy oglądaniu codziennej telewizji, jak również najwyższej jakości źródeł wideo w 4K Ultra HD. Konkurencja jednak nie śpi i w tym roku wystawiła także bardzo mocne, kompletne produkty. Jak w tym wszystkim odnalazł się Panasonic? Czy nadal utrzymał pozycję lidera w utartej przez siebie ścieżce referencyjnego obrazu? Przekonajmy się w naszym fachowym teście poniżej.

Dostępność modelu w przedsprzedaży logo rtv euro agd
Panasonic JZ2000 55 cali 12 999 zł
Panasonic JZ2000 65 cali 15 999 zł

Czy w polskich sklepach właśnie pojawił się najlepszy telewizor OLED w historii? Można kupować Panasonic JZ2000 - co o nim wiemy? Już testujemy!

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Zacznijmy od tego, czym Panasonic chwali się w swoich oficjalnych komunikatach.

Cechy charakterystyczne telewizorów Panasonic OLED na 2021 rok to:

  • Autorski “tuning” matrycy OLED o nazwie Master HDR OLED Professional Edition (JZ2000 oraz JZ1500 z wyłączeniem rozmiaru 48″)
  • Udział znanego kolorysty z Hollywood przy produkcji modelu JZ2000 (Stefan Sonnenfeld)

Test Panasonic JZ2000 OLED HDTVPolska Stefan Sonnenfeld

  • Zestaw głośnikowy 7.1 w telewizorze przygotowany przy współpracy z Technics
  • Najwyższe średnie poziomy jasności HDR z dostępnych na rynku TV OLED (JZ2000)
  • Inteligentny procesor HCX PRO AI – umożliwia on nowy tryb wyświetlania Auto AI

Nowe telewizory Panasonic OLED wchodzą na rynek! Producent prezentuje strojone w Hollywood modele 2021 z panelem Master HDR!

  • Wsparcie zarówno dla technologii HDR10+ jak i dla Dolby Vision
  • System multimedialny My Home Screen – nowa wersja 6.0
  • Wprowadzenie portów HDMI 2.14K 120Hz oraz wsparcie dla VRR AMD FreeSync Premium (wyłączając model 48″)
  • Ogromna poprawa ostrości w ruchu dla wydarzeń sportowych – zachowanie jak w matrycy 240Hz. W tym celu zastosowano technologię Black Frame Insertion
  • Wsparcie dla trybu Filmmaker Mode, który eliminuje wszelkie efekty tzw. interpolacji, czyli upłynniania
  • Obsługa technologii Dolby Vision IQ, która dostosowuje obraz w DV pod bieżące warunki świetlne w pokoju
  • Możliwość wyłączanie tone-mappingu z poziomu menu systemowego. Tone-mapping odpowiada za mapowanie jasności (treści HDR), by odtworzyć je na ekranie bez nadmiernej utraty szczegółów w bielach. Jest to kluczowe w przypadku oglądania filmów w warunkach domowych
  • Telewizory OLED Panasonic, cechują się najniższymi punktami kalibracji wśród wszystkich telewizorów. Wynoszą one 1,3% i 0,5%. Daje to profesjonalistom i miłośnikom kina możliwość precyzyjnego ustawienia płynnego przejścia z pełnej czerni do jej nieco jaśniejszych odcieni
  • Obsługa plansz testowych CalMAN PatternGen oprogramowania CalMAN® firmy Portrait Displays® wraz z funkcją AutoCal. Daje to możliwość wyświetlania plansz kontrolnych bezpośredni z telewizora, bez użycia generatora, a także półautomatyczny proces kalibracji. Oczywiście pod warunkiem posiadania sprzętu pomiarowego i oprogramowania
  • Wsparcie dla dźwięku Dolby Atmos
  • Funkcja Bluetooth Audio Link
  • Obsługa funkcji Google Assistant (jeszcze nie w j. polskim)
  • Obsługa funkcji Alexa (jeszcze nie w j. polskim)

Telewizory Panasonic OLED 2021 premiera polska

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1 i 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Advertisement

Wygląd

Test Panasonic JZ2000 OLED Karton dostawa

Podobnie jak zeszłoroczny flagowiec, Panasonic JZ2000 robi wrażenie znacznie większego niż sugerowałaby jego przekątna. Wynika to z faktu, że posiada pod sobą soundbar, który jest idealnie zlicowany z ekranem. Takie wykonanie budzi respekt! W samym designie postawiono na minimalistyczną elegancję.

Test Panasonic JZ2000 OLED wygląd front przód hi

Grubości i ciężkości dodaje także projekt tyłu telewizora, który związany jest z dźwiękiem Dolby Atmos. Mamy tam m.in głośniki skierowane w sufit oraz na boki (jest ich w sumie 8!), by dobrze odtwarzać ścieżki audio Dolby Atmos. Rok temu można tutaj był też znaleźć metalowy radiator chłodzący matrycę. Wszystko jednak wskazuje, że w tym roku go nie ma. Dlaczego? Telewizor jest lżejszy oraz smuklejszy od HZ2000. Dyskutowaliśmy także z naszym dobrym znajomym Vincentem z HDTVTest i ma on wrażenie, że telewizor jest też mniej odporny na powidoki. Czy tak jest? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Producent nie określił się jasno czy w tym roku zastosowany został znany z modelu HZ2000 radiator. Czy wpłynęło to na wysokie wyniki HDR? Już teraz możemy zdradzić, że nie specjalnie. Ale o tym w dalszej części testu.Test Panasonic JZ2000 OLED wygląd tył dolby atmosJako jeden z niewielu na rynku, JZ2000 posiada w pełni obrotową podstawę. Na pewno jest to cenna uwaga dla tych, którzy chcą postawić telewizor ale oglądać go pod większym kątem. Nie trzeba w tym przypadku stosować specjalnego uchwytu na ścianę a wrażenia potęgują prawie idealne kąty widzenia dzięki matrycy OLED.

Test Panasonic JZ2000 OLED wygląd obrotowa podstawa 1

Poniżej wymiary wersji testowej czyli 65 cali. Pozostałe wymiary znajdziecie bez problemu na oficjalnej stronie Panasonic (inne przekątne).

Test Panasonic JZ2000 OLED wymiary 65 caliPanasonic JZ2000 wyposażono po raz pierwszy w dwa pełnoprawne porty HDMI 2.1 działające w jakości 4K 120Hz! Przyda się to w przypadku najnowszych konsol takich jak Xbox Series X|S oraz PlayStation 5. Znajdziemy je pod numerem 1 i 2:

Test Panasonic JZ2000 OLED HDTVPolska porty złącza hdmi 2.1

Akcesoria

W zestawie z telewizorem otrzymamy całkowicie odświeżony i przeprojektowany pilot. Jest bardzo dobrze wykonany – górną część pokrywa szczotkowane aluminium. Duży plus. Motywem przewodnim pilota jest bezpośredni dostęp do kluczowych aplikacji wideo takich jak Netflix, YouTube czy Amazon Prime Video.

Test Panasonic JZ2000 OLED pilot

Dlaczego właśnie telewizor OLED?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Perfekcyjna czerń w telewizorze OLED

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

Test Panasonic JZ2000 OLED HDTVPolska konserwacja wypalanie panelu

Jako ciekawostkę warto podać, że firma SkalibrujTV.pl kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (166 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc.

Przejdźmy więc na kolejnych podstronach do tego, jak nowy JZ2000 świeci i jakich używa technologii by obraz był jak najlepszy.

Test Panasonic JZ2000 OLED funkcje



Test syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 65″
TYP MATRYCY OLED WRGB
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) ∞:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: ∞:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
  • SDR: 420 cd/m2
  • HDR: 880 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCY średnie, ekran błyszczący
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,8
  • maks. dE: 1,4
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 765 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 14 ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 14 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 14 ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox Series X|S, PS5)
  • 7 ms – tryb gra – 4K 120Hz (najnowsze wersje konsol Xbox Series X|S, PS5)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p60 w trybie “Pure Direct 4K”
DODATKOWE FUNKCJE DLA GRACZY
  • VRR-HDMI – zmienna częstotliwość odświeżania (wejścia 1 i 2)
  • VRR – AMD FreeSync Premium
  • ALLM – automatyczny tryb gra
  • 4K@120Hz (HDMI 2.1 – wejścia 1 i 2)
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)

Test Panasonic JZ2000 OLED ustawienia kalibracja 1

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1 i 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0Advertisement



Matryca, zalecane ustawienia

Panasonic JZ2000 wykorzystuje matrycę WRGB OLED, która wygląda na podobną do ubiegłorocznej. Producent deklaruje technologię większej luminancji, niż typowo w telewizorach OLED (Master HDR OLED Professional Edition). Dzięki temu może zaoferować (teoretycznie) wyższe parametry jasności niż inni producenci. Po modelu ubiegłorocznym (HZ2000) wiemy, że jest to możliwe. Przekonajmy się co zobaczymy tym razem.

Zalecane ustawienia

Lista trybów podobna jest do ubiegłorocznej. Pojawił się jednie tryb “Automatyczne SI” w związku z tym, że hasło “sztuczna inteligencja” jest bardzo nośne na rynku. Tryb ten zbliżony jest do fabrycznego – Normalnego, czy też Dynamicznego, więc nie ma sensu go używać. Najlepszą fabrycznie reprodukcję barw oferuje tryb Filmmaker, oraz Prawdziwe Kino. Ten pierwszy ma zablokowany upłynniacz obrazu, co nie jest wcale optymalnym rozwiązaniem, więc upłynniacz (intelligent frame creation) możemy śmiało włączyć, ale więcej o tym w akapicie o odwzorowaniu ruchu. Jeśli chcemy regulować obraz po swojemu, to najlepiej użyć do tego trybu “Ustawienia własne”. Jedynym krokiem na uzyskanie jeszcze lepszej jakości obrazu jest od razu kalibracja telewizora.



Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Fabrycznie

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,3 maksymalna 2,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 2,7
Średnia deltaE palety szarości 1,5 maksymalna 2,8

Profesjonalna kalibracja Panasonic JZ2000 OLED

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,7 maksymalna 1,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 1,4
Średnia deltaE palety szarości 0,4 maksymalna 0,8

Tryb fabryczny (Prawdziwe Kino) jest, tradycyjnie dla telewizorów Panasonic, całkiem dobrze dopracowany. Warto oczywiście zrobić ostatni szlif poprzez kalibrację, bo jak widzimy jest ona w stanie zdjąć nadmiernie czerwony odcień bieli. Drugą uwagę, jaką można było skierować do obrazu, to widoczność detali w czerniach. Tym razem były one sztucznie uwydatnione ponieważ charakterystyka jasności (gamma) była zbyt niska. Wartość poniżej 2.4 może być odpowiednia do jasnego salonu, ale nie jest to ustawienie referencyjne, do użytku w warunkach kinowych. To wszystkie zastrzeżenia, które można skierować do fabrycznego Panasonic JZ2000. Poza nimi kolory były w porządku. Jeśli chodzi natomiast o sprawność oddania barw po kalibracji to ponownie można powiedzieć, że mamy tu styczność z referencją i właściwie stworzenie telewizora z wierniejszą reprodukcją kolorów w Rec 709 (filmy Full HD i SD) jest prawie niemożliwe.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji



Kontrast i Czerń

Temat czerni w telewizorze można porównać do silnika w samochodzie. Jest to najważniejsza, fundamentalna cecha obrazu, klasyfikowana najwyżej w skali wpływu na postrzeganą jakość. Możemy mieć wszystko najlepsze – wierne barwy, dużą jasność i nieskazitelną ostrość, ale bez odpowiednio dobrej czerni nie będą one robiły wrażenia. Pod tym fundamentalnym względem nie ma więc lepszego wyboru niż ekran OLED – niezależnie sterowany każdy piksel sprawia, że uzyskujemy perfekcję czerni. To tak jakbyśmy mogli nabyć auto napędzane perpetuum mobile. Możemy konfrontować różne ekrany LCD z JZ2000, ale żaden z nich nie wyjdzie zwycięsko w konfrontacji kontrastu. Może co najwyżej starać się dorównać!

I nie, nie jest to tak, że dostrzeżemy go tylko i wyłącznie w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że różnice w czerni pomiędzy ekranem OLED, a dowolnym LCD widać nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu sklepowym.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

OLED to jedyny obecnie typ wyświetlacza, który reprodukuje prawdziwą czerń. O barwie tej można pisać używając różnych określeń: „głęboka”, „smolista”, „krucza”. Przy JZ20000 tracą one sens. W tym telewizorze czerń jest po prostu… czarna! Wyświetlacz OLED uzyskuje tak fantastyczny kontrast, bowiem każdy jego piksel jest samoistnym źródłem światła. Może się niezależnie rozjaśniać i ściemniać aż do zera. W przypadku telewizora LCD nie jest to możliwe, bowiem tam piksele są jedynie filtrami blokującymi lub przepuszczającymi światło podświetlenia i nawet przy “wyświetlaniu czerni” przechodzi przez nie pewna część tego światła. Są oczywiście modele zaawansowane posiadające podświetlenie strefowe, które może niezależnie wyłączać się obszarowo. Ile jest jednak tych obszarów? Kilkadziesiąt, w najlepszych przypadkach kilkaset. Do OLED’a możemy odnieść to tak jakby każdy jego piksel był strefą. Mamy zatem 4K (3840×2160 = 8 294 400) stref. Słownie ponad 8 milionów! Czy da się zrobić to jeszcze lepiej? Nie. Telewizor OLED jest zwyczajnie wyświetlaczem idealnym jeśli o czerń chodzi i nic lepszego już powstać nie może, a jak wspomniałem we wstępie, kontrast to przecież najważniejszy walor jakościowy obrazu!




Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

Sprawność Panasonic OLED JZ2000 przy różnych wariantach scen prezentuje poniższy diagram:

Jak widzimy JZ2000o oferuje zbliżoną jasność do GZ2000/HZ2000. Obie charakterystyki są dosyć strome, co jest typowe dla ekranów Panasonic’a (w zasadzie wszystkich firm, poza LG). TV oferuje swoją maksymalną jasność tylko przy niskich wypełnieniach. Przy codziennych treściach raczej nie będzie to problemem, bo filmy z reguły mają poniżej 30% średniego wypełnienia. Przy oglądaniu sportu, np. skoków narciarskich, czy hokeja będziemy jednak widzieć już przygasanie ekranu. Warto jednak zauważyć, że do rzeczonych 30% wypełnienia (a więc w większości scen) JZ2000 oferuje aż 420 nitów jasności. To naprawdę sporo!

Test Panasonic JZ2000 OLED jasność



Odwzorowanie ruchu

Matryca Panasonic OLED JZ2000 ma 120Hz odświeżanie. Oczywiście wykorzystanie tych możliwości matrycy możliwe jest tylko i wyłącznie dzięki systemowi poprawy płynności i ostrości ruchu, bowiem materiały, które podajemy nie mają przecież 120fps. Przeważnie są to filmy (24fps), lub materiały wideo (50/60fps). W przypadku Panasonic’a system ten nazywa się Inteligent Frame Creation i jest on bardzo rozbudowany. Menu konfiguracji jest zakładką, jak widać na zdjęciu poniżej. Redukcja smużenia to nic innego jak obróbka materiałów wideo (50/60fps), a Płynność filmu to stopień poprawy płynności materiałów (24/25fps). Za pomocą tego pierwszego zmniejszymy smużenie, na przykład przy transmisjach sportowych. To drugie zmniejszy skokowość ruchu. Zalecanym przeze mnie ustawieniem jest w tym przypadku 10/5.

Test Panasonic JZ2000 OLED menu płynność ruchu

Wstawianie czarnej ramki

Bardzo ciekawą funkcją, która zadebiutowała w ubiegłorocznych telewizorach jest “wstawianie czarnej ramki”! Funkcja ta zmniejsza czasu przestoju każdej klatki w miejscu. Na podobnej zasadzie działa z resztą sam upłynniacz, powielając ilości klatek (np. z 60 do 120Hz) i każdy jest świadom jak bardzo zwiększa on ostrość ruchomego obrazu. Funkcja wstawiania czarnej ramki nie wylicza nowych klatek, tylko zamiast tego wstawia czarne klatki pomiędzy te oryginalne. Efekt jest zaś ten sam – dalszy wzrost ostrości, jakby matryca miała nie 120, a 240Hz! Tego w telewizorach OLED nigdy w poprzednich latach nie było!

Nowe telewizory Panasonic OLED LCD 2020 rok

Zobaczmy teraz jak telewizor przechodzi sekwencję testową:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
Ustawienia IFC Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

420 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

Redukcja smużenia: 10

Płynność filmu: dowolnie

Wstawianie czarnej ramki: Wył

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

420 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu

Redukcja smużenia: 10

Płynność filmu: dowolnie

Wstawianie czarnej ramki: Min

Smużenie:

niskie

Maksymalna jasność:

380 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu

Redukcja smużenia: 10

Płynność filmu: dowolnie

Wstawianie czarnej ramki: Pośr

Smużenie:

bardzo niskie

Maksymalna jasność:

310 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu

Redukcja smużenia: 10

Płynność filmu: dowolnie

Wstawianie czarnej ramki: Maks

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

260 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu

I tu widzimy, że bez wsparcia żadnego systemu, Panasonic JZ2000 wykazuje typowy dla nowoczesnego telewizora ruch. Po użyciu IFC z funkcją wstawianie czarnej ramki sytuacja zmienia się jednak diametralnie! Na ekranie możemy podziwiać ostry jak brzytwa obraz nawet przy bardzo szybkich ruchach. Dosłownie jakby ekran miał 240Hz, co w połączeniu z bardzo niskim czasem reakcji matrycy zapewnia miejsce na szczycie telewizorów najlepszych do oglądania sportu! Jest to właściwie krok milowy w rozwoju tych ekranów i ogromny przełom! Brawo.

Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak Panasonic OLED JZ2000! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR

Test Panasonic JZ2000 OLED ruch sport



Równomierność ekranu

Panasonic przyzwyczaił nas, że jego telewizory oferują bardzo dobrą jednorodność w klasie wyświetlaczy OLED. Przede wszystkim prawie całkowicie pozbawione są efektu uwypuklających się artefaktów w pobliżu czerni (na sygnale o niskiej jakości). Ciemne szarości są też z reguły jednorodne. To jednak głównie kwestia sztuki i warto zobaczyć przed zakupem konkretny egzemplarz, lub zapewnić sobie prawo do zwrotu.




Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1 i 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Panasonic OLED JZ2000 posiada bardzo bogate wsparcie dla norm Ultra HD / HDR. Telewizor wspiera bowiem oba formaty HDR premium jakie występują na rynku: HDR10+ oraz Dolby Vision. Implementacja obu technologii została przeprowadzona kompleksowo – dostępne są zarówno przez HDMI, jak i ze streamingu, a także z wbudowanych nośników. W przypadku Dolby, w JZ2000 wbudowany jest interpreter metadanych (tak samo jak np. w telewizorach LG) co oznacza znacznie lepszą kompatybilność z urządzeniami i bezproblemowość działania.

Panasonic OLED GZ950 test Dolby Vision HDR10+

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 75%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision i HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 600 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 855 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 735 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 860 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 880 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Panasonic JZ2000 oferuje bardzo wysokie wyniki HDR! W klasie telewizorów OLED niewiele jest wyświetlaczy, które mogą konkurować. Ewidentnie matryca LG Displays wzbogacona o autorskie rozwiązania pozwoliła wyjść ponad to co oferuje z pozoru podobna konkurencja. Pozwala to osiągnąć rewelacyjne efekty HDR, które dają przepaść jakościową gdy oglądamy treść Ultra HD, szczególnie w ciemnym pomieszczeniu względem obrazu Full HD SDR np. z Blu-ray! Oczywiście można by upierać się, że są telewizory LCD, które dają jeszcze więcej jasności (np. popularne w tym roku modele mini-led) i będzie to prawda, jednak żaden z nich nie zaoferuje jednocześnie tak dobrej czerni, czy kątów widzenia (a przede wszystkim braku efektu halo na czerni, pod lekkim kątem).

Test Panasonic JZ2000 OLED jakość hdr ps5

Efekt HDR w JZ2000, jak niezwykle precyzyjny (bo każdy piksel jest źródłem światła) i co najważniejsze, nie jest sztucznie wzmacniany, jak ma to w nawyku min-LED’owa konkurencja. W znacznej części filmów, teoretycznie nie najwyższa na rynku jasność, nie będzie zauważalna wcale, ponieważ ekran inteligentnie rozpoznaje statyczne metadane i dobiera jasność pod najjaśniejsze efekty zakodowane w danym filmie. Następnie wykorzystuje funkcję, która analizuje nadchodzące klatki obrazu i jeśli nie ma tam zbyt jasnych efektów na możliwości matrycy, to oddaje obraz ze źródłową jasnością nawet jeśli metadane mówią co innego! Jest też możliwość ręcznego wyboru progu odcięcia przejść tonalnych (jak na miniaturze po prawo), ale jest to raczej funkcja dla twórców treści, której nie ma sensu włączać do oglądania.

W przypadku oglądania treści HDR w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, telewizor OLED należałoby zakwalifikować do kategorii czwartej w powyższej tabelce, pomimo słabszych efektów świetlnych. Nasze oczy ulegają złudzeniu wyższej jasności, ponieważ źrenice rozszerzają się mocno i uwrażliwiają na światło. Ponadto, nie do przecenienia pozostają idealne czerni i brak irytujących rozjaśnień na matrycy (na obiektach sąsiadujących z czernią).

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,3 maksymalna 3,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,8 maksymalna 3,7
Średnia deltaE palety szarości 1,4 maksymalna 3,6

Duża jasność szczytowa telewizora, oraz poprawne oddanie poziomów jasności to przepis na udany seans w wysokiej jakości. Treść HDR robi efekt, a przy tym prezentuje się naturalnie.

HDR10+

Telewizor wspiera technologię HDR10+, która jest rozwinięciem HDR10 o dynamiczne metadane. Pozwalają one w sposób kontrolowany radzić sobie ze scenami przekraczającymi możliwości telewizora. Innymi słowy nie musi on cały czas przyciemniać obrazu na podstawie kilku danych charakteryzujących cały film (coś czemu tegoroczna funkcja dynamicznego mapowania stara się przeciwdziałać) ponieważ każda klatka ma swoje odrębne, bardzo precyzyjne, parametry. Okazja do przetestowania HDR10+ nadarzyła się przy użyciu filmu “Bohemian Rhapsody”. Nie udało się jednak wychwycić różnic w stosunku do wersji HDR10 używając tego samego ekranu i robiąc porównanie na zasadzie jeden-po-drugim. Być może gdyby można było zobaczyć obie wersje na raz różnica byłaby dostrzegalna. Widać jednak, że telewizor z tak dobrymi algorytmami mapowania tonów zwyczajnie nie zyskuje aż tak dużo na filmie HDR10+, który nie posiada dużej ilości bardzo jaskrawych efektów.

Dolby Vision

Implementacja Dolby Vision w Panasonic JZ2000 OLED, jak już wspomniałem, jest kompleksowa (“tv-led”), dzięki czemu nie ma problemów z kompatybilnością. Technologia Dolby, podobnie jak HDR10+, dostarcza dużo więcej informacji jak oddawać poszczególne tony jasności. Ponadto materiał kodowany jest 12, a nie 10 bitowo. W teorii standard powinien dostarczać dużo wyższą jakość obrazu. Z testów wynika jednak, że różnica w stosunku do HDR10+, czy nawet czystego HDR10 nie jest aż tak znacząca, niemniej zauważalna. Na pewno dobrze, że Panasonic zdecydował się na wsparcie dla tej technologii, bo jest ona pożądana na rynku. W telewizorze została także zaimplementowana metoda kalibracji trybu Dolby (jest to osobny tryb obrazu) i daje bardzo dobre efekty.

Od ubiegłego roku dostępny jest także tryb Dolby Vision IQ, który dostosowuje obraz w DV pod bieżące warunki świetlne w pokoju. Rzeczywiście funkcja działa i może być przydatna podczas seansów filmowych.

Test OLED Panasonic ZH2000 Dolby Vision IQ

Funkcja spisuje się bardzo dobrze – w ciemnym pomieszczeniu sprowadza obraz do takiego, jak w trybie Dolby Vision Ciemne, zaś w innym wypadku mocno go rozjaśnia. Z niewiadomych jednak przyczyn w trybie “IQ” nie da się zarządzać upłynniaczem obrazu (jest na stałe na minimum), a także za każdym razem włącza się funkcja redukcji szumów, która zmniejsza ilość detali.Advertisement



Kąty widzenia

Matryca OLED, taka jak użyta w Panasonic JZ2000 OLED wykazuje tylko minimalną wrażliwość na zejście z osi obrazu. Lekko zmienia się odcień obrazu, jednak są to jednak nieporównywalnie mniejsze straty niż w przypadku telewizorów LCD. Poza odcieniem jednak, wszystkie walory pozostają zachowane. Zarówno kontrast, jak i widoczność detali w czerniach pozostaje na tym samym poziomie. Patrząc więc na temat jakości obrazu z różnych kątów widzenia, plasuje to telewizor OLED JZ2000 na nieporównywalnie wyższym poziomie, niż dowolny ekran LCD! Z uwagi na podobieństwo ekranów posłużymy się tutaj filmem z EZ1000:




Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1 i 2.0

magicLinks_2_1

Z funkcji przydatnych dla graczy mamy dostępne m.in. ALLM, dzięki czemu telewizor automatycznie uruchamia tryb z niskim opóźnieniem, gdy tylko włączamy grę i automatycznie go wyłącza, gdy z niej wychodzimy. Jest też VRR z funkcją AMD FreeSync Premium, czyli zmienna częstotliwość odświeżania na portach HDMI 1 i 2. Pracują one w pełnej specyfikacji 2.1, a więc potrafią przyjąć także sygnał 4K@120Hz.

Test Panasonic JZ2000 OLED ALLM VRR tryby konsole

Dla konsoli możemy również skorzystać z dedykowanego trybu obrazu: Gra, który spełnia dokładnie taką samą funkcję. Plusem powyższego ustawienia jest jednak to, że nie zmieniamy parametrów związanych z reprodukcją obrazu, a więc nadal możemy korzystać z np. kalibracji kolorów w danym trybie obrazu.

Test Panasonic JZ2000 OLED konsola xbox series x doom 4k 120hz vrr freesync

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach starszej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “ALLM” 14 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “ALLM” 14 ms
[GRY] 1080p / 4K 120Hz Lag przy nowoczesnych konsolach obsługujących sygnał 120Hz “ALLM” 7 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Pure Direct 4K” 14 ms
[GRY] 4K Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K bez HDR “ALLM” 14 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “ALLM” 14 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Filmmaker” 129 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie Pure Direct 4K

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było bardzo niskie a nawet rekordowe gdy weźmiemy pod uwagę rozdzielczość 4K 120Hz. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć.

Xbox Series X|S bezproblemowo wykrył wsparcie dla automatycznego trybu z małym opóźnieniem czy VRR, 4K 120Hz oraz Dolby Vision (ważne: działa razem z VRR w 4K 60Hz!), jak widzimy na obrazku poniżej. Konsole PS5 wykryła natomiast rozdzielczość 4K 120Hz. Grało się wyśmienicie 🙂

Test Panasonic JZ2000 OLED konsola xbox series x menu 1Test Panasonic JZ2000 OLED konsola xbox series x menu 2Test Panasonic JZ2000 OLED konsola playstation 5

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync Premium
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz NIE
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Test Panasonic JZ2000 OLED konsola 4k 120hz doom



System My Home Screen – nowa wersja 6.0

Panasonic JZ2000 wyposażony jest w najnowszą iterację systemu Smart TV Panasonic – my Home Screen 6.0. System jest niezwykle szybki i płynny. To jego największa zaleta. Nie sposób go zawiesić czy spowodować by działał wolno. W tym roku bardzo ciekawie wygląda pierwsza konfiguracja całego systemu. Jest ona mocno skupiona na dopasowaniu telewizora do otoczenia w jakim się znajduje a co za tym idzie dopracowaniu walorów dźwiękowych.

Test Panasonic JZ2000 OLED ustawienia dźwięku dolby atmos 1

Co nowego czeka nas w tym roku?

  • My Scenery pozwoli na wybranie zestawu filmów lub zdjęć tak, aby pasowały do pory dnia lub samopoczucia widza. Poza zdjęciami LUMIX CLUB podkreślającymi piękno Japonii, na drodze współpracy z LoungeV Studio (loungev.com) zapewni  materiały, które pomogą zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy.
  • Nowy wyłącznik czasowy umożliwi użytkownikom ustawienie czasu po którym telewizor wyłączy się automatycznie. Możliwe jest także ustawienie preferowanego kanału, wyjścia HDMI lub funkcji My Scenery.
  • Funkcja Dual Bluetooth Connection pozwoli na przesyłanie dźwięku do dwóch różnych urządzeń jednocześnie. Pozwola to na bezgłośne, wspólne oglądanie podczas snu pociech użytkowników. Główny interfejs pozwala na szybkie przejście do najczęściej używanych ustawień dźwięku, obrazu oraz wielu innych.

Test Panasonic JZ2000 OLED Smart TV_1

 

Dostęp do najważniejszych funkcji telewizora znajduje się na belce, którą przywołujemy przyciskiem “Home”.

Test Panasonic JZ2000 OLED Smart TV_2

Na powyższym przykładzie jedna ze stron belki. Pomiędzy stronami przechodzimy przyciskami góra-dół. Do niektórych z nich możemy przypinać, wybrane przez siebie, ikony aplikacji. W powyższym przypadku przypięty został Netflix, co akurat nie jest konieczne, ponieważ mamy do niego dedykowany przycisk na pilocie. Aplikacji jest jednak całe mrowie i niektóre z nich na pewno moglibyśmy chcieć mieć pod ręką. Niestety trzeba zaznaczyć, że brakuje kluczowych na ten moment aplikacji takich jak aktualnego Playera, nowej wersji aplikacji Ipla (Polsat Box Go), HBO GO czy CANAL+. Do tego telewizora rekomendujemy dokupienie oddzielnego sticka Smart TV za 100-200 zł jeżeli chcecie korzystać z większej ilości aplikacji.

Test Panasonic JZ2000 OLED Smart TV aplikacje

A jeśli któryś z programów okaże się dla nas szczególnie ważny to nie musimy nawet wywoływać menu by go włączyć. Możemy także przypisać go do dedykowanego przycisku na pilocie!

Bez wątpienia możliwość edycji pod wymagania użytkownika jest duża w systemie operacyjnym Panasonic’a. System wydaje się być dopracowany. Jedynym problemem jest nieco dyskusyjna atrakcyjność graficzna interfejsu. Jest on dosyć ascetyczny. Taki typowo japoński. Kwestia dyskusyjna, bo niektórym może się to podobać. W moje poczucie estetyki i funkcjonalności niestety nie trafia.

Test Panasonic JZ2000 OLED epg

W tym roku nie nastąpiły jakieś szczególne zmiany w interfejsie graficznym EPG. Widok źródeł wygląda akurat dosyć nowocześnie i wygodnie. Ikony także można przypinać do belki. Chodząc po tej części menu ma się wrażenie jakby się pracowało z innym telewizorem niż przed chwilą.

Test Panasonic JZ2000 OLED źródła obrazu

Odtwarzacz plików (np. z nośników USB) wygląda dokładnie tak samo jak w poprzednich latach, co oznacza, że zarówno jego design jak i funkcjonalność nie jest na zbyt wysokim poziomie. Tak przykładowo wygląda ustawianie zewnętrznych napisów do filmu. Nie widać nawet nazwy pliku z napisami. Możliwości regulacji czcionki są też mocno ograniczone.

Wsparcie dla ścieżek audio DTS zostało porzucone kilka lat temu podobnie jak u koreańskiej konkurencji, więc nie da się usłyszeć fonii w plikach zakodowanych w ten sposób. Patrząc jednak przez pryzmat tego, że inni producenci także poszli tą drogą, nie jest to już aż tak duża wada. TV potrafi odtworzyć bezpośrednio nawet bardzo duże pliki Ultra HD z HDR.

Do telewizora bez problemu, podłączyliśmy też klawiaturę. W tym wypadku to najnowszy Logitech K830. Na ekranie pojawił się wskaźnik, który znacznie ułatwiał nawigowanie po menu:

Panasonic GZ950 Logitech K830 testPanasonic GZ950 Logitech K830 test



Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2

Panasonic JZ2000 posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne w tym oczywiście DVB-T2. To właśnie na ten najnowszy standard naziemna telewizja cyfrowa będzie przechodzić w najbliższym czasie.

Test Panasonic JZ2000 OLED HDTVPolska DVB-T2 naziemna telewizja cyfrowa

Menu telewizora oraz wszystkie informacje widoczne na ekranie (EPG) są podane czytelnie a całość działa bardzo szybko.

Test Panasonic JZ2000 OLED epg



Jakość dźwięku

Test Panasonic JZ2000 OLED ustawienia dźwięku dolby atmos technics 2

Pokaźnej wielkości głośniki wbudowane w Panasonic’a JZ2000 dają bardzo przyjemny dla uszu efekt. Firma zastosowała w tym roku nową technologię 360° Soundscape PRO a nad całością czuwali specjaliści z firmy Technics. Poniżej na filmie możecie zobaczyć jaki jest tego efekt oraz jak został skonstruowany cały system Dolby Atmos:

Oprócz skierowanych do góry głośników telewizor ma również głośniki skierowane w bok — razem siedem kanałów i wbudowany głośnik niskotonowy.

Test Panasonic JZ2000 OLED ustawienia dźwięku dolby atmos technics 3

Zastrzeżona technologia zapewnia odpowiedni balans i wzmocnienie emisji dźwięku z poszczególnych głośników, dodatkowo potęgując realistyczne wrażenia dźwiękowe. Bardzo dobrej jakości dźwięk dobiega z góry, z lewej i z prawej strony, a także ze środka, tworząc wokół widza sferyczne pole dźwiękowe.

Test Panasonic JZ2000 OLED ustawienia dźwięku dolby atmos technics

Tutaj jednak bardzo ważna będzie odpowiednia konfiguracja systemu audio, która przebiega przez specjalny kreator podczas pierwszego włączenia telewizora:

Test Panasonic JZ2000 OLED ustawienia dźwięku dolby atmos 1

Moc głośników określona jest raczej wysoko, bo na 125 W (15 W x 2 + 15 W x 3 + 15 W x 2 + 20 W x 1) 7 kan. i wbudowany głośnik niskotonowy. Gdy stwierdzimy, że wbudowane audio nas satysfakcjonuje, ale chcielibyśmy na przykład wzbogacić niskie tony, bo tu nie ma co się oszukiwać – membrana musi mieć odpowiednią średnicę by je wygenerować, to Panasonic pozwala na proste podłączenie takowego przez gniazdo słuchawkowe i precyzyjną kontrolę poziomu odcięcia.

Test Panasonic JZ2000 OLED menu dźwięk

Na pokładzie znajduje się też funkcja eARC. Dzięki temu możemy wprowadzić z wyświetlacza fonię w formacie Dolby Atmos do np. naszego soundbara, czy rozbudowanego systemu hi-fi, gdyby wbudowany zestaw dźwiękowy okazał się niewystarczający!



Wyniki testu Panasonic TX-65JZ2000

Zalety

  • Wysokiej klasy wykonanie telewizora
  • Świetny HDR, jeden z najwyższych w klasie OLED! (średnia 765 nitów – pomiar HDTVPolska.com)
  • Perfekcyjna OLED’owa czerń
  • Dwa porty HDMI w pełnej specyfikacji 2.1 (4K 120Hz z VRR AMD FreeSync Premium)
  • Bardzo rozbudowana sekcja dźwiękowa przygotowana przez specjalistów z Technics (8 kanałów, Dolby Atmos)
  • Świetne kąty widzenia
  • Rewelacyjne odwzorowanie barw
  • Bardzo duże możliwości kalibracji – referencyjny kolory po profesjonalnym ustawieniu
  • Bardzo dobra płynność ruchu, obecność upłynniacza z wielostopniową regulacją
  • 120Hz matryca dobra do oglądania sportu
  • Opcja modulowanego podświetlania, dającego ostrość obrazu porównywalną z >240Hz matrycą
  • Bardzo niski input lag (14ms w 4K 60Hz oraz 7ms w 4K 120Hz – pomiar HDTVPolska.com) – bardzo dobry wybór dla graczy
  • Obsługa HDMI VRR – AMD Freesync Premium i ALLM
  • Świetne pokrycie szerokiej palety barw – możliwość reprodukcji bardzo nasyconych barw w trybie Ultra HD
  • W pełni gotowy na odbiór telewizji Ultra HD (satelitarnie, naziemnie DVB-T2)
  • Wsparcie dla HDR w formacie HLG, Dolby Vision i HDR10+

Wady

  • Tylko dwa porty w specyfikacji HDMI 2.1
  • Niewielki regres w efekcie HDR względem poprzednika
  • Brak funkcji poprawiającej płynność przejść tonalnych (decontour) jak w np. LG
  • Można mieć uwagi do rozbudowania systemu multimedialnego względem konkurencji jak Tizen czy webOS – brak kluczowych aplikacji w tym Player, Polsat Box Go czy HBO GO



Podsumowanie i ocena

Panasonic JZ2000 to telewizor, który z pewnością zadowoli każdego wymagającego kinomana. Wykorzystanie matrycy OLED z autorskimi japońskimi rozwiązaniami, daje produkt wyróżniający się na wielu płaszczyznach. Mowa tu głównie o odwzorowaniu ruchu i efekcie HDR. Nie ma obecnie na rynku telewizora, który oferowałby tak wysoką wyrazistość przy szybkich ruchach. Jego matryca jest w zasadzie 240 hercowa, choć wspomnieć trzeba, że inni producenci (np. LG i Sony) też już zaczęli implementować taką funkcjonalność. W kwestii HDR kłania się wysoka luminancja, która osiąga momentami prawie 900 nitów. W połączeniu z bardzo wiernym oddaniem obrazu, daje to efektowne widowisko filmów czy gier w 4K Ultra HD. Dodatkowo telewizor wspiera wszystkie standardy: HDR10+ oraz Dolby Vision.

Oprócz tych cech, można w zasadzie napisać te same rzeczy, o jakości obrazu, co w przypadku ubiegłorocznych modeli Panasonic’a. Testowany telewizor pod względem oddania barw w HD i Ultra HD był tak dobry, że śmiało można by go użyć w studio filmowym. Czerń jest – jak to w OLED’ach – hipnotyzująca. Z perspektywy gracza przydatna jest funkcja ALLM, która automatycznie włącza tryb niskiego input lag bez konieczności wchodzenia w jakiekolwiek menu! Dużym ukłonem w stronę graczy jest także funkcja zmiennej częstotliwości odświeżania (VRR, AMD Freesync Premium), oraz dwa pełnoprawne złącza HDMI 2.1 pozwalające dostarczyć sygnał 4K@120Hz! Jest to zarazem główna zmiana jaką wprowadził producent w tym roku, w porównaniu do modelu HZ2000 a którą tak prosili fani japońskiej firmy. Popracowano też kwestię wbudowanego dźwięku. Technics dokonał kolejnych modyfikacji systemu dźwiękowego, który w tym roku działa aż w 8 wbudowanych kanałach dając możliwość odsłuchu ścieżek w Dolby Atmos. Lekko odświeżono system multimedialny jednak nie możemy przejść obojętnie obok braku aktualnych kluczowych aplikacji jak Player, Polsat Box Go, HBO GO czy CANAL+. Na szczęście kwestię aplikacji można załatwić tanią przystawką np. z Android TV. Właściwie na tym kończy się lista zmian.

JZ2000 to obecnie topowy telewizor w ofercie Panasonic i jeden z najlepszych na rynku jaki możemy nabyć do oglądania filmów czy grania na konsolach i PC. Jeżeli szukacie najlepszych możliwych wrażeń w kinie domowym w tym referencyjnego obrazu, to JZ2000 jest właśnie dla was!

Dostępność modelu w przedsprzedaży logo rtv euro agd
Panasonic JZ2000 55 cali 12 999 zł
Panasonic JZ2000 65 cali 15 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Panasonic

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Przeczytaj również:


Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(48955)

3.9 22 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

35 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Witajcie ,
Mam pytanie, jaka jest różnica między Panasonic OLED JZ1500 a JZ 1000 ?
Czy one mają inne panele ?

edward
edward
2 lat temu
Reply to  Krzysztof

tak, JZ1500 ma panel Master PRO taki jak w JZ2000, JZ1000 nie.

Andrzej
Andrzej
3 lat temu

Czy seria JZ posiada już wbudowanego Chromecasta? Zakładam, że te LCD z niższej półki z Androidem tak. Mnie interesuje model JZ1500

lukasz
lukasz
3 lat temu
Reply to  Andrzej

kupilem nastepny tv .. nadal szukam najlepszego … a poprzenie byly Samsung n95t 85 Sony oled 77 Ag9 Sony 83 aj90 Sony zh8 75 a teraz Panasonic 65 jz2000 moze bede zadowolony z tego Panasonica oby bo juz mam dosc oddawac tv i kupowqc nowe

Last edited 3 lat temu by lukasz
Mirek
Mirek
3 lat temu
Reply to  lukasz

i jak się sprawuje ten JZ2000?

konrad
konrad
3 lat temu

W tym roku Panasonic do niższych modeli LCD wprowadził Android TV.
Czy jest możliwość/ jakieś zakulisowe spekulacje, że w przyszłym roku ten system zawita również na OLEDy?
Przymierzam się do kupna JZ2000 ale raczej na wiosnę kiedy cena spadnie, ale też jestem ciekaw czy wprowadzą android tv w kolejnej serii.

Robert
Robert
3 lat temu

Czekałem na ten test.Dziękuję chłopaki.
Będą testy pozostałych oledów z serii JZ?

Robert
Robert
3 lat temu

Czekałem na ten test.Dziękuję chłopaki.
Beďą jeszcze testy innych Oledów z serii JZ?

Adrian
Adrian
3 lat temu

To tv nie dla każdego . Ze względu na cenę . Kiedy test czegoś bardziej przystępnego , np sonu x95j ?

Krzych
Krzych
3 lat temu

Nigdy nie kupię panasonica. Kilka lat temu plazmę kupiłem prawie za 10 tys by po trzech latach prawie całkowicie wyłączyć aplikacje (po aktualizacji) bo weszli w coś innego. Nie kupię więcej takiego szajsu! Brak szacunku do klienta. Jakość też taka se. Dziś mini led przebija wszystkie oledy. Jeśli tv jest naprzeciw okna to możecie śmiało oglądać w tv obraz za oknem.

Edward
Edward
3 lat temu
Reply to  Krzych

Jakiś ty glupi

Marek
Marek
3 lat temu

Czy dorównuje jakością plaźmie z 2011 Panasonic VT30?

Marek
Marek
3 lat temu

Pod jakim ceny na pewno. Chodzi mi o naturalność obrazu i motion.

Dark
Dark
3 lat temu
Reply to  Marek

W kibelku sobie ją powieś 🙂 do tego się nadaje.

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Dark

A na czym tym ty oglądasz na jakimś badziewinym LCD lub QLED.

Piotr
Piotr
3 lat temu
Reply to  Marek

https://youtu.be/iLdkiyYeod8

Guru robił porównanie :):)

Osobiście mam jeszcze VT10… czas na zmiany 🙂

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Piotr

A czytałeś komentarze ludzi że plazma Panasonic jest najlepsza.

Damian
Damian
3 lat temu
Reply to  Marek

Mam w domu trzy tv. Plazmę Panasonica serii G o ile pamietam ( z sentymentu i dla synów) oled FHD LG 910 (sypialnia) i obecnie LG cX 65 cali. I powiem tak, plazma była fajna dopóki nie kupiłem LG 910 . Nawet żonie szczęka opadła. To było kilka lat temu. Teraz przesiadka na cX. I efekt prawie taki sam vs 910. Wiec to może obrazować postęp. Byłem zwolennikiem plazmy ale obecnie nawet nie ma co porównywać.

Piotr
Piotr
3 lat temu
Reply to  Marek

no właśnie mam plazma vt10 Panasa… ma już wypalenia delikatne… po 12 latach.

Marek
Marek
3 lat temu
Reply to  Piotr

Ja po 10 latach też mam delikatne wypalenia, ale jakość obrazu wynagradza wszystko porównując z tym co widzę w sklepach..

Piotr
Piotr
3 lat temu

Co z tego, jak nie można go kupić…
Pojawił się w EuroRTV… od razu wyprzedany.
Planuje zakup w 1Q 2022 🙂
Zastanawiam się jednak nad 77″ A80J…. a może 75QN95A lub nowy 75 TCLX92… i bądź tu mądry….

Łukasz
Łukasz
3 lat temu
Reply to  Piotr

Mam informacje z Panasonic Polska , że będą dostępne w połowie października. Ja planuje kupić od razu boxa z appla 4k jako smart

Wojo
Wojo
3 lat temu
Reply to  Łukasz

Wiesz co, nie wiem czy te boxy Apple są najlepsze.. Ja używam Shielda od Nvidii.. Podobna cena, ale jakościowo chyba lepiej jest. Obczaj

Łukasz
Łukasz
3 lat temu
Reply to  Wojo

Dzięki zainteresuje się tym. Pozdro

Rafał
Rafał
3 lat temu
Reply to  Piotr

Sprawdź Mini LED Philips 75pml9636 lub OLED https://www.youtube.com/watch?v=sPW_5I42bw8&t=259s

Piotr
Piotr
3 lat temu
Reply to  Piotr

Był u mnie wzoraj znajomy.. mówił, że kupił sobie 65″, ogląda z 2,5m i TV jest za mały… czyli “size matters” 🙂 Osobiscie będę ogładał z 3,5m wiec idę w 77 lub 75. Pytanie tylko co… po plazma VT10 ?

Damian
Damian
3 lat temu
Reply to  Piotr

Dokładnie. Ja mam 65” z 3 metrów i spokojnie 75-77 da radę. I już mnie kusi . No ale kilka lat muszę poczekać bo żona mie wybaczyłaby.

Ataman
Ataman
3 lat temu
Reply to  Damian

Ta jasne a potem okulista i nie będzie przyjemności z oglądania czegokolwiek. Ja oglądam z 2,5 m 48 cali i jest ok.

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Panowie a co w kwestii kodeku av1??
W poprzednich testach innych producentów wspominaliście już o tym. Teraz nie ma tu ani słowa. Proszę o informację w tej sprawie. Chcę kupić ten TV mają pojawić się w połowie października w 65 calach. Proszę o informację.
Dzikuje i pozdrawiam

Piotr
Piotr
3 lat temu
Reply to  Łukasz

https://www.avmagazine.it/forum/127-display-e-tv-4k-e-8k/319000-panasonic-oled-serie-2021-jz/page2

włączyłem tłumacza z IT na Eng:)

wygląda na to, że nie…

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Dziękuję za informację. W poniedziałek odbieram w sklepie, także prawie kupiony. 7 lat bez tv haha. Będę się odzywał odnośnie kalibracji. Pozdrawiam

35
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x