Home Jaki kupić telewizor? Testujemy TOP 3 telewizory z HDMI 2.1 do PlayStation 5 i Xbox Series X | LIPIEC 2020 |
Testujemy TOP 3 telewizory z HDMI 2.1 do PlayStation 5 i Xbox Series X | LIPIEC 2020 |

Testujemy TOP 3 telewizory z HDMI 2.1 do PlayStation 5 i Xbox Series X | LIPIEC 2020 |

41.72K
18

Na rynku coraz głośniej mówi się o telewizorach, które będą mogły wycisnąć jak najwięcej z jakości obrazu przy współpracy z konsolami nowej generacji PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Co zatem powinien posiadać taki telewizor i jakie obecnie modele spełniają warunki by móc być uznanymi za te, które będą potrafiły wykorzystać dodatkowe możliwości z przyszłych konsol oraz kart graficznych w PC?

Czytelniku. Jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Specbos 1211
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K8
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia

Fachowy test Sony ZH8 8K HDMI 2.1 kalibracja
W redakcji HDTVPolska pracujemy przy użyciu najlepszych urządzeń pomiarowych – Jeti Specbos 1211 oraz Klein K-10A.

Na jakie dodatkowe funkcje zwrócić uwagę?

Telewizor do konsoli czy PC, powinien charakteryzować się kilkoma ważnymi elementami aby komfortowo na nim grać. Do tej pory, były to głównie niski input lag czy parametry Ultra HD w tym poziom jasności HDR, które zaprezentują nam dany tytuł z realistyczną grafiką, jak również poprawna obsługa chromy 4:4:4 dla PC. Te elementy badaliśmy w ostatnich latach bardzo szczegółowo w naszych testach redakcyjnych i badamy oczywiście nadal. 2018 rok przyniósł jednak zwiastun nowości, które zaczęły pojawiać się w telewizorach wybranych producentów.

Wszystko rozpoczęło się od Samsunga, który dzięki umieszczeniu mocnego procesora, pozwolił sobie na wprowadzenie nowatorskiego trybu poprawiania płynności obrazu o nazwie Motion Plus Gra. Zachowując niski poziom input lag, udało się upłynnić gry pracujące w 30 lub 60 FPS. Ta opcja znacząco wpłynęła na odbiór np. pozycji wyścigowych na ekranie dużego telewizora. 2019 rok przyniósł dużo więcej informacji o porcie HDMI 2.1. Okazało się, że LG jako jedyna firma na rynku zaczęła już wtedy stosować taki port w swoich telewizorach z wyższej półki (serie 9 np. C9), jednak realnie do dziś nie możemy sprawdzić czy rzeczywiście tak jest. Nie ma bowiem cały czas urządzenia na rynku, które posiadałoby takie złącze a co za tym idzie pozwoliło np. na skorzystanie z możliwości przesłania rozdzielczości 4K przy 120 FPS. A takimi urządzeniami będą np. nowe konsole czy karty graficzne, których spodziewamy się pod koniec 2020 oraz w 2021 roku. Dalej poszło już z górki jeżeli chodzi o wysyp dodatkowych funkcji dla graczy. W tym temacie prym wiodą dwie koreańskie marki czyli LG oraz Samsung. Dość znacznie odskoczyły w tym momencie od konkurencji, która będzie gonić ale nie wiemy do końca z jakimi funkcjami oraz kiedy. W telewizorach pojawiła się więc np. szeroka obsługa Variable Refresh Rate (VRR) (VRR-HDMI, VRR AMD FreeSync 2, VRR NVIDIA G-Sync®). Jest to nic innego jak system kompensacji spadków FPS w grach oraz redukcji input lagu. Jeśli dany tytuł nie wyciąga stałych 60 klatek, lecz np. oscyluje w granicach 45-50, to dzięki VRR nie powinniśmy odczuć żadnego szarpania animacji, ani rozrywania ramek obrazu. Dopełnieniem tych gamingowych funkcji jest ALLM, czyli Auto Low Latency Mode. Przełącza on telewizor automatycznie w tryb gry bez potrzeby robienia tego ręcznie. Jest to np. dostępne w telewizorach Philips czy Panasonic. Samsung stosuje jeszcze dodatkowe rozwiązania znane z monitorów dla graczy jak tryb “korektor czerni”. Funkcja ta pozwala uwypuklić detale w czerni, co w niektórych grach typu FPP może ułatwić zauważanie przeciwnika w ciemnej scenerii.

Jak widać dzieje się obecnie w telewizorach bardzo dużo jednak wyścig pomiędzy producentami wydaje się nie równy. Wpływ na to, może mieć np. system Android, który dopiero w 10 wersji ma rozwinąć skrzydła w tym temacie. Zobaczymy czy będzie to miało rzeczywiście jakiś związek z nową wersją systemu.

Test Xbox One X
Badania w redakcji HDTVPolska

Co realnie daje nam port HDMI 2.1 w telewizorze?

Ważną kwestią jest to, jakie realne korzyści zyska gracz, który wyposaży się w telewizor z portem HDMI 2.1? Okazuje się, że większość z poniższych funkcji, jest spokojnie do osiągnięcia przez HDMI 2.0 jednak przyjęło się już, że opisywanie ich ma związek z najnowszym rozwiązaniem HDMI. Nie oznacza to też, że na telewizorze z HDMI 2.0 będą one dostępne. Wszystko niestety zależy od samego producenta, który wcale nie musi wykorzystać pełnego potencjału HDMI 2.0 jak np. dodatnie do niego ALLM czy VRR. Jakie funkcje dla graczy mają bezpośredni związek z HDMI 2.0 i 2.1?

  • Obsługa rozdzielczości 4K w 120 klatkach na sekundę (HDMI 2.1 wymagane)
  • VRR (Variable Refresh Rate): mechanizm używany w grach, gdy nie wyciągają pełnego klatkażu (np. 60 FPS), eliminujący rozrywanie się ramek obrazu, minimalizujący opóźnienia i dostosowujący częstotliwość odświeżania, tak, aby zachować płynność. VRR będzie obsługiwany przez Xbox Series X oraz prawdopodobnie PlayStation 5. Obecnie działa także na Xbox One X (HDMI 2.0 / HDMI 2.1)
  • Auto Low Latency Mode (ALLM): funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra”, gdy wykryje włączoną konsolę przez HDMI. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. (HDMI 2.0 / HDMI 2.1)
  • Quick Media Switching (QMS): natychmiastowa zmiana trybu wyświetlania obrazu bez opóźnienia (np. przy włączeniu VRR)
  • Enhanced Audio Return Channel (eARC): usprawniona wersja protokołu ARC, który pozwala na uproszczenie podłączenia urządzeń audio do telewizora. Oprócz tego, że wystarczy nam wyłącznie jeden kabel HDMI pomiędzy amplitunerem a telewizorem. Wraz z CEC, dzięki ARC możemy kontrolować jednym pilotem zarówno telewizor, jak i soundbar / amplituner (a także nawet konsolę). eARC wspiera wyższe przepustowości, a także gwarantuje idealną synchronizację dźwięku i obrazu, jak również nie potrzebuje CEC do parowania się z telewizorem.(HDMI 2.0 / HDMI 2.1)

 

Test HDMI kabel MagicLink 2.0

Czy potrzebuję nowego kabla?

Generalnie tak ale tylko w przypadku gdy będziemy chcieli włączyć rozdzielczość 4K w 120Hz lub 8K w 60Hz. Wtedy rzeczywiście trzeba zakupić kabel 8K, który jest oznaczony zieloną naklejką certyfikacji “forum HDMI”. Takie kable dopiero pojawią się na rynku a wszystkie, które są obecnie sprzedawane nie mają gwarancji, że w przyszłości taki sygnał zostanie przesłany. Najzwyczajniej w świecie nie ma tego jak obecnie przetestować ani zmierzyć. Kupujecie go więc na własną odpowiedzialność chyba, że na opakowaniu znajdzie się poniższe logo:

certyfikat hdmi 2.1

Wszystkie inne funkcje pochodzące od HDMI 2.1 czyli opisywany VRR, ALLM czy eARC mogą bez problemu działać na kablu HDMI 2.0 z pomarańczowym certyfikatem “forum HDMI”.

Przeczytaj więcej na temat kabla HDMI 2.0 z funkcjami HDMI 2.1:

Niski input lag

Gdy kupujemy telewizor do konsoli czy PC, to najważniejszym parametrem jest cały czas poziom input lag. Zasada jest prosta: im niższa wartość tym lepsza. Zwróćcie uwagę aby pomiar dotyczył sygnału nie tylko Full HD ale przede wszystkim 4K z HDR. O wynik tego ostatniego bardzo trudno w sieci. W Polsce tylko HDTVPolska podaje takie pomiary. Dlaczego tak ważny jest ten pomiar? Obecnie takie konsole jak PS4 Pro czy Xbox One S oraz X wypuszczają z siebie sygnał 4K i tak właśnie telewizor je rozpoznaje. I nie jest tu ważne czy sama gra działa np. w natywnym 4K czy skalowanym. Chodzi o sam sygnał wysyłany do telewizora. W tym momencie nie ma więc znaczenia jaki jest lag w trybie Full HD. On będzie tylko potrzebny przy zwykłej wersji konsoli PS4 (Slim). Pomiary laga podawane są w formie tabeli:

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” XX ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Standardowy” XX ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” XX ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra (HDR)” XX ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” XX ms

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Jak bardzo telewizor wspiera technologię 4K Ultra HD

W cenie nawet poniżej 2000 zł dostaniemy telewizor do konsoli lub PC, wspierający rozdzielczość natywną 4K. I to jest najważniejsza wiadomość, szczególnie dla posiadaczy mocnych PC oraz konsol Xbox One X jak również PS4 Pro. Jest to też wielbiony parametr przez wszystkich maniaków grania. Pamiętajmy jednak, że aby dostrzec pełnię różnic pomiędzy rozdzielczością Full HD a 4K wypadałoby zasiąść dość blisko ekranu. Na ten temat przeczytacie w naszym kalkulatorze odległości dostępnym tutaj. Poniżej tłumaczymy też na filmie, co to jest rozdzielczość 4K:

Co to jest rozdzielczość 4K_

Drugi ważny parametr Ultra HD to HDR. W przypadku tanich telewizorów ale i tych droższych jest on niestety zawsze niskiej wartości w okolicach 200-300 nitów. Wyższy czyli 500+ kojarzy się z telewizorami ze średniej półki oraz premium. W końcu za coś dopłaca się do droższego telewizora. Jednak nawet niskie wartości HDR są widoczne w trakcie grania a obraz zazwyczaj wygląda lepiej niż w przypadku zwykłego Full HD w SDR. Na poniższym filmie dokładnie to tłumaczymy:

Co to jest HDR w telewizorze

Na koniec WCG czyli szeroka paleta barw (wide color gamut). O ile jeszcze niedawno nie było mowy by w tanich telewizorach była ona obecna to w tym momencie zdarzają się wyjątki gdzie ten element już jest zawarty! To doskonała wiadomość gdyż będziecie mogli zobaczyć dużo więcej kolorów w swoich ulubionych tytułach. I co ważne: nieosiągnięcie ich używając suwaka odpowiedzialnego za nasycenie barw. Poniższy film dokładnie to tłumaczy:

Co to jest wcg szeroka paleta barw w telewizorze

Chroma 4:4:4 (dla PC)

Dobrze by było aby telewizor poprawnie wyświetlał czcionki z PC (chroma 4:4:4). Zawsze badamy ten element podczas testów na portalu. Chyba nikt nie lubi, gdy czcionki nie są wyraźne, szczególnie na 55 calowym ekranie, który jest znacznie większy niż klasyczny monitor komputerowy.

Pełna Chroma 4:4:4
Przykład drobnego kolorowego druku na wyświetlaczu nie wspierającym chromy 4:4:4

Advertisement

Jaki kupić telewizor z HDMI 2.1 pod nowe konsole?

W przeglądzie znajdą się trzy telewizory, które posiadają lub będą posiadać port HDMI 2.1. Dodatkowo wszystkie z nich, mają niskie wartości input lag chociaż jak zawsze da się wyłonić najlepszy model. Wybraliśmy telewizory z najlepszym obecnie stosunkiem ceny do jakości obrazu i rozbudowanych możliwości pod konsole obecnej i przyszłej, nowej generacji:

  • Samsung QLED Q77T (Q70T) 4K (jeden port HDMI 2.1)
  • LG OLED CX 4K (cztery porty HDMI 2.1)
  • Sony XH90 TRILUMINOS™ Display 4K (prawdopodobnie dwa porty HDMI 2.1 – Sony zapowiada stosowną aktualizację)

Ceny tych telewizorów w najlepszych obecnie promocjach wyglądają następująco:

Model telewizora i dostępność: logo rtv euro agd
Samsung QLED Q77T (Q70T) 4K 3999 zł
LG OLED CX 4K 6499 zł
Sony XH90 TRILUMINOS™ Display 4K 4999 zł
Test Samsung QLED Q70T 120Hz okladka
Samsung QLED Q77T (Q70T) 4K
LG OLED CX 4K
Telewizor do konsoli Sony XH90 HDMI 2.1
Sony XH90 TRILUMINOS™ Display 4K

Na kolejnych podstronach przetestowaliśmy trzy powyższe modele pod kątem jakości obrazu 4K Ultra HD oraz dodatkowych funkcji dla graczy w które są wyposażone.


ZOBACZ TAKŻE: MagicLink 2.0. Najlepszy kabel HDMI na rynku? | TEST |


(41724)

3.4 13 głosy
Article Rating

14
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

18 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin
Marcin
1 rok temu

Nie kupujcie oledów, razem z tesciem kupiliśmy ją Panasonica on LG obydwa padły przed końcem gwarancji, wypalenia, pomimo tego że wiem jak użytkować taki telewizor. Panasonic umywa ręce bo tak ma w gwarancji że na wypalenia nie ma gwarancji. LG jakimś cudem wymieniło panel ale gwarancja na kolejny tylko 3 miesiące.Jesli.chcesz wydać kupę kasy i wyrzucić ją w błoto kup Oleda

Kuba
Kuba
3 lat temu

Mam pytanie, jak to jest jak podłącze ps5 bezpośrednio pod tv lg c9 mając jednocześnie przez arc podpięty amplituner, ponieważ ampli nie ma hdmi 2.1. To normalnie będę miał wszystkie korzyści z możliwości hdmi 2.1 a dźwięk i tak będzie się przesyłał normalnie do głośników? Tylko prawdopodobnie bez Dolby atmos bo nie ma w moim sprzęcie earc. Pytam ponieważ do tej pory wszystkie sprzęty mam podłączone do amplitunera. A nie koniecznie chce wymieniać go na nowy po to żeby konsole puścić przez niego.

Paweł
Paweł
3 lat temu

A co sądzicie o lg 55nano91??

David
David
3 lat temu
Reply to  Paweł

Poszerzyłem swoją wiedze na temat telewizorów 4k. Musze jeszcze poczekać z TV. Chodzi o TV do konsoli. I będzie to albo Philips, albo Lg z HDMI2.1 Ostatnio zastanawiałem się właśnie nad LG NANO863NA 49cali kosztuje-3200 zaś 55 cali-3800. No i jest ten NANO91, ale on jest droższy… Telewizor ma dobrą czerń, film maker mode.Tryb ten wyłącza wszystkie ulepszacze obrazu, żeby obraz był realny- taki jaki reżyser chciał przekazać ludziom. HDMI 2.1. TV ma sztuczną inteligencje, pilot z żyroskopem, tryb galerii, Jeżeli chodzi o cene to jest rewelacja. Tutaj mamy bardzo dobry telewizor 4k w bardzo dobrej cenie! Nano91 jest droższy.… Czytaj więcej »

Paweł
Paweł
3 lat temu

Witam,
Zastanawiam się nad LG 65NANO913NA. Czy ktoś może określić jak ma się ten model w porównaniu z testowanym np. Samsung QLED QE65Q77TAT.
Głównie chodzi o Input Lag.

Mam do tej pory leciwego Samsunga, ale polityka wsparcia i aktualizacji w tej firmie jest bardzo irytująca. Po prostu po kilku latach, nagle brak wsparcia dla YouTube itp, aplikacji z których korzysta się głównie w smart tv.
W LG chyba nie słyszałem żeby były takie zagrania.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Paweł

Gucio
Gucio
3 lat temu
Reply to  Paweł

Dlatego ja zrezygnowałem z jakichkolwiek produktów Samsunga. Strasznie mnie zirytowało jak jakieś pół roku po zakupie Bluraya przestały się pojawiać aktualizacje Samsung Store (czy jakkolwiek się tam ich sklepik nazywał). Nawet jak Netflix stał się bardzo popularny, nigdy taka apka się nie pojawiła (chociaż jak gdzieś wyczytałem to w innym rejonie geograficznym była aktualizacja co apke netflixa dodała). Nie wiem jak w LG (chociaż niedługo się przekonam), to jednak tą akcją Samsung przekreślił u mnie swoje szanse na zawsze. Taki minimalistyczny support to wymuszane zakupu nowych produktów – tak to odczytałem i nigdy nie kupie produktów Samsunga. Technologia rozwija się… Czytaj więcej »

David
David
3 lat temu

Słuchajcie. To bardzo dziwne.
Ale czy u was w sklepach RTV jest LgSM9010?
Bo widze same LgSM8600.
Sm8600 ma HDMI 2.1 ale czy ma pełne wsparcie?
Tzn. VRR, ALM itp.
Bo w SM9000 i 9010 jest.

Mateusz
Mateusz
3 lat temu

Niech nikt z was się nie łudzi, że na nowych konsolach będą działać gry 4K 120FPS…
Na obecnej generacji nadal rządzi 30 FPS i bardzo rzadko jest widoczne 60 FPS…

120 klatek, może i ujrzymy, ale pod koniec generacji PS5 i to będzie aby Full HD 120 FPS – gry indyki (nie jakieś GTA VI).

Maciej
Maciej
3 lat temu
Reply to  Mateusz

Ja i w to wątpię, że tak się stanie w przypadku PS5 mając na myśli stałe 120 fps.

Zenon
Zenon
3 lat temu
Reply to  Mateusz

Tu bardziej chodzi o VRR gdzie właśnie jak będzie mniej klatek niż 60 to nie odczujesz szarpania obrazu. I po to warto te telewizory kupić.

David
David
3 lat temu
Reply to  Zenon

Jeżeli wybierzemy tańszy TV z HDMI 2.0 i matrycą 60 hz to będziemy mieli upłynniacze?
Tak, żeby gra chodziła płynniej?
Czy VRR jest konieczną potrzebą i lepiej jest inwestować w TV z HDMI 2.1 i matrycą 120hz?
Pozdrawiam.

Tomek
Tomek
3 lat temu

A i tak te telewizorki połyka na dzień dobry Sony ZG9…

David
David
3 lat temu

HDTV Polska mam do was pytanie! Nigdy nie miałem telewizora 4k. I się zastanawiam czy kupić w tym roku LG SM9000 z HDMI 2.1 czy Philipsa 58PUS7304 do PS5. I teraz tak. Philips ma matryce 60 hz i nie ma HDMI 2.1, ale ma Ambilight, nie wiem czy ma upłynniacz, tak, żeby płynniej działał obraz. Czy jeśli ma to ten upłynniacz dodaje klatek/FPS w grze? A LG (SM9000) ma sztuczną inteligencje. I HDMI 2.1 i 120hz Czy mogę powiedzieć do Mikrofonu w TV LG, żeby TV się włączył, uruchomił PS5, lub coś przez bluetooth? Jest jeszcze jedna sprawa. Chodzi o… Czytaj więcej »

Jaro
Jaro
3 lat temu
Reply to  David

Do Sony Ps 5 najlepsze będą TV Sony właśnie firma przygotowuję odpowiednią serie TV dla PS5

David
David
3 lat temu
Reply to  Jaro

W końcu wszystko z jednej stajni 😀

Kamil
Kamil
3 lat temu
Reply to  David

Zeby sprawdzic, czy efekt HDR jest widoczny musisz odszukac wlasciwe testy i recenzje. Jesli nie sa dostepne na pl stronkach, to na zagranicznych. Co do uplynniacza, to w domysle tryb gry usuwa jakiekolwiek uplynniacze, ktory podnosza input lag do nieznosnego poziomu. Uplynniacze sprawdzaja sie w zasadzie tylko przy ogladaniu sportu. I jesli jestes takim widzem, to warto zainwestowac w matryce o wiekszej niz 60Hz czestotliwosci odswiezania(100-120 Hz). Ambilight to mily dodatek, ale nie wplywa na jakosc obrazu, ale podkreca wrazenia z seansu. Poza tym, nie kazdy przepada za dynamicznym zewnetrznym oswietleniem podczas nocnych seansow(trzeba miec na to subiektywny poglad). Co… Czytaj więcej »

David
David
3 lat temu
Reply to  Kamil

Dziękuje za odpowiedź! Musze zadać Panu jeszcze pare pytań. Jak jest z tą matrycą 120 hz? Jeżeli któraś gra z PS5 by poszła w 120FPS to potrzebuje tej matrycy, żeby zobaczyć 120 FPSów w Full HD czy 60hz jednak nie odczyta tylu FPS? VRR jest tylko w HDMI 2.1? Czy była by aktualizacja w HDMI 2.0 do VRR? wszyscy piszą na forach nie kupuj TV z HDMI 2.0, bo to krok do tyłu i ogranicza tylko TV…. Jeśli przyjedzie do mnie rodzina i będziemy oglądać razem film to będą widzieć wszystko jak TV ma matryce VA? Bo ponoć jak TV… Czytaj więcej »

Uncharted
Uncharted
3 lat temu
Reply to  David

PUS7304 należy do tych tańszych modeli, więc nie licz na cuda tak jak np. w OLED 934, który pod każdym względem wymiata. Ale odpowiadając na Twoje pytanie HDR w modelu PUS7304 jest widoczny. Posiadam ten model i mogę Ci powiedzieć, że mam podłączoną do niego konsolę PS4 i wszystkie gry śmigają bez zastrzeżeń.

18
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x