Home Testy Telewizory OLED LG Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku
Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku

Test LG OLED C3 – najlepszy telewizor dla graczy na rynku

33.21K
12

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny (ISF) Expert (ciemne pomieszczenie) HDR

LG OLED C31 LG OLED C31
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,6 maksymalna 3,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,5 maksymalna 4,6
Średnia deltaE palety szarości 2,4 maksymalna 4,7

Profesjonalna kalibracja

LG OLED C31 LG OLED C31
wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,5 maksymalna 4,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 2,8
Średnia deltaE palety szarości 1,3 maksymalna 2,8

Przyszedł czas na ocenę wierności odwzorowania barw w materiałach HDR. Zaczniemy od tego, czego nie może zabraknąć, czyli tego, czym jest krzywa EOTF. Wykres gamma zastępowany jest przez wyżej wspomnianą krzywą, która pokazuje, na ile poprawnie telewizor oddaje poszczególne poziomy jasności. Inaczej mówiąc, oś X reprezentuje jasność wyrażoną w % HDR’owego maksimum, a oś Y poziom jasności. Tutaj zaczniemy od tego, co nas całkiem zainteresowało, czyli balans bieli, będący dość nietypowym zjawiskiem na tle konkurencyjnych modeli, gdzie barwa niebieska góruje nad pozostałymi. Tym razem jednak ujrzeliśmy dość utrzymany w ryzach dobrego smaku wykres. Nie oznaczało to jednak, że nie miał przełożenia na pozostałe aspekty obrazu, gdyż mimo wszystko dało się odczuć zielonkawy tint, czyli zabarwienie, w skutek czego odcienie twarzy przybierały ziemisty odcień, a pozostałe kolory i barwy przypominały te z Matrixa. Dobrze więc, zajmijmy się krzywą, którą tak zapowiadaliśmy na początku akapitu. Jak można zaobserwować od samego początku, charakterystyka obrazu została sztucznie rozjaśniona, przez co detale będące w czerniach, zostały nadmiernie uwypuklone, rujnując tym samym suspens. No ale dobrze, od czego jest przecież kalibracja, prawda? Dlatego skorzystaliśmy z dobrodziejstwa inwentarza LG i przeprowadziliśmy cały proces. Pamiętajmy jednak, że wszelakie efekty końcowe zależą od sprawności samej sztuki. Zacznijmy teraz od krzywej EOTF, która mimo naszych wysiłków nie jest idealna, to i tak różnica jest diametralna i widoczna gołym okiem. Ciut inaczej sprawa ma się z balansem bieli, gdyż ten postanowił stanąć jak ość w gardle i nie dać się podejść. Dlatego też wyznaczyliśmy najpopularniejszy przedział, czyli od 5 do 70 i skupiliśmy się na nim. Co prawda, dociągając do 75-80, byłoby to dużo bardziej optymalne, jednakże telewizor nie pozwolił inaczej. Tak, czy siak różnica jest, i ma realny wpływ na odbiór całości. Tutaj wspomnimy, że spory wpływ na wyniki miała niedostatecznie nasycona barwa zielona. Mimo wszystko LG C3 sprawdzi się znakomicie w treściach HDR!

(33211)

4.1 14 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

12 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
Marek
3 miesięcy temu

Kupiłem ten model 55″ smużenie jest dość spore, musze pobawić się ustawieniami, tv mam w jasnym pomieszczeniu i jest problem czasami z ciemnymi scenami, jak ustawic obraz pod jasne pomieszczenie?

Ciekawy
Ciekawy
2 miesięcy temu
Reply to  Marek

Tzn jaki problem z ciemnymi scenami; są zbyt ciemne i nic nie widać?

Kamil
3 miesięcy temu

To który ma ładniejszy obraz lgc3 czy Samsung s90c?

Bartek
Bartek
3 miesięcy temu
Reply to  Kamil

Nie porównuj LG do Samsunga. To nie ta liga , jak zawsze.
LG dzięki braku kropek ma dużo bardziej naturalne kolory.

Mariusz
Mariusz
3 miesięcy temu
Reply to  Bartek

ale dzięki braku kropek zaś białemu subpikselowi obraz bardziej sprany. Weź Sony – z jednej strony z panelem QD Samsunga, ale z drugiej bez błędów Samsung Electronics, z naturalnymi kolorami – złoty środek (bo jeszcze może nie aż święty graal)

Roni
Roni
2 miesięcy temu
Reply to  Bartek

To jakie wyświetlany obraz ma kolory, to czy ich oddanie jest wierne względem źródła zależy od kalibracji wyświetlacza, zaś panele WOLED nie potrafią oddać tak szerokiego gamutu jak panele QD-OLED.

Robert
Robert
3 miesięcy temu

Czy jest szansa na recenzje lg oled G3 ??? Pozdrawiam cała redakcje, wykonujecie świetna robote.

Adrian
Adrian
1 miesiąc temu
Reply to  Robert

Teraz to prędzej recenzja LG G4 który jest już w UK a u nas będzie po świętach wielkanocnych.

Mateusz
Mateusz
3 miesięcy temu

Znowu brak BFI jaki był w C1. A wiec ostrość ruchu takla sobie. Trzeba czekać na C4 który będzie miał 144hz i może w końcu przywrócą stare BFI

Marek
Marek
3 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Szalu nie robi, może mogłem wziąć samsunga?

Bartek
Bartek
3 miesięcy temu
Reply to  Mateusz

Dokładnie. Kupiłem c1 48 na mega promce 3999 na mistrzostwa i długo nic lepszego nie będzie. Ostatnia Plazma Panasonica tez służyła mi ok 10 lat.

Tomasz
Tomasz
2 miesięcy temu
Reply to  Bartek

Obecnie chyba każdy OLED jest lepszy od Twojego 48C1. Na ale jak widać, każdy swoje chwali.

12
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x