Home Testy Telewizory OLED Philips Test Philips OLED818 Ambilight TV – dla tej funkcji kupisz ten telewizor!
Test Philips OLED818 Ambilight TV – dla tej funkcji kupisz ten telewizor!

Test Philips OLED818 Ambilight TV – dla tej funkcji kupisz ten telewizor!

54.03K
25

Warning: DOMDocument::loadHTML(): Empty string supplied as input in /alt/home/webmaster.hdtv/www/hdtvpolska.com/wp-content/plugins/bootstrap-3-shortcodes/bootstrap-shortcodes.php on line 2122

Telewizory marki Philips od zawsze elektryzowały fanów kina domowego, ale i nie tylko. Dużą zasługę ma w tym znak rozpoznawczy, którego nie spotkamy nigdzie indziej. Mowa tutaj oczywiście o wielobarwnym systemie podświetlenia – Ambilight. Philips jest bowiem jedynym producentem wykorzystującym to rozwiązanie. I nic dziwnego, że fani filmów, czy gier ostrzą zęby na widok nowego modelu. Wszakże immersja płynąca z optycznego rozszerzenia obrazu za pomocą światła jest nie do podrobienia. Philips OLED818, bo właśnie to on jest bohaterem dzisiejszego testu i recenzji, przyjechał do nas prosto z centrali Philipsa w Amsterdamie w rozmiarze 55″. Wszystko ze względu na przynależność HDTVPolska do stowarzyszenia EISA.W głosowaniu kilkudziesięciu wydawców i twórców multimediów z 29 krajów z całego świata telewizor OLED 818 został wyróżniony nagrodą “Best Buy OLED TV” 2023-2024 co oznacza najlepszy zakup OLED TV. Nie będzie zaskoczeniem, jakiego rodzaju matryca wyświetlać będzie obraz, gdyż podana jest już w samej nazwie. Przypomnijmy jednak, że panel OLED jest obecnie najlepszym wyborem, jeśli chodzi o kontrast i czerń, co za tym idzie najważniejsze aspekty jakościowe obrazu. Tegoroczny model otrzymał wiele usprawnień względem poprzednika. Mowa tutaj przede wszystkim o nowej, już siódmej, generacji procesora P5 wspartego sztuczną inteligencją. Razem z nową jednostką napędową nowej wersji doczekała się bardzo ciekawa funkcja, jaką jest “Inteligentne otoczenie”. Ma ona za zadanie jeszcze lepiej w czasie rzeczywistym regulować jasność, gammę, odwzorowanie kolorów do panujących wokół warunków oświetleniowych. Telewizor z pewnością będzie stanowić gratkę dla fanów konsol i PC. Producent zaimplementował szeroki zakres wsparcia dla tych dwóch platform. Możemy więc znaleźć takie funkcje jak: VRR, ALLM, G-Sync, FreeSync, wsparcie dla 4K120Hz wraz z Dolby Vision (!) oraz na deser GameBar. Philips OLED818 okaże się bardzo dobrym wyborem dla osób mających konta na różnych serwisach streamingowych. Telewizor został wyposażony we wszystkie formaty HDR premium, takie jak, Dolby Vision, czy HDR10+. Możemy więc być pewni, że otrzymamy najlepszy obraz niezależnie od źródła. Dobrze więc, sprawdźmy dziś jednak, czy to, co jest na papierze wygląda równie dobrze w rzeczywistości. Zapraszamy do testu!

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Logo eisa

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti SpectraVal 1511 HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność modelu (wrzesień 2023)
Philips 42OLED818 42 cale 5 799 zł
Philips 55OLED818 55 cali 7 499 zł
Philips 65OLED818 65 cali 9 499 zł
Philips 77OLED818 77 cali 14 999 zł

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

Najważniejsze cechy i funkcje Philips OLED818 okiem producenta

  • Nowej generacji matryca OLED EX: jeszcze wyższa jasność oraz węższe ramki
  • Odświeżanie 120Hz wraz z wydajnym upłynniaczem obrazu przydatnym w sporcie np. piłka nożna
  • 7th Gen Philips P5 AI: udoskonalona obróbka obrazu oraz nowe funkcje
  • Unikalny trójstronny system Ambilight 
  • Super Resolution: ogromna ilość detali oraz ostry jak brzytwa obraz
  • Funkcja inteligentnego otoczenia v2: automatyczne dostosowywanie jasności, gammy, temperatury obrazu i szczegółów w czerni do warunków otoczenia
  • System operacyjny Google Tv: jeszcze łatwiejsze wybieranie interesujących nas treści oraz proponowanie nowych
  • Obsługa formatów HDR Premium: HDR10+, Dolby Vision oraz HLG (Hybrid Log Gamma)
  • Pilot z wbudowanym mikrofonem oraz obsługą Google Assistant i Amazon Alexa
  • Łatwe parowanie dodatkowych głośników bezprzewodowych dzięki funkcji DTS-Play-Fi
  • Obsługa dźwięku przestrzennego Dolby Atmos
  • Mocny system audio o mocy 70W (dla rozmiaru 42″ 50W)
  • Next Gen Ambilight: udoskonalona technologia zapewnia bardziej szczegółowe i dokładniejsze odwzorowanie kolorów dla jeszcze lepszych wrażeń podczas oglądania.
  • Dwa pełnoprawne porty HDMI 2.1 z pełną przepustowością 48Gbps
  • Wsparcie dla graczy w postaci VRR, ALLM, 4K120Hz, FreeSync, G-Sync oraz Dolby Vision przy 4K120Hz
  • Panel Gracza – szybki dostęp do najważniejszych ustawień podczas rozgrywki
  • Subtelne eleganckie matowe czarne ramki
  • Szeroki wybór rozmiarów: 42, 48, 55, 65, oraz 77 cali

Wygląd i budowa Philips OLED818

Philips OLED818 możemy zakupić w aż pięciu rozmiarach, są to: 42″, 48″, 55″, 65″ oraz 77″. Wartym uwagi faktem, jest to, że najmniejsza przekątna jest pierwszą taką w portfolio producenta. Z pewnością zwróci ona uwagę osób poszukujących telewizora i jednocześnie monitora, gdyż ten właśnie calaż często jest wykorzystywany jako ekran komputera. Recenzowany model posiada przekątną 55″.

Dostarczony do zestawu pilot jest inny niżeli w modelu zeszłorocznym. Tym razem zdecydowano się na zastosowanie bardziej klasycznej konstrukcji. Jest ona wygodna w użyciu, przyciski mają przyjemny skok i nie było problemu z ich działaniem. Na samym sterowniku, do dyspozycji otrzymujemy pełen komplet przycisków. Od funkcyjnych po skróty do najpopularniejszych serwisów VOD.

Dostępne porty i złącza

Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu cztery złącza HDMI (w tym dwa w standardzie 2.1), dwa porty USB ( w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Niefortunnie złącze eARC znajduje się w jednym z portów 2.1, więc podłączenie tą drogą np. soundbara oznaczać będzie, że pozostaniemy tylko z jednym portem o pełnej przepustowości.



System podświetlenia Ambilight – trójstronny

System Ambilight jest znakiem rozpoznawalnym marki Philips już od wielu lat. Pierwszy telewizor z takim podświetleniem został wprowadzony na rynek w 2004 roku a sam system był tylko dwustronny. Zrobiło to piorunujące wrażenie na użytkownikach a producent postanowił rozwijać tą technologię. Aktualnie wraz z rozwojem diod LED, technologia ta pozwala nam na oglądanie spektakularnych efektów świetlnych na tle ściany przed którą stoi lub na której jest zawieszony telewizor. Opisywany dzisiaj Philips OLED818 wyposażony został w trójstronny system Ambilight. Oznacza to, że diody rozmieszczone są przy lewej, prawej i dolnej krawędzi oraz lekko pod górną krawędzią ekranu. Co ciekawe jest to liczba mniejsza niżeli w modelu zeszłorocznym, który posiadał system czterostronny.  Tak diody prezentują się w rzeczywistości:

W obecnych modelach telewizorów, diody są odsłonięte dzięki czemu intensywność i ich kolor jest dużo wyższa niż w rozwiązaniu stosowanym kiedyś (diody były ukryte za plastikową osłoną). Philips jest jedynym producentem oferującym telewizory OLED z taką funkcjonalnością.

Do menu systemu Ambilight możemy wejść za pomocą przycisku na pilocie lub poprzez wejście w ustawienia telewizora. Po uruchomieniu menu, zobaczymy mnogość opcji i ustawień.

Najczęściej używanymi trybami są: tryb śledzenia wideo, który poszerza nam obraz wyświetlany na ekranie oraz tryb śledzenia audio, który reaguje na muzykę bądź dźwięki w filmach. Możemy również ustawić statyczny kolor bądź kolor flagi państwa. Możliwe jest również ustawienie po jakim czasie system Ambilight się wyłączy. Tutaj kilka przykładowych scen z włączonym podświetleniem:

 



Dlaczego właśnie telewizor OLED?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

Co roku firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.



Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 55″
Typ matrycy OLED EX (WRBG)
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) ∞:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: ∞:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR:  436cd/m2, HDR: 794cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran satynowy
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,7
  • maks. dE: 1,7
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 687cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 13 ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 5 ms – tryb gra – 1080p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 13 ms – tryb gra – 4K + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 5 ms – tryb gra – 2160p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra” i “Grafika”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • ALLM – automatyczny tryb gra
  • VRR-AMD FreeSync Premium – zmienna częstotliwość odświeżania
  • VRR-Nvidia G-Sync – zmienna częstotliwość odświeżania
  • 4K@120Hz
  • 1440p@120Hz
  • 1080p@120Hz
  • Wsparcie dla Dolby Vision Gra / HGiG
  • GameBar
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)


Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Widmo podświetlenia Philips OLED818

Philips OLED818 wykorzystuje matrycę OLED EX produkcji LG Displays. Według producenta oferuje ona zdecydowanie wyższą jasność (zarówno w SDR, jak i HDR) w stosunku do standardowych paneli. Ma to związek z kwestiami technicznymi samej matrycy. Najnowsze ekrany organiczne posiadają w swojej strukturze domieszkę deuteru. Pozwala on na dłuższą żywotność diod, a co za tym idzie możliwość dłuższej emisji mocnego światła. Struktura to WRGB, która nie wpływa negatywnie na rozdzielczość ekranu, ponieważ każdy piksel ma swoje cztery subpiksele (biały nie jest liczony osobno). Po prawej stronie znajdziecie analizę widma podświetlenia, potwierdzającą użycie matrycy EX.

Zalecane ustawienia

Telewizor Philips OLED818 posiada wszystkie dobrze znane z poprzednich odsłon tryby obrazu (niektóre z nich zostały nazwane inaczej) oraz dodany tryb IMAX Enhanced. Tryby ISF Dzień i Noc nazywają się teraz ”Ekspert 1” i ”Ekspert 2”, tryb Standardowy jest teraz pod nazwą “ECO” a tryb Jaskrawy został nazwany jako “Crystal Clear”. Najlepszymi fabrycznie trybami pod względem oddania barw są tryby “Filmmaker Mode” oraz tryby Eksperckie. Istnieje również tryb “Calman” służący do autokalibracji telewizora przy pomocy programu Calman oraz sprzętu pomiarowego (do tego celu mogą być wykorzystane również tryby Eksperckie). 

Regulację jasności ekranu dokonamy suwakiem “Kontrast OLED”, który znajduje się w głównym menu ustawień obrazu telewizora. Niestety producent nie pokusił się o zmianę tego mylącego nazewnictwa. Większość osób chcąc zwiększyć jasność telewizora zapewne ruszy suwak o nazwie “Jasność”, który odpowiada za ustawienie czerni telewizora i tym samym sprawi, że obraz stanie się mniej kontrastowy a czerń przestanie być głęboka i zacznie się świecić na szaro. Ekran mimo zmiany nazw trybów, przeszedł certyfikację przez ISF i co za tym idzie:

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).



Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “Filmmaker Mode” SDR”

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 2,4 maksymalna 4,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,7 maksymalna 6,1
Średnia deltaE palety szarości 4,4 maksymalna 6,2

Profesjonalna kalibracja Philips OLED818

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,8 maksymalna 2,1
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,7 maksymalna 1,7
Średnia deltaE palety szarości 1,0 maksymalna 1,7

Tak samo jak w przypadku większości testowanych przez nas telewizorów tego producenta, najlepszym trybem pod kątem odwzorowania barw był “Filmmaker Mode”. Nie było również zaskoczeniem, że posiadał on błędy, które nie pozwalały na odbiór treści z zamysłem reżysera. Jednak nie można zaliczyć tego do wad urządzenia. Na rynku nie ma telewizora, który byłby jednostką referencyjną pod względem reprodukcji barw przed procesem kalibracji. Dobrze, przejdźmy do szczegółów. Jak możemy zauważyć, telewizor posiadał kilka mankamentów. Pierwszym z nich była stanowczo za niska gamma. Wartość widoczna na wykresie powodowała utratę kontrastowości obrazu, za bardzo go rozjaśniając. Idąc dalej, drugą rzeczą wymagającą uwagi okazał się balans bieli. Ze względu na niewystarczającą ilość barwy czerwonej oraz niebieskiej, wykres ten został zdominowany przez kolor zielony. Powodował on “zafarb” odznaczający się na całym obrazie. Dobrze widoczne było to na skórze, która nabierała ziemistego odcienia. Producent wyposażył Philips OLED818 w rozbudowane narzędzia do kalibracji, takie jak wielopunktowa regulacja skali szarości, czy zaawansowany system zarządzania barwą. Dzięki tym narzędziom skorygowaliśmy praktycznie wszystkie wartości. Charakterystyka gammy została znacząco poprawiona, dzięki obraz w dużej części odzyskał swój kontrast i głębię. Balans bieli poddany korekcji wygląda dobrze, co prawda nie jest idealny, aczkolwiek taka wartość w przypadku telewizora konsumenckiego nie będzie odczuwalna. Dzięki błędom deltaE w okolicach “1” telewizor stanowić będzie świetne rozwiązanie do oglądania treści SDR.

Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)


Kontrast i Czerń

Najważniejszym kryterium podczas wybierania telewizora są bezsprzecznie czerń i kontrast. Wpływają one bezpośrednio na prawie każdy z pozostałych parametrów obrazu. Telewizor bez dobrego kontrastu można by porównać do samolotu bez skrzydeł. Matryca OLED charakteryzuje się brakiem podświetlenia. By otrzymać kolor, przez pixel przepuszczany jest impuls elektryczny. Dlatego jeśli nie będzie on zasilony nie zaświeci się. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy niesamowicie głęboki i wciągający obraz, którego na próżno szukać w matrycach LCD. Różnica bowiem jest tak duża, że zauważymy ją gołym okiem, nawet na półce sklepowej. Warto wspomnieć, że telewizor nie gubił ani nie uwypuklał detali w czerniach, co nie jest tak oczywiste w przypadku pozostałych producentów.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1



Jasność, praca w warunkach dziennych

Średnia jasność telewizora Philips OLED818 w SDR wynosi 436 nitów, co powinno sprawdzić się w nasłonecznionych pomieszczeniach. Charakterystyka zastosowanego rodzaju wyświetlacza pozwala na utrzymanie tej samej wysokiej wartości, do wypełnienia ekranu bielą o powierzchni poniżej 20%. Gdy na ekranie pojawi się obraz z bardzo dużą ilością koloru białego, wówczas jasność telewizora będzie spadać, aż do okolic 160 nitów przy bieli wypełniającej cały ekran. Będzie to widoczne przede wszystkim w sportach zimowych. Przypomnijmy, że w filmach dość rzadko występują długie pełnoekranowe sceny

 



Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

magicLinks_2_1

Pełną kompatybilność z sygnałem Ultra HD przez HDMI możemy uzyskać zmieniając konfigurację na “Optymalny” (menu Zaawansowane). Gdy chcemy korzystać z technologi ALLM oraz VRR/FreeSync, należy ustawić opcję “Optymalny (automatyczny tryb gry)”. Dla starszych źródeł nieobsługujących sygnału 4K konfiguracja “Optymalny”, może spowodować problemy z dźwiękiem. Najlepiej ustawić wtedy opcję “Standard”.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 72%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR10+/Dolby Vision
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 525 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 685 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 829 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 603 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 794 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Zgodnie z tabelą powyżej, realna jasność Philips OLED818 w treściach HDR wynosi nawet 829 nitów, a średnio 687. W tym miejscu warto wspomnieć o jednej z funkcji, jaką jest “Efekt HDR10”. Pozwala ona na manipulację krzywą EOTF, która odpowiada za dynamikę obrazu poprzez wykres ukazujący tempo wzrostu jasności obrazu na poszczególnych poziomach. Im wyższa wartość tym obraz staje się jaśniejszy. My jednak zalecamy pozostawienie tej funkcji na najniższej wartości, gdyż tylko ona nie będzie zaburzała wizji reżyserskiej, a pozwoli odzyskać część detali w jasnych elementach.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “Filmmaker Mode” HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 5,7 maksymalna 11,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,4 maksymalna 6,6
Średnia deltaE palety szarości 1,7 maksymalna 3,9

Profesjonalna kalibracja Philips OLED818 HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 5,2 maksymalna 11,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,9 maksymalna 6,4
Średnia deltaE palety szarości 0,8 maksymalna 2,1

Jak wykazują powyższe wykresy tryb fabryczny Philips OLED818 był całkiem niezły, ale nie idealny. Tak jak w przypadku krzywej EOTF zmiany, których dokonaliśmy były kosmetyczne, tak nad balansem bieli musieliśmy popracować. Telewizor, bowiem posiadał niewystarczającą ilość barwy niebieskiej co powodowało, że balans bieli zdominowany został przez kolor zielony. Dawało to, lekki zielony “zafarb” odznaczający się na całym obrazie, a w szczególności na kolorach skóry, które nabierały poszarzałego odcienia. Niezwłocznie przystąpiliśmy, więc do procesu profesjonalnej kalibracji celem wyeliminowania mankamentów. Dzięki szerokiemu wachlarzowi narzędzi do kalibracji udało nam się poprawić charakterystykę telewizora. Przede wszystkim poprawiliśmy w znaczący sposób balans bieli, pozbywając się zielonego zafarbu. Co prawda wynik powyżej wartości 70 nie jest aż tak dobry, jednak nie powinien on nieść większej szkodliwości w odbiorze całości. Wyraźną poprawę widać również w kolorach skóry, co zdecydowanie dobrze widać w górnym prawym rogu palety “ColorChecker”. Mimo, naszych intensywnych starań błędy barw nie uległy znaczącej zmianie. Przypomnijmy jednak, że każda sztuka jest różna od siebie. Decydując się na ten model możemy nie spotkać się z powyższymi mankamentami a innymi. Dlatego ustawienia dostępne w sieci na niewiele się zdadzą.

Dolby Vision i HDR10+

Philips OLED818 obsługuje rozszerzone formaty HDR takie jak Dolby Vision i HDR10+. Pomagają one telewizorowi w bardziej wymagających scenach, które posiadają bardzo dużo detali w bielach. Ekrany OLED posiadają wystarczającą jasność i kontrast aby odtwarzać sceny filmowe z dobrą jakością, bez nadmiernej kompresji szczegółów, więc korzyści płynące z tych formatów nie są aż tak spektakularne jak w przypadku tańszych telewizorów z gorszymi wynikami.



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture

Szczegółowe informacje od producenta na temat działania procesora P5 AI Perfect Picture znajdziesz tutaj

Opracowane wewnętrznie rozwiązania SI oparto na sieci neuronowej i uczeniu maszynowym, które analizują w czasie rzeczywistym obraz, optymalizując jego parametry na podstawie milionów próbek z ogromnej bazy danych rozwijanej przez specjalistów Philips TV & Sound oraz TP Vision od 30 lat. Algorytmy SI analizują wyświetlane treści klatka po klatce i poprawiają ich parametry w pięciu obszarach decydujących o jakości obrazu, takich jak kolory, kontrast, płynność ruchu, ostrość obrazu i poprawa materiału źródłowego, a także zapewniają lepszą równowagę między nimi.

Inżynierowie TP Vision wprowadzili również dodatkową kategorię grupowania analizowanych treści na bazie określonych wcześniej parametrów i obok takich wariantów jak krajobraz/natura, twarze/odcień skóry, ruch/sport, ciemna sceneria/kontrast i inne. Pojawił się również film. Algorytm przyporządkowuje analizowany materiał do jednej z tych kategorii, a następnie optymalizuje wszystkie pięć wymienionych wcześniej obszarów jakości obrazu zgodnie z określonymi wcześniej wytycznymi dla tego typu treści. Funkcja wykrywania kategorii film w telewizorach z procesorem Philips P5 AI szóstej generacji automatyczne informuje użytkownika o tym typie treści i proponuje wybór jednego z nowych trybów odtwarzania: Kino domowe czy Filmmaker Mode (FFM).

W dzisiejszych czasach rezultaty skalowania obrazu wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach a potwierdzenie możemy znaleźć w wynikach mojego eksperymentu, który można przeczytać pod tym adresem. Skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał o niższej rozdzielczości SD lub materiał HD wygląda bardzo podobnie na wyświetlaczu 4K, czy na Full HD. Dopiero treści o natywnej wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę w jakości obrazu.

Rzeczą, o której musimy wspomnieć jest brak opcji odpowiedzialnej za łagodną gradację. Znaleźć możemy opcję “Redukcja zniekształceń”, daje ona podobny efekt, aczkolwiek pozbawia obraz szczegółów i ziarna filmowego.

Ochrona oczu i inteligentne otoczenie

Kolejną nowością w zakresie sztucznej inteligencji jest dodanie automatycznego dopasowywania temperatury, jasności oraz innych parametrów obrazu do warunków otoczenia.

Mamy do dyspozycji 3 funkcjonalności. Pierwszą z nich jest ochrona oczu, która automatycznie zredukuje ilość światła niebieskiego kiedy czujnik wykryje, że w pomieszczeniu jest ciemno. Jest to szczególnie ważne wieczorem, ponieważ wystawianie się na dużą ilość światła niebieskiego sprawia, że ciężej nam zasnąć. Kolejną bardzo ciekawą opcją jest optymalizacja ciemnych szczegółów, która podbija nam detale w czerniach podczas gdy w otoczeniu jest dużo światła. Ostatnia opcja tyczy się tego samego parametru co ochrona oczu, z tą różnicą, że funkcja ta wyłącza wybraną przez użytkownika temperaturę bieli oraz oddaje stery w 100% sztucznej inteligencji. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że funkcje te kompletnie zrujnują wierny odbiór treści. Obraz, który uzyskamy za dnia będzie miał bardzo zimną temperaturę, bo taka lepiej przebija się przez światło słoneczne. A nocą telewizor automatycznie ociepli charakterystykę obrazu, aby nie męczył on oczu.

Z naszej perspektywy rozwiązanie to może być ciekawe dla osób stawiających efektywność obrazu ponad jego jakość, bowiem tak wyraźna zmiana temperatury barwowej dość wyraźnie wpływa na reprodukcję barw. Ciekawą funkcją jest zaś optymalizacja jasności obrazu, gdyż samoczynnie przyciemnia i rozjaśnia obraz do warunków otoczenia.



Odwzorowanie ruchu

Philips OLED818 posiada 120Hz matrycę, która została wsparta bardzo dobrym w naszej opinii upłynniaczem ruchu. Do wyboru mamy kilka suwaków kontrolujących kilka parametrów. Perfect Natural Motion odpowiada za upłynnianie materiałów nagranych w 24 klatkach na sekundę, pozbywając się przy tym charakterystycznego ”rwania” filmu. Opcja Perfect Clear Motion odpowiada natomiast za wyostrzenie ruchu w materiałach dynamicznych (50 fps), a więc głównie sportu i telewizji.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Ustawienia Perfect Motion Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

436 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

brak

Perfect Clear Motion: Maksimum

Perfect Natural Motion: Dowolnie

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

436 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

płynna regulacja (w 10 stopniowej skali)

Wyniki Philips OLED818 są jak na telewizor z organiczną matrycą przystało – bardzo dobre. Funkcja Perfect Clear Motion działa poprawnie bez większych ilości artefaktów. Wartością, która da najlepszą ostrość w ruchu będzie ta maksymalna. Co ciekawe, względem poprzednika producent nie wyposażył telewizora w system umieszczania czarnej klatki (BFI) celem jeszcze lepszych osiągów.

Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak testowany Philips! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Telewizor LCD – treść sportowa HLG HDR Telewizor OLED – treść sportowa HLG HDR

(54027)

4.4 18 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ryszard
Ryszard
3 miesięcy temu

dziś mija dokładnie 3 lata i jeden miesiąc od kupna wymarzonego tv Philips OLED + UHD 935.Cena coś ok. 10tys. Wczoraj na matrycy pojawił się świecący jaskrawym biało-jasnym kolorem poziomy pasek i mój zachwyt zgasł. To nie koniec…kontakt z autoryzowanym serwisem marki Philips w Radomiu nie pozostawił złudzeń- telewizor na śmietnik ku mojej rozpaczy. Jeszcze słowem wyjaśnienia…80 procent rocznego czasu przebywam pracując za granicą i do kraju wracam jedynie na krótkie wypady świąteczno-wakacyjne. Ten tv pracował przez te 3 lata może pół roku. Piszę to ku przestrodze, by czytający mieli świadomość, że wybierając zakupu topowych oledowych telewizorów ,narażają się na… Czytaj więcej »

jhk
jhk
1 miesiąc temu
Reply to  Ryszard

Trzeba się zawsze liczyć z ryzykiem, że sprzęt padnie, coś ty myślał? 😛

Marcin
Marcin
4 miesięcy temu

Przesiadlem sie na 818 ze starego już modelu 6561. O obrazie nie będę pisać bo wiadomo że to przepaść między led IPS. Jest jednak parę “ale” które mnie trochę zaskoczyły w porownaniu do mojego starego modelu. Po pierwsze brak mozliwosci nagrywania programów lub ich zatrzymania.Czytalem ze nie jest to tylko problem tego modelu. Inne firmy też się z tego wycofują. Po drugie w starym modelu mogłem połączyć przez bluetooth głośnik z funkcją normalnego przesyłania dźwięku lub jako głośnik w trybie subwoofer. tu tego nie ma. Po trzecie funkcja ambilight w trybie czuwania jest jakby okrojona albo ja jeszcze nie rozkminilem… Czytaj więcej »

Desperattv
Desperattv
4 miesięcy temu

Czy,lub kiedy będzie test tegorocznego modelu oled 908?Posiadam ten tv ,panel bardzo jasny,czerń wiadomo super ,świetny dźwięk ,ale nie mogę lub nie potrafię znaleźć poprawnych ustawień obrazu.Jak nie rozmycia ,to ziarnistość lub brak ostrości ,przepalenia obrazu i tragiczne przejścia tonalne.Kablówka w większości kanałów dramat,jak już ustawię na jednym kanale to na drugim coś nie tak.Youtube tak samo, na różnych treściach ,cały czas mowa o sdr ,muszę skakać po ustawieniach ,a i tak nie do końca jest dobrze.Poprawa następuje w hdr ,tak na youtube ,jak i na Netfilxie.Efekty hdr fantastyczne,dolby vision jakby ziarnisty.Mam tylko nadzieję ,że to kwestia kalibracji,którą zapewne będę… Czytaj więcej »

Ramirez
Ramirez
1 miesiąc temu
Reply to  Desperattv

Przypuszczam, że nie ma szans , by znaleźć jedno uniwersalne ustawienie, sprawdzające się na każdym kanale tv. Przez ostatnie 20 lat przerobiłem kilkanaście modeli tv różnych producentów i zawsze był z tym problem. Na jednym kanale bajka, na drugim lipa. Zrobisz bajkę z drugiego, pierwszy zaczyna źle wyglądać. Podobnie z ustawieniami pod dany film z VOD czy płyty. Trzeba iść na kompromis i zaakceptować pewne niedoskonałości, tzn. tak ustawić, by obraz na każdym kanale wyglądał w miarę okej. Z naciskiem na “w miarę”, czyli bez szału, ale przyzwoicie.

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu
Reply to  Desperattv

Mam to samo w LG C3 . Coś przekombinowali z tymi oledami. Canal + słąbo. obraz blady nieostry i wali po oczach . Netflix obraz rozmyty i niespójny. Oddałem go w końcu bo mój stary lg oled FHD jest lepszy. NIe wiem co teraz kupić.

Przemek
Przemek
4 miesięcy temu

Ten Philips, Samsung S90C czy LG OLED55C32LA?

Pimpek Sadełko
Pimpek Sadełko
5 miesięcy temu

Mając do wyboru 818 a Samsunga s95c co byście brali?

Jan
Jan
2 miesięcy temu

Witaj bez najmniejszego zastanowienia s95C

Mentos
Mentos
5 miesięcy temu

Mając do wyboru model 65oled807/857 i 65oled818 który wybrać? Za modelem 807 przemawia czterostronny Ambilight. 818 ma nowszy procesor i google tv. 818 dodatkowo jako minus ma bardzo wysoki lag w 4k z Dolby Vision. 807/857 już ciężko dostępny.

Daniel
Daniel
3 miesięcy temu
Reply to  Mentos

Starszy model z 7 na końcu ma Androida zamiast Google TV, ma nagrywanie na pamięć USB, ma obsługę żarówek hue, oraz działają na nim kanały wirtualne od TVP w HbbTV, bo w nowszym już wycięto obsługę HLS i dlatego te kanały nie działają i nie będą działać. Dlatego jak kupiłem PUS8807 zamiast PUS8818.

Mentos
Mentos
3 miesięcy temu
Reply to  Daniel

Dwa miesiące temu kupiłem 807. I mam z nim problem. Mój soudbar Polk Audio Magnifi2 nie działa po HDMI tylko bluetooth, a serwis rozkłada ręce.

TOMASZ
TOMASZ
5 miesięcy temu

Producenci tv zrobili krok wstecz, pozbawiając funkcji BFI. Teraz obraz jest zamazany, kiedys smużenie określane było jako minimalne lub jego brak.

Kris
Kris
6 miesięcy temu

Mój tv 55oled804 kupiłem za 5400 i był z pilotem dwustronnym, teraz w tej cenie nie kupi się nawet mniejszej wersji 818.

Michał
Michał
6 miesięcy temu

Co z Hue? Dzwoniłem na infolinię Philipsa i dowiedziałem się, że nie wspólpracuje. Jest szansa z nowym oprogramowaniem?

Daniel
Daniel
3 miesięcy temu
Reply to  Michał

Kto potrzebuje obsługę żarówek hue, nagrywanie na pamięć USB, i obsługę nagrywania na pamięć przenośną USB kupować starsze modele z końcówką 7 na końcu puki jeszcze są. Także na starszym działają kanały wirtualne od TVP w HbbTV bo starszy obsługuje standard HLS. Starszy ma Androida, nowy Google TV.

Last edited 3 miesięcy temu by Daniel
Tomasz
Tomasz
6 miesięcy temu

Dzień dobry. Czy rozmiar 55 ma napewno matryce OLED EX. Inni piszą, że EX jest powyżej 55 cali ?

Daniel
Daniel
5 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Ma EX tylko starszej generacji

Wojtek
Wojtek
6 miesięcy temu

Jak ten model ma się do niższego OLED 718 ?? Jakie są między nimi różnice?

Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu

…..jeszcze wyższa jasność oraz węższe ramki” Co z tego jak nadawcy sie zawzięli i nadają w kinowym formaie obrazu czyli z czarnymi wstretnymi pasami na dole i górze ekranu. Nawet seriale telewizyjne. Wyboru nie ma i pewnie długo nie bedzie bo liczy się ilość badziewnych filmów a nie jakość.

Bodzio
Bodzio
7 miesięcy temu

Współpraca z tym Philips Hue jest pewne i sprawdzone ? Już jakiś czas pisali że tegoroczne modele telewizorów Philips nie będą już współpracować z Philips Hue !!!
Ps. Kiedy test tegorocznego minileda od Philipsa ??

TataBies
TataBies
7 miesięcy temu

Brak podsumowania i oceny końcowej to jakiś błąd czy po prostu to taki szrot, że zdecydowaliście się dyplomatycznie wymigać od oceny końcowej?

Grzegorz
Grzegorz
7 miesięcy temu

@TataBies pewnie czytał test w “wersji” pokaż całość. Wówczas artykuł kończy się na grafice prezentującej rozmazanie sympatycznego ufoludka.

25
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x