Home Testy Projektory JVC TEST: JVC DLA-RS500 Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4
TEST: JVC DLA-RS500 Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

TEST: JVC DLA-RS500 Projektor 3D Full HD / 4K e-shift4

2.55K
0

Kontrast i Czerń

Ocena kontrastu projektora jest znacznie cięższym zadaniem aniżeli w przypadku wyświetlacza. W tym przypadku dużą rolę odgrywają warunki otoczenia (to ile światła odbija się od ścian i rozświetla czerń na ekranie). Na szczęście w naszej Sali redakcyjnej 95% przedmiotów ma kolor czarny i odbicia są zminimalizowane. To pozwala wydać nam rzetelny werdykt.

Projektory JVC od zarania dziejów owiane były legendą najlepszej czerni. Japoński producent był bowiem jednym z pierwszych, który zaimplementował, najlepsze pod tym względem, przetworniki obrazu w technologii LCoS i rozwija je pod swoim szyldem – D-ILA. Projektory te mają dużo większy potencjał niż modele wykorzystujące technologię 3LCD lub DLP. Technologia LCoS zapewniają obecnie najlepszą czerń, nie ważne, czy porównujemy do DLP z projektora Sim2 wartego 20 razy więcej niż testowany dziś projektor, czy do czegokolwiek innego. W RS500 mamy więc najlepszą z technologii dostępnych na rynku! Przejdźmy zatem od razu do procedury testowej i sprawdźmy, czy legenda JVC jest prawdziwa:

Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)Opis scenyWynik pomiaru

pj_contrast1.jpgOn/off zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli35 500:1

pj_contrast1.jpgOn/off + dynamiczna przysłona zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli wraz ze wspomaganiem dynamicznej przysłony, która przyciemna czarny obraz310 000:1

pj_contrast2.jpgKontrast ANSI obrazujący zdolność do wyświetlania czerni w bezpośrednim sąsiedztwie jasnych elementów180:1

pj_contrast3.jpgKontrast APL 50% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 50% ekranu180:1

pj_contrast4.jpgKontrast APL 65% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 35% ekranu285:1

pj_contrast5.jpgKontrast APL 80% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 20% ekranu520:1

pj_contrast6.jpgKontrast APL 90% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 10% ekranu960:1

Choć wyniki czerni otoczonej bielą, są podobne, co w testowanym ostatnio Sony VW520, tak w ciemnych scenach filmowych, RS500 przenosi nas na całkowicie nowe poziomy kontrastu jakie można uzyskać z projektora! 35 500:1 – aż tyle wyniósł wynik kontrastu on/off tegoż projektora i to bez jakichkolwiek oszukańczych systemów dynamicznej przysłony! Jest to całkowicie realny wynik kontrastu dostarczanego wyłącznie przez przetwornik projektora. Zapewnia to niezwykłe wrażenia w momentach, gdy czerń wypełnia znaczną cześć ekranu. Dosłownie można tu powiedzieć, że wrażenie jest jakby oglądało się duży ekran plazmowy!

f_movie4.jpg

Wydawać by się mogło, że przy tak fenomenalnym kontraście jakiekolwiek systemy poprawiające dalej czerń będą zbędne. To jednak mylne przekonanie. W całkowitej ciemności, która panuje w pomieszczeniu kinowym, nasze źrenice rozszerzają się i są w stanie wyłapać nawet najmniejsze ilości światła. Oznacza to, że nawet przy niespotykanym kontraście JVC RS500 będziemy w stanie zobaczyć, że czerń wciąż jest trochę jaśniejsza od ramy ekranu. Oczywiście dało się to zauważyć w naszym pokoju redakcyjnym, po spędzeniu tam wystarczającej ilości czasu. Szczerze mówiąc to siedziałem tak długo, aż moje źrenice zaadaptowały się maksymalnie do braku światła i nawet dioda zasilania w moim laptopie stała się denerwująca :) Japoński producent ma jednak jeszcze jednego asa w rękawie!

Kilka generacji wstecz JVC postanowił zaimplementować system dynamicznej przysłony w swoich produktach. System ten znajduje się w rozwinięciu menu “Picture Mode” (należy podświetlić “Picture Mode” i wcisnąć na pilocie OK). Właściwie jest tam więcej rzeczy:

menu17.jpg

Tak jak na powyższym obrazku, radzę wyłączyć funkcję “Clear Black”, gdyż ta jest formą dynamicznego kontrastu (wpływającego negatywnie na odwzorowanie obrazu). Dynamiczna przysłona – “Lens Aperture” – ma zaś trzy tryby działania – Auto 1, Auto 2, oraz Manual. Tutaj szacunek dla producenta, że w pewien sposób sprzęgł działanie manualne z automatycznym – możemy najpierw ustawić wartość ręcznie tak, by biel była odpowiednio jasna (przy pełnym otwarciu przysłony może być zbyt jaskrawa gdy nasz ekran jest nieduży), a następnie wybrać tryb automatyczny (1 lub 2) i przysłona będzie regulowała się jedynie w dół (bez przekraczania maksymalnego otwarcia określonego ręcznie). Sugerowanym przeze mnie trybem automatycznego działania jest Auto 2, aczkolwiek w RS500 nie zauważyłem różnicy przy Auto 1. Radę tę daję wyłącznie na bazie doświadczeń ze starszymi projektorami JVC. Jak bardzo może polepszyć czerń omawiany system? Aż dziewięciokrotnie! 310 000:1 aż tyle wyniósł kontrast on/off po uruchomieniu systemu. To oznacza, że czerń, w niektórych momentach w filmie miała skrajnie niską wartość 0,00015 cd/m2! Wam pewnie te pomiary nie mówią tak dużo jak mi, więc zaufajcie mojej opinii: W pewnych chwilach projekcja była lepsza niż na plazmie! Nawet gdy moje oczy drażniło już światło diodek komputerowych, to czerń na projektorze nadal wydawała się niezwykle smolista!

f_movie3.jpg

Czerń zawiera odpowiednią ilość detali i jest smoliście głęboka! Tak dobrego kontrastu z projektora próżno szukać u konkurencji.

Jak zatem widzicie legenda najlepszej czerni JVC nie wzięła się znikąd i nadal pozostała podtrzymana! RS500 to projektor o najlepszym kontraście, jaki gościł w naszej redakcji i prawdopodobnie najlepszy jaki można obecnie dostać! Sądzę, że jego jedyny rywalem będzie model wyższy – RS600 ;) Panie i Panowie: jeśli macie dobrze zaadaptowane pomieszczenie kinowe i chcecie uzyskać obraz o niezwykłej głębi i plastyce to najlepszym wyborem zdecydowanie będzie jeden z tych dwóch modeli!

(2553)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

109
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x