Home Testy Projektory Sony VW550 (VPL-VW550ES) Test projektora Ultra HD 4K z przetwornikiem SXRD
Sony VW550 (VPL-VW550ES) Test projektora Ultra HD 4K z przetwornikiem SXRD

Sony VW550 (VPL-VW550ES) Test projektora Ultra HD 4K z przetwornikiem SXRD

20.26K
0

Obsługa Ultra HD / 4K

Sony VW550 jest świetnie przygotowany do obsługi standardu Ultra HD. Podobnie jak ubiegłoroczny model (VW520), przyjmuje on wszelkie formaty UHD przez złącze HDMI, aczkolwiek wciąż jest ograniczony do tak zwanego “poziomu A”, czyli 2160p60Hz obsługuje jedynie przy próbkowaniu barw 4:2:0. Do filmów nie ma to żadnego znaczenia, jednak gdy podłączymy na przykład komputer to drobne kolorowe czcionki będą lekko rozmyte. Trochę szkoda, że producent nie zaktualizował złącza HDMI w swoim nowym projektorze.

Cecha Wynik
Certyfikat Ultra HD Premium n.d.
Pokrycie szerokie palety barw DCI / Rec 2020 81%/68%
Obsługa rozdzielczości 3840×2160@60Hz 4:4:4 NIE
Wsparcie dla Dolby Vision NIE
Poprawne odtwarzanie testowego kanału SAT UHD n.d
Wsparcie dla plików UHD z kodekiem HEVC n.d
Obsługa YouTube w 4K n.d
Kompatybilność z HDCP 2.2 TAK
Obsługa Ultra HD z wbudowanych tunerów n.d.

Jakość efektu HDR

Jedną z nowości jakie pojawiły się w Sony VW550 jest lepsze wsparcie dla efektu HDR. Teraz po podaniu sygnału tego typu suwak “Kontrast” dostaje przyrostek “(HDR)” i to nim możemy dostosować zakres jasności z filmów, jaki chcemy przelać na ekran. W przypadku projektorów nie ma bowiem żadnych klarownym norm mówiących o tym, w jaki sposób efekt miałby być oddawany. Jedyne co w branży jest ustalone to jasność HDR w kinach Dolby Cinema – na poziomie 150cd/m2, co jest trzykrotną jasnością kina SDR (48cd/m2). Treści trafiające w nasze ręce na płytach Ultra HD Blu-Ray nie mają jednak i nie będą miały nic wspólnego z materiałami przeznaczonymi dla branży profesjonalnej. W jaki sposób ma projektor oddać więc ponadnormatywne jasności treści HDR? Niektóre autorytety z branży (np. Steve Shaw z firmy Light Illusion) twierdzi, że należy zastosować 10-krotny mnożnik. To co miałoby mieć na telewizorze 1 000cd/m2, na projektorze powinno mieć 100cd/m2. Efekt o jasności 1 500cd/m2 – 150cd/m2 i tak dalej. Nie uważam by była to dobra opcja, ponieważ dotychczasowe 48cd/m2 było dwu, lub dwu-i-pół krotnością jasności telewizora dedykowanej do ciemnych pomieszczeń (100-120cd/m2). Osobiście uważam więc, że w zależności od naszego ekranu trzeba by utrzymać ten stosunek na poziomie od 2:1 (niewielkie ekrany kinowe w dużych pomieszczeniach) do 6:1 (duże ekrany, niska odległość).  Suwak “Kontrast(HDR)” pozwala uzyskać pożądaną jasność, kosztem ilości detali w bielach.

sonyvw550_20W redakcyjnym laboratorium, za optymalne ustawienie uznałem 71 – 75. Przy takiej wartości kontrastu dało się odwzorować detale mające do ok. 1000cd/m2, co przy jasności projektora na poziomie 150cd/m2 (po kalibracji) dawało stosunek około 6:1. Obraz wyglądał świetnie, chociaż fakt, że punktowe światła nie były tak mocne jak np. na telewizorach. Dało się zaobserwować też nieznaczne pogorszenie czerni, ponieważ projektor musiał wejść w wysoki tryb lampy. Z tej nowej jakości obrazu nie chciało się jednak wychodzić. Gdy raz zobaczy się film Ultra HD na takim projektorze, to “zwykłe” filmy Full HD wyglądają jakoś tak płasko 🙂

sonyvw550_22

Producent obiecuje także wsparcie dla technologii HDR w telewizji (satelitarnej i naziemnej). System ten bazuje na standardzie HLG, w przeciwieństwie do płyt Ultra HD Blu-ray, wykorzystujących HDR10. W przyszłym roku będziemy dużo słyszeć na ten temat, w chwili obecnej nabywca może mieć pewność, że urządzenie “da radę”.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Pokrycie palety DCI: 81%
Pokrycie palety DCI: 81%

Jak wynika z powyższego diagramu, projektor radzi sobie dosyć dobrze z mapowaniem kolorów w szerokiej palecie barw. Dzięki temu kolory w filmach Ultra HD wyglądają równie dobrze i naturalnie co przy zwykłej treści, po kalibracji. Momentami da się zobaczyć także bardziej nasycone walory barwne niż filmach Full HD, szczególnie w rejonach czerwieni, bo jak widać właśnie z nimi projektor radzi sobie najlepiej. Nieco gorzej z zieleniami, ale tak to już bywa, gdy źródłem światła jest lampa UHP. Możemy zatem liczyć na naturalny wygląd zieleni, ale nie zobaczymy tak nasyconych walorów jakie czasem mógł przewidzieć dla nas reżyser filmu.

sonyvw550_23

Bardzo dobrą cechą VW550 jest zdolność do wyświetlania bardzo ciemnych odcieni barw. Jest to o tyle cięższe, że gradacja w trybie HDR jest znacznie bardziej zagęszczona w czerniach i nierzadko projektory nie potrafią wyświetlić odpowiedniej ilości detali. Sony radzi sobie z tym koncertowo. Dało się policzyć włosy Toma Cruise’a w scenie z filmu Oblivion Ultra HD (powyżej).

(20258)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

25
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x