Home Testy Projektory Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR
Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR

Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR

5.39K
9

Jakość optyki

Jeśli możemy wybrać dowolne miejsce instalacji projektora to warto spełnić powyższy warunek.
Jeśli możemy wybrać dowolne miejsce instalacji projektora to warto spełnić powyższy warunek.

Duży zakres regulacji obiektywu oznacza, że nie musimy przykładać ogromnej wagi do miejsca instalacji projektora, byle tylko był zainstalowany prostopadle do ekranu. Bez problemu wycelujemy obrazem w docelowe miejsce przy użyciu funkcji lens shift, regulowanej z pilota.

Po ustawieniu obrazu w naszej redakcji idealnie pasował on do ekranu i nie widać było prawie żadnych zniekształceń. Jedyne co się dało się na siłę wychwycić to lekkie zakrzywienie dolnej krawędzi w łuk wklęsły do środka ekranu i górny w wypukły, ale mówimy tu o zniekształceniach mniejszych niż 1cm, co przy 124cm całkowitej wysokości jest tylko kilkoma promilami zniekształcenia.

Jak wspomniałem we wstępie, natywna rozdzielczość projektora to 4096×2160. Podczas celowania obrazem w ekran mamy pokazane linie wyznaczające brzegi obrazu o konsumenckiej rozdzielczości 3840px. Wtedy dodatkowe piksele są wygaszone, co nie przeszkadza, bo czerń projektora jest tak dobra, że ich nie widać. Poza tym i tak trafiają na ramę ekranu. Uzyskana ostrość obrazu była bardzo dobra na środku. To także zaleta technologii SXRD, w której współczynnik wypełnienia piksela jest bardzo wysoki, a zatem obraz bardzo przypomina postać analogową w pozytywnym tego słowa znaczeniu (nie widać przerw pomiędzy pikselami).

HW45_18
Konwergencję możemy regulować globalnie i z podziałem na strefy.

Ostrość spadała jednak nieznacznie na brzegach ekranu (widać na zdjęciach). Problemy z konwergencją nie były duże nawet bez regulacji, ale ta była zdecydowanie warta przeprowadzenia dla uzyskania optymalnego efektu. Osoby interesujące się modelem VW760 znają pewnie też zagadnienie automatycznej regulacji konwergencji, która domyślnie włączona jest w menu serwisowym projektora. Pozwala ona uzyskać lepszą powtarzalność projektorów, dzięki niej mamy zagwarantowane niezłą zbieżność kolorów składowych od razu po wyjęciu z pudełka. Jeśli jednak poświęcimy trochę czasu na własnoręczne wyregulowanie parametrów projekcji to funkcja automatycznej korekcji okaże się nie tyle zbędna, co nawet… szkodliwa! Zanim przejdziemy dalej nadmienię jednak, że zjawiska te są wyjątkowo subtelne i nie udało mi się dopatrzyć ich konsekwencji na filmach. Na planszach testowych potrafią jednak wyglądać alarmująco:

Oczywiście chodzi tutaj o kolorowe plamy o nieregularnych brzegach występujące pomiędzy najcieńszymi krawędziami. W przypadku powyższego obrazu widać tego konsekwencje na prążkach o grubości 1px (sygnał 4K) i minimalnie na prążkach 2px. Po wyłączeniu automatycznej regulacji i dokonaniu manualnych korekt taki, trudny do wyświetlenia obraz, wyglądać będzie jak poniżej:

Jak widać, tą procedurą serwisową warto się zainteresować, ale raczej dla własnego świętego spokoju, bo w praktyce (na filmie) raczej zmian nie widać. Potencjalni nabywcy powinni poprosić o dokonanie odpowiednich ustawień swojego dealera lub kalibratora.

(5391)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(9)

 1. Śmiechu warte sprzęt za GRUBĄ kasę a nawet głupiej pary okularów 3D nie dadzą do pudła. Wstyd. Co do tych \"laserowych lamp\" to zapewne technologia jak ze Star Treka, przechwycili UFO i wypruli z niego zawartość, wrzucają tam pierwiastki żadko występujące na ziemi i dlatego tak drogo,,,
 2. Czyli projektor niewypał. Kontrast od 5 do 15% mniejszy od innych projektorow sony ale tanszych o dwa razy .nie wspominajac o jvc. Te same przetworniki obrazu co tansi „bracia „ Zalety laser zamiast lampy. Ale dla kogo ten laser dla jaskini gdzie na kilka lat starczy standartowa lampa 3000tys . Projektor jako tv liczac np 7 godzin dziennie to ok 5 lat .( bo spadek jasnosci o 50% jest już nie do zaakceptowanai) I co potem .? na oficjalnych stronach sony nie ma dostepnych w sprzedazy modulów laserowych. a czy bedą tego nikit na razie nie zapewni.w momencie sprzedazy projektora nie ma dostepnego modulu . A technologia gna do przodu pojawiaja sie nowe modele. A ten jesli nie bedzie modulu trafi do kosza....Oczywiscie projektor posiada wiecej zalet ,o ktorych napisal Maciej Koper ,nie bede się powtarzał.Ale biorąc pod uwage mozliwości wyswietlania obrazu tego projektora cena nie jest adekwanta do tanszych modeli sony czy projektorow jvc

  Luźna opinia po przeczytaniu recenzji tego projektora.

 3. 31 minut temu, llukk napisał:

  Czyli projektor niewypał. Kontrast od 5 do 15% mniejszy od innych projektorow sony ale tanszych o dwa razy .nie wspominajac o jvc. Te same przetworniki obrazu co tansi „bracia „ Zalety laser zamiast lampy. Ale dla kogo ten laser dla jaskini gdzie na kilka lat starczy standartowa lampa 3000tys . Projektor jako tv liczac np 7 godzin dziennie to ok 5 lat .( bo spadek jasnosci o 50% jest już nie do zaakceptowanai) I co potem .? na oficjalnych stronach sony nie ma dostepnych w sprzedazy modulów laserowych. a czy bedą tego nikit na razie nie zapewni.w momencie sprzedazy projektora nie ma dostepnego modulu . A technologia gna do przodu pojawiaja sie nowe modele. A ten jesli nie bedzie modulu trafi do kosza....Oczywiscie projektor posiada wiecej zalet ,o ktorych napisal Maciej Koper ,nie bede się powtarzał.Ale biorąc pod uwage mozliwości wyswietlania obrazu tego projektora cena nie jest adekwanta do tanszych modeli sony czy projektorow jvc

  Luźna opinia po przeczytaniu recenzji tego projektora.

  chyba za luźna. 

  Laser + SXRD + natywne 4K to bardzo dobra kombinacja w tej cenie. Rywalem dla tego prjektora raczej nie sa projektory lampowe tylko prjektor natywny ktory ma laserowe zrodlo swiatla, a takim jest Z1 i kosztuje cena sony x2.

  Chociaż fajnie by było zobaczyć ich porównanie.

  Technologia lampowa bedzie powoli odchodzić do lamusa (normy, krotki czas pracy w porownaniu z laserem,  nieliniowa utrata jasnosci, brak plynnego sterowania moca świetlną, glosniejsza praca, dluzszy rozruch itp).

  Z czasem cena tego modelu na pewno troche spadnie, a wysyp projektorow laserowych dopiero sie zacznie.

   

   

 4. szczegóły masz w rećenzji Macieja .

   

  Wiadomo ,że laser to przyszlośc ale wszyscy czekaja na nowe obiektywy od sony .czyli nowe obiektywy w projektorach sony plus laser i to bedzie rewolucja a teraz to tylko ewolucja przez zastapienie lampy laserem plus pelne hdmi 2.0a z przepustowoscia 18gbps

 5. ja czekam na rewolucje tj zastapienie lampy laserem i wprowadzenia natywnego 4K u konkurencji w podobnej cenie. Jak narazie ani Epson, ani JVC nic takiego nie maja w swojej ofercie w podobnej cenie.

  13 minut temu, llukk napisał:

  szczegóły masz w rećenzji Macieja .

   

  Nie wiem o jakie szczególy Ci chodzi w recenzji, ale pisanie o prjektorze ktory ma ocene referencja, że to niewypał jest nie na miejscu.

 6. He he moze slowo niewypał za mocne. Rozczarowanie jeśli chodzi o kontrast i czerń ..

 7. Osobiście wolałbym ten projektor niż któryś z JVC. Ostrzejszy obraz, lepsze odwzorowanie ruchu, regulowana płynnie jasność, no i laser zatem większa stabilność. Odpadają problemy z migotaniem lampy, gwarancją na nią, obniżeniem jasności w czasie. itd. A różnica w kontraście na poziomie 5% umówmy się - będzie zupełnie niezauważalna i z czasem i tak modele lampowe będą miały coraz niższy kontrast wraz ze spadkiem jasności. Ten projektor bardziej powinniśmy porównać do JVC Z1 który jest spoooro droższy.

   

 8. zgadzam sie z przedmówcą, poza tym przychodzi taki moment, że odwieczna pogoń za czerniami i kontrastem przy pewnym wysokim ich poziomie schodzi na dalszy plan.

  Wg mnie ten prjektor ma wszystko to co mieć powinien, no może poza zaslona obiektywu (chyba ze zrobili to po to by miec co poprawiac w nastepcy)...

  Jesli ktos tez narzeka na kontrast to niech nie zapomina ze laser mozna calkowicie plynnie wygasić kiedy caly ekran jest czarny, wiec nie ma efektow pasów na gorze i dole w formacie kinowym, a w scenach gdzie jest caly ekran ciemny mozna osiagnac nieskonczony kontrast.

  Jedynie mozna sie czepnąć że przy tej technologii powinno być lepsze pokrycie szerokiej palety.

 9. Bardzo fajny sprzet, szkoda że taki drogi. Ale zabawne to jest, że firma Sony musiała liczyć się z tym, że prawdziwe informacje o projektorze pojawią się po profesjonalnych testach jak ten powyżej. Tymczasem nie przeszkadzało jej to wygadywać rzeczy z sufitu podczas targów jakby ten projektor był co najmniej z kosmosu. P.S. pamiętacie temat? 

   

  P.S. na audiostereo też dyskutowali http://www.audiostereo.pl/dziwne-informacje-od-sony-z-audiovideoshow-2017_135916.html