Home Testy Projektory Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR
Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR

Sony VPL-VW760 TEST laserowego projektora 4K Ultra HD z HDR

5.36K
9

Projektor laserowy

Termin “laserowy projektor” potrafi wciąż spowodować wiele nieporozumień. Hasło jest chwytliwe i rozbudzające wyobraźnię. Niektórzy mogliby pomyśleć, że obraz wyświetlany jest dzięki wiązce lasera wydostającej się z obiektywu, niczym w telewizorach CRT. Od razu wyjaśnię jednak, że historie tego typu można, co najwyżej, zakwalifikować do kategorii “fantastyka i fikcja”. Projektor “laserowy” powinien poprawnie nazywać się projektorem z laserowym źródłem światła. Fundamentalna zasada działania urządzenia pozostaje bowiem niezmieniona – są panele SXRD z pikselami, oraz obiektyw, który jest de facto identyczny z tymi stosowanymi w modelach niższych (VW260 – VW550). Nie ma natomiast lampy UHP/UHE, która rzuca światło na matryce w zwykłym projektorze. Zamiast niej znajduje się moduł diod laserowych. Nie mamy niestety potwierdzenia ile jest diod i jak są one rozmieszczone, jednak wszystko wskazuje na to, że wykorzystują one budowę z kołem luminoforu.

Domniemywana budowa Sony VW760 – dwie wiązki lasera zamiast lampy

W tym przypadku światło zasilające projektor powstaje z dwóch wiązek niebieskiego lasera. Jedna dociera bezpośrednio do matrycy SXRD (z pikselami obrazu), druga zaś przechodzi przez koło żółtego luminoforu, by wzbogacić widmo światła o fale, o długościach odpowiadających czerwieni i zieleni. W przeciwnym wypadku projektor nie byłby w stanie wyświetlić tych dwóch barw wcale, ponieważ laser jest monochromatyczny (tj. nie zawiera w sobie innego światła niż niebieskie nawet w najmniejszym stopniu). Choć nie rozbierałem projektora by taką budowę zweryfikować, to mogę z dużą dozą pewności napisać ten akapit, chociażby patrząc na spektrograf (na rysunku po prawej stronie). Widać tam charakterystyczny niebieski szczyt lasera, oraz dwa niższe “wzgórza” (oddzielone czarną kreską) typowe dla żółtego luminoforu poddanego dodatkowej filtracji (w celu poszerzenia palety barw).

Co właściwie daje nam laser zamiast lampy?

Pozbycie się lampy w projektorze pozwala rozwiązać wszystkie problemy jakie były z nią związane. Do takich zalicza się chociażby żywotność źródła światła.

Jak widzimy, po typowym czasie życia lampy (gdy jasność spadnie poniżej 50%), czyli około 2000 – 2500 godzin, laser wciąż dysponować będzie ok. 90% mocy świetlnej. Ponadto spadek będzie liniowy, więc nie powinniśmy go nawet odczuć. Co natomiast stanie się po utracie 50% mocy lasera, czyli po przepracowaniu 20 000 – 25 000 godzin pozostaje zagadką. Na pewno będzie można wymienić moduł w serwisie, jednak konia z rzędem temu, kto “przerobi” tyle godzin nawet jeśli potraktuje projektor jak telewizor. Poza tą, najważniejszą zmianą, odczujemy też na pewno inne korzyści:

 • Natychmiastowy start i gotowość do pracy, bez konieczności nagrzewania się urządzenia
 • Płynne sterowanie mocą świetlną, lepsza działanie dynamicznej “przysłony”
 • Poszerzona paleta barw, przynajmniej w teorii

(5358)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(9)

 1. Śmiechu warte sprzęt za GRUBĄ kasę a nawet głupiej pary okularów 3D nie dadzą do pudła. Wstyd. Co do tych \"laserowych lamp\" to zapewne technologia jak ze Star Treka, przechwycili UFO i wypruli z niego zawartość, wrzucają tam pierwiastki żadko występujące na ziemi i dlatego tak drogo,,,
 2. Czyli projektor niewypał. Kontrast od 5 do 15% mniejszy od innych projektorow sony ale tanszych o dwa razy .nie wspominajac o jvc. Te same przetworniki obrazu co tansi „bracia „ Zalety laser zamiast lampy. Ale dla kogo ten laser dla jaskini gdzie na kilka lat starczy standartowa lampa 3000tys . Projektor jako tv liczac np 7 godzin dziennie to ok 5 lat .( bo spadek jasnosci o 50% jest już nie do zaakceptowanai) I co potem .? na oficjalnych stronach sony nie ma dostepnych w sprzedazy modulów laserowych. a czy bedą tego nikit na razie nie zapewni.w momencie sprzedazy projektora nie ma dostepnego modulu . A technologia gna do przodu pojawiaja sie nowe modele. A ten jesli nie bedzie modulu trafi do kosza....Oczywiscie projektor posiada wiecej zalet ,o ktorych napisal Maciej Koper ,nie bede się powtarzał.Ale biorąc pod uwage mozliwości wyswietlania obrazu tego projektora cena nie jest adekwanta do tanszych modeli sony czy projektorow jvc

  Luźna opinia po przeczytaniu recenzji tego projektora.

 3. 31 minut temu, llukk napisał:

  Czyli projektor niewypał. Kontrast od 5 do 15% mniejszy od innych projektorow sony ale tanszych o dwa razy .nie wspominajac o jvc. Te same przetworniki obrazu co tansi „bracia „ Zalety laser zamiast lampy. Ale dla kogo ten laser dla jaskini gdzie na kilka lat starczy standartowa lampa 3000tys . Projektor jako tv liczac np 7 godzin dziennie to ok 5 lat .( bo spadek jasnosci o 50% jest już nie do zaakceptowanai) I co potem .? na oficjalnych stronach sony nie ma dostepnych w sprzedazy modulów laserowych. a czy bedą tego nikit na razie nie zapewni.w momencie sprzedazy projektora nie ma dostepnego modulu . A technologia gna do przodu pojawiaja sie nowe modele. A ten jesli nie bedzie modulu trafi do kosza....Oczywiscie projektor posiada wiecej zalet ,o ktorych napisal Maciej Koper ,nie bede się powtarzał.Ale biorąc pod uwage mozliwości wyswietlania obrazu tego projektora cena nie jest adekwanta do tanszych modeli sony czy projektorow jvc

  Luźna opinia po przeczytaniu recenzji tego projektora.

  chyba za luźna. 

  Laser + SXRD + natywne 4K to bardzo dobra kombinacja w tej cenie. Rywalem dla tego prjektora raczej nie sa projektory lampowe tylko prjektor natywny ktory ma laserowe zrodlo swiatla, a takim jest Z1 i kosztuje cena sony x2.

  Chociaż fajnie by było zobaczyć ich porównanie.

  Technologia lampowa bedzie powoli odchodzić do lamusa (normy, krotki czas pracy w porownaniu z laserem,  nieliniowa utrata jasnosci, brak plynnego sterowania moca świetlną, glosniejsza praca, dluzszy rozruch itp).

  Z czasem cena tego modelu na pewno troche spadnie, a wysyp projektorow laserowych dopiero sie zacznie.

   

   

 4. szczegóły masz w rećenzji Macieja .

   

  Wiadomo ,że laser to przyszlośc ale wszyscy czekaja na nowe obiektywy od sony .czyli nowe obiektywy w projektorach sony plus laser i to bedzie rewolucja a teraz to tylko ewolucja przez zastapienie lampy laserem plus pelne hdmi 2.0a z przepustowoscia 18gbps

 5. ja czekam na rewolucje tj zastapienie lampy laserem i wprowadzenia natywnego 4K u konkurencji w podobnej cenie. Jak narazie ani Epson, ani JVC nic takiego nie maja w swojej ofercie w podobnej cenie.

  13 minut temu, llukk napisał:

  szczegóły masz w rećenzji Macieja .

   

  Nie wiem o jakie szczególy Ci chodzi w recenzji, ale pisanie o prjektorze ktory ma ocene referencja, że to niewypał jest nie na miejscu.

 6. He he moze slowo niewypał za mocne. Rozczarowanie jeśli chodzi o kontrast i czerń ..

 7. Osobiście wolałbym ten projektor niż któryś z JVC. Ostrzejszy obraz, lepsze odwzorowanie ruchu, regulowana płynnie jasność, no i laser zatem większa stabilność. Odpadają problemy z migotaniem lampy, gwarancją na nią, obniżeniem jasności w czasie. itd. A różnica w kontraście na poziomie 5% umówmy się - będzie zupełnie niezauważalna i z czasem i tak modele lampowe będą miały coraz niższy kontrast wraz ze spadkiem jasności. Ten projektor bardziej powinniśmy porównać do JVC Z1 który jest spoooro droższy.

   

 8. zgadzam sie z przedmówcą, poza tym przychodzi taki moment, że odwieczna pogoń za czerniami i kontrastem przy pewnym wysokim ich poziomie schodzi na dalszy plan.

  Wg mnie ten prjektor ma wszystko to co mieć powinien, no może poza zaslona obiektywu (chyba ze zrobili to po to by miec co poprawiac w nastepcy)...

  Jesli ktos tez narzeka na kontrast to niech nie zapomina ze laser mozna calkowicie plynnie wygasić kiedy caly ekran jest czarny, wiec nie ma efektow pasów na gorze i dole w formacie kinowym, a w scenach gdzie jest caly ekran ciemny mozna osiagnac nieskonczony kontrast.

  Jedynie mozna sie czepnąć że przy tej technologii powinno być lepsze pokrycie szerokiej palety.

 9. Bardzo fajny sprzet, szkoda że taki drogi. Ale zabawne to jest, że firma Sony musiała liczyć się z tym, że prawdziwe informacje o projektorze pojawią się po profesjonalnych testach jak ten powyżej. Tymczasem nie przeszkadzało jej to wygadywać rzeczy z sufitu podczas targów jakby ten projektor był co najmniej z kosmosu. P.S. pamiętacie temat? 

   

  P.S. na audiostereo też dyskutowali http://www.audiostereo.pl/dziwne-informacje-od-sony-z-audiovideoshow-2017_135916.html

REKLAMA: Automatyczne przekierowanie nastąpi za 20 sekund Przejdź do HDTVPolska teraz »