Home Testy Telewizory OLED Sony Sony KD-65AF9 | TEST | Bravia Master Series OLED Ultra HD z HDR
Sony KD-65AF9 | TEST | Bravia Master Series OLED Ultra HD z HDR

Sony KD-65AF9 | TEST | Bravia Master Series OLED Ultra HD z HDR

40.64K
0

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 525 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 445 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 565 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 595 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 600 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Po prześledzeniu wyników Sony AF9 przecierałem oczy ze zdumienia widząc, że maksymalna jasność efektów jest wyraźnie niższa niż w AF8 i właściwie tożsama z A1, który był mocno dyskusyjny w tej kwestii. Dlaczego AF9 nie jest w stanie dostarczyć jasności w przedziale 700 – 800 nitów jak inne nowoczesne telewizory OLED? Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. Być może jest to podyktowane chęcią uzyskania lepszej gradacji w bielach, lub wyższej wierności barw w HDR? Trudno powiedzieć. Tak czy inaczej, AF9 zapewnia nieco mniej namacalne efekty HDR niż AF8. Ma jednak pewnego asa w rękawie, który pozwala mu konkurować z tym modelem, a także pokazać znacznie większą przewagę w stosunku do A1. Jest nim funkcja dynamicznego mapowania tonów, która działa “pod maską telewizora” (nie ma z nią związanego żadnego ustawienia w menu).

Działanie funkcji dynamicznego mapowania doskonale widać w powyższej scenie, otwierającej rozdział filmu “Furious 8”. W pierwszych setnych sekundy słońce jest jedną dużą plamą, “wtopioną” w niebo, by po paru chwilach stać się dobrze zdefiniowanym jaskrawym punktem z widocznymi krawędziami. Cały proces zachodzi na tyle szybko i płynnie, że ciężko zwrócić na niego uwagę. Sam musiałem zapętlić film, by dostrzec działanie tejże funkcji. Korzyści z takiego zabiegu są oczywiste – zachód słońca wygląda bardziej realistycznie. W HDR chodzi przecież o wyższą jasność i o większą ilość detali w bielach. AF9 realizuje ten proces znacznie lepiej niż AF8, czy A1, które zawsze przycinały detale powyżej pewnego poziomu jasności (ze względu na ograniczenia matrycy). Testowany TV potrafi natomiast się zaadaptować do każdej ze scen! Jest to więc działanie naśladujące technologię HDR10+, czy Dolby Vision.

W przypadku oglądania treści HDR w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, telewizor OLED należałoby zakwalifikować do wyższej (w powyższej tabelce) pomimo słabszych efektów świetlnych. Nasze oczy ulegają złudzeniu wyższej jasności, ponieważ źrenice rozszerzają się mocno i uwrażliwiają na światło. Ponadto, nie do przecenienia pozostają idealne czerni i brak irytujących rozjaśnień na matrycy (na obiektach sąsiadujących z czernią).

Ważną dla każdego informacją będzie też, że podczas całej sesji testowania wyświetlacza nie natknąłem się na problem spadku jasności w HDR ze względu na wykrycie statycznego interfejsu na ekranie. Nie powinno być zatem problemu podczas grania na konsoli, który pojawił się w AF8 wraz z aktualizacją oprogramowania.

(40640)

4 1 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

70
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x