Home Testy Telewizory LCD Samsung Samsung NU8002, NU8042, NU8072 | TEST | Telewizor LCD Ultra HD z HDR (2018) i systemem Tizen
Samsung NU8002, NU8042, NU8072 | TEST | Telewizor LCD Ultra HD z HDR (2018) i systemem Tizen

Samsung NU8002, NU8042, NU8072 | TEST | Telewizor LCD Ultra HD z HDR (2018) i systemem Tizen

364.82K
4

Słowem wstępu

W roku ubiegłym, Samsung był praktycznie numerem jeden w segmencie niedrogich i dobrych wyświetlaczy. Model MU7002 właściwie królował na rynku i w 50% przypadków rozważanych na forum wybór padał właśnie na niego. W tym roku wiemy już, że firma dużo powalczy w kategorii high-end, wraz ze swoim Q9FN. Dzisiaj poszukamy natomiast odpowiedzi, czy następca kultowego MU7002 okaże się równie dobry. Jest nim NU8002 (litera “N” zamiast “M” oznacza modele na 2018 rok, w zależności od sieci sprzedaży mogą to być też NU8042 czy NU8072). Oznaczenia telewizorów “urosły” i seria “8” zastępuje tą z numerem “7”. Analogicznie model NU7002 jest następcą MU6000, ale tym może zajmiemy się następnym razem.

Telewizor dostępny jest w szerokim wachlarzu rozmiarów – 49″, 55″, 65″, 75″, a nawet 82″. Ten ostatni model cieszy mnie najbardziej (także cenowo!), bo widać, że producenci w tym roku mocno dążą do sprzedaży naprawdę dużych przekątnych. Nic dziwnego, treść 4K się popularyzuje, a żeby wykorzystać jeden z jej walorów (rozdzielczość) konieczny jest pokaźny ekran. NU8002 ma 120Hz matrycę, więc do sportu (na mundial) będzie jak znalazł!



Wygląd

Wykonanie telewizora jest na wysokim poziomie. W mojej ocenie jest jeszcze lepiej, niż w ubiegłym roku (w MU7002), a już wtedy pisałem, że jest naprawdę dobrze. Metalizowana ramka jest bardzo wąska i zgrabnie okala matrycę.

Telewizor Samsung UHD NU8002 - ramka

Podstawa pozwala na umieszczenie TV na mniejszych meblach. Jej wygląd określiłbym jako nieinwazyjny. Kształtem (ostre krawędzie) pasuje do reszty telewizora. Całość daje ciekawą kompozycję. Korzystnie wygląda także tył wyświetlacza z charakterystycznymi perforacjami.

Telewizor Samsung NU8002 - przód Telewizor Samsung NU8002 - tył

Design jest spójny i elegancki. Myślę, że każdemu przypadnie do gustu.

Telewizor Samsung LCD UHD NU8002 - podstawa

Złącza wychodzą na prawą stronę telewizora. Do NU8002 nie została dołączona listwa one connect, która była obecna w ubiegłym roku. Nie zapiszę jednak tego na minus, ponieważ nigdy w serii “7”, ani “8” nie było pełnoprawnego one connect’a, a jedynie jego mniejsza wersja z kilkoma gniazdami, czyli de facto przedłużacz dla kabli HDMI. Moim zdaniem nieprzydatny gadżet. Rozwiązanie z prawdziwego zdarzenia dostępne jest w tym roku w telewizorach QLED i potrafi przesyłać także prąd przez jeden smukły przewód.



Akcesoria

Rewolucja „pilotowa” nastąpiła już dwa lata temu roku, kiedy to Samsung postanowił maksymalnie uprościć kontroler i zabrać z niego większość przycisków. Osobiście byłem nastawiony nieco sceptycznie do tak drastycznych zmian, aczkolwiek widziałem także ich plusy. Okazuje się, że rozwiązanie zostało ciepło przyjęte przez konsumentów, w związku z czym producent postanowił kontynuować trend prostego i eleganckiego pilota, projektując jego nową wersję. Pilot jest identyczny jak w ubiegłym roku.

Pilot Samsung Smart Control dołączany do telewizora NU8002

Tak jak poprzednio, pilotem będziemy mogli kontrolować także inne urządzenia współpracujące z telewizorem, po poprawnej identyfikacji przez złącze HDMI (tą drogą wysyłane są komendy).

Badana cecha: wynik:
WYMIARY EKRANU (bez podstawy) 122,7 × 71 × 5,5cm
WYMIARY KARTONU 143 × 85 × 17cm
ODCISK STOPY (minimalne wymiary mebla) 88 × 32cm
WAGA (bez podstawy) 17,1kg
OTWORY MONTAŻOWE 200 × 200


Testy syntetyczne

Badana cecha: wynik:
ROZDZIELCZOŚĆ I PRZEKĄTNA EKRANU 3840×2160, 55″
TYP MATRYCY LCD (z krawędziowym podświetleniem PFS LED) typ. VA
ODŚWIEŻANIE MATRYCY (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
KONTRAST ANSI, BEZ WYGASZANIA (więcej – lepiej) 5 100:1
KONTRAST W FILMACH (więcej – lepiej)
  • średni: 8 000:1
  • max: 12 100:1
  • min: 5 900:1
MAKSYMALNA JASNOŚĆ PO KALIBRACJI
  • SDR: 620 cd/m2
  • HDR: 880 cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
POWŁOKA MATRYCY satynowa
BŁĘDY ODDANIA BARW, PO KALIBRACJI (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 1,0
  • maks. dE: 2,0
ŚREDNIA JASNOŚĆ EFEKTU HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 610 cd/m2
INPUT LAG (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 14ms – tryb gra – 1080p60 (konsole)
  • 14ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsola PS4)
  • 14ms – tryb gra – 4K + HDR (najnowsze wersje konsol Xbox One S, PS4 Pro)
PEŁNA ROZDZIELCZOŚC KOLORU – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak
OBSŁUGA 10 BITOWEGO KOLORU Tak (w UHD)


Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Matryca Samsunga NU8000

Samsung NU8002 wykorzystuje matrycę typu VA. Jest ona podświetlona krawędziowo, a diody rozmieszczono na poziomej/poziomych krawędziach, co oznacza, że algorytm poprawiający czerń będzie mógł przyciemniać obraz pionowymi segmentami. Telewizor nie posiada warstwy kwantowych kropek, ale oferuję poszerzoną paletę barw za pomocą specjalnej substancji, którą pokryte są bezpośrednio diody LED. Jest to tak zwany luminofor PFS, który popularny jest w telewizorach od 2016 roku. Oferuje bardzo dobre pokrycie palety barw do Ultra HD, tylko nieznacznie mniejsze od kwantowych kropek. Matryca ma 120Hz, jak napisałem we wstępie.

Zalecane ustawienia

Menu obrazu w tegorocznych modelach nie przeszło jakiejś szczególnej zmiany. Mamy te same predefiniowane tryby obrazu:

  • Dynamiczny
  • Standard
  • Naturalny
  • Film
Poprawne ustawienia proporcji obrazu.

Sugerowanym wyborem jest oczywiście ostatni z nich. To właśnie tryb film pozwala uzyskać obraz najbliższy temu co widział reżyser w studio filmowym. Kolejne co powinniśmy zrobić to wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Aż nie chce się wierzyć, że w 2018r. ta funkcja wciąż jest domyślnie włączona. By zobaczyć cały obraz należy udać się do menu “ustawienia rozmiaru obrazu” i włączyć funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja. Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić detale obrazu:

  • Obraz -> Ustawienia zaawansowane -> Czysty obraz cyfrowy -> Wyłącz

Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić pierwszy suwak (redukcja rozmycia) na wartość maksymalną, zaś drugi (redukcja drgań) na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. Godnym zauważenia jest także fakt, że producent usunął z menu obrazu zakładkę “specjalne tryby wyświetlania”, w której można by włączyć np. tryb gra z krótkim input lag. Tryb gry powrócił do menu ustawienia opcji, do którego dostęp jest niestety mniej wygodny, ale konsole do gier powinny w tym roku automatycznie wprowadzać telewizor w odpowiednie ustawienia. W telewizorze nie znalazł się żaden dedykowany tryb do oglądania sportu i bardzo dobrze. Normy wizyjne do oglądania transmisji sportowych są takie same jak do innych treści, a tryby o nazwie “sport”, czy “mecz” nie robią nic innego jak sztuczne podbijanie obrazu, które równie dobrze możemy uzyskać w trybie “dynamiczny”.

Telewizor Samsung NU8002 - panel trybu obrazu

Godna uwagi jest także możliwość włączenia dwóch dodatkowych trybów obrazu (CAL-NIGHT i CAL-DAY) podczas kalibracji przez interfejs ex-link.



Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie (tryb Film)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 4,1 maksymalna 7,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,2 maksymalna 6,1
Średnia deltaE palety szarości 3,1 maksymalna 6,1

Profesjonalna kalibracja Samsung NU8002

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,7 maksymalna 4,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,0 maksymalna 2,0
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,9

Fabryczny tryb “Film” wygląda, kolokwialnie mówiąc, trochę nudno. Oczywiście lepiej niż tryby z mocnym przesterowaniem obrazu, takie jak standardowy, czy naturalny, jednak “film” jest wyraźnie pozbawiony intensywności barw. Jest to o tyle zastanawiające, że nie wiąże się ze zmniejszoną kontrastowością obrazu (przez np. zbyt niską gammę). Obraz jednostajnie przechodzi od czerni do bieli i nie ma z tym kłopotów, ale mimo to barwy są po prostu zbyt mało żywe. Sam odcień bieli też nie pomaga w nasyceniu czerwieni i żółci, ponieważ wyraźnie zbacza w stronę chłodnych tonów. Samo w sobie nie byłoby to problemem, gdyby nie fakt, że odcienie barw podstawowych i tak są już dosyć mdłe. Spójrzmy w galerię przekłamań obrazu:

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz kadr z filmu:
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
  • Tryb Fabryczny
  • Najlepszy tryb fabryczny
  • Profesjonalna kalibracja
  • Referencja (studio)

Kalibracja jest rzeczą, którą zdecydowanie warto przeprowadzić w Samsungu NU8002. Posiada on bowiem bardzo rozbudowane możliwości regulacji, które dają bardzo wyraźne rezultaty. Jak widzimy na wykresach, po kalibracji błędy, w większości, udało się sprowadzić poniżej poziomu percepcji, a to oznacza, że oglądając obraz na wprost, widzimy jego walory mniej więcej tak jak widział je reżyser w studio filmowym. Testowany telewizor nie pozostawia wyraźnych przekłamań w istotnych rejonach barw. Słupki błędów wprawdzie podskakują w niektórych miejscach, ale to głównie przy mocno nasyconych barwach, które ciężko określić naocznie jak powinny wyglądać w trakcie oglądania. Dla przyjemności seansu praktycznie nie ma to znaczenia, a sceny dobrze znanych mi filmów wyglądają dokładnie jak powinny wyglądać. W powyższej galerii również nie widać specjalnych różnic pomiędzy kadrami referencyjnymi, a tymi zdjętymi ze skalibrowanego NU8002.

Kalibracja ekranu ze skomplikowanym systemem podświetlenia (PFS LED) wymaga użycia 1nm Spektrometru, np. Jeti Specbos 1211. Zwracajmy na to uwagę powierzając komuś nasz TV.
Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
oraz w temacie: Wielki test kalibracji

Zamów sprawdzoną kalibrację TV (w całej Polsce)


Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po zaaplikowaniu zalecanych ustawień (opisanych we wstępie), NU8002 może pochwalić się bardzo dobrą obróbką obrazu. Wyłączenie redukcji szumów, oraz innych zbędnych „dopalaczy” sprawiło, że obraz trafiał na ekran praktycznie w takiej formie, w jakiej został wypalony na płycie, tudzież nadany w telewizji. Bez jakichkolwiek zmian. Po ustawieniu suwaka ostrości na pozycję „0” nie miało też miejsca jakiekolwiek uwypuklanie krawędzi. Jeżeli jednak planujemy oglądać głównie materiały poddane mocnej kompresji, na przykład z telewizji, to możemy sobie pozwolić na nieznaczne podniesienie suwaka „ostrość”…

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.


Równomierność ekranu

Pod względem równomierności ekranu NU8002 wypada całkiem dobrze, szczególnie jak na telewizor z podświetleniem krawędziowym. Najistotniejszą informacją jest na pewno to, że nie uświadczyłem na matrycy ani grama efektu DSE (brudnego ekranu), który bardzo irytuje przy oglądaniu sportu. Oczywiście mogą się pod tym względem trafić też gorsze egzemplarze. Kwestia sztuki i zawsze warto to sprawdzić. Testowy był kompletnie pozbawiony takich defektów. Rozkład jasności był również przyzwoity. Przebarwienia dało się zauważyć, ale tylko w najbardziej wymagającym teście białej planszy.

Telewizor Samsung NU8002 - biel ekranu

A tak to wygląda okiem kolorymetru:

-16% -12% -15% -11% -13%
-15% -4% -7% -5% -11%
-13% 0% ref. -1% -8%
-15% -3% -4% -6% -11%
-17% -8% -11% -8% -11%


Kontrast i Czerń

Samsung NU8002 posiada matrycę VA podświetloną krawędziowo, a diody zasilające matrycę rozmieszczone są poziomo. Ewentualne strefy lokalnego sterowania jasności obrazu są więc pionowe. Sprawdźmy więc jak poradzi sobie, ze scenami testowymi, bohater dzisiejszego testu, którego natywny wynik kontrastu ANSI (bez wygaszania) wynosi ok. 5 100:1. Właściwie kontrast wygląda na dosyć wysoki nawet bez żadnej lokalnej manipulacji jasnością. Jest typowe dla matryc VA, które uzyskują wielokrotnie lepszą czerń naturalną, niż matryce IPS.

W menu jak powyżej regulujemy funkcję lokalnego wygaszania (Obraz -> Zaawansowane). Funkcji strefowej poprawy czerni nie możemy wyłączyć w tym roku. W zasadzie nie wyobrażam sobie scenariusza, w którym użytkownik mógłby chcieć to zrobić, chyba, że ponad kontrast ceni sobie jednolitą czerń. Działanie pionowych stref da się zauważyć, w postaci przyciemniania dużych obszarów ekranu, ale naprawdę trzeba mieć do tego sokoli wzrok. Przy normalnym oglądaniu w ogóle nie przeszkadza.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru (dla poszczególnego ustawienia funkcji “Local Dimming”)
NISKA STANDARDOWY WYSOKO
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 12 100:1 12 500:1 13 000:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA 7 500:1 7 500:1 7 600:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA 6 500:1 6 200:1 6 200:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI 5 900:1 6 000:1 6 200:1

Lokalna manipulacja podświetleniem obrazu nie poraża skutecznością, choć w łatwiejszych scenach (np. 1) czerń poprawia się o przeszło 200%! Sumarycznie wyniki są satysfakcjonujące. Dobra matryca, jako fundament wysokiej jakości obrazu powoduje, że nie ma miejsc w filmie, gdzie byłoby ewidentnie niedobrze. Od NU8002 możemy oczekiwać stabilnej, przyzwoitej czerni, bo wyniki od 5 000:1 w górę są generalnie dobre. Przy zapalonym świetle, albo po umieszczeniu źródła światła za ekranem, prawie w ogóle nie widać, że czerń odcina się jakoś wyraźnie od ramki telewizora!

W mojej ocenie najlepszym trybem działania algorytmu jest “Niska”, ponieważ najmniej wpływa na ogólną jasność obrazu. W wyższych ustawieniach niektóre kadry w filmach zbyt mocno się przygaszają. Niekorzystnych efektów związanych z działaniem algorytmu poprawy czerni praktycznie nie ma. Detale w bielach są zachowane.

Faktyczny wygląd obrazuSztucznie wydłużona ekspozycja


Obsługa Ultra HD / 4K

Samsung NU8002 zapewnia dokładnie wszystko w temacie kompatybilności z Ultra HD, czego użytkownik mógłby zapragnąć. Treść Ultra HD ze wszystkimi walorami (HDR, szeroka paleta barw) możemy podać zarówno przez HDMI, jak i z Internetu, tunerów wbudowanych, czy nośników pamięci masowej. Model ten dysponuje także technologią premium HDR jaką jest HDR10+. Takie materiały będziemy najprawdopodobniej mogli zobaczyć już niedługo np. na Ultra HD Blu-ray. Jest to rywal Dolby Vision i czas pokaże, który standard wygra.

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Nie
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 94% / 74%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak (wszystkie gniazda)
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR 10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna


Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 640 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 505 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 650 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 650 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 880 cd/m2
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Samsung NU8002 uzyskuje jasność, która pozwala by efekt HDR był namacalny i dostarczał przepaść w jakości względem zwykłej treści Full HD / SDR. Wyniki są prawie 20% wyższe niż w ubiegłorocznym modelu (MU7002)! To bardzo dobra wiadomość dla potencjalnych nabywców. Dodatkowym atutem telewizora jest stabilność efektu. Różnice pomiędzy scenami użytymi do testu są minimalne, co oznacza, że TV nie stosuje żadnych sztuczek do uzyskania tej jasności (nie musi na przykład przyciemniać części matrycy). Wyświetlacz dba także o to, by reprodukować dużą ilość detali w bielach i nie ucinać ich przedwcześnie, nawet gdy fizycznie brakuje jasności. Telewizor można spokojne polecić jako pierwszy w hierarchii do oglądania filmów Ultra HD z HDR. Daje wystarczająco dużo, by cieszyć się jakością, ale też nie liczmy na nie wiadomo co. Jeśli chcielibyśmy, by efekt HDR zwalał z nóg to należałoby rozważyć wielokrotnie droższy model Q9FN.



Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Fabryczny tryb Film (HDR)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 4,2 maksymalna 6,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,6 maksymalna 5,3
Średnia deltaE palety szarości 3,3 maksymalna 6,0

Skalibrowany tryb Film (HDR)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,7 maksymalna 3,2
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,4 maksymalna 5,1
Średnia deltaE palety szarości 1,4 maksymalna 2,9

Fabryczny tryb Film HDR ma podobną manierę, którą zaobserwowałem w teście Q9FN – sztucznie podbija jasność obrazu, przez co efekty wydają się mocniejsze niż na innych telewizorach o takiej samej maksymalnej jaskrawości. Taki zabieg wydaje się kuszący z perspektywy producenta, ponieważ dzięki niemu ekran będzie bardziej krzykliwy i pozornie lepszy od innych. W praktyce zabiera to jednak wierność przekazu filmu. W Ultra HD występuje też osłabienie barw, podobne do tego, które obserwowałem w SDR.

Kalibracja trybu Film HDR jest także bardzo skuteczna i pozwala sprowadzić charakterystykę jasności na poprawne tory. Dzięki temu nie spada jasność maksymalna, a mimo to obraz się trochę uspokaja. Dodatkowo rośnie jego nasycenie. Taki seans aż się chce oglądać! Barwy wyglądają naprawdę wiernie. Tam gdzie mają być delikatne nie są sztucznie wzmocnione, a tam gdzie faktycznie wychodzą poza gamut Rec 709 źródłowo są mocno nasycone. Nie pogarsza się też aż tak bardzo czerń, pomimo tego, że matryca musi dawać z siebie bardzo dużo światła. Wysoki kontrast naturalny telewizora sporo w tym pomaga.



Odwzorowanie ruchu

Telewizor Samsung UHD NU8002 - ustawienia trybu gry
Autorski system Motion Plus Samsunga.

Matryca NU8002 pracuje ze 120Hz odświeżaniem. Użytek z dodatkowych klatek obrazu (bo do telewizora w Ultra HD można podać maksymalnie 60, na więcej nie pozwala złącze HDMI) robi funkcja „Auto Motion Plus”. Menu konfiguracji nie różni się od tego co obserwowaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach (24p i 25p), drugi zaś za ostrość przy treściach wideo (50i/p i 60i/p). Jest też opcja „Wyraźny ruch (LED)” której jednak nie warto używać.

Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego.

Zarówno współpraca z materiałem filmowym (24 i 25 fps), oraz video (50 i 60 fps) działa doskonale. 10 stopniowa podziałka jest idealnie wyważona, oznacza to, że z każdym kliknięciem, płynność lub ostrość obrazu poprawia się dokładnie o taką samą wartość i możemy łatwo znaleźć złoty środek (na ile poprawioną płynność filmów tolerujemy i na ile cenimy sobie ostrość ruchu względem ewentualnych artefaktów). Samych artefaktów jest z resztą niewiele nawet przy maksymalnych wartościach ustawień. Osobiście preferuję ustawienie 10/5 jeśli chcemy uzyskać ostry obraz w ruchu i polepszyć płynność filmów, ale bez powodowania efektu teatru. Zachęcam jednak każdego do samodzielnych poszukiwań optymalnego wariantu. Sprawdźmy jak TV radzi sobie w sporcie.

Ustawienia Auto Motion Plus Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie: 

bardzo duże

Maksymalna jasność: 

620 cd/m2

Powielenie krawędzi: 

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p): 

brak

Redukcja rozmycia: 10

Redukcja drgań: dowolnie

Smużenie:

nieznaczne

Maksymalna jasność: 

620 cd/m2

Powielenie krawędzi:

nieznaczne

Poprawa płynności filmów (24p):

dowolna regulacja wg. gustu

Konfiguracja serii NU jest w tym roku uproszczona i rozwiązano mankament z rozdwajającym się obrazem na górze ekranu (znany z serii MU). Obecnie włączenie Motion Plus’a od razu aktywuje funkcję migoczącego podświetlenia (oczywiście na niewidocznej dla ludzkiego oka częstotliwości), więc klarowność obrazu jest jeszcze lepsza niż by była na zwykłej 120Hz matrycy. Widać w prawdzie trochę powielonych konturów, ale nie jest to dokuczające. Ruch można ocenić bardzo dobrze na NU8002. Z pewnością jest to dobry TV na mundial!

Samsung NU8002 doskonale sprawdzi się jako telewizor na zbliżający się mundial w Rosji!


Kąty widzenia

Na matrycy VA kąty widzenia nie należą do mocnych stron. Telewizor ten jest przystosowany do oglądania głównie na wprost ekranu. Pod kątem dosyć szybko spada saturacja barw i uwydatniają się detale w ciemnych szarościach co wizualnie zmniejsza głębie obrazu.



Granie na konsoli i PC

Ustawienie “trybu gra” zostało w prawdzie przeniesione z głównej zakładki menu, ale jak już wspomniałem powinno aktywować się ono samoczynnie po wykryciu konsoli. Po sprawdzeniu np. z Xbox One X tak właśnie się dzieje. Musimy tylko ustawić tryb gry na “Auto”.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 14 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “HDR Gra” 14 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “HDMI: PC” 14 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 14 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “HDR Gra” 14 ms
[GRY] 4K + upłynniacz Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “HDR Gra” 20 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Expert 1” 82 ms
Pełna Chroma 4:4:4 po oflagowaniu złącza HDMI jako PC

W tym roku producent osiągnął kolejny pułap w redukowaniu wartości input lag! W ubiegłym roku wynosiła ona nieco ponad 20ms. W tym, zaledwie 14ms. To już poziom niektórych monitorów dedykowanych dla graczy! Praktycznie nie da się już zrobić nic lepiej, bo od czasu wyświetlenia pierwszej linii, na górze telewizora, upływa zaledwie ok. 5ms! Tak krótki czas nie ma prawa być zauważony, ani odczuty w jakikolwiek sposób. Generalnie wszystko co poniżej 30ms traktujemy już jako placebo. Fani liczenia każdej milisekundy mogę śmiało sięgać po model NU8002.

Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)

Na miano prawdziwego przełomu dla graczy zasługuje jednak tegoroczna możliwość użycia systemu upłynniacza w trybie Gra! W zakładce znajdziemy dedykowane do tego opcje:

Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy:

  • Interpolację gier z niską płynnością (30fps) do 120fps, by uzyskać wrażenie lepszej płynności, jakby gra miała prawie 60fps natywnie! (“Redukcja drgań”)
  • Interpolacje gier z wysoką płynnością (60fps) do 120fps, by znacząco zmniejszyć rozmycie obrazu! (“Redukcja rozmycia”)
  • Drastyczną poprawę ostrości ruchu gier z niską lub wysoką płynnością poprzez migoczące podświetlenie (“Wyraźny ruch (LED)”)

Zalety zastosowania systemu wyglądają naprawdę imponująco. Aż człowiek zaczyna zastanawiać się czemu żaden z innych producentów nie poszedł taką, rewolucyjną ścieżką? Myślę, że problem jest w odpowiednio szybkim procesorze obrazu, który udało się Samsungowi zbudować. Upłynniacz jest funkcją znacząco podwyższającą wartość input lag i tworzenie trybu “Gra” polega przede wszystkim na zablokowaniu tej funkcji. Na rynku były w prawdzie telewizory, które z upłynniaczem miały niewielką wartość opóźnienia np. ok. 50ms, co pozwalało pograć np. w gry wyścigowe, ale w strzelankach już było irytujące. NU8002 natomiast, wraz z upłynniaczem, ma opóźnienie na poziomie zaledwie 20ms, czyli raptem 7ms więcej niż bez (wartość z tabeli)! Zobaczmy teraz jakie korzyści, w kontekście odwzorowania ruchu niesie za sobą system Motion Plus w grach:

Telewizor Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Samsung Q9 (2017) Ubiegłoroczny flagowiec w trybie “Gra”
OLED (dowolny) Dowolny telewizor OLED (2017-18) w trybie “Gra”
Samsung NU8002 Testowany telewizor z włączoną redukcją rozmycia

Patrząc na ostatnie zdjęcie można wręcz nie dowierzać, lub zastanawiać się jak to możliwe, że dotychczas grało się z tak dużym rozmyciem! Bez dwóch zdań granie z upłynniaczem to przepaść względem grania na innym TV, szczególnie w grach 60fps, gdzie ruch ma tendencję do rozmywania się. Uchwycenie przeciwnika w celownik jest tysiąc razy prostsze! Przy zastosowaniu upłynniacza można by zastanawiać się, czy nie występują aby artefakty przy ruchach kamery, ale podczas testów prawie ich nie zaobserwowaliśmy! Kwestia więc naszego wyboru z których funkcji skorzystamy. Tak szeroki wybór czyni jednak nowe telewizory Samsunga, takie jak NU8002 najlepszymi do gier na ten rok.

Osobny artykuł na temat działania trybu Motion Plus Gra znajdziecie tutaj

Motion Plus Gra Forza Horizon 3 Samsung Q9 test

Jak widzimy telewizor obsługuje także funkcję FreeSync po ostatniej aktualizacji oprogramowania. Z pewnością przetestujemy ją w działaniu niebawem.

Nvidia SLINasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.



System i Smart TV

System Tizen nie przeszedł w tym roku jakiejś dużej rewolucji, ponieważ w ubiegłym roku był dopracowany już tak bardzo, że zastanawiałem się momentami, czy da się zaprojektować interfejs jeszcze lepiej. Naprawdę Samsungowi niewiele już można było zarzucić i w porównaniu do systemu niektórych producentów można było się poczuć jakby testowało się telewizor o 10 lat młodszy. Dlatego pozwolę sobie posłużyć się materiałem wideo dotyczącego QLED 2017. Piotr Gmerek omówił w nim kluczowe funkcje interfejsu.

System Tizen ma chyba najlepszy i najwygodniejszy interfejs “home”. Agreguje on bowiem wejścia, ustawienia i aplikacje. W przypadku tych ostatnich mamy wrażenie, że są one przez cały czas aktywne. Wystarczy bowiem najechać np. na “Netflix”, by znaleźć się wewnątrz serwisu i mieć bezpośredni dostęp do seriali i filmów. Działanie przypomina trochę komputer PC w którym przełączamy się pomiędzy oknami aplikacji. Bardzo to wygodne. Oczywiście niektóre programy działają sprawniej, a niektóre trochę mozolnie (np. TVN Player, czy Ipla), ale nie inaczej jest na telewizorach innych producentów.

Dolną belkę można oczywiście dopasowywać pod własne preferencje przesuwając aplikacje miejscami itd. Mamy także dostęp do klasycznych programów jak np. przeglądarka internetowa, jednak korzystanie z niej jest mało wygodne bez myszki (możemy oczywiście takową podłączyć do tv). Aplikacja youtube obsługuje Ultra HD i HDR. Równie wygodnie działa interfejs telewizyjny. Gdy skorzystamy z anteny podłączonej bezpośrednio do TV, na belce zyskujemy dostęp do ulubionych programów i podstawowych funkcji. EPG jest schludnie zaprojektowane:

Wbudowany odtwarzacz plików z nośników USB jest bardzo praktyczny. Ma możliwość edycji napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodnego przewijania, czy wyboru ścieżki audio. Niestety nie był w stanie odtworzyć największych plików Ultra HD z HDR (60-80GB). Duża stratą, dla osób, które oglądają filmy w plikach, podłączając pendrive lub dysk bezpośrednio do telewizora może okazać się też porzucone wsparcie dla formatu DTS Audio! Tegoroczny Samsung NU8002 nie jest w stanie rozpoznać takiej ścieżki dźwiękowej w pliku wideo.

Prosta konfiguracja początkowa, oraz możliwość sterowania telewizorem

Dzięki wykorzystaniu nowej aplikacji SmartThings, po naciśnięciu jednej ikony połączymy telewizor ze smartfonem i skonfigurujemy znajdujące się w nich aplikacje. Urządzenia zapamiętają się i, gdy po raz kolejny znajdziemy się przed telewizorem, wystarczy wybrać w smartfonie np. aplikację Spotify, aby uruchomiła się ona na dużym ekranie. Szybkie, przejrzyste menu, które od dawna jest jednym z wyróżników telewizorów Samsung oraz designerski i wygodny pilot Smart Control zapewniają wysoki komfort obsługi telewizora i pozwalają na sterowanie wieloma podłączonymi urządzeniami za pomocą jednego pilota.

Aplikacja pozwala także wprowadzać wiele automatyzacji, np. zmienić tryb obrazu po zmroku (po ustalonej godzinie). Możliwości są imponujące!

Smart Pack 2018

Nabywcy telewizorów QLED 2018, oraz Premium LCD (w rozmiarze 65″ lub większym) mogą cieszyć się tzw. Smart Pack’iem, czyli prezentem od producenta w postaci dostępu do 4 z 7 serwisów: Showmax, IPLA, FilmBox Live, player+, VoD Onet oraz ELEVEN SPORTS (przez 6 miesięcy), oraz przez 3 miesiące do HBO GO (aplikacja na telewizory 2018 dostępna będzie niedługo).



Jakość dźwięku

Wbudowane 40W głośniki w konfiguracji 2.1 dają typowy dźwięk jakiego można by się spodziewać po telewizorze płaskim. Generalnie fonia jest trochę sztuczna. Do programów informacyjnych się nada, ale na pewno nie do oglądania filmów czy seriali. Na szczęście producent ma w swojej ofercie ciekawe soundbary, także z technologią Dolby Atomos. Sugeruję zainteresować się takim zestawem.



Podsumowanie i ocena

Samsung NU8002 dopiero co pojawił się na rynku, a już wiem, że będzie cieszył się ogromną popularnością tak jak jego poprzednik – MU7002. W porównaniu do niego jest lepszy w zasadzie w każdej kategorii. Zarówno pod względem wykonania i wyposażenia jakie zaoferował producent na 2018 rok, jak i jakości obrazu. Kontrast i jasność w HDR wzrosła o około 20% i obecnie jest na takim poziomie, że przewyższa inne telewizory z kategorii cenowej, które przetestowaliśmy w ostatnich dniach. Wierność oddania barw nie budzi zastrzeżeń, szczególnie po precyzyjnej kalibracji, która jest możliwa do wykonania zarówno do SDR jak i HDR. Popracowano także nad odwzorowaniem ruchu (matryca 120Hz). To świetna wiadomość przed mundialem gdzie zyskujemy dobre oddanie ruchu w sporcie. Jeszcze bardziej uraczeni powinni być fani grania na telewizorze. Dla graczy nie ma właściwie w tej chwili lepszego telewizora! Samsung jako jedyny oferuje unikalną możliwość użycia upłynniacza w trybie Gra – Gry 30fps zyskują około 30% więcej klatek a 60fps wyglądają jakby miały więcej niż 60fps. Dzięki temu obraz w każdej grze jest znacznie ostrzejszy i pozbawiony smużenia. Podobnie jak funkcja FreeSync. Tego nie oferuje żaden inny TV w tym roku! Dodatkowo gracz zyskuje bardzo dobry efekt HDR i niski input lag, także w trybie 4K HDR.

Czy NU8002 ma jakieś wady? Prawdę mówiąc ciężko mi coś tutaj znaleźć w tej klasie cenowej. Produkt jest bardzo dobrze wyważony, a do tego przystępny cenowo. Oczywiście można by chcieć, by był lepszy w każdej procedurze testowej lub jeszcze tańszy, ale patrząc realnie nie ma w tym roku lepszych telewizorów za takie pieniądze. To myślę, że najlepsza rekomendacja.

PLUSY

  • Matryca 120Hz z dobrym oddaniem ruchu w sporcie – idealny na mundial w Rosji
  • Bardzo dobry efekt HDR w tej półce cenowej
  • Bardzo niski input lag, także w trybie 4K HDR – najlepszy telewizor dla graczy w tym roku
  • Dedykowana funkcja upłynniacza w trybie Gra – możliwość uzyskania “efektu” 60fps+ w 30fps grach
  • Możliwość uzyskania ostrości ruchu w Grach, która deklasuje konkurencję (ponownie dzięki funkcji upłynniacza)
  • Wysoka jasność matrycy SDR (620 nitów) – doskonały wybór do słonecznych pomieszczeń
  • Bogate możliwości kalibracji – dobre odwzorowanie barw “po”
  • Szeroka paleta barw – 94% DCI
  • Wykonanie na wysokim poziomie
  • Wysoki kontrast
  • Bardzo dobry system operacyjny – Tizen
  • Świetna współpraca z urządzeniami zewnętrznymi (sterowanie jednym pilotem)
  • W pełni gotowy na odbiór telewizji Ultra HD (satelitarnie, naziemnie)
  • Smart Pack 2018
  • Cena/jakość

MINUSY

  • Kąty widzenia (typowa wada matryc VA)

Cena referencyjna: 49″ NU80XX: 4 299 zł, 55″ NU80XX: 4 999 zł , 65″ NU80XX: 6 999 zł, 75″ NU80XX: 10 999 zł, 82″ NU80XX: 15 999 zł

Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

(364824)

4 10 głosy
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

2918
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Michal
Michal
4 lat temu

Witam,

Jestem bardzo zaskoczony że podczas testów nie został wspomniany mankament dot. problemów z wyświetlaniem napisów do filmów/seriali (netflix etc) w trybie HDR. Local dimming w każdej konfiguracji działa niestety beznadziejnie z napisami rozświetlając scenę z napisami podczas dialogów. Temat jest znany na zagranicznych forach i do teraz nie rozwiązany przez producenta.
Czy jest szansa żeby przetestowali państwo telewizor pod tym kątem i spróbowali znaleźć rozwiązanie?

Pozdrawiam
Michał

Piotr
Admin
Reply to  Michal

Cześć,Tego TV nie ma już od dawna w sprzedaży. Testowaliśmy go 1,5 rok temu podczas premiery. Teraz dostępna jest seria RU: https://hdtvpolska.com/samsung-ru8000-ru8002-test-120hz-do-sportu-i-gier-w-dobrej-cenie/

Szlomo
Szlomo
4 lat temu
Reply to  Michal

Ten problem można rozwiązać, logując się przez przeglądarke na konto Netflix i zmienić opcje “wygląd napisów” i ustawić kolor czcionki na “półprzezroczyste”. To zminimalizuje efekt działania algorytmu “local dimming”, który nie jest najlepszy w tym TV.

Pozdrawiam

Jerzy
Jerzy
5 lat temu

Mam pytanie, czy w telewizorze UE65NU8042, po sparowaniu przez bluetooth dwóch par takich samych słuchawek, a następnie po wybraniu głośnika do odsłuchu właśnie tych słuchawek dźwięk będzie szedł na obie pary słuchawek. Słuchawki mają bluetooth 5.

4
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x