Home Fachowa publicystyka i artykuły Przezroczyste OLED TV w naszych domach. Nowa era nachodzi. Który z nich kupimy jako pierwszy i w jakiej cenie?
Przezroczyste OLED TV w naszych domach. Nowa era nachodzi. Który z nich kupimy jako pierwszy i w jakiej cenie?

Przezroczyste OLED TV w naszych domach. Nowa era nachodzi. Który z nich kupimy jako pierwszy i w jakiej cenie?

6.67K
1

Przełom 2020 i 2021 roku jest niezaprzeczalnie początkiem okresu “oswajania” cechujących się częściową transparentnością telewizorów i wprowadzania ich do salonów użytkowników. Już teraz mamy do rozważenia trzy przezroczyste telewizory z panelami OLED, choć tylko jeden z nich wszedł jak dotąd do sprzedaży w Polsce. O co chodzi z tą przezroczystością i czy wkrótce takie rozwiązania będą tańsze?

Przezroczyste telewizory OLED w naszych domach – jakie modele są już na rynku?

Z tematem przezroczystych telewizorów OLED mamy już do czynienia od kilku ładnych lat – LG regularnie rozwija i pokazuje swój 55-calowy model przy okazji przeróżnych wydarzeń, a telewizor OLED Signage trafił nawet do sprzedaży w Polsce, choć w zasadzie tylko dla wybranych ze względu na swoją kosmiczną cenę. Podobnie Panasonic, który co jakiś czas powraca ze swoim prototypem, w grudniu wreszcie się przełamał i ogłosił rynkowy debiut swojego produktu. Działa też aktywnie Xiaomi, którego transparentny TV stanął ostatnio w nowootwartym salonie marki w Warszawie.

Przyglądnijmy się zatem trzem produktom od trzech wspomnianych producentów. Czy zwiastują nowy kierunek w kinie domowym, czy może na zawsze pozostaną tylko ciekawostką?

1. LG OLED Signage

Własny model OLED od kilku lat sukcesywnie rozwija LG – pomysł Koreańczyków widywaliśmy wielokrotnie podczas różnych wydarzeń, a w końcu trafił on nawet do sprzedaży w formie modelu OLED Signage. Jego cena okazała się jednak kompletnie zaporowa, ponieważ 55-calowy model wyceniono na zawrotne 111 tysięcy złotych. O tym modelu pisaliśmy już dwukrotnie, w kwietniu oraz we wrześniu 2020 roku. Podczas wirtualnych targów CES 2021 firma zaprezentowała natomiast pokrewne rozwiązanie, o lepszych parametrach. Zacznijmy jednak od pierwowzoru.

Premiera przezroczysty t-oled lg polska
Przezroczysty LG OLED Signage

Model noszący oznaczenie 55EW5F-A łączył w sobie wzornictwo o ogromnej estetyce wraz z futurystyczną funkcjonalnością. Producent pochwalił się w tym przypadku 38-procentowym współczynnikiem przezroczystości, który jest znacznie większy niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Jeśli zaś chodzi o jego wymiary, T-OLED waży 14 kg, a jego ramka mierzy zaledwie 7,9 mm grubości przy 6,6 mm głębokości. Jego rozdzielczość to Full HD przy średniej jasności 150, a maksymalnej – 400 nitów. Szacowany czas pracy wynosi 30 000 godzin przy użytkowaniu 18 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu.

Transparentny OLED Signage zapewnia także szerokie kąty widzenia, dzięki czemu z dowolnej perspektywy ujrzymy obraz o wysokiej szczegółowości. Sprzęt LG może posłużyć w sklepach, galeriach sztuki, muzeach, lotniskach i oczywiście kinie domowym. Ponadto produkt ten jest w stanie ukazywać treści w rozszerzonej rzeczywistości (AR), a dzięki efektowi transparentnej czerni, można wyświetlać szeroką gammę różnorodnych obrazów.

LG: przezroczysty telewizor OLED zadebiutował podczas transmisji na żywo
LG OLED Signage

Produkt LG można ułożyć w pionie, jak również poziomie i jest dostępny w dwóch wariantach: Open Frame i Standalone. Pierwszą z nich można wbudować w ścianę wideo, natomiast druga jest osadzona na podstawce (przy czym taka opcja istnieje również przy wersji Open Frame).

Smart Bed, czyli przezroczysty telewizor wysuwany z łóżka

To kolejny pomysł LG z wykorzystaniem transparentnego ekranu OLED. Pierwotnie zaprezentowano nam tę instalację pod nazwą “Smart Bed”. LG wpadło na pomysł zintegrowania telewizora z łóżkiem, jednak zastosowany model zdecydowanie nie jest typowym odbiornikiem, jaki każdy z nas ma w domu. W tej koncepcji wykorzystano bowiem 55-calowy, przezroczysty ekran OLED Koreańczyków, który mogliśmy wcześniej podziwiać w szeregu innych zastosowań, w tym w formie opisanego wyżej modelu OLED Signage.

Transparentny telewizor OLED od LG schowany jest w ramie łóżka i może się z niej wysuwać częściowo lub w całości, prezentując użytkownikowi panel cechujący się 40-procentową przezroczystością. LG utrzymuje, że stosowane w podobnych rozwiązaniach konkurencji matryce LCD mogły się pochwalić tym parametrem na poziomie zaledwie 10%. Jest to też o 2% lepszy wynik niż w przypadku zaprezentowanego rok wcześniej telewizora.

Zobaczcie jak to wygląda w rzeczywistości:

Przezroczysty OLED wyjeżdżający z łóżka w naszej sypialni? LG pokazało, jak działa i wygląda ten telewizor!
Źródło: LG Display

Telewizor wyposażono w zestaw głośników, które według producenta zintegrowano z jego obudową i podstawą. Nie jest jeszcze jasne, jaką mocą dysponuje taki system i jakie technologie obsługuje. Sam telewizor można natomiast podziwiać z poziomu łóżka, gdzie może też wyświetlać kilka podstawowych informacji jak data i godzina lub przenieść i zainstalować w innym miejscu w domu.

LG ma wiele pomysłów na wykorzystanie przezroczystych ekranów OLED – np. w transporcie miejskim, sklepach czy restauracjach – ale przedstawiony powyżej koncept jest pierwszym wariantem producenta skierowanym bezpośrednio do użytkowników kina domowego. Póki co jest to jednak tylko prezentacja rozwiązania w środowisku domowym. Nie poznaliśmy jeszcze żadnych szczegółów dotyczących premiery i ceny takiego telewizora. Niemniej jednak to kolejny poważny krok w kierunku upowszechnienia przezroczystych telewizorów OLED w domach użytkowników.

2. Xiaomi Mi TV LUX OLED Transparent Edition

Przezroczysty telewizor Xiaomi jest ukierunkowany stricte pod rynek konsumencki. Producent chwali się, że jest to pierwszy na świecie produkowany masowo przezroczysty model Wyceniony został – w przeliczeniu na naszą walutę – “zaledwie” na około 26 950 zł.

Inny ogłoszony niedawno model z serii LUX od Xiaomi – nieprzezroczysty 65-calowy telewizor OLED – wykorzystuje panel firmy LG Display, dlatego jego przezroczysty następca najprawdopodobniej również korzysta z tego rozwiązania. Panel ten ma zaledwie 5,7 mm grubości i zapewnia rozdzielczość FullHD (1920×1080 pikseli). Podobno obsługuje też 93% gamy kolorów DCI-P3 i cechuje się częstotliwością odświeżania 120 Hz, kontrastem na poziomie 150000:1 oraz czasem reakcji ekranu 1 ms. Jak widać, nadal wąskim gardłem tego typu rozwiązań pozostaje rozdzielczość, która być może kiedyś osiągnie więcej od Full HD.

Mi TV LUX OLED Transparent Edition
Xiaomi Mi TV LUX OLED Transparent Edition w warszawskim salonie marki

Mi TV LUX OLED Transparent Edition ma na pokładzie Dolby Atmos, technologię AOD (Always-on Display) i MEMC dla poprawy płynności i reprodukcji ruchu. System odpowiedzialny za jego pracę to niestandardowa, dostosowana do przezroczystej natury telewizora wersja MIUI 3.0. Przezroczysty telewizor OLED od Xiaomi wykorzystuje wysokiej klasy procesor MediaTek 9650, który obsługuje ponad 20 algorytmów optymalizacyjnych, a cała elektronika jest osadzona w okrągłej podstawie telewizora, która zawiera również wszystkie porty. Technologia AI Master Smart Engine ma zapewnić, że obraz będzie zawsze prezentowany w najlepszej możliwej jakości.

xiaomi-mi-tv-lux-transparent-przezroczysty-oled-box

Kiedy sprzęt pojawi się w oficjalnej sprzedaży w Europie? Nie ma na razie takich informacji. W drugiej połowie grudnia stanął on natomiast w największym w regionie Mi Store, zlokalizowanym w warszawskiej galerii Westfield Arkadia. To może (choć nie musi) zwiastować jego rychły debiut w naszym kraju. Cena na pewno byłaby znacznie atrakcyjniejsza niż w przypadku podobnego telewizora od LG.

Unboxing Mi TV LUX OLED Transparent Edition

Ostatnio mieliśmy okazję zobaczyć porządny unboxing przezroczystego telewizora Xiaomi. Za materiał odpowiada rosyjski kanał 808. Dzięki materiałowi youtuberów możemy zobaczyć dosyć dokładnie jak działa nietypowa nowość od Xiaomi:

Przede wszystkim wyjaśniła się kwestia systemu operacyjnego na pokładzie telewizora: to Android TV z autorską nakładką MIUI. Zanim sprzęt zostaje wyciągnięty z pudła widać też loga Dolby Atmos i DTS-HD – można więc założyć, że Mi TV LUX OLED Transparent Edition obsługuje te technologie dźwięku. Co z technologiami obrazu takimi jak Dolby Vision? Na ten temat nie dowiedzieliśmy się niczego z materiału.

Odpakowujący telewizor mężczyzna sprawdza jego możliwości wyłącznie na bazie YouTube’a, włączając kilka filmików przy zapalonym i zgaszonym świetle. Możemy zobaczyć w jakim stopniu ten OLED jest faktycznie przezroczysty i na ile wyraźnie wyświetlają się treści na ekranie. Zerkamy też na zestaw portów, w które wyposażono ten model – mamy tu trzy złącza HDMI, w tym jeden oznaczony symbolem 120Hz! Czy to zatem HDMI 2.1? Niewykluczone – w końcu bazowy, nieprzezroczysty wariant Mi TV LUX OLED został wyposażony w więcej niż jeden port w nowym standardzie.

Kabel HDMI MagicLink 2.0

3. Panasonic Transparent OLED Display Module

Na koniec telewizor, czy raczej ekran firmy Panasonic. Omawiamy go tu jako ostatni, ponieważ póki co japońska korporacja kieruje go na rynek profesjonalny. Producent rozwija pomysł niemal w pełni transparentnego ekranu od wielu lat. Wielokrotnie podczas różnych wydarzeń organizowanych przez Panasonic, czy też w trakcie targów, mogliśmy osobiście śledzić postępy prac. Zerknijcie na trzy materiały o przezroczystych OLEDach producenta, które przygotowaliśmy w 2017 i 2019 roku:

W najświeższym materiale, pochodzącym ze stoiska Panasonic na targach IFA 2019, powiedzieliśmy, że premiery takiego rozwiązania na rynku konsumenckim można się spodziewać w 2020 roku. Ostatecznie wychodzi na to, że bliżej wprowadzenia do sprzedaży było konceptom widocznych na pozostałych nagraniach!

Transparent OLED Display Module, bo tak producent nazwał swoje wprowadzone na rynek w grudniu 2020 urządzenie, jest tak naprawdę bardziej monitorem i zwykłym wyświetlaczem, niż telewizorem. Ukazał się w dwóch wariantach, oznaczonych nazwami TP-55ZT100 i TP-55ZT110 i jest przeznaczony stricte na rynek biznesowy – do zastosowań w hotelowych lobby, wystawach sklepowych czy muzeach.

Panele OLED w obu wariantach wyświetlają obraz w rozdzielczości 1080p i są wyposażone w bardzo skromny zestaw złączy: jeden port HDMI 1.4 oraz słuchawkowy (3.5 mm). Nie otrzymały również żadnych funkcji Smart TV, czy systemu operacyjnego zarządzającego treściami. Model TP-55ZT110 otrzymał za to specjalną warstwę przyciemniającą, która – cytując producenta – zmniejsza przepuszczalność światła, aby ograniczyć ilość światła przechodzącego przez panel od tyłu, dzięki czemu wyświetlany obraz jest dobrze widoczny nawet w środowisku jasno oświetlonym światłem zewnętrznym. Tło nie jest przezroczyste, więc wyświetlany obraz jest dobrze widoczny, z wysokim kontrastem i głęboką czernią oraz bez przeszkadzających refleksów i odblasków.

Przezroczyste wyświetlacze OLED Panasonica są dostępne od grudnia w Australii, Nowej Zelandii i Singapurze. Kosztują 7 200 dolarów (ok. 27 150 złotych), więc ceną są zbliżone do propozycji Xiaomi. Brak na razie informacji o dostępności tych intrygujących urządzeń na innych rynkach oraz o poszerzeniu zakresu zastosowań o kino domowe. Czujemy jednak, że na tej kanwie powstanie jeszcze coś skierowanego do statystycznego kinomana.

Jaka przyszłość czeka przezroczyste telewizory OLED? Jak mogą się kształtować w przyszłości ceny?

Wciąż nie ma mowy o jakimkolwiek normowaniu się cen przezroczystych telewizorów, ponieważ ten rynek dopiero się kształtuje. Ponadto nie wiadomo tak naprawdę, czy kiedykolwiek dojdzie do upowszechnienia się transparentnych ekranów do tego stopnia, że natrafimy na nie w sklepach tuż obok “klasycznych” telewizorów OLED. I to w podobnych pieniądzach.

Niewykluczone, że na zawsze pozostaną one tylko ciekawostką w kinie domowym lub po prostu czymś, co spotkamy w metrze, na wystawach sklepowych czy w muzeach. W tym momencie bowiem wygląda na to, że koszt produkcji takiego rozwiązania znacznie wykracza powyżej takiego który generowany jest w przypadku zwykłych telewizorów z matrycą OLED. W kontekście LG OLED Signage, Xiaomi Mi TV LUX OLED Transparent Edition i Panasonic Transparent OLED mowa o rozdzielczości Full HD i rozmiarze 55″. Za lepszą specyfikację (4K) w przypadku klasycznego modelu zapłacimy kilka razy mniejsze pieniądze.

Panasonic
Koncept przezroczystego telewizora firmy Panasonic

Jeśli więc liczycie na upowszechnienie się przezroczystych telewizorów, nie mamy na razie dobrych wiadomości – może to potrwać długie lata, o ile oczywiście wcześniej nie zdominują ich zupełnie nowe technologie wyświetlania obrazu, takie jak QD-OLED czy MicroLED.

Myśleliście kiedykolwiek nad zakupem tego typu telewizora? Widzicie dla nich szersze zastosowanie w kinie domowym w przyszłości?

Źródło: własne


Więcej na temat telewizorów:

(6669)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Jarek
Jarek
3 lat temu

Pierwsze pytanie. Po co mi coś takiego ?! Mam ogladjąc film, widzieć ścianę za telewizorem ?! Cholera bym mnie wzięła.

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x