Home News Czy spektakularne telewizory MicroLED staną się wkrótce osiągalne cenowo? Szczegółowy raport nie pozostawia złudzeń
Czy spektakularne telewizory MicroLED staną się wkrótce osiągalne cenowo? Szczegółowy raport nie pozostawia złudzeń

Czy spektakularne telewizory MicroLED staną się wkrótce osiągalne cenowo? Szczegółowy raport nie pozostawia złudzeń

3.27K
3

Technologia MicroLED ekscytuje, bo zapewnia wyśmienitą jakość obrazu. Koszty produkcji telewizorów wytwarzanych przy jej zastosowaniu są jednak bardzo wysokie, co skutecznie hamuje ich ekspansję na rynku konsumenckim. Z najnowszego raportu ekspertów z DSCC wynika, że miną jeszcze długie lata, zanim statystyczny użytkownik sięgnie po MicroLEDy.

Telewizory MicroLED zaznaczą swoją obecność dopiero w 2026 roku?

Panele MicroLED odznaczają się poziomem jasności i kontrastu wyższym niż te wytwarzane w technologii OLED. Ponadto tego typu ekrany są żywotniejsze, oferując nawet do 100 000 godzin użytkowania. Koszty ich produkcji wciąż jednak są kolosalne, stąd producenci tacy jak Samsung ze swoim The Wall czy LG z Magnit skupiają się póki co na uwypukleniu ich walorów, prezentując masywne, imponujące modele nieosiągalne dla zwykłego Kowalskiego. Kiedy doczekamy się zmian i szerszego wejścia MicroLEDów na rynek konsumencki?

LG wkrótce pokaże swój własny telewizor MicroLED! 163-calowy model będzie obrzydliwie drogi
LG Magnit z panelem MicroLED

Wiele wyjaśnia nowy raport przygotowany przez DSCC (Display Supply Chain Consultants). Wynika z niego, że w 2026 roku, a więc za przeszło pięć lat, telewizory MicroLED osiągną zysk w okolicach “zaledwie” 288 milionów dolarów. Lepiej opisuje to wcześniejsza analiza firmy IHS Markit, która wykazała, że może to być udział w rynku na poziomie 0,4%.

DSCC przyczyn tej sytuacji upatruje w trzech czynnikach: wspomnianych wysokich kosztach produkcji, wejściu w sektor 8K, który jeszcze je podniesie oraz dużej konkurencji – dziś wiemy, że technologię MicroLED badają i rozwijają (poza wymienionymi wyżej) takie firmy jak Sony czy Apple. Wprowadzony już częściowo na rynek (ale tylko biznesowy) 146-calowy Samsung The Wall kosztuje około 300 tysięcy dolarów, zapewne niewiele tańszy jest LG Magnit, którego oficjalnej ceny nie znamy. Są to jednak modele 4K, a podniesienie rozdzielczości do 8K spowoduje znaczne zwiększenie ilości pikseli, od których w technologii MicroLED zależą właśnie koszty produkcji.

Samsung The Wall z panelem MicroLED

 „Skuteczna rywalizacja MicroLEDów, nawet w kategorii telewizorów premium, będzie ogromnym wyzwaniem. OLED i LCD z kropkami kwantowymi są już dobrze ugruntowane w tej przestrzeni. Kilku producentów telewizorów wprowadza również LCD z podświetleniem MiniLED o znacznie poprawionym kontraście. Dual Cell LCD to kolejny potencjalny rywal na rynku. W międzyczasie Samsung Display przygotowuje się do masowej produkcji paneli QD-OLED, które będą konkurować z White OLED LG Display. Telewizory MicroLED zajmą niszę na bardzo rozległym rynku telewizorów, gdzie panele LCD nie są już opłacalne. Będą popularne wśród entuzjastów kina domowego, ale nie trafią do głównego nurtu. DSCC prognozuje, że wyświetlacze microLED prawdopodobnie odniosą większy sukces w innych zastosowaniach, takich jak AR/VR i akcesoriów do noszenia” – czytamy w raporcie DSCC.

Źródło: https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1605611817


Przeczytaj więcej na temat telewizorów MicroLED:

(3270)

1.3 3 głosy
Article Rating

4
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
XDDD
XDDD
3 lat temu

kontrast wyższym niż te wytwarzane w technologii OLED, czyli jak oled ma nieskończony kontrast to jak może coś być więcej niż nieskonczoność?   +1?

Piotr
Piotr
3 lat temu
Reply to  XDDD

Oled ma nieskończony kontrast, teoretycznie, bo czarny piksel się wcale nie świeci. Wyłączony piksel może być zawsze sam w sobie ciemniejszy, a włączony może się świecić jaśniej. Niby śmieszne, ale możliwe.

ANDY
ANDY
2 lat temu
Reply to  XDDD

Bo OLED jest przereklamowany i wcale nie ma idealnej czerni, bo jak się dokładniej przyjrzeć to ma poświatę ciemnego fioletu itp.

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x