Home News Powstał nowy kodek wideo pod streaming w 4K i 8K – H.266 zredukuje wielkość plików o połowę! Czy stracą na jakości?
Powstał nowy kodek wideo pod streaming w 4K i 8K – H.266 zredukuje wielkość plików o połowę! Czy stracą na jakości?

Powstał nowy kodek wideo pod streaming w 4K i 8K – H.266 zredukuje wielkość plików o połowę! Czy stracą na jakości?

2.20K
0

Ujawniono nowy kodek wideo, który ma pomóc znacznie ograniczyć wielkość plików – szczególnie 4K i w wyższych rozdzielczościach – oraz przyspieszyć proces popularyzacji materiałów w 8K. Kontent kodowany w standardzie H.266, nazywanym też Versatile Video Coding (VVC), ma ważyć o połowę mniej.

Kodek H.266 (VVC) wspomoże streaming i spopularyzuje kontent 8K?

Za nowym standardem stoi niemiecka firma Fraunhofer, odpowiedzialna również za kodeki H.264, H.265 oraz format mp3. Nowy standard, kryjący się pod nazwą H.266 lub Versatile Video Coding (VVC), stworzono specjalnie z myślą o streamingu w wysokich rozdzielczościach. Dla zobrazowania różnicy, którą ma wprowadzić, porównajmy go z jednym z obecnie stosowanych: plik zakodowany w H.265 zajmuje dwukrotnie więcej miejsca, niż ma to mieć miejsce w przypadku H.266.

Za VVC stoją nie tylko Niemcy, ponieważ został on opracowany we współpracy z takimi potentatami jak Apple, Microsoft, Sony, Qualcomm, Huawei i Ericsson. Kodek zostanie udostępniony na warunkach licencji 34 firmom, co w teorii powinno pozytywnie wpłynąć na proces jego rozpowszechnienia. Pamiętajmy jednak, że znacznie szumniej zapowiadany i wychwalany kodek AV1, o którym sporo już wcześniej pisaliśmy, będzie zupełnie darmowy i dostępny na zasadzie otwartej licencji.

YouTube w 8K już na telewizorach! Które modele wspierają niezbędny kodek AV1?
Który kodek okaże się lepszy: licencjonowany VVC czy otwarty AV1?

Kodek H.266 (VVC) – co z jakością materiałów?

Wróćmy jednak do kwestii jakości. Wiemy bowiem doskonale, że im bardziej skompresowany plik, tym więcej może potencjalnie na niej stracić. H.266 ma wspierać rozdzielczości od 480p w górę, ze zdecydowanym naciskiem na 4K i 8K. Nikt jednak nie skupia się póki co na ewentualnych stratach na jakości i nie wiemy tak naprawdę, jak będą wyglądać tak mocno skompresowane materiały.

Tymczasem szeroko opisywany kodek AV1 jest już w akcji. Niedawno informowaliśmy, że w aplikacji YouTube na niektórych telewizorach 8K z Android TV można już odtwarzać filmy w najwyższej możliwej jakości. Niebawem mamy też skorzystać z lepszej kompresji i jakości na Netflix – trwają prace nad wdrożeniem formatu jeszcze w tym roku.

Źródło: https://antyweb.pl/nowy-kodek-h266-do-wideo-4k-8k/


Więcej na temat technologii w telewizorach:

(2196)

0 0 głos
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x