Home News Jak działa upscalling do 8K w nowych TV QLED i co zyskujemy? Samsung wyjaśnia
Jak działa upscalling do 8K w nowych TV QLED i co zyskujemy? Samsung wyjaśnia

Jak działa upscalling do 8K w nowych TV QLED i co zyskujemy? Samsung wyjaśnia

3.48K
1

Inżynierowie Samsunga, odpowiedzialni za technologie w nowych telewizorach QLED 8K na 2020 rok, wprowadzają nas w tajniki zaimplementowanej w nich techniki upscallingu materiałów o niższej rozdzielczości. Wyjaśniają, w jaki sposób dzięki fuzji możliwości uczenia maszynowego z nowym procesorem kwantowym, użytkownik zyskuje opcję częstszego obcowania z treściami 8K. 

Rozwój urządzeń i technologii wspierających 8K postępuje bardzo szybko, ale na rynku wciąż brakuje treści w tej rozdzielczości. Ulegnie to zapewnie zmianie już niebawem, wraz z wejściemw użytek osławionego kodeka AV1, który zapewne przyczyni się do lawinowego zwiększenia ilość takich materiałów. Póki co jednak nieoceniona jest technologia upscallingu, pozwalająca niejako na transformację treści np. Full HD czy 4K w te o wyższych rozdzielczościach.

Interesującą ewolucją na tym polu mogą się pochwalić pracownicy Samsunga. W nowych telewizorach QLED 8K na 2020 rok za obecność upscallingu odpowiada będący ich sercem nowy AI Quantum Processor 8K. O roli upscallingu i procesów za nim stojących opowiadają ludzie bezpośrednio odpowiedzialni za tę technologię – inżynierowie Hyungjun Lim, Seungho Park, Icheon i Hyunseung Lee, członkowie Picture Solution Lab będącego w Samsungu częścią działu odpowiedzialnego m.in. za telewizory.

Q950R premiera qled8k-procesor-quantum8K
AI Quantum Processor 8K, który odpowiada za implementację upscallingu do 8K w nowych QLEDach, fot. Samsung

Jako pierwszy możliwość podniesienia rozdzielczości w telewizorach zaoferował użytkownikom właśnie Samsung; stało się to przy okazji premiery modeli telewizorów na 2018 rok. Upscalling przy użyciu sztucznej inteligencji (AI) polega na konwersji materiałów o niższej rozdzielczości do treści o większej ilości detali, które są jednocześnie żywsze. Odbywa się to poprzez analizę danych obrazu i uzupełnianie konkretnych, brakujących detali poprzez ich “sztuczne” tworzenie. Sercem tego procesu jest tzw. uczenie maszynowe, dzięki któremu urządzenie – w omawianym przypadku telewizor – uczy się z czasem w coraz lepszy sposób uzupełniać wspomniane detale.

 „Głębokie uczenie umożliwia stosowanie bardziej precyzyjnych i wydajnych ulepszeń jakości obrazu niż te, które mógłby wprowadzić człowiek”twierdzi Hyungjun Lim, który odpowiada za stworzenie systemu generacji tekstur w procesie upscallingu dostępnego w telewizorach QLED 8K Samsunga.

Samsung zdołał zatem połączyć uczenie maszynowe z głębokim, o którym wspomniał Lim. Stało się to właśnie za sprawą implementacji w telewizorach nowego procesora kwantowego. O przewadze płynącej z takiej fuzji opowiada Hyungseung Lee, który był z kolei odpowiedzialny za kwestie ostrości obrazu:

 „Poprzednie technologie oparte na uczeniu maszynowym poprawiały ostrość przeskalowanego obrazu, ale nasze rozwiązanie pozwala też na bardziej delikatne tworzenie brakujących detali. Obiekty ze szczegółowymi i skomplikowanymi teksturami, jak np. góry czy trawa, mogą być teraz podnoszone do 8K w bardziej naturalny sposób”.

bezramkowy telewizor samsung
Telewizor Samsung QLED 8K Q950T – najwyższy model w portfolio producenta na 2020 rok; fot. Samsung

Samsung nie uniknął jednak po drodze problemów, które trzeba było pokonać, by móc zastosować ulepszoną metodę upscallingu. Cheon Lee, który rozwijał nowy procesor 8K, zdradził, że początkowo zespół miał trudności z odpowiednim zrozumieniem i podążaniem za algorytmem opracowanym przez sieć neuronową procesora. Dodał, że sporym kłopotem był też wysoki pobór mocy, a właściwe rozwiązanie wypracowano dopiero dzięki połączeniu wybranych aspektów technik uczenia maszynowego i głębokiego, zmniejszając tym samym poziom skomplikowania całego procesu upscallingu.

Inżynierowie Samsunga podkreślają, że nowa technika uscallingu pozwoli osiągąć znacznie lepszą jakość obrazu w finalnym materiale. Zwracają uwagę, że. bardzo przysłuży się ona ekranom nowej generacji, takim jak np. The Wall, które będą w stanie wyświetlać dowolne typy treści przy zachowaniu najwyższego stopnia realizmu, jaki można dziś osiągnąć. Zapewniają również, że technologie oparte na sztucznej inteligencji nie ograniczą obszaru swoich zastosowań wyłącznie do upscallingu. Ich zdaniem pomogą również w eliminacji szumów, zakłóceń i innych problemów z jakością obrazu.

Źródło: DisplaySpecifications

Więcej na temat telewizorów Samsunga:

(3484)

1 1 głos
Article Rating

2
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marcin
Marcin
1 miesiąc temu

Trochę słabo wygląda ten upscalling w porównaniu do CX 🙂
https://youtu.be/99H2yB5BWpY

1
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x