Home Testy Telewizory LCD Panasonic Panasonic TX-65DX900 ( DX900 ) TEST – Ultra HD Premium LCD LED
Panasonic TX-65DX900 ( DX900 ) TEST – Ultra HD Premium LCD LED

Panasonic TX-65DX900 ( DX900 ) TEST – Ultra HD Premium LCD LED

28.65K
0

Reprodukcja Obrazu – SD/Full HD

Fabrycznie

wb_f.png gamut_f.jpg
  • Średnia deltaE barw standardowych 1,4 maksymalna 4,2
  • Średnia deltaE barw ze wzornika 1,9 maksymalna 3,5
  • Średnia deltaE palety szarości 1,6 maksymalna 2,8

Egzemplarz DX900, który dotarł do testów, mógł pochwalić się niemal referencyjnym odwzorowaniem kolorów już na fabrycznym trybie THX-Cinema. Przy dowolnych pomiarach, które wykonywałem, czy przy dowolnym filmie, który włączyłem, nie udało mi się dostrzec jakiegokolwiek przekłamania kolorów. Wszystkie odcienie były po prostu na swoim miejscu, dzięki czemu obraz był niezwykle naturalny. Od technicznej doskonałości dzieliła go jedynie zbyt niska gamma, której wartość wynosiła około 2.2. Ta cecha trybu THX powoduje nieznaczne zmniejszenie kontrastowości obrazu, ponieważ odcienie barw zbyt szybko wychodzą z czerni. Jest to jedynie kosmetyczne przekłamanie, jednak warte skorygowania, jeśli naszym celem jest oglądanie treści w warunkach kinowych. Oprócz niego nie udało się doszukać absolutnie żadnych przekłamań, a zatem można było konsumować treść w takiej tonacji w jakiej życzył sobie reżyser.

Choć inne egzemplarze tego telewizora będą na pewno różniły się wynikami i odbiegały nieco bardziej od norm, bo jest to normalne w dziedzinie wyświetlaczy, to nie wróżę znacząco większych przekłamań, ponieważ charakterystyka oddania kolorów testowanego telewizora jest tak “gładka”, że świadczy nie tylko o dobrej fabrycznej kalibracji tego egzemplarza, ale przede wszystkim o świetnie zaprojektowanym sterowaniu matrycą i linearyzacji. Zatem nawet jeśli nabyty przez nas DX900 będzie nieco zmieniał odcień obrazu przed kalibracją, to prawie na pewno nie będą go dotyczyły inne niedoskonałości jak np. utrata detali w czerniach, problem z płynnością przejść tonalnych, czy sztuczne zafarby w niespodziewanych miejscach.

Po kalibracji

gamma_c.png gamut_c.jpg
  • Średnia deltaE barw standardowych 0,4 maksymalna 0,7
  • Średnia deltaE barw ze wzornika 0,6 maksymalna 1,3
  • Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,9

Zgodnie z przewidywaniami, dopracowanie charakterystyki jasności (gamma) i kosmetyczna korekta odcienia bieli i gamutu pozwoliły “spłaszczyć” błędy nie tylko poniżej progu istotności, ale wręcz poniżej progu fizycznej zauważalności. W pewnej przenośni udało się więc zrobić monitor studyjny ze “zwykłego telewizora”. To bardzo pozytywne, że regulacje działają przewidywalnie w DX900 i że przynoszą tak dobre efekty. W kontekście reprodukcji kolorów w filmach i innych treściach SD/Full HD nie jest już więc możliwy lepszy wynik. Po kalibracji oglądamy dokładnie to co chciał nam przekazać reżyser! Spójrzmy z resztą na galerię przekłamań…

movie.jpg

Referencyjne oddanie barw w trybie Full HD…

Kalibracja przebiegła przy pomocy oprogramowania Spectracal Calman, które wspiera interfejs kalibracyjny Panasonic. Za jego pomocą możliwa jest konfiguracja parametrów pracy telewizora, z poziomu laptopa.

19.jpg 20.jpg

Jak już wspomniałem we wstępie, po kalibracji możliwe jest dodanie dwóch nowych trybów i zablokowanie ich specjalnym pinem. Menu obrazu prezentuje się wtedy tak:

isf.jpg

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji 

(28647)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

941
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x