Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Równomierność ekranu
- Kontrast i OLED’owa czerń!
- Jasność, praca w warunkach dziennych
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Jasność, praca w warunkach dziennych
Panasonic EZ950 nie różni się pod względem zachowania jasności od EZ1000. Oznacza to, że ma ani zwiększonej maksymalnej jasności, ani ilości scenariuszy (scen), w których byłaby ona utrzymywana. EZ950, swoje 330 nitów może utrzymać do wypełnienia bielą równego 30%. Jeśli będzie scena posiadająca więcej jaskrawych płaszczyzn, to matryca będzie przygasać zgodnie z poniższym wykresem. Trzema mieć jednak na uwadze, że średni parametr APL (average picture level) dla większości filmów wynosi 20-25%, zatem przez znaczną większość czasu i tak będziemy mieli do dyspozycji maksimum telewizora, które jest w miarę wysokie, ale są telewizory oferujące więcej.
Na pewno jednak do mocno nasłonecznionych pomieszczeń EZ950 nie będzie najkorzystniejszym wyborem, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy będziemy mieli pragnienie oglądać w takim pełnym słońcu. Raczej się tak nie robi, a przynajmniej nie przywiązuje się wtedy takiej wagi do obrazu. Na początku tekstu wspomniałem, że EZ950 posiada inną powłokę matrycy. Wiąże się to z fioletowym zafarbem odbijających się w ekranie przedmiotów. Była to cecha doskonale znana nabywcom poprzedniej generacji telewizorów OLED:
Oczywiście jest to kolejna subtelność, która nie musi, jednak może przeszkadzać. Na matrycy EZ1000 powyższe odbicie byłoby równie widoczne, jednak bezbarwne (tzn. nie zakolorowane na purpurowo).
(24512)