Home Testy Telewizory OLED Panasonic Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR
Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR

Panasonic EZ950 Test drugiego telewizora OLED 2017 z Ultra HD i HDR

24.51K
0

Matryca, zalecane ustawienia

Matryca

Struktura matrycy 65″ OLED na 2017r. – EZ950

Panasonic EZ950 bazuje na tej samej matrycy co EZ1000, aczkolwiek ekran wykorzystuje inną powłokę, o czym później. Jest to najnowszy panel OLED WRGB od firmy LG Displays. Tak przynajmniej utrzymują eksperci z którymi mam kontakt. Empirycznie nie da się potwierdzić tej informacji, ponieważ dwie ostatnie matryce OLED wyglądają pod mikroskopem tak samo. Tutaj ważna uwaga – struktura różni się pomiędzy 55″ i 65″ ekranem, więc proszę nie doszukiwać się różnic z tego tytułu na zdjęciach 🙂

Żywotność

Osoby, które nadal martwią się o trwałość panelu organicznego powinny zapamiętać następujący komunikat: W sprawie trwałości matryc organicznych, producent matryc oświadczył, że panele z 2017/16 roku mogą przepracować aż 100 000 godzin. Po tym czasie jasność może spaść o 50%. Myślę, że ta informacja raz na zawsze pogrzebie mit o problemach z trwałością OLED’ów. Mit, który powtarzany jest jak mantra przez niektóre osoby. Deklarowana trwałość jest w rzeczywistości znacznie dłuższa niż większości paneli LCD. Spróbujmy przeliczyć sobie ten czas na lata pracy. W przeciętnym gospodarstwie domowym telewizor pracuje średnio 5-6 godzin dziennie (wiadomo, w weekendy dłużej, są jednak dni w które nie jest włączany wcale). Przy 6 godzinach dziennie mamy aż 16 500 dni, czyli prawie 45 lat pracy, zanim matryca się zużyje, co też nie znaczy, że umrze… Spadnie jedynie jej jasność o 50%.

Zalecane ustawienia

Układ menu telewizora nie zmienił się w najmniejszym stopniu w stosunku do zeszłego roku. Kontrola nad obrazem jest jednak tak rozbudowana i dopracowana w wyświetlaczach Panasonic’a, że nie ma już nad czym pracować. Przybyło tylko kilka trybów obrazu, jak widzimy na zdjęciu po prawo.

Mam tu na myśli chociażby ustawienie “Fotografia profesjonalna”,  w którym telewizor rzekomo interpretuje profile kolorystyczne (icc) zdjęć z nośników zewnętrznych. Taką przynajmniej informację otrzymałem od inżynierów prosto z Japonii. Osobiście funkcji nie sprawdzałem, ponieważ wydaje mi się mało istotna w telewizorze. Wróćmy zatem do ważniejszych spraw – odpowiednich ustawień do oglądania treści wideo. Sugerowanym wyborem jest oczywiście “THX-Cinema”, jeśli nie zamierzamy dokonywać żadnych regulacji. To właśnie ten tryb ustawiony jest w myśl poprawnej reprodukcji obrazu (tak jak widział reżyser). Jeśli chcemy regulować obraz po swojemu, to najlepiej użyć do tego trybu “Ustawienia własne”. W każdym z trybów warto upewnić się, że nie jest włączona funkcja overscan, obcinająca brzegi obrazu:

  • Obraz -> Ustawienia na ekranie -> 16:9 Overscan -> Wyłączony

Warto też nadmienić, że telewizor posiada certyfikat ISF. Co to jest?

Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci (jeden do ustawień dziennych, drugi do nocnych), na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza. Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, technik (lista certyfikowanych kalibratorów w Polsce) może zablokować te tryby specjalnym pinem i zmienić ich nazwę na ISF-Dzień oraz ISF-Noc (fabrycznie nazywają się one Profesjonalny-1 i -2).

Warto także wyregulować płynność ruchu, co opiszę jednak w akapicie temu poświęconym.

(24512)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

98
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x