Home Testy Projektory JVC JVC DLA-RS420 TEST projektora 2017 z 4K / eShift i HDR
JVC DLA-RS420 TEST projektora 2017 z 4K / eShift i HDR

JVC DLA-RS420 TEST projektora 2017 z 4K / eShift i HDR

28.09K
0

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

JVC RS420, jako najtańszy reprezentant linii, nie posiada dodatkowego filtra („cinema filter”), który pozwala uzyskać bogatszą paletę barw. Pomimo tego, jest w stanie oddać całe 95% przestrzeni kolorów DCI, w której powstają obecnie filmy ultra hd. Uważam to za bardzo dobry rezultat.

Fabryczny tryb “HDR”

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 3,1 maksymalna 4,6
Średnia deltaE barw ze wzornika 3,2 maksymalna 4,4
Średnia deltaE palety szarości 3,1 maksymalna 9,9

Pomiar fabrycznego trybu do oglądania HDR pokazuje wyraźnie, że dokonał się w JVC bardzo duży postęp w ustawieniach fabrycznych. Ubiegłoroczny RS400 w zasadzie nie nadawał się do oglądania filmów ultra hd bez bardzo skrupulatnej regulacji. Były one zdecydowanie za ciemne i nie miały detali w czerniach. W RS420 jest dużo lepiej, aczkolwiek wciąż nie idealnie. Obraz z grubsza nie jest zbyt ciemny, ponieważ projektor oddaje zakres do mniej więcej 80% sygnału, czyli do ok. 1 500cd/m2 jasności. Treść jaśniejsza jest odcinana, dzięki czemu zostaje więcej “pola” do oddawania niższych stopni jasności. Niestety zakres średnich tonów, których jest najwięcej w filmach jest wciąż zbyt ciemny. Wyraźnie widać jak linia czarna przebiega poniżej wyidealizowanej – pomarańczowej. By lepiej zobrazować konsekwencje dodałem etykiety w punkcie 40%. To co powinno mieć 33cd/m2 w filmie, ma zaledwie 22 (podzielić przez 3,5) cd/m2 na ekranie projektora. Ta wyraźna różnica narzuca dużo sztucznego kontrastu na film (a mocne kontrasty pociągają za sobą także przesycone barwy) i znacząco pogarsza widoczność detali w czerniach. Ostatecznie tryb do HDR i tak wymaga kalibracji, aczkolwiek postęp względem RS400 jest bardzo duży.

Po kalibracji trybu do HDR

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,1 maksymalna 2,5
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,2 maksymalna 3,4
Średnia deltaE palety szarości 2,1 maksymalna 9,3

Finalnie, udało się “dopieścić” charakterystykę tonalną projektora i treść HDR stała się znacznie naturalniejsza. Ustąpił sztuczny kontrast, a także wyszły detale z czerni. W kwestii kalibracji nic się nie zmieniło w nowej linii projektorów. Po prostu praca przebiegła trochę szybciej, bowiem problemy wyjściowo są mniejsze. Poprawnie udało się zmapować zakres jasności 0 – 60%, czyli 0 – 240cd/m2 (w filmie). Dalej w przedziela 240 – 1540cd/m2 tworzy się “kolanko” by zmieścić więcej informacji o przejściach tonalnych, z nieco zaniżoną intensywnością świetlną. Taka projekcja wygląda bardzo korzystnie. Brak fałszywego kontrastu pozwolił też na lepsze oddanie nasyceń, w szerokiej palecie barw. Ta manifestowała się na filmach dokładnie tam gdzie była potrzebna. Na wybranych obiektach, a nie na wszystkim. Jedyne co można by zarzucić obrazowi ultra hd w kwestii kalibracji, to lekko ocieplony odcień w średnich tonach. Tego niuansu nie udało się już dopracować. Pomijając jednak takie szczegóły, przyznać trzeba, że JVC RS420 dostarcza obecnie świetne widowisko ultra hd z hdr. Jest to najlepsze co możemy obecnie uzyskać na projektorach o takiej mocy światła. Wiadomo, że nie są to takie efekty jak na najlepszych telewizorach, jednak na to na pewno nie pozwoli jeszcze w najbliższych latach technologia.

HDR na projektorze JVC – co za moc!

Elementem nie do przecenienia, podczas seansu ultra hd, jest także dobra czerń projektora. Praca w wysokim trybie lampy istotnie podnosi poziom czerni. Tutaj projektory LCD, czy DLP na pewno dużo stracą. w JVC czerń jest nadal niezła. Pewnie RS520 i RS620 będzie jeszcze lepszy pod tym względem i o ile przy zwykłym materiale full hd czerń jest już wystarczająco dobra w najbardziej przystępnym modelu, tak w wysokim trybie lampy każda dodatkowa wartość kontrastu jest bardzo ważna.

(28085)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

56
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x