Home Testy Projektory JVC JVC DLA-RS420 TEST projektora 2017 z 4K / eShift i HDR
JVC DLA-RS420 TEST projektora 2017 z 4K / eShift i HDR

JVC DLA-RS420 TEST projektora 2017 z 4K / eShift i HDR

26.44K
56

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Konsekwentnie jak w poprzedniej generacji RS-ów w menu JVC nie ma suwaka „Sharpness” („Ostrość”). Jednakże jak już pisałem w teście poprzednika ma to głęboki sens. W cyfrowych projektorach, czy płaskich wyświetlaczach nie można w rzeczywistości dodać ostrości, bo ta jest na stałym poziomie warunkowanym rodzajem przetwornika (wcześniej wspominałem, że LCoS cechuje się niskimi odstępami między pikselami, a co za tym idzie wysoką ostrością). Wszystkie te suwaki nie robią więc nic innego jak sztuczne obrysowywanie krawędzi dodatkowym konturem, co jedynie daje złudzenie, że obraz jest ostrzejszy. W JVC DLA-RS420 analogiczną funkcję zamknięto w menu „MPC Level” i nazwano „Enhance”. Bardzo dobre posunięcie. Choć suwak „Enhance” powinien być ustawiony na 5 by zapewnić jak największą neutralność obrazu (całkowity brak syntetycznego wyostrzania), to niewielkie jego podbicie będzie na pewno pożądane przez większość użytkowników (preferujących wyostrzony obraz). Ja osobiście oglądałbym przy ustawieniu 6.

Sama zakładka “MPC Level” przeszła kilka zmian w stosunku do ubiegłego roku. Po pierwsze suwak “Enhance” ma swoje neutralne położenie w pozycji 5, a nie 0, co pozwala regulować także w dół (by rozmyć obraz), nie jest to specjalnie użyteczne, ale jest. Druga zmiana to usunięcie suwaka “Dynamic Contrast”, który dodatkowo podbijał kontrast na krawędziach rozpoznanych obiektów, by dać wrażenie większej ostrości. Nie był on szczególnie przydatny i zalecałem jego zerowanie, zatem nie będę za nim tęsknił.

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach i projektorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na projektorze Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

(26439)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

56
Dodaj komentarz

avatar
0 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
0 Komentuj autorów
Autorzy ostatnich komentarzy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o