Home Jaki kupić telewizor? Jaki telewizor kupić? | PORADNIK | Przegląd TV z 2018 roku! Najlepsze do filmów, seriali, sportu i gier.
Jaki telewizor kupić? | PORADNIK | Przegląd TV z 2018 roku! Najlepsze do filmów, seriali, sportu i gier.

Jaki telewizor kupić? | PORADNIK | Przegląd TV z 2018 roku! Najlepsze do filmów, seriali, sportu i gier.

93.70K
0

High-end, czyli najlepsze co 2018 rok przyniósł

1. Telewizor OLED Ultra HD (kategoria zbiorcza)

LG OLED – seria B8, C8, E8, W8 (55″, 65″, 77″), Sony Bravia AF8, AF9 (55″, 65″), Panasonic FZ800, FZ950 (55″, 65″), Philips OLED903, OLED803 (55″,  65″), POS9002f (55″)

Do filmów:

100% Complete

Do filmów UHD:

90% Complete

Do telewizji:

70% Complete

Do sportu:

85% Complete

Do gier: 

90% Complete

Kąty widzenia: 

100% Complete

Tak jak zaznaczyłem we wstępie, telewizory Ultra HD OLED prawie w ogóle nie różnią się od siebie jakością obrazu i w związku z tym trafiają do kategorii zbiorczej. Oczywiście są pewne niuanse, które wyszczególniłem w poniższej tabelce. Większość różnic dotyczy mimo to systemu operacyjnego, czy wykonania telewizora i na tym powinniśmy się głównie skupiać dokonując odpowiedniego wyboru.

Oglądanie obrazu na telewizorze OLED jest hipnotyzujące. Ekrany te, dzięki swojej idealnej czerni, prezentują obraz który dosłownie unosi się w powietrzu, gdy widzimy go w ciemnym pomieszczeniu. Idzie za tym także bardzo dobra ostrość i odwzorowanie ruchu (wszystkie ekrany mają natywne matryce 120Hz). Odwzorowanie kolorów jest na wysokim poziomie, szczególnie po kalibracji, która jest rozbudowana w każdym TV OLED. W mocno naświetlonych pomieszczeniach ekrany sprawdzają się dobrze ze względu na powłoki o bardzo dobrym tłumieniu, choć nie są tak jasne jak niektóre TV LCD i to trzeba przyznać. OLED-om często zarzucana jest wyraźnie gorsza sprawność w filmach HDR niż w LCD, ze względu na ograniczoną jasność matrycy. Poniekąd jest to prawda – najlepsze telewizory LCD śmiało konkurują w tej kategorii, jednak nie oferują jednocześnie tak wysokiego kontrastu przez co szala nie przechyla się aż tak wyraźnie na drugą stronę. Kwestią dyskusyjną jest też, czy są odporne na “złe traktowanie” np. bardzo długie oglądanie kanałów informacyjnych, czy granie w jedną grę. W takich warunkach zdarzają się wypalenia matrycy, ale trzeba jasno powiedzieć, że są to bardzo rzadkie przypadki, a jeśli nawet to producent z reguły uznaje problem na gwarancji.

Ceny: 5 500 – 30 000zł

LG Philips Panasonic Sony
System operacyjny WebOS AI Android TV Oprogramowanie zamknięte Android TV
Szczególne zalety
  • Wyższa jasność w SDR niż u konkurencji
  • Opcja 77″ w cenie poniżej 30 tys!
  • ThinQ AI Sztuczna inteligencja w języku polskim (jedyna na rynku)
  • Ambilight
  • Najwyższy poziom jasności HDR w OLED+ 903
  • Przełomowy dźwięk Bowers & Wilkins (OLED+ 903)
  • Najlepsza wierność odwzorowania barw (SDR i HDR)
  • Najlepsza obróbka obrazu (ostrość i gradacja)
  • Acoustic surface (matryca jest głośnikiem)
Szczególne wady
  • Stary procesor systemu Android
  • Przestarzały system operacyjny
  •  Stary procesor systemu Android w modelu AF8 (nie dotyczy AF9)
Przeczytaj pełny test LG OLED E8, LG OLED C8, LG OLED B8 OLED+ 903, OLED 803, Philips POS9002f Panasonic FZ950, Panasonic FZ800 Sony AF9, Sony AF8

2. Sony ZF9 (65″, 75″)

Do filmów:

85% Complete

Do filmów UHD:

100% Complete

Do telewizji:

95% Complete

Do sportu:

100% Complete

Do gier: 

85% Complete

Kąty widzenia: 

55% Complete

65_Z9F_ZF9_Premiera_SonySony ZF9 to bardzo oryginalna konstrukcja wykorzystująca matrycę VA o znacznie poprawionych kątach widzenia. Zawdzięczamy je specjalnej powłoce umieszczonej na matrycy. Niestety zmniejsza ona kontrast, ale telewizor wyposażono w system podświetlenia Direct LED z lokalnym wygaszaniem co skutecznie temu przeciwdziała. Mamy więc w pewnym sensie powrót do najlepszych rozwiązań, stosowanych np. w modelu ZD9 z 2016 roku. W prawdzie ZF9 nie dostarcza aż tak wysokich wyników, ale jest na tyle dobry, że spokojnie można go zakwalifikować do walki w segmencie high-end. Telewizor wykorzystuje system operacyjny Android TV i nowy, szybszy procesor.

Przeczytaj test: Sony ZF9

Cena:

  • 65″ – 10 499zł
  • 75″ – 19 999zł

3. Samsung Q900R (65″, 75″, 85″)

Do filmów:

85% Complete

Do filmów UHD:

100% Complete

Do telewizji:

90% Complete

Do sportu:

100% Complete

Do gier: 

100% Complete

Kąty widzenia: 

20% Complete

Pierwszy na rynku telewizor z rozdzielczością 8K jest wyjątkowy bo… pierwszy z 8K, ale nie do końca o to chodzi w jego wyjątkowości, bo wykorzystanie jej jest raczej bardzo trudne na ten moment (trzeba blisko zasiadać przed dużą przekątną by wykorzystać maksymalne możliwości takiego obrazu, jeszcze bliżej niż do 4K). Jego walory wynikają głównie z bezpośredniego podświetlenia Direct LED, które zapewnia rewelacyjną czerń, prawie porównywalną z telewizorami OLED, oraz bardzo mocne efekty świetlne przy treści z HDR (aż do 2 000 nitów co dla OLED jest póki co nieosiągalną barierą). Jest to także wybitny telewizor do grania na konsoli ze względu na możliwość poprawy płynności i ostrości ruchu bez znacznego wpływu na input lag. Tylko firma Samsung oferuje w tym roku taką sprawność, a dokładniejszy opis znajduje się w temacie Motion Plus Gra | TEST | Nowość w TV od Samsung dedykowana dla graczy! Warto też wspomnieć o module one connect dzięki któremu podłączymy ekran tylko jednym kablem (zawiera w sobie zasilanie!) czy też trybie ambient mode, który zamieni nasz telewizor w trybie standby w ładną ozdobę salonu. Do wad modelu Q900R zaliczyłbym kąty widzenia, mniej precyzyjne oddanie barw zarówno w SDR jak i HDR, oraz znacząco podbite poziomy jasności przy tym drugim rodzaju treści. Kalibracja pomaga, ale nie jest w stanie całkowicie opanować sytuacji wobec czego telewizor oddaje obraz nieco “przesadzony”.

Cena:

  • 65″ – 18 999zł
  • 75″ – 24 999zł
  • 85″ – 54 999zł

4. Samsung Q9FN (55″, 65″, 75″)

Do filmów:

85% Complete

Do filmów UHD:

100% Complete

Do telewizji:

90% Complete

Do sportu:

100% Complete

Do gier: 

100% Complete

Kąty widzenia: 

20% Complete

qled_2018_q9f_samsungQ9FN to jeden z najlepszych TV w historii Samsunga, a jednocześnie jeden z najbardziej przystępnych cenowo modeli w tym segmencie. Jego walory (jasność, czerń itd.) są tylko minimalnie niższe w stosunku do modelu Q900R, poza oczywiście rozdzielczością, ale jak pisałem wcześniej – raczej ciężko zrobić z niej użytek.  Nadal mamy podświetlenie Direct LED, które zapewnia rewelacyjną czerń, prawie porównywalną z telewizorami OLED, oraz bardzo mocne efekty świetlne przy treści z HDR. Jest to także wybitny telewizor do grania na konsoli ze względu na możliwość poprawy płynności i ostrości ruchu bez znacznego wpływu na input lag. Tylko firma Samsung oferuje w tym roku taką sprawność, a dokładniejszy opis znajduje się w temacie Motion Plus Gra | TEST | Nowość w TV od Samsung dedykowana dla graczy! Warto też wspomnieć o module one connect dzięki któremu podłączymy ekran tylko jednym kablem (zawiera w sobie zasilanie!) czy też trybie ambient mode, który zamieni nasz telewizor w trybie standby w ładną ozdobę salonu. Wady? Jak w Q900R – kąty widzenia, omniej precyzyjne oddanie barw zarówno w SDR jak i HDR, oraz znacząco podbite poziomy jasności przy tym drugim rodzaju treści. Kalibracja pomaga, ale nie jest w stanie całkowicie opanować sytuacji wobec czego telewizor oddaje obraz nieco “przesadzony”.

Przeczytaj test: Samsung Q9FN

Cena:

  • 55″ – 7 499zł
  • 65″ – 9 999zł
  • 75″ – 16 999zł

(93701)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

73
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x