Home Promocje Black Friday 2022 Jaki TV Sony na Black Friday do filmów, sportu i konsoli? Test oferty 2022 QD-OLED, OLED, Mini LED!
Jaki TV Sony na Black Friday do filmów, sportu i konsoli? Test oferty 2022 QD-OLED, OLED, Mini LED!

Jaki TV Sony na Black Friday do filmów, sportu i konsoli? Test oferty 2022 QD-OLED, OLED, Mini LED!

14.69K
7

Firma Sony posiada w swoim portfolio szereg telewizorów, które znakomicie sprawdzą się w oglądaniu filmów i sportu lub graniu na konsolach nowej generacji. Tegoroczne serie proponowane przez japońskiego producenta, są jeszcze bardziej zaawansowane, a perłą w koronie lineupu na 2022 jest pierwszy w historii marki TV QD-OLED, który dostarcza referencyjną na ten moment jakość obrazu! Które z modeli będą najlepsze do kina domowego z netflixem czy filmem na 4K Ultra HD Blu-ray? Z którymi najlepiej będziemy się bawić grając na konsolach nowej generacji, a które dadzą nam najwięcej emocji podczas oglądania piłkarskich meczów? W tym roku przetestowaliśmy w redakcji większość modeli  i co ważne – dokładnie je zmierzyliśmy. Poniżej dzielimy się naszą wiedzą, która mam nadzieję, choć trochę pomoże przy wyborze wymarzonego telewizora marki Sony.

Telewizory Sony LCD, Mini LED, OLED i QD-OLED 2022 – jaki model wybrać do filmów, sportu i konsoli?

Sony ogłosiło pełne portfolio na 2022 rok w styczniu, a pierwsze modele zaczęły trafiać do sklepów na przełomie marca i kwietnia. W listopadzie można już korzystać w pełni z możliwości oferowanych przez najnowsze telewizory tego producenta. Do wyboru jest rekordowo dużo ekranów wykonanych w kilku technologiach i o bardzo wielu przekątnych! Tradycyjnie już są modele z matrycami LCD oraz OLED, a ale też Mini LED oraz – po raz pierwszy – model QD-OLED! Chętni mogą wybierać pomiędzy telewizorami z rozdzielczością 4K a 8K chociaż jak wiemy to dopiero wstęp do technologii Ultra HD, której głównym elementem jest HDR oraz szeroka paleta barw widoczne w serwisach streamingowych czy w grach. Zanim przejdziemy do różnic poszczególnych odbiorników, skupmy się na kilku wyróżnikach tegorocznych serii oraz ich wspólnych, kluczowych cechach podawanych często przez samego producenta.

Najważniejsze cechy telewizorów Sony QD-OLED, OLED, Mini LED i LCD 2022

Przełomowy panel QD-OLED nowej generacji

Wraz z rokiem 2022 przyszła jedna z największych innowacji nie tylko w sektorze telewizorów organicznych ale w ogóle: w pierwszych modelach konsumenckich zadebiutował nowy, prawdziwie przełomowy typ matrycy QD-OLED. Na wprowadzenie modeli z tego typu panelem zdecydowali się tylko dwaj producenci: Samsung oraz właśnie Sony. W sztandarowym modelu A95K zainstalowano ekran łączący w sobie zalety kropki kwantowej z organicznymi diodami. Efekt? Wyższa jasność i jeszcze lepsze pokrycie szerokiej przestrzeni barw.

Sony A95K to nowy rozdział i jeden z najlepszych telewizorów, jakie kiedykolwiek trafiły na rynek. Więcej o pierwszym modelu QD-OLED od Sony w dalszej części przeglądu.

 

Sony A95K – pierwszy telewizor QD-OLED w historii marki; fot. Sony

Pełna gotowość na sportowe emocje – ekrany 120Hz i upłynniacz

20 listopada ruszą jedyne takie piłkarskie Mistrzostwa Świata w historii. Turniej w Katarze zostanie rozegrany na przełomie dwóch ostatnich miesięcy roku, co jest absolutnym ewenementem – do tej pory mundial odbywał się wyłącznie latem. Zbliżający się światowy czempionat sprawia, że wiele osób poszukuje właśnie nowego telewizora. Nowe propozycje marki Sony są w pełni gotowe na to piłkarskie święto, bowiem przede wszystkim posiadają – niemal w komplecie – matryce o częstotliwości odświeżania 120Hz. Co to dokładnie znaczy i zapewnia?

Ekran 120Hz gwarantuje, że oglądając mecz nie uświadczymy żadnych niepożądanych niedostatków takich jak rwanie obrazu. Piłka będzie krążyć pomiędzy zawodnikami płynnie, a oni sami będą prawidłowo odwzorowani w ruchu. To fantastyczna sprawa dla naszych oczu, bo boiskowe wydarzenia są po prostu w pełni autentyczne i przyjemnie się na nie patrzy. 

Na dodatek producent w części nowych telewizorów zaimplementował autorską technologię XR Motion Clarity, która jest elementem całego zastępu technik wykorzystywanych przez inteligentny procesor Cognitive Processor XR. Upłynniacz posiada kilka predefiniowanych trybów i możliwość konfiguracji własnej. Uzbrojeni w tak zaawansowane opcje, użytkownicy telewizora Sony X90K będą w pełni przygotowani na piłkarskie i sportowe emocje.

Telewizor Sony BRAVIA XR X90K; fot. Sony

Doświadczenia firmy Sony z Hollywood i rodzina “Master Series”

Nowy telewizor Mini LED Z9K należy do pielęgnowanej od dłuższego czasu przez Sony prestiżowej linii “Master Series“. Nawiązuje ona swą nazwą do studyjnej jakości obrazu. Sony jest przecież firmą produkującą wyświetlacze studyjne, w tym referencyjny model do post-produkcji treści Ultra HD z HDR, jakim jest BVM-HX310. Na tym monitorze studyjnym powstaje spora część filmów w Hollywood! Nie trzeba chyba w tym momencie dodawać jak duże ma to znaczenie przy produkcji telewizorów domowych oraz ich jakości obrazu? Przy filmach czują się one jak ryba w wodzie!

Ekrany należące do tej serii mają za cel odtwarzać treść w sposób jak najbardziej zbliżony do sprzętu studyjnego ponieważ, jak twierdzi producent, wtedy można uzyskać największą przyjemność z seansu. Trudno się z tym nie zgodzić!

Sony OLED AG9

Unikalny serwis wideo BRAVIA CORE – najwyższa jakość obrazu w streamingu

W ubiegłym roku Sony wprowadziło na swoje najnowsze telewizory Google TV autorski serwis wideo o nazwie BRAVIA CORE. To projekt ekskluzywny i dostępny wyłącznie dla posiadaczy telewizorów z rodziny BRAVIA XR na 2021 i 2022 rok. Jego dokładny test przeprowadziliśmy w osobnym artykule dostępnym poniżej:

Pierwsze wrażenia test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV BRAVIA CORE

W katalogu usługi znajdują się filmy z Sony Pictures, studia należącego do producenta. Najnowsze filmy trafiają na platformę bardzo szybko – zaraz po tym, jak zakończy się ich obecność w kinach. Poza nowościami, które można nabywać dzięki voucherom (5 lub 10 takich kuponów otrzymają kupujący nowe telewizory BRAVIA XR), Sony gwarantuje też dostęp do katalogu starszych filmów Sony Pictures, których “na start” było ponad 100. Ponadto w bibliotece znajduje się kilkadziesiąt tytułów IMAX Enhanced i osobny katalog Studio Access, który daje dostęp do materiałów zakulisowych i dodatkowych.

Pierwsze wrażenia test Sony BRAVIA XR OLED A90J Google TV BRAVIA CORE 2

BRAVIA CORE, mimo że nie jest dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców, znacząco podnosi poprzeczkę jeśli chodzi o jakość streamowanych treści. Zapewnia to specjalna funkcja – czy też standard – który Sony nazywa Pure Stream. Umożliwia przesył z prędkością nawet 80 Mb/s. To znacznie więcej, niż w przypadku innych serwisów streamingowych. Do tej pory na szczycie pod tym względem pozostawało Apple TV z prędkością dochodzącą do 40 Mb/s.

Sony wprowadza nowy serwis wideo VOD - BRAVIA CORE. Włączymy go tylko na telewizorach Sony BRAVIA XR! Co tam obejrzymy?
fot. Sony

Wysokiej jakości wykonanie, doskonały design

Telewizory Sony z wyższych serii – w tym oczywiście poszerzonej rodziny BRAVIA XR – charakteryzuje minimalistyczne, modernistyczny wzornictwo, które nadaje ekranowi elegancką formę jednolitej tafli szkła i skupia uwagę widza na ekranie. W naszych redakcyjnych testach podobnie jak w poprzednich latach nie napotkaliśmy na słaby element związany z budową takich modeli jak X90K, X95K, A95K czy A90K. Telewizory są dopracowane pod tym względem w najdrobniejszych szczegółach i cieszą oko użytkownika – co ważne z każdej strony. Telewizor może więc stanąć na środku salonu z widocznym tyłem, który nie będzie “straszyć” domowników.

Telewizor Sony BRAVIA XR X90K; fot. Sony
Telewizor Sony BRAVIA XR OLED A90K

Technologia XR TRILUMINOS™ Pro

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J triluminos pro

Specjalizowane podświetlenie telewizora diodami PFS LED.

Od dłuższego już czasu telewizory Sony wykorzystują technologię TRILUMINOS™, jednak nie zawsze mówi się o tym dostatecznie wiele. A to jedna z najważniejszych funkcji wchodzących w skład technologii Ultra HD. Jest ona analogiczna np. do technologii QLED (kropka kwantowa) czy LCD LG (NanoCell). XR TRILUMINOS™ Pro, czyli ulepszona z myślą o modelach na 2022 rok technologia zapewnia lepsze pokrycie szerokiej palety barw wykorzystywanej w materiałach zrealizowanych w technologii 4K Ultra HD. Mogą to być filmy, seriale, programy nadawane w telewizji satelitarnej czy kablowej czy gry z konsol nowej generacji. Telewizor bez wysokiego pokrycia szerokiej palety barw (od 90% wzwyż) nie jest w stanie oddać np. wystarczająco nasyconego czerwonego koloru puszki coli. Rozwiązanie Sony sprowadza się w praktyce do zastosowania diod pokrytych luminoforem PFS, znanych także z kilku poprzednich generacji wyświetlaczy japońskiej firmy. Dzięki niemu, ekran pozwala pokazać aż 95% barw, których obecnie mógłby użyć reżyser w swoim filmie. Poniżej przypominamy film, na którym tłumaczymy co to jest szeroka paleta barw i gdzie można ją zobaczyć:

Co to jest wcg szeroka paleta barw w telewizorze

Procesor obrazu Cognitive Processor XR

„Mózgiem” nowej serii telewizorów Sony BRAVIA XR jest procesor Cognitive Processor XR. Naśladuje on działanie ludzkiego wzroku i słuchu przy zastosowaniu zupełnie nowych technik przetwarzania, wykraczających poza tradycyjną sztuczną inteligencję. Człowiek oglądający przedmioty nieświadomie skupia uwagę na pewnych punktach. Procesor Cognitive Processor XR dzieli ekran na wiele stref i wykorzystuje inteligencję poznawczą do ustalenia, gdzie w obrazie znajdują się takie „punkty koncentracji uwagi”. W przeciwieństwie do standardowej sztucznej inteligencji, która rozdzielnie wykrywa i analizuje kolor, kontrast, detale i inne elementy obrazu, nowy procesor Cognitive Processor XR może kompleksowo analizować szereg elementów, podobnie jak ludzki mózg. W rezultacie każdy element jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, a cała scena wygląda spójnie i naturalnie – czego nie zapewni standardowa sztuczna inteligencja.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J procesor xr

Analizując sygnał, układ Cognitive Processor XR może też ustalić położenie źródła dźwięku, a następnie idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Procesor przekształca też każdy sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D, tworząc wciągające, bardziej realistyczne pole dźwiękowe. Niespotykane dotąd możliwości przyswajania, analizy i rozumienia dużych ilości danych pozwalają zoptymalizować każdy piksel, klatkę i scenę, by ostatecznie wygenerować najbardziej realistyczny obraz i dźwięk w historii Sony.

Menu konfiguracji funkcji obróbki cyfrowej.

A jak wygląda to w praktyce?

Układ Cognitive Processor XR daje jednak kilka ciekawych funkcji, na które składają się m.in “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna Gradacja”. Pozwalają one uwypuklić niektóre walory obrazu i zamaskować niedoskonałości przy słabym sygnale. Na pewno każdy z czytelników zna problem posteryzacji (bandingu) obrazu, która jest nieodłączną cechą słabej jakości plików, oraz treści telewizyjnej. Zwróćmy uwagę jak skutecznie system “Łagodna gradacja” radzi sobie z nią:

Łagodna Gradacja WyłączonaŁagodna Gradacja Średnia

Suwak “Rozdzielczość” pracuje zaś na wyższą ostrość obrazu i robi to w znacznie lepszy sposób niż zwykły suwak z tym związany. Przede wszystkim nie kreuje artefaktów w postaci podwójnych konturów. Tak wygląda to w praktyce:

Resolution: 0Resolution: 75

Widzimy tutaj jak operując na funkcjach Rozdzielczości, oraz Łagodnej gradacji możemy nieco “uszlachetnić” obraz. Rezultaty te składają się na trochę lepszy, niż u konkurencji, wygląd treści SD, czy słabego HD.

Rozdzielczość 8K

W 2022 roku firma Sony po raz kolejny wprowadziła telewizor obsługujący rozdzielczość 8K. Jest to kolejna ewolucja technologii Ultra HD. Rozdzielczość taką docenimy najbardziej przy ogromnych przekątnych, dlatego model Z9K, który posiada tak gigantyczną rozdzielczość występuje tylko w dwóch rozmiarach: 85 i 75 cali. Na temat tego ile zyskujemy w przypadku szczegółowości obrazu w zależności od naszej odległości od ekranu, napisaliśmy wiele w naszym kalkulatorze odległości, który poczytać polecamy tutaj.

Telewizor 8K Sony BRAVIA XR Mini LED Z9K; fot. Sony

Dźwięk Acoustic Surface Audio+ (Acoustic Multi-Audio™)

W 2022 roku firma Sony ponownie sięgnęła po system dźwięku wydobywającego się wprost z matrycy telewizora. Dzięki Acoustic Surface+ (Acoustic Multi-Audio™) w drgania wprawiana jest powierzchnia ekranu i to z niej wydobywa się dźwięk. Elementy generujące wibracje umiejscowione są z tyłu ekranu. Widz ma wrażenie, że dźwięk dochodzi z całej matrycy, a nie z konkretnych miejsc gdzie umiejscowione są głośniki. Ciekawe i co najważniejsze – działające. Udoskonalona technologia Acoustic Surface Audio+ (Acoustic Multi-Audio™)  wytwarza kinowy dźwięk przestrzenny z dokładniej rozmieszczonymi źródłami i zapewnia idealną harmonię między obrazem a dźwiękiem.

fot. Sony

System multimedialny Google TV

To jedna z największych i najmocniej wpływającymi na doświadczenia z użytkowania i możliwości telewizora nowości w nowej linii telewizorów Sony. Google TV jest niejako nowym, jeszcze bardziej rozbudowanym wcieleniem Android TV. Łączy filmy, programy telewizyjne i telewizję na żywo z aplikacji i subskrypcji użytkownika i porządkuje je indywidualnie dla niego. Dzięki personalnie dobieranym rekomendacjom, można z łatwością znaleźć treści odpowiednie dla siebie. Można też dodawać zakładki do programów i filmów, umieszczając je na jednej liście rzeczy do obejrzenia. Zawartość tej listy można nawet uzupełniać z telefonu lub laptopa, używając wyszukiwarki Google.

Google TV to też nadal zgodność z protokołem Chromecast 2 używanym do strumieniowania treści z urządzeń z Androidem bądź komputerów osobistych. Umożliwia również wykorzystanie Google Asystenta do komend głosowych, ułatwiających poruszanie się po menu. Obecnie na pokładzie znajdziemy najważniejsze aplikacje jak Player, HBO GO, Netflix, Disney+, Polsat Box Go, Viaplay, Apple TV+ czy Amazon Prime. Jeżeli czegoś nie widzimy w menu głównym “fabrycznie”, to należy udać się do Google Store i doinstalować aplikację ze sklepu. Google TV w sprawnych rękach może mieć ogromne możliwości, o których mogą pomarzyć użytkownicy zamkniętych systemów.

Innymi punktami wspólnymi telewizorów Sony jest obsługa formatu Dolby Vision. Ponadto ważną funkcjonalnością (obecną w komplecie modeli 2022) jest również zgodność z protokołami Apple Airplay 2 oraz Homekit. Ten pierwszy pozwala na streaming mediów z urządzeń na systemie iOS lub MacOS (a więc iPhone, iPad, komputery Mac), a ten drugi na integrację z rozwiązaniami inteligentnego domu Apple. Większość tegorocznych modeli Sony dysponuje także portami HDMI 2.1 przygotowanymi na pełnozakresową współpracę z konsolami nowej generacji. Każdy telewizor z rocznika 2022 posiada też tunery telewizji kablowej, naziemnej (DVB-T2 HEVC) i satelitarnej.

Telewizory Sony to modele stworzone do współpracy z PlayStation 5

Wszystkie telewizory BRAVIA XR z 2022 r. są oznaczone jako „Idealne do PlayStation 5”, co oznacza, że mają dwie specjalne funkcje PlayStation 5 (PS5): Auto HDR Tone Mapping (automatyczne odwzorowywanie odcieni HDR) i Auto Genre Picture Mode (dostosowywanie trybu obrazu do gatunku). Kluczowa jest tu tradycyjnie obecność portów HDMI 2.1, które przeznaczone są graczom obcującym właśnie z konsolami obecnej generacji. HDMI 2.1 oferuje przede wszystkim zabawę w 4K 120Hz, a także technologię VRR eliminującą rozrywanie obrazu w szybkim ruchu (aktualizacja w najbliższych miesiącach) i spadki klatek oraz ALLM, czyli automatyczny tryb gry, w który przechodzi telewizor wykrywający konsolę.

Przydatność powyższych modeli do w parze z PS5 określa szereg parametrów i funkcji, ale na początek skupmy się na Auto HDR Tone Mapping. Czym jest ta funkcja? By zrozumieć jej działanie, na początek musimy przypomnieć sobie początkową konfigurację większości konsol i gier, kiedy włączamy je po raz pierwszy. Na ekranie pojawiają się wtedy ręczne ustawienia poziomów HDR, odpowiadające za to, jak telewizor wyświetla szczegóły w jasnych i ciemnych obszarach obrazu. Dzięki bezpośredniej komunikacji pomiędzy PS5 a telewizorem, konsola sama automatycznie dostosuje odpowiednio wszystkie trzy niezbędne parametry, które obecnie trzeba ustawić osobiście nie tylko na PlayStation, ale i na konkurencyjnych konsolach.

Test telewizor sony z9j bravia xr 8k hdr konsole ps5

By lepiej zrozumieć wpływ przytoczonych ustawień poziomów HDR oraz samej funkcji „Auto HDR Tone Mapping”, spójrzmy na poniższe porównanie:

fot. Sony

Wynika z niego jak na dłoni, o co tutaj chodzi. Auto HDR Tone Mapping dba, by nie uciekł nam żaden szczegół w obrazie. W grach takich jak wyścigowe (np. nadchodzące Gran Turismo 7), odpowiednia przejrzystość i poziom detali w jasnych i ciemnych fragmentach obrazu są kluczowe. Do tej pory niekoniecznie gracz sam był w stanie zadbać o tę kwestię w odpowiedni sposób, a teraz ta funkcja robi to samodzielnie. To zupełna nowość i duża wartość dodatkowa, którą napotkamy wyłącznie w najnowszych telewizorach Sony BRAVIA XR, a także modelach z rocznika 2021 i XH90 z 2020 roku.

Wyższe modele telewizorów Sony BRAVIA XR posiadają także wysokie średnie wartości HDR, czyli praktycznie najważniejszego elementu technologii Ultra HD. Bo to właśnie dzięki HDR obraz jest niezwykle realistyczny i przypomina ten, który widzimy ludzkim okiem na co dzień. Jak ważny jest HDR możecie zobaczyć na moim filmie tutaj:

Co to jest HDR w telewizorze

Duża przekątna to także potrzeba wyższej rozdzielczości. Telewizory OLED są już produkowane z ekranami 83-calowymi, a mówi się już o pierwszych modelach dochodzących niema do 100 cali! To jednak nowość w tym sektorze. W przypadku telewizorów LCD niczym nadzwyczajnym od kilku lat są rozmiary w stylu 85 cali. Tutaj przydaje się już coś więcej niż rozdzielczość 4K. Dlatego właśnie w nowej ofercie Sony znajduje się dostępny w wariantach 75″ i 85″ model BRAVIA XR LED 8K MASTER Series Z9K. A bywało jeszcze “grubiej” – zobaczcie poprzedni wielki model 8K od Sony – ZG9 z 2020 roku z ekranem… 98 cali!

Jaki wybrać telewizor Sony 2019 zg9
Sony ZG9 8K 98 cali

Na kolejnych podstronach znajdziecie kluczowe informacje na temat całej linii telewizorów Sony, którą testowaliśmy w redakcji HDTVPolska w 2022 roku.

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1

Telewizory QD-OLED, OLED, Mini LED i LCD (diodowe LED) w ofercie Sony 2022

Główna oferta telewizorów Sony na rok 2022 składa się z 8 głównych modeli: pierwszego w ofercie 4K QD-OLED, dwóch 4K OLED, jednego 8K Mini LED oraz pięciu 4K LCD.

W tym roku sześć sztandarowych modeli Sony funkcjonuje pod nazwą BRAVIA XR.

Telewizory Sony BRAVIA XR QD-OLED, OLED, Mini LED i LCD na 2022 rok; fot. Sony
Test Sony A95K QD-OLED wstęp
Telewizor Sony BRAVIA XR QD-OLED A95K

magicLinks_2_1

QD-OLED / OLED czy LCD?

Odwieczne pytanie, z którym boryka się spora część kupujących. Szczególnie gdy ceny telewizorów z klasyczną matrycą OLED (WRGB) spadły do akceptowalnego poziomu oraz takiego, gdzie w podobnej cenie można nabyć telewizor LCD Premium (Mini LED). Na co więc zwrócić uwagę w przypadku doboru technologii w jakiej będzie wykonany nasz przyszły telewizor Sony?

Za co lubimy telewizory OLED i QD-OLED w kinie domowym?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Jak więc widać, OLED wydaje się duchowym następcą technologii plazmowej, która najlepiej czuła się właśnie w kinie domowym podczas oglądania filmów i seriali. Nie inaczej jest w przypadku OLED, który wraz z 4K Ultra HD dostarcza doskonały, kinowy obraz tak pożądany przez maniaków filmu.

Perfekcyjna czerń możliwa do uzyskania na ten moment tylko na OLED

Powidoki i wypalenia w OLED – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale.

O zdanie pytamy szefa działu testów na HDTVPolska, Macieja Kopra:

Co roku moja firma (SkalibrujTV.pl) kalibruje kilkaset telewizorów OLED różnych producentów i powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor.

Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (ponad 172 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc.

Zapowiedź otwieramy test Sony BRAVIA XR OLED A90J czerń 2

Za co lubimy telewizory LCD, a tym bardziej Mini LED?

Telewizory wykonane w technologii LCD to przede wszystkim trwałość. Tutaj nie ma praktycznie mowy o zjawisku powidoków czy wypalania. Najwyższe modele posiadają też matryce z podświetleniem Direct PFS LED typ. VA z powłoką poszerzającą kąty. Mamy więc doskonałą czerń, szeroką paletę barw kolorów w sygnale 4K/8K Ultra HD oraz bardzo dobre kąty widzenia mimo matrycy VA. Nie jest to oczywiście czerń na poziomie OLED, ale dla wielu użytkowników może być całkowicie wystarczająca jeżeli telewizor ma być uniwersalnym odbiornikiem w głównym salonie, a nie tylko służyć do filmów czy seriali w kinie domowym. Wybrane telewizory LCD od Sony posiadają też widocznie wyższe wartości jasności HDR oraz SDR, czyli sprawdzą się szczególnie w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach.

Nowością w portfolio firmy Sony są w 2022 roku telewizory Mini LED: 8K Z9K oraz 4K X95K. Technologia Mini LED bazuje na matrycy LCD, ale oferuje znacznie precyzyjniejsze podświetlenie, czyli w efekcie wyższą jasność i lepszą czerń oraz kontrast zapewniane przez diody zlokalizowane bezpośrednio za ekranem. Zyskuje też odwzorowanie kolorów, zatem należy wysnuć wniosek, że Mini LED jest znakomitą alternatywą dla technologii OLED.

Mimo wszystko polecamy porównać parametry obrazu w naszych fachowych pomiarach na kolejnych podstronach tego wpisu.

Test telewizor sony z9j bravia xr 8k hdr pomiary czerń kontrast
Sony BRAVIA XR Z9K – doskonała czerń i kontrast

(14687)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
TataBies
TataBies
1 rok temu

Wszystko fajnie tylko szkoda, że tak często się zawieszają te telewizory. Pracuję w sklepie z elektroniką i z przykrością stwierdzam, że telewizory sony najczęściej się psują na ekspozycji…. a są najdroższe 🙂

Jachu
Jachu
1 rok temu

Dzięki za post! Dzisiaj kupiłem akurat xbox series S, bo w media expert na promocji za 1149 zł mieli, podłączyłem i stwierdziłem, że nowy telewizor by się przydał, wezmę pod uwagę 🙂

kamilos
kamilos
1 rok temu
Reply to  Jachu

Też mnie kusi ta promka na xboxa. Dobrze wychodzi plus może jakaś gierka jeszcze wleci do niego 😀

mario
mario
1 rok temu
Reply to  Jachu

Haha ja dokładnie tak samo

Franek
Franek
1 rok temu
Reply to  Jachu

Ja co prawda po Black Friday ale znalazłem u nich telewizor TCL 65-calowy i też w dobrej cenie! Pod konsolę idealnie

Czarek
Czarek
1 rok temu
Reply to  Franek

teraz w okresie świątecznym też są fajne promocje w me na TCL, więc można nadrobić 🙂

krichu
krichu
1 rok temu
Reply to  Franek

No taki Np C825 jest super w wersji 60. Mega się gra na tym. Z media expert mam

7
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x