Home Testy Słuchawki Wielki test flagowych słuchawek Sony WH-1000XM5! Czy przebiły poprzedni, znakomity model?
Wielki test flagowych słuchawek Sony WH-1000XM5! Czy przebiły poprzedni, znakomity model?

Wielki test flagowych słuchawek Sony WH-1000XM5! Czy przebiły poprzedni, znakomity model?

9.45K
2

Sony WH-1000XM4 od dawna królują jako nasz wybór redakcyjny jednych z najlepszych słuchawek nausznych, dzięki nienagannej jakości dźwięku, żywotności baterii i aktywnej redukcji szumów. Jak więc można poprawić niemal perfekcję? To trudne zadanie, ale nie ma takiego, którego nowym Sony WH-1000XM5 nie udaje się wykonać. Zapraszamy na test najnowszych flagowych słuchawek japońskiej marki!

Słuchawki Sony WH-1000XM5 – test nowego flagowego modelu Japończyków!

W ostatnich latach firma Sony opracowała zwycięską receptę, dzięki której budowała jedne z najlepszych słuchawek z redukcją szumów na rynku. Każda nowa generacja wyglądała dość podobnie do poprzedniej, ale właśnie ta stopniowa poprawa dźwięku, redukcji szumów, jakości połączeń telefonicznych oraz wprowadzanie nowatorskich rozwiązań w obsłudze i sterowaniu sprawiła, że linia słuchawek WH-1000 zawsze była o krok przed konkurencją. Kiedy więc zobaczyłem oficjalne zdjęcia Sony WH-1000XM5, byłem bardzo zaskoczony. Nie byłem pewny, czy dobrym posunięciem było poważne przeprojektowanie jednego z największych sukcesów Sony w ostatnich latach i czy nie zepsuto przy okazji czegoś, co tak naprawdę nie wymagało poprawy.

Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Słuchawki nauszne SONY WH-1000XM5B ANC Srebrny 1 899.00 zł

Promocja:

Dostępność modelu w promocji (23.11.2022)
Słuchawki Sony WH-1000XM5 czarne 1 379 zł
Słuchawki Sony WH-1000XM5 białe 1 365 zł

Sony WH-1000XM5 – nowy wygląd

Osoby znające charakterystyczny wygląd serii 1000 zauważą, że model WH-1000XM5 stanowi piękną ewolucję jej stylu. Minimalistyczny design i bardziej nowoczesny wygląd zrywa z konwencjonalnym designem tradycyjnego sprzętu Hi-Fi. Zmiany konstrukcyjne wprowadzone przez Sony w WH-1000XM5 są znaczące i widoczne już na pierwszy rzut oka. Przerobione zostały obszary, które mogły przyczyniać się do słyszalnego szumu wiatru, co doprowadziło finalnie do uzyskania gładszych linii i mniej agresywnych krawędzi obudowy. Słuchawki mają matową teksturę i są wykonane z odnawialnych materiałów ABS. Zastosowane tworzywa sztuczne są wysokiej jakości i są bardzo miłe w dotyku, nawet jeśli starszy model XM4 nadal wydaje się nieco bardziej luksusowy z wyglądu.

Dzięki nowemu zawiasowi i konstrukcji zawieszenia WH-1000XM5 zapewnia spersonalizowany komfort noszenia. Sekcja pałąka wykorzystuje teraz bezstopniowe suwaki ABS zamiast tradycyjnych metalowych pasków, dzięki którym można swobodnie dostosowywać wygodny rozmiar, a płynny zawias obsługuje lewy i prawy nausznik, umożliwiając obrót o 90°. Wygląda na to, że plastik wydaje się być dość nowoczesny, bo spędziłem trochę czasu na wyginaniu i skręcaniu pałąka, którego krańce zdobi dyskretne logo Sony. Ku mojemu zdziwieniu nic w nim nie pękło, a wszystko nadal działa całkiem dobrze. W poprzednim modelu XM4 zastosowano szereg przegubów i zawiasów, które umożliwiały składanie jego nauszników, natomiast nowe Sony XM5 po prostu składają się na płasko. Nowy pałąk jest zauważalnie cieńszy niż w poprzedniej generacji. a miękka pianka do rozproszenia nacisku na głowę rozciąga się na jego górną część i zapewnia wsparcie i wygodę. Słuchawki nie wywierają tak dużego nacisku, ale nadal można je wyczuć na naszej głowie. Opaska jest całkowicie pokryta nowym materiałem „Soft fit leather”.

WH-1000XM4 (po lewej) kontra WH-1000XM5

Słuchawki Sony wyposażone są w nowe nauszniki o owalnym kształcie pokryte skórą syntetyczną, która wydaje się trwalsza niż nakładki w XM4. Jest miękka i gładka w dotyku i pokrywa nauszniki wypełnione pianką zapamiętującą kształt, która z roku na rok jest bardziej dopasowana i bardziej miękka. Skórzane nauszniki są bardziej rozciągliwe niż zwykła skóra, dzięki czemu lepiej dopasowują się do kształtu uszu. Większy obszar nauszników powoduje lepsze uszczelnienie wokół ucha, pasywnie blokując zewnętrzne dźwięki i podnosi wrażenia z redukcji szumów i jakości dźwięku, dodatkowo dając większą wygodę w noszeniu. Prawy nausznik to panel dotykowy, który obsługuje wszechstronne metody interakcji, takie jak pojedyncze kliknięcie, podwójne kliknięcie, długie naciśnięcie, długie naciśnięcie dwoma palcami oraz slajdy w górę/w dół/w lewo/w prawo, zakrycie dłonią. Służy on do realizacji funkcji, takich jak pauza/odtwarzanie, głośność +/-, wybór i przewijanie nagrań, budzenie asystenta głosowego, aktywacja/dezaktywacja inteligentnej rozmowy bez użycia rąk oraz zarządzanie połączeniami telefonicznymi za pomocą asystentów Google Amazon Alexa, lub Siri. Ogólny tryb interakcji jest bogaty, logika przejrzysta, a także łatwa w użyciu.

Do dyspozycji mamy także fizyczne przyciski funkcyjne w słuchawkach. W dolnej części lewej słuchawki znajduje się przełącznik zasilania i parowania Bluetooth, wybór trybu redukcji szumów NC/AMB (funkcji tłumienia szumów / trybu dźwięków otoczenia), dioda sygnalizująca status pracy oraz gniazdo słuchawkowe. W prawej słuchawce mamy port USB typu C do ładowania słuchawek oraz drugą diodę kontrolną. WH-1000XM5 nie tylko wyglądają zupełnie inaczej niż poprzednie generacje, ale także wywołują inne odczucia. W dłoni wydają się dużo lżejsze, chociaż parametry sugerują, że dzielą je zaledwie tylko cztery gramy od XM4 (254g vs 250g). Są również inne w noszeniu. Dobrze pasują do głowy i nie powodują zbytniego uścisku i dyskomfortu przy dłuższym noszeniu.

Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Słuchawki nauszne SONY WH-1000XM5B ANC Srebrny 1 899.00 zł

Słuchawki są dostępne w dwóch kolorach: czarnym i platynowo-srebrnym. Oba mają ładne matowe wykończenia, na których nie widać odcisków palców. Słuchawki WH-1000XM5 są dostarczane z wygodnym składanym etui, które jest większe niż w poprzednim modelu. Dodatkowo znajdziemy w komplecie przewód słuchawkowy o długości około 1,2 m i przewód USB do ładowania.

Sony WH-1000XM5 – ANC

Technologia redukcji szumów firmy Sony zachwycała mnie w ostatnich latach i po raz kolejny potwierdza się, że WH-1000XM5 są najlepsze w swojej branży. Sony po skupieniu się na zakłóceniach o niskiej częstotliwości w poprzednich modelach, tym razem spróbowało poprawić eliminację szumów w wyższym zakresie częstotliwości w swoim nowym modelu XM5. Aby to osiągnąć, dodano procesor V1, który po raz pierwszy pojawił się w bezprzewodowych słuchawkach dousznych WF-1000XM4. Najnowsze słuchawki XM5 otrzymały najbardziej zaawansowany system redukcji szumów firmy Sony. Procesor o wysokiej wydajności V1 może teraz lepiej radzić sobie z hałasem otoczenia zbieranym przez system ośmiu mikrofonów (cztery w XM4) dzięki swojej potężnej mocy obliczeniowej. Uwalnia on cały potencjał procesora redukcji hałasu Sony QN1 HD, zapewniając jego pełną wydajność i lepiej obsługując odwrócone fale dźwiękowe. Rozwiązanie to radykalnie redukuje hałas w paśmie średnich i wysokich częstotliwości i świadczy o największym jak dotąd postępie, jaki udało się osiągnąć w redukcji hałasu.

Specjalnie zaprojektowany 30-milimetrowy przetwornik akustyczny z lekką, sztywną kopułką pomaga osiągnąć wyższą dokładność redukcji szumów w przypadku występowania ich w różnych pasmach częstotliwości i uzyskuje dokładniejszą eliminację odwróconej fali dźwiękowej w celu zapewniania czystego, aktywnego efektu redukcji szumów. Kompozytowe tworzywo z włókna węglowego użyte w lekkiej kopułce poprawia czystość brzmienia, zwłaszcza tonów wysokich, by dźwięk brzmiał bardziej naturalnie. Rozwiązanie zwiększa wyrazistość dźwięku, poprawia odtwarzanie basu i pozwala całkowicie odciąć się od świata zewnętrznego. Dzięki funkcji Auto NC Optimizer działanie systemu redukcji hałasu jest przez cały czas automatycznie optymalizowane odpowiednio do sposobu noszenia słuchawek i czynników zewnętrznych. W poprzednich generacjach słuchawek trzeba było ręcznie uruchomić optymalizator NC, aby uzyskać najlepszą możliwą redukcję szumów. Inteligentna funkcja redukcji szumów Adaptive Sound Control uczy się naszych zachowań i zaczyna rozpoznawać miejsca, w których często bywamy. Dostosowuje przy tym dźwięk do danej sytuacji bez ręcznego przełączania, co jest dużo wygodniejsze w użyciu. Możemy ręcznie skorygować tryb redukcji szumów słuchawek, dotykając odpowiedniego przycisku na krawędzi lewej muszli. Funkcja redukcji szumów była doskonała w XM4, a teraz jest jeszcze lepsza w XM5. Po sprawdzeniu na żywo oba modele wydają się równie dobrze radzić sobie z niższymi częstotliwościami, ale nowy model sprawdza się lepiej przy tłumieniu wyższych częstotliwości. Nie bez powodu Sony od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingach najlepszych słuchawek z redukcją szumów i nie sądzę, aby miało to się zmienić w najbliższym czasie.

Sony WH-1000XM5 – rozmowy telefoniczne

Oprócz flagowej funkcji, jaką jest redukcja szumów, firma Sony na przestrzeni lat poprawiała jakość połączeń w serii WH-1000. Słuchawki XM5 zapewniają najlepsze do tej pory wrażenia podczas rozmów. Wyposażone są w technologię Sony Precise Voice Pickup, która wykorzystuje cztery mikrofony kształtujące wiązkę, wspomaganie sztuczną inteligencją do redukcji szumów, a także redukcję szumu wiatru. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest redukcja szumów połączeń DNN (Deep Neural Network), która automatycznie określa głos użytkownika i hałas otoczenia w różnych scenariuszach na podstawie próbek dźwiękowych i filtruje szum w celu zachowania najlepszej jakości, zapewniając efekt połączenia głosowego w wysokiej rozdzielczości. Algorytm powstał dzięki sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu z użyciem ponad 500 milionów próbek głosu. Połączenie wszystkich wspomnianych technologii oznacza, że nasz głos dociera do WH-1000XM5 wyraźnie i bez zniekształceń – nawet jeśli wokół jest głośno. Sony świetnie radzi sobie z tłumieniem ogólnego hałasu i wszelkich podmuchów wiatru, które mogą grozić zagłuszeniem podczas używania słabszych słuchawek. Mikrofon słuchawkowy ma również konstrukcję chroniącą przed wiatrem, co może maksymalnie zredukować jego szum i poprawić jakość dźwięku podczas silnego wiatru oraz jazdy. Jakość połączeń głosowych jest kolejnym dużym ulepszeniem XM5 w stosunku do XM4. Podczas moich rozmów testowych prawie każdy rozmówca powiedział, że myślał, że dzwonię z cichego pokoju w pomieszczeniu i nie mógł uwierzyć, że stoję w hałaśliwych miejscach przy znacznym wietrze. Dodatkowy komfort podnosi fakt, iż podczas prowadzenia rozmowy po zdjęciu zestawu nagłownego z uszu, rozmowa zostaje automatycznie przełączona na smartfon, a po ponownym założeniu zestawu nagłownego na uszy rozmowa jest przełączana na zestaw nagłowny.

Sony WH-1000XM5 – funkcje i aplikacja

Słuchawki Sony zawsze wypełnione są rozmaitymi funkcjami, a ich zestaw w XM5 podobny jest do jego poprzednika. Podobnie jak w XM4, słuchawki mają wielopunktowe parowanie Bluetooth, dzięki czemu można je sparować z dwoma urządzeniami jednocześnie i przełączać się między nimi. Jest to ważna funkcja dla osób, które lubią jednocześnie parować telefony i komputery podczas pracy w domu. Jeśli zatem dzwoni telefon, słuchawki rozpoznają go i automatycznie wybierają jako źródło dźwięku. Możemy też szybko przełączać się między urządzeniami. Należy jednak pamiętać, że nie można korzystać z tej funkcji podczas przesyłania strumieniowo muzyki przy użyciu wysokiej jakości kodeka LDAC, tak więc musimy wybrać jedno albo drugie.

Dodatkowy komfort używania podnosi fakt, że łatwo przełączyć się na inne, wcześniej sparowane urządzenia w aplikacji Sony Headphones Connect. To oznacza, że nie musimy zagłębiać się w ustawienia Bluetooth, aby ponownie się z nimi połączyć. Sony WH-1000XM5 pod względem transmisji bezprzewodowej obsługuje Bluetooth 5.2 z zasięgiem do 10 metrów z profilami A2DP, AVRCP, HFP, HSP, zapewniając bardziej stabilne połączenie przy niższych opóźnieniach i zużyciu energii. XM5 posiada nową, bardzo przydatną funkcję Google Fast Pair. Pomaga ona znaleźć słuchawki przez odtwarzanie sygnału dźwiękowego lub sprawdzenie ich ostatniej znanej lokalizacji w aplikacji Google „Znajdź moje urządzenie”. Funkcja Swift Pair ułatwia parowanie słuchawek z tabletem lub komputerem z Windows 11 lub Windows 10. Od samego początku charakterystyczną funkcją serii 1000 był tryb Quick Attention, który po przyłożeniu ręki do prawego nausznika wyciszał muzykę, aby umożliwić usłyszenie tego, co dzieje się na zewnątrz.

Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Słuchawki nauszne SONY WH-1000XM5B ANC Srebrny 1 899.00 zł

Słuchawki WH-1000XM5 mają inteligentną funkcje, które ułatwia nasze codzienne życie. Gdy tylko rozpoczniemy rozmowę, Speak-to-Chat może zidentyfikować użytkownika i rozpocząć rozmowę, automatycznie wstrzymuje muzykę i odfiltrowuje dźwięk otoczenia. Odtwarzanie muzyki jest automatycznie wznawiane po zakończeniu rozmowy po krótkim czasie od 5 do 30 sekund, w zależności od naszych preferencji. Możemy także wznowić ręcznie odtwarzanie, dotykając muszli słuchawkowej. Różnorodność opcji jest wygodna, gdy nie chcemy zdejmować słuchawek lub mamy zajęte ręce. Umożliwia to wykonanie szybkiej rozmowy ze znajomym na ulicy z natychmiastowym powrotem do muzyki po jej zakończeniu, a wszystko to można wykonać bez konieczności chwytania za telefon lub majstrowania przy przyciskach nausznych słuchawek. Aby rozpoznać nasz głos, inteligentna funkcja wykorzystuje mikrofony wbudowane w słuchawki i zaawansowane przetwarzanie sygnału audio. Korzystaliśmy już z tej funkcji w serii XM, ale na XM5 działa ona dość dobrze. W rzeczywistości opóźnienie między nami, gdy zaczynamy mówić, a przejściem słuchawek do działania, wydaje się nieco skrócone.

Słuchawki WH-1000XM5 są zgodne z asystentami Google, Alexa i Siri, co ułatwia wykonywanie codziennych czynności z wolnymi rękami. Możemy rozmawiać ze znajomymi, szukać informacji, słuchać muzyki, ustawiać przypomnienia, odbierać powiadomienia, obsługiwać system redukcji hałasu, zarządzać mailami w programie Microsoft Outlook i dołączać do spotkań Microsoft Teams, a także używać wielu innych funkcji słuchawek.

Aplikacja Sony Headphones Connect ma więcej funkcji, do których warto mieć dostęp. Wszystkie kluczowe opcje są kontrolowane właśnie z tego miejsca. Aplikacja jest dobrze zorganizowana, a główna jej strona zawiera wszystkie najczęściej używane ustawienia, w tym Adaptive Sound Control, przełączanie urządzeń wielopunktowych i sterowanie odtwarzaniem. Zakładka z dźwiękiem będzie drugą najczęściej używaną stroną. Zawiera ustawienia NC: Noise Canceling/Ambient Sound/Off, funkcję Speak-to-Chat, DSEE Extreme przywracający utracone częstotliwości w plikach muzycznych, rozbudowany korektor z gotowymi nastawami lub możliwością zaprogramowania własnej (zwłaszcza jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do dźwięku XM4 lub XM3). Do wyboru mamy nastawy: Off, Bright, Excited, Mellow, Relaxed, Vocal, Treble Boost, Bass Boost, Speech, Manual, Custom 1, Custom 2. W aplikacji możemy skonfigurować wirtualny format dźwięku przestrzennego 360 Reality, który daje wrażenie siedzenia w środku studia nagraniowego lub koncertu, jeśli słuchamy obsługiwanej usługi audio. Obecnie 360 Reality Audio działa tylko z Amazon Music Unlimited, Deezer, nugs.net i Tidal. Aplikacja Sony 360 Spatial Sound Personalizer optymalizuje dźwięk dzięki analizie uszu i wytworzeniu osobistego przestrzennego pola dźwiękowego. Kiedy podłączymy nadajnik bezprzewodowy WLA-NS7 oraz słuchawki 1000XM5 do telewizora BRAVIA XR, zostaną optymalnie rozmieszczone wokół nas pozorne głośniki odtwarzając dźwięk Dolby Atmos.

Zakładka dźwiękowa umożliwia również nadanie priorytetu połączeniu Bluetooth w celu uzyskania stabilnego połączenia lub wyższej jakości dźwięku. Nigdy nie miałem problemu z połączeniem, nawet jeśli poszedłem do innego pokoju z dala od urządzenia, z którym byłem podłączony. W trzeciej zakładce mamy możliwość wyboru dwóch podłączonych urządzeń, konfigurację asystenta, dotykowego panelu, ustawień przycisku NC/AMB, konfigurację Quick Access, automatycznego wyłączania, zatrzymywania dźwięku po zdjęciu z głowy słuchawek, powiadomienia, automatyczną aktualizację oraz reset urządzenia lub nastaw. W ostatniej zakładce słuchawki WH-1000XM5 mają funkcję szybkiego dostępu, pozwalającą wznawiać odtwarzanie z serwisu Spotify dwoma lub trzema stuknięciami bez dotykania smartfona. Aplikacja Sony Headphones Connect pozwala porównać dane o ciśnieniu akustycznym pobrane ze słuchawek z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Kiedy poziom dźwięku jest zbyt wysoki, otrzymujemy powiadomienia, aby w ten sposób słuchać muzyki w bezpieczny sposób.

Wielki test nowych flagowych słuchawek Sony WH1000-XM5! Czy przebiły poprzedni, znakomity model?

Sony WH-1000XM5 – bateria

Użytkownicy WH-1000XM5 mogą bez przeszkód korzystać z nich przez naprawdę długi czas. Słuchawki pracują na akumulatorze przez maksymalnie 30 godzin z włączoną redukcją hałasu i maksymalnie 40 godzin z wyłączoną redukcją hałasu, aby sprostać potrzebom codziennego użytkowania i dalekich podróży. Dzięki technologii USB Power Delivery krótkie, zaledwie 3 minutowe ładowanie zapewnia zapas energii na maksymalnie 3 godziny słuchania, a całkowity czas ładowania to 3,5 godziny. Gdy słuchawki są rozładowane, możemy użyć kabla audio do słuchania przewodowego. Sony WH-1000XM5 uzyskały certyfikat Hi-Res AUDIO do przewodowego dźwięku wysokiej rozdzielczości. Funkcja „Wykrywanie noszenia” została ulepszona w przypadku WH-1000XM5. Wbudowane czujniki zbliżeniowe na lewej słuchawce wykrywają, gdy zestaw słuchawkowy jest zakładany lub zdejmowany. Czujnik zbliżeniowy był widoczny w poprzednim modelu, a teraz jest dyskretnie ukryty. Podczas testów zauważyłem, jak szybko nowe XM5 zatrzymują się i uruchamiają przez co funkcja, ta wnosi wiele dobrego do naszego codziennego używania. Zestaw nagłowny wyłączy się automatycznie, gdy nie będzie noszony przez 15 minut, aby oszczędzić akumulator.

Sony WH-1000XM5 – dźwięk

Oprócz zmian estetycznych, nastąpiła również znacząca zmiana elementów w środku. 40-milimetrowy przetwornik zastosowany w WH-1000XM4 został zastąpiony przez specjalnie opracowany 30-milimetrowy dynamiczny przetwornik z włókna węglowego zwiększającego sztywność membrany, aby uzyskać dobrą czułość w paśmie tonów wysokich. Krawędzie kopułki wykonane są z miękkiego materiału poliuretanowego, aby poprawić wydajność w zakresie niskich częstotliwości. Membrana jest lżejsza, a dźwięk brzmi bardziej naturalnie. Do uzyskania lepszego dźwięku przyczynia się bezołowiowy lut z poprawiającą przewodnictwo domieszką złota, rezystor Fine Sound Resistor do równomiernej dystrybucji mocy i zoptymalizowane obwody, zwiększające odstęp sygnału od szumu.

Oprócz wyższej ceny, największym punktem spornym w przypadku tych słuchawek będzie ich dźwięk. Przetworniki brzmią zupełnie inaczej niż dwa poprzednie modele, które mają bardziej audiofilski profil dźwiękowy z bardziej zrównoważonym, dokładnym dźwiękiem, lepszą klarownością i wyrównanym basem. Zmiany w dźwięku XM5 mogą nie zadowolić wszystkich, bo brzmią zupełnie inaczej niż M4 i jest to zupełnie inny kierunek niż do tej pory. Faktem jest, że gdybyśmy nie mieli XM4 do porównania, po prostu pomyślelibyśmy, że brzmią dokładnie tak jak powinna brzmieć para słuchawek z NC. WH-1000XM5 trzeba posłuchać trochę więcej i z różnorodną muzyką, żeby odkryć ich nowe cechy. Dodatkowa klarowność i szczegółowość pojawia się w nagraniach o wysokiej rozdzielczości. Podobnie jak w XM4, słuchawki wyposażone są w popularny na rynku kodek Sony LDAC i pozwalają słuchać go nie tylko przy połączeniu przewodowym, lecz także bezprzewodowo. LDAC pozwala przesyłać około trzech razy więcej danych z przepływnością około 990 kb /s, która jest wyższa niż konwencjonalny Bluetooth, a rozdzielczość dźwięku High-Res Audio zapewnia wrażenia muzyczne porównywalne z przewodowymi słuchawkami. Słuchawki odsługują także standardowe kodeki SBC, AAC i nie mają obsługi aptX oraz aptX HD, ale jest to zbędne przy zastosowanym kodeku LDAC. Podczas odsłuchów zauważyłem wzrost jakości dźwięku, gdy wybrałem LDAC lub używałem słuchawek w trybie przewodowym. Jeśli słuchamy w trybie przewodowym, muzyka zyskuje głębię i teksturę. Każdy instrument słychać wyraźniej niż w porównaniu z trybem bezprzewodowym. Niskie częstotliwości rosną i są pełne, uderzenia basowe są wyraźne i mocne. Średnie i wysokie częstotliwości są bogatsze w szczegóły i bardziej atrakcyjne oraz nie wpadają w nadmierna ostrość.

Sceny dźwiękowe obu modeli słuchawek są podobne i dość przestronne. Sporo osób wybierze śmielszy, bardziej grubszy w niższych średnicach i basach dźwięk 1000XM5. Nie jest to sytuacja, w której ilość przewyższa jakość. Bas XM5 jest bardziej obfity niż w XM4, ale z kolei poprzedni model ma lepszą definicję i wyrafinowanie dźwięku, eksponuje więcej szczegółów i łatwiej rozróżnia nuty. Wiele funkcji WH-1000XM5 zostało przeniesionych z XM4. Dzięki technologii sztucznej inteligencji Edge-AI system DSEE Extreme dynamicznie w czasie rzeczywistym system rozpoznaje instrumentację, gatunek muzyczny i indywidualne cechy utworu, po czym przywraca wysokie częstotliwości, które zanikają podczas kompresji i zapewnia słyszalność wszystkich szczegółów, jakie wykonawca zamieścił w nagraniach.

WH-1000XM5 (po lewej) kontra WH-1000-XM4

Sony WH-1000XM5 – podsumowanie testu

Konsekwentne zwiększanie jakości produktu z pokolenia na pokolenie może być trudne dla wielu producentów, ale właśnie to bezbłędnie udało się firmie Sony dzięki ich nowym bezprzewodowym słuchawkom WH-1000XM5. Z całą pewnością posiadają one wszystkie elementy, które sprawiły, że poprzednie modele były liderami w swojej klasie. W całej operacji pomogło ich gruntowne przeprojektowanie. Są to świetne słuchawki, które zachwycają zupełnie nowym wyglądem, wygodną konstrukcją z płynnym mechanizmem obrotowym i bezstopniowym suwakiem zawieszenia. Mają intuicyjne w użyciu, dotykowe elementy sterujące, wszystkie znane funkcje jak Adaptive Sound Control, Speak-to-Chat, Quick Attention. Żywotność baterii i redukcja szumów nadal są klasą samą w sobie a, wszystko to jest zapakowane w smuklejszą konstrukcję, która ma nieco lepszą eliminację szumów, szybsze ładowanie i inteligentniejszy adaptacyjny ANC. Wszyscy Ci, którzy mają XM3 lub starsze modele, zobaczą znaczną poprawę w działaniu głównych funkcji, a także dostaną nowe opcje wybierając WH-1000XM5. Jeśli szukamy dopiero słuchawek nausznych, XM5 zasługują na naszą uwagę i prawdopodobnie będą jedynym właściwym posunięciem, jeśli chcemy mieć dostęp do wszystkich najnowocześniejszych rozwiązań w słuchawkach typu NC.

Najnowsze flagowe słuchawki Sony są obecnie mocno przecenione i kosztują jedyne 1365 zł ale to nadal sporo więcej od XM4. Model poprzedniej generacji – WH-1000XM4 – który jest nadal dostępny w sprzedaży możemy kupić już za 929 zł. Uzyskujemy w jego przypadku świetny dźwięk dedykowany dla miłośników muzyki, ANC i funkcje specjalne, które może nie są tak dopracowane jaki w najnowszym modelu, ale nadal jest to świetny zakup. Jeśli masz już słuchawki WH-1000XM4, nie ma wielu powodów do ich wymiany na nowy model.

Plusy

 • Nowy design
 • Doskonały komfort noszenia
 • Najlepsza redukcja szumów
 • Zwinny bas
 • Najwyższa jakość połączeń głosowych
 • Parowanie z dwoma urządzeniami jednocześnie
 • Intuicyjne sterowanie
 • Adaptive Sound Control, Speak-to-Chat, Quick Attention
 • Rozbudowana aplikacja na telefon

Minusy

 • Mniej audiofilski dźwięk
 • Większy futerał
 • Wyższa cena niż poprzedni model
Dostępność Media Expert
Model Cena (w PLN)
Słuchawki nauszne SONY WH-1000XM5B ANC Srebrny 1 899.00 zł

Promocja:

Dostępność modelu w promocji (23.11.2022)
Słuchawki Sony WH-1000XM5 czarne 1 379 zł
Słuchawki Sony WH-1000XM5 białe 1 365 zł


Telewizory i inne produkty Sony – przeczytaj więcej:

(9452)

0 0 głos
Article Rating
Audiomaniak Na portalu odpowiedzialny za testy sprzętu audio. Fan analogu i dobrego brzmienia.

21
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
3 miesięcy temu

Mówi się że “trójki” mają najlepsze brzmienie z tej serii słuchawek – m.in. barwa, bas, co bardzo podzielam tę opinię.

Bob
Bob
4 miesięcy temu

Model 2 również nadal ma świetny dźwięk. Nie zmieniam.

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x