Home Fachowa publicystyka i artykuły IPS czy VA ? Czym się różnią? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?
IPS czy VA ? Czym się różnią? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?

IPS czy VA ? Czym się różnią? Dwa typy matryc LCD, jak wybrać odpowiednią dla siebie?

20.46K
127

Ostrość w ruchu

Przypomnę raz jeszcze, że zjawisko smużenia uzależnione jest przede wszystkim od jakości upłynniacza, który zastosowano w telewizorach. Zazwyczaj jednak telewizory o podobnej klasie prezentują się tak. Zdjęcia uchwycone zostały przy szybkim ruchu przez serwis rtings.com:
VA:
18.jpg
20.jpg
IPS:
19.jpg
21.jpg

(20460)

Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

Comment(127)

 1. Fajny artykuł z linku u kolegi powyżej. Szczególnie polecam fragment dotyczący degradacji kolorów pod kątem na matrycv va

  Całe szczęście, że HDR nie koniecznie wszystkich fascynuje bo mieli by ograniczenie do tv tylko z takimi kolorami (oczywiście na va też są wyjątki gdzie lepiej sobie radzą z utratą kolorów ale tak samo są wyjątki na tv z IPS gdzie nadają się do treści z HDR. I teraz każdy powinien sobie sam odpowiedzieć co lepsze IPS czy VA? Kąty boczne czy super HDR? TV wszechstronny czy tylko do kina w nocy? Najlepiej jeżeli chcemy mieć HDR i bobre kąty boczne wybrać tv OLED a jeżeli ma to być koniecznie LCD to można szukać wyjątkowych tv np  jeden z 2 tv określonych przez  P. Tomka Chmielewskiego  jako wyjątki:  Sony 65ZF9  na matrycy VA - obecne ceny za 65 cali  od 12674 zł i LG sk9500 obecnie ceny od 7250zł za 65 cali.

   

  Ps mmpeg4 - trochę przeinaczasz intencje autora - jestem pewien, że jeżeli by doczytał w jaki sposób przedstawiłeś jego artykuł i sam dodałeś podtytuł poczuł by się co najmniej urażony. Czy ty czasami nie pracujesz w TV i nie redagujesz pasków informacyjnych? W podobny sposób tam przeinacza się informacje.

 2. Dnia 23.10.2018 o 16:44, Jarosław Świtoń napisał:

  polecam fragment dotyczący degradacji kolorów pod kątem na matrycv va

  Zarzucasz mi manipulowanie faktami, a tymczasem autor tego filmiku wyraźnie mówi że ten konkretny tv na matrycy VA nie zachowuje się na kolorze czerwonym, tak jak typowe matryce VA, a bardziej jak matryce TN.

  A poniżej jest kolejny świeży przykład fotek matrycy IPS pod kątem w zaciemnionym pomieszczeniu gdzie użytkownik jest bardzo zdziwiony że pod kątem tak mu się wysrebrza/rozjaśnia obraz, bo przecież IPS miał mieć lepsze i dużo szersze kąty, no i ma ale tylko dla kolorów ale dla czerni te kąty są już bardzo wąskie i jak są  jakieś ciemniejsze sceny to pod kątem obraz mocno się rozjaśnia na taki właśnie siwo srebrny kolor.

  http://www.hdtv.com.pl/forum/philips/137846-philips-pus8303-test-pierwszy-telewizor-z-nano-cell-producenta-100hz-z-procesorem-p5-zamiesza-na-rynku-92.html

 3. mmpeg-4 znowu popełniasz ten sam błąd co wcześniej - uogólniasz. Philips pus8303 nie jest wyznacznikiem jakości i na jednym jakimkolwiek przykładzie nie możesz pisać o wszystkich telewizorach. Nie można pisać że wszystkie tv na danych matrycach są takie same. Myślałem, że dotrze do Ciebie ten fakt jak tendencyjnie przytoczę przykład dotyczący TCL umieszczony zresztą w materiale pokazanym przez Ciebie gdzie zmieniłeś tytuł aby podkreślić swoje wyobrażenie" Nowy artykuł Tomasza Chmielewskiego o wadach tv LCD i o tym dlaczego większość tv na matrycach IPS, w ogóle się nie nadaje do treści HDR " i wrzuciłeś go do forum jako materiał mający poprzeć Twoje zdanie na temat matryc IPS. Jeszcze raz podkreślam - mylisz się i uogólniasz - są lepsze i gorsze tv na każdym rodzaju matrycy ale jako, że używam obecnie 65sk9500 a wcześniej tośkę też na IPS-ie oraz mam nadal w sypialni tv na matrycy  va mam inne zdanie od Ciebie.  Jeżeli to forum ma służyć pomocą innym w wybraniu dla siebie optymalnego tv to proszę Cię jak umieszczasz jakieś materiały to pisz o konkretnym tv i nie wklejaj linków filmów amatorskich gdzie nie wiadomo na jakich ustawieniach autor robił materiał. Czy na materiale od P. Macieja w teście sk9500 widzisz srebrzenie? https://www.youtube.com/watch?v=L9E8KeVnK88.  A odnośnie HDR-u i nie nadawających się do wyświetlania tego tv z matrycą IPS to masz tu teścik gdzie wręcz autor podaje że ten tv na matrycy IPS ma najjaśniejszy HDR z tv tegorocznych - 1555nitów. https://www.tomsguide.com/us/lg-65sk9500-super-uhd-65-inch,review-5523.html

  Doradzasz innym czy budujesz swoje ego?

  Sorki, że tekst pod tekstem ale nie wytrzymałem i muszę jeszcze coś dopisać a czas edycji mi się skończył.   Temat ten ma służyć doradzeniu jaką matrycę ma ktoś dobrać pod swoje oczekiwania a Ty usilnie z klapkami na oczach starasz się przekonać, że tylko twoje preferencje są dobre - nie nie jesteś guru i wyobraź sobie, że ludzie są różni mają różne potrzeby oraz, że telewizor może służyć też do innych celów niż tylko oglądanie w samotności w nocy w całkowitej ciemności. Tak jak to podkreślam na każdym kroku oprócz IPS i VA mamy na szczęście jeszcze OLED gdzie ci co się nad nim zastanawiają nie czytają tego tematu a reszta mam nadzieję, że potrafi wyciągnąć samodzielnie wnioski i wybierze ekran rzeczywiście zgodny z swoimi potrzebami, Nie utrudniaj im tego.

 4. a czy  LG 65SK9500  nie ma powłoki retardacyjnej?

  na filmie z testu nie widac srebrzenia a chyba tylko ta powłoka temu przeciwdziała

 5. Szczerze mówiąc nie wiem jaką ma powłokę - na ekranie po prostu nie widzę srebrzenia a ekran wygląda normalnie i to samo było we wcześniejszym moim tv na IPS-ie. Srebrzenie widziałem na tv  u znajomego ale to był jakiś stary model i matryca wizualnie (na wyłączonym tv) nie różniła się od mojego obecnego tv ( chyba) Może znawcy się wypowiedzą - dla mnie ważne jest, że działa i dla moich potrzeb taki tv jest wystarczająco dobry. A żeby ułatwić innym wybór odpowiedniej dla siebie matrycy w tv to podaję moje preferencje: Tv oglądam z odległości od 3 do 4,5 metra, siedzę na wprost oraz jak większe grono osób to kąty różne. Tv działa jako monitor od kompa 3-4 godziny dziennie - jak wciągnie mnie jakaś gra to dłużej. Żonka w dzień traktuje go jako wypełniacz informacyjny  potrafi oglądać (słuchać) z jadalni obok - (paski info potrafią być cały dzień) Seanse nocne przy lekkim podświetleniu dla oszczędzania oczu ale w całkowitej ciemności też bywają seanse filmowe. Materiały z NC+, Netflix, Youtube, komputer stacjonarny, odtwarzacz blue ray  Samsunga, do koncertów uruchamiam projektor Sanyo z5 a (tu mam nadzieję że niedługo go wymienię na inny) Wszystko to podpięte pod ampli Yamahy RXV-777 - rzadko materiały w 4k z HDR-em - muszę wpierw ściągnąć je z neta bo transfer słaby i nie uciągnie. Moim zdaniem przeciętne użytkowanie i w takim sprawdza się ten tv na matrycy IPS. Tv powiesiłem we wnęce tak, że ekran odstaje od ściany na 1cm niestety ma on głośniki i sterowanie pod ekranem więc mam szczelinę pod tv około 3cm gdzie widać wnękę.

  Może to pomoże innym w wyborze - raczej zgadzam się z badaniami przeprowadzonymi przez LG, że większość użytkowników ogląda tv pod kątem więc nie każdy będzie zadowolony jak na siłę wstawi do salonu tv z matrycą VA za namową np Pana mmpeg-4. Próbowałem wcześniej trochę zaprzyjaźnić się  z Philipsem 8102 ale przeszkadzały mi słabe kąty boczne więc go oddałem.

 6. mmpeg-4 a może poczytaj moje posty ze zrozumieniem dotyczące twoich wcześniejszych  linków. Nie wnosisz nic do tematu dajesz linki do porównania nie wiadomo jak ustawionych tv i znowu uogólniasz. Kogo chcesz przekonać i do czego? Cały temat jasno daje do zrozumienia, że wybór matrycy zależy od preferencji obrazowych i sposobu oglądania tv. Każda z tych matryc ma swoje wady  i to już zostało jasno przedstawione.  W skrócie VA sprawdza się do oglądania samemu na wprost i w ciemności, IPS będzie lepszy w lekko podświetlonych pomieszczeniach i większym gronie. (Lekko to burzy 65sk9500 od lg gdzie czerń jest na naprawdę akceptowalnym poziomie) Jak już tak lubisz porównania to akurat lg do samsunga na youtubie znajdziesz pełno porównań - szczególnie kąty oglądania są wyraźnie pokazane. Zostaw fachowcom takim jak z RTHINGS robienie porównań i wyciąganie wniosków.

 7. Czyli jak sporo czasu ugladam TV z odległości mniejszej niż 2 metry będąc jakieś 20 centymetrów na prawo od krawędzi ekranu to wtedy IPS będzie lepszy? Czy różnica jeszcze nie będzie aż tak widoczna? 🤔

 8. Witaj.

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na twoje pytanie - wszystko zależy od tego jakie tv porównasz - różne tv różnie degradują obraz pod kątem. Dużo też zależy od poziomu Twojej percepcji - dla jednych małe załamanie koloru może dyskwalifikować dany tv a ktoś inny nawet nie zauważy różnicy. Popatrz na stronie rtings masz tabele gdzie można zobaczyć dokładnie co i jak zniekształca się w danych tv pod danym kątem https://www.rtings.com/tv/tests/picture-quality/viewing-angle