Skocz do zawartości
Maciej Koper

TCL X10 MiniLED QLED | TEST | Nowa konkurencja dla OLED TV? Pierwszy telewizor w technologii MiniLED debiutuje w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, bobtong napisał:

 🙃

Gram na OLED b7 i to nie mało, wyciskam platyny, calaki już prawie 2 lata i zero wypaleń.

Poczekaj ... 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Xisiek napisał:

Poczekaj ... 

jak gra w różne gry po 20-80h i przechodzi do kolejnej to nic się nie wypali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Xisiek napisał:

Obawiam sie, ze im wieksza przekatna tym katy boczne maja wlasnie wieksze znaczenie :)

Jak będziesz miał go w pomieszczeniu, które ma z 6 -7 metrów szerokości, to może mieć jakieś znaczenie, ale jak taki 85" wstawisz do pokoju szerokości ze 4m, to raczej nie będziesz chciał siedzieć przy bocznej ścianie - tylko na wprost i w najlepszym punkcie widzialności i odsłuchu, czyli na środku:)

Odnośnie samej firmy TCL to Samsung ogłosił właśnie taki komunikat - Utrzymanie dostaw paneli LCD:
W swoim komunikacie prasowym Samsung Display zapewni swoim partnerom, przede wszystkim Samsung Electronics, dostawę paneli telewizyjnych LCD do końca roku 2020.
W przyszłości korzystać będzie z dostaw matryc od TCL ( CSOT) i AOU.

Edytowane przez Deimos
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak będziesz miał go w pomieszczeniu, które ma z 6 -7 metrów szerokości, to może mieć jakieś znaczenie, ale jak taki 85" wstawisz do pokoju szerokości ze 4m, to raczej nie będziesz chciał siedzieć przy bocznej ścianie - tylko na wprost i w najlepszym punkcie widzialności i odsłuchu, czyli na środku
Odnośnie samej firmy TCL to Samsung ogłosił właśnie taki komunikat - Utrzymanie dostaw paneli LCD:
W swoim komunikacie prasowym Samsung Display zapewni swoim partnerom, przede wszystkim Samsung Electronics, dostawę paneli telewizyjnych LCD do końca roku 2020.
W przyszłości korzystać będzie z dostaw matryc od TCL ( CSOT) i AOU.

Kolega miał pewnie to na myśli, że przy dużych przekątnych i słabych kątach widzenia nawet patrząc na wprost lewa i prawa strona ekranu zaczną trącić na jakości.
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Deimos napisał:

Jak będziesz miał go w pomieszczeniu, które ma z 6 -7 metrów szerokości, to może mieć jakieś znaczenie, ale jak taki 85" wstawisz do pokoju szerokości ze 4m, to raczej nie będziesz chciał siedzieć przy bocznej ścianie - tylko na wprost i w najlepszym punkcie widzialności i odsłuchu, czyli na środku:)

To nie o to chodzi ile masz szerokie pomieszczenie, tylko ze jak masz taki 85 cali wielki tv to nawet siedzac centralnie lapiesz juz katy boczne wzgledem np. takiego 50 calowca. To jest fizyka/matma, Maciej tez o tym kiedys pisal.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, UHD fan napisał:

Sprawa ceny; zawsze tak było, że na debiucie ceny produktów innowacyjnych straszyły. Przypomnę: pierwsze "płaszczaki" HD Ready, pierwsze TV Full HD/4K/8K czy wreszcie pierwsze OLED TV. 

Ceny realne pojawią się po uzyskaniu takich mocy produkcyjnych, które zaspokoją popyt. LGD zajęło to kilka lat i to przy oficjalnym wsparciu rządu Korei Południowej. Zdarzenie przyszłe, niepewne. 

W świat poszedł już news: taki jak OLED tylko, że się nie wypali.  

No do końca nie, bo te kąty niejednemu mogą wadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, LV426 napisał:

No to jesteś pod koniec żywota tego tv. 2-3 latka bez wypaleń jak się dobry egzemplarz trafi a zaraz po gwarancji problemy. Od lat jest tak samo w temacie OLED i żadne opowieści o magicznym postępie w temacie trwałości tej technologii tego nie zmienią. OLED ma pewne cechy wynikające z budowy,  tak samo jak LCD/LED czy projektory. 

Myślałem że tv kupuje się do oglądania czego się tylko zapragnie i używa tak samo jak każdy poprzedni. Z takim podejściem jesteś idealnym konsumentem dla firm które robią co raz mniej trwałe produkty. To śmieszne aby tłumaczyć producentów w ten sposób. Inny na każdą okazję? Absurd! 

@Sebastian Baranski No widziałem że Vincent w masce się dusił to i marudny był ;) HDR lubimy ale tutaj mu tv jest za jasny (za to oddaje lepiej kolory w HDR od OLED, nie ma syfka w postaci ABL i retencji po 10s wyświetlania białego prostokąta). Blooming jest jak go szukać ale naprawdę nie taki wielki (pod kątem nie oglądam tv więc dla mnie to bez znaczenia) i na pewno mniejszy jak w LCD od SONY. Ważne że fabryczna kalibracja jest dosyć dobra. Upłynniacz taki sobie z tego co zrozumiałem ale nie odstaje od tego w LG czy Samsungu. 

Tylko mogli dać mocniejszy SoC i HDMI 2.1 I był by tv doskonały. Trzeba czekać na kolejną generację. 

Jak dla mnie to taki środek między Samsungiem a OLED od LG. 

Oczywiście każdy jest wolnym człowiekiem i kupi co będzie chciał, moim zdaniem problem wypalenia jest wyolbrzymiony nie mówiąc że nie istnieje. Nie rozumiem skąd taka opinia że po 2 latach musisz mieć wypaloną matryce w OLED, przecież każdy konsument inaczej korzysta z danego produktu, mogę używać TV  przez 2 godz na tydzień przez 6 lat i też będę narażony na wypalenie??????

Każdy mądry konsument wie dlaczego inwestuje w daną technologię, zna jej plusy i minusy. Znając wszystkie z tych parametrów i sugerując się opiniami doświadczonych testerów zdecydowałem się na OLED pod gaming, wiedząc że sposób w jaki będę użytkował TV nie wpłynie na proces wypalenia matrycy, gdybym oglądał TVN24 po kilka godz dziennie to OLED na pewno nie był by moim wyborem i to jest logika a nie tłumaczenie producentów

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, bobtong napisał:

Każdy mądry konsument wie dlaczego inwestuje w daną technologię, zna jej plusy i minusy. 

Tak, kazdy swiadomy / pasjonat wie co i jak. Jednak gro kupujacych (zdecydowana wiekszosc) nie ma bladego pojecia o wypaleniach/powidokach itp. tematach. Kupuja najczesciej to co poleca im w sklepie, co widzieli u rodziny/znajomych, albo najdrozszy/najtanszy. 

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Xisiek napisał:

Poczekaj ... 

Do 40 godz jak ciśniesz w jakiś tytuł przez np: 10 dni, to co ci się może wypalić ?????? tym bardziej że elementy HUD w nowszych grach nie wyświetlają aż do rozpoczęcia akcji a potem przy spokojnej rozgrywce znowu statyczne elementy HUD chowają się. Największe ryzyko wypalenia matrycy wprowadza oglądanie zwykłej TV której ja nie oglądam bo nie mam czasu 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zycze Ci aby nic Ci sie nie wypalilo, ale poczytaj sobie dedykowane watki to zobaczysz sam. :)

Tak jak pisalem, jezeli nie masz wybitnego egzemplarza serii 7, to obawiam sie, ze  tylko kwestia czasu jest jak zobaczysz na jednorodnym tle "niespodzianke".

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Xisiek napisał:

Zycze Ci aby nic Ci sie nie wypalilo, ale poczytaj sobie dedykowane watki to zobaczysz sam. :)

Tak jak pisalem, jezeli nie masz wybitnego egzemplarza serii 7, to obawiam sie, ze  tylko kwestia czasu jest jak zobaczysz na jednorodnym tle "niespodzianke".

To nie jest tak że matryca się sama wypala po jakimś czasie albo czym starsza tym bardziej podatna, musi odbywać się odpowiednio sprzyjający proces ku temu.

Polecam każdemu kto nie gra 1000 godz w jedną grę po 12 godz na dobę ani nie ogląda jednego kanału po 12 godz bez przerwy..

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Xisiek napisał:

Zycze Ci aby nic Ci sie nie wypalilo, ale poczytaj sobie dedykowane watki to zobaczysz sam. :)

Tak jak pisalem, jezeli nie masz wybitnego egzemplarza serii 7, to obawiam sie, ze  tylko kwestia czasu jest jak zobaczysz na jednorodnym tle "niespodzianke".

A ile niby naliczyłeś tych wątków w ostatnich powiedzmy 3 miesiącach? 

  • Lubię 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerabiacie wątek o innowacyjnym produkcie w pyskówę o tym co zawsze od 8 lat. Piaskownica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że tcl wyznacza właśnie trendy i pokazuje pazur w stronę Koreańczyków i Japończyków. Za 5 lat Chiny i w telewizorach zdominują rynek. Takie czasy. 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, LV426 napisał:

No to jesteś pod koniec żywota tego tv. 2-3 latka bez wypaleń jak się dobry egzemplarz trafi a zaraz po gwarancji problemy. Od lat jest tak samo w temacie OLED i żadne opowieści o magicznym postępie w temacie trwałości tej technologii tego nie zmienią. OLED ma pewne cechy wynikające z budowy,  tak samo jak LCD/LED czy projektory. 

Myślałem że tv kupuje się do oglądania czego się tylko zapragnie i używa tak samo jak każdy poprzedni. Z takim podejściem jesteś idealnym konsumentem dla firm które robią co raz mniej trwałe produkty. To śmieszne aby tłumaczyć producentów w ten sposób. Inny na każdą okazję? Absurd! 

@Sebastian Baranski No widziałem że Vincent w masce się dusił to i marudny był ;) HDR lubimy ale tutaj mu tv jest za jasny (za to oddaje lepiej kolory w HDR od OLED, nie ma syfka w postaci ABL i retencji po 10s wyświetlania białego prostokąta). Blooming jest jak go szukać ale naprawdę nie taki wielki (pod kątem nie oglądam tv więc dla mnie to bez znaczenia) i na pewno mniejszy jak w LCD od SONY. Ważne że fabryczna kalibracja jest dosyć dobra. Upłynniacz taki sobie z tego co zrozumiałem ale nie odstaje od tego w LG czy Samsungu. 

Tylko mogli dać mocniejszy SoC i HDMI 2.1 I był by tv doskonały. Trzeba czekać na kolejną generację. 

Jak dla mnie to taki środek między Samsungiem a OLED od LG. 

mi chodzi o to że:

blooming większy niż w q90

kąty gorsze niz w q90

droższy sporo od q90

a z polskiego test wynika że lepiej gra niż q90 i wart dopłaty.

 

19 godzin temu, pmcomp napisał:

Moja rada ... oglądaj swój testowy film/kawałek na danym TV, a nie jego test z Youtube.

A myślisz, ze Vincent do garnka nic nie musi wkładać :) .

ja łączę zawsze dwa zmysły na pierwszym miejscu słuch co tester mówi, na drugim miejscu co widzę zwłaszcza jak to materiały z Youtube 

Edytowane przez Sebastian Baranski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2018 hisense zaprezentował model UD9 z ponad 5000 tyś stref, teraz TCL pokazał tv  z 768 strefami za 12500 pln (pamiętając że to tylko LCD)  ....trochę słabo to wygląda tym bardziej że w 2019 hisense stwierdził że stawia teraz na TV z podwójną matrycą LCD która podobno posiada 8,3 mln stref i ciekawi mnie co zrobi TCL za rok

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sebastian Baranski Niby tak to wygląda na tym filmie Vincenta ale zauważ że kamera przełamuje /wyolbrzymia zawsze blooming, a do tego film jest w HDR co jest rzadkością w (nie tylko jego) recenzjach. I widać też, że TCL jest najjaśniejszy z tych 3 tv, a przy tym czarne pasy w filmach są nadal czarne tak samo jak w pozostałych dwóch. Samsung z kolei za bardzo przyciemnia obraz co widać na scenie z gwiazdami, sporo detali się traci.

Kąty widzenia po ciemku nie są jak w OLED ale kto tak ogląda filmy? To już jest czepianie się. 

Nie twierdzę że to najlepszy tv ale tak jak pisałem wcześniej - taki pośrodku a więc całkiem spoko. 

Jak będzie powiedzmy 3 razy więcej stref w następnym modelu, dodadzą HDR w aplikacji YouTube i spadnie cena to będzie rewelacja i wtedy na OLED nawet nie spojrzę (mimo wszystko nadal te tv mają utratę detali w czerniach i głupi ABL w bielach co mi zwyczajnie się nie podoba). 

@bobtong Dobrze dla Ciebie, że się sprawdza OLED ale tak jak napisałeś to wszystko zależy od tego jak kto używa, a same panele OLED bywają kapryśne pod względem jakości i trwałości o czym nie raz było pisane tutaj na forum (i nie tylko). Niektórym pojawia się i znika banding czy inne podobne rzeczy w zależności od długości pracy tv i ilości kompensacji. 

Ty jesteś zadowolony i twierdzisz,  że taki tv jest trwały ale ja grając najwięcej w Tekken 7 na pewno bym w OLED wypalił paski na górze ekranu. Był taki niejeden przypadek, nawet tu na forum. Chodzio to, że to jest loteria z tymi OLEDami a obecny tv zostawiam z zapauzowaną grą albo pulpitem komputera i idę gotować czy po zakupy i się nie przejmuję. Z OLED bym musiał zmieniać przyzwyczajenia i żyć w strachu bo i ludziom którzy się cackają też się potrafiły zdarzyć wypalenia. Nawet w filmie od Vincenta jest pokazane jaki ślad zostaje po wyświetlaniu przez 10 sekund białego prostokąta. Dla mnie to jest absurd. W telefonach OLEDy od LG zawsze były mniej trwałe od tych od Samsunga. W tv nadal tego problemu nie zlikwidowano pomimo tylu lat bo to jest po prostu cechą technologii którą można tylko złagodzić ale ona nadal jest obecna. 

Edytowane przez LV426
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, LV426 napisał:

Chodzio to, że to jest loteria z tymi OLEDami a obecny tv zostawiam z zapauzowaną grą albo pulpitem komputera i idę gotować czy po zakupy i się nie przejmuję. Z OLED bym musiał zmieniać przyzwyczajenia i żyć w strachu bo i ludziom którzy się cackają też się potrafiły zdarzyć wypalenia.

Przypadkiem OLED-y nie wykrywają statycznego obrazu i nie stosują wtedy jakiegoś wygaszania?

 

Sam TV ciekawy, ale cena jest z kosmosu. Gdyby w tej cenie było 75", to zapewne byłby z miejsca hit. Trochę dziwi mnie też, że nie użyli matrycy IPS - dobry system wygaszania pozwoliłby pozbyć się największej wady tej technologii, a jednocześnie byłyby dobre kąty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby jest jak piszesz ale mimo to są przypadki, że to nie pomogło (czy też nie zadziałało do końca tak jak powinno). W OLED jest też tak, że wskazane jest używanie mieszanych treści a np. gra w którą gram najwięcej ma zawsze te same elementy w tym samym miejscu na ekranie i to się kumuluje podobnie jak loga czy paski  w tv. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja audio (ONKYO) przypomina TV Philips OLED934 (B&W). W TCL brak mi wyjścia na subwoofer.

Ma je także PANASONIC GZ2000 (Technics). W Panasie mamy rozbudowany soft dla współpracy z subwooferem. Dla jej optymalizacji jest tam kluczowa możliwość wyboru częstotliwości podziału pasma (crossover) między external-subem a zintegrowanym systemem audio.

Współpraca TV + zewnętrzny subwoofer sprawia, że mamy wreszcie do czynienia z pełnym spektrum brzmienia. I nie musi być to jakiś "potwór". W takim przypadku nie ma oczywiście mowy o potężnej "ścianie" dźwięku z przedziału mocy 300 - 350 RMS ale nawet audiofil dostaje całkowicie akceptowalny, plastyczny efekt nagłośnienia w ograniczonej przestrzeni.       

Edytowane przez UHD fan
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nieopłacalne rozwiązanie.

Podraża produkcję TV i zabiera potencjalnych klientów na grajbelki.

 

To tak z punktu widzenia producentów, oczywiście.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowa o flagowych modelach. Tu cena nie jest priorytetem. 

Mały minusik: brak USB 3.0

Edytowane przez UHD fan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony prawie 50% dopłaty względem C9 właściwie wyłącznie za gwarancję braku wypaleń (*trochę jestem ciekaw jak równomiernie będą się starzeć diody podświetlenia i czy przypadkiem po 2-3 latach nie będzie wyraźnych dark-spotów na jasnych tłach) to jednak dużo. I dobrze gdyby ceny spadły. A najlepiej gdyby ta technologia miała fajne ceny tam, gdzie niedomaga OLED - na naprawdę dużych ekranach - to mogłoby wywołać wojnę cenową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...